Как да намеря КОРЕКТНИ служители за онлайн бизнес?

pinkfanbg

New Member
Здравейте,

изправен съм пред един проблем, на който решение нямам от много време. Имам онлайн бизнес в Фейсбук, но вече не мога да се справям сам. Нужен е човек, който да отговаря на съобщенията на клиентите. Би било добре да има човек, които да прозвънява на клиентите направили поръчка, за да я потвърдят, както правят повечето онлайн магазини.

Проблемът е там, че вкарвайки чужд човек в същността на нещата, той много лесно може да проучи и да развие същият бизнес, като в един момент се окаже мой конкурент..
Не мога да намеря доверен човек, които да върши работата си отговорно и да бъда СИГУРЕН, че не точи информация, не прави планове да си направи същият бизнес и т.н.

Това с което се занимавам не е нищо по-специално и няма как да направя патент или поне, колкото съм запознат с патентоването на идея.


Сега последно четох за CRM система. Има доста, но най-добрата мисля, че е Zendesk. Малко ми е трудна и не мога да и се доверя, особено пък да добавя и служители да работят в нея.. И Зендеск може да има слаби места и да точат инфо от някъде.. като не съм сигурен — няма как.. Гледам, че и цените и са по 109/179 щатски долара за служител на месец. Не е много висока цена, но бих ги дал, само ако имам полза от това чудо..

Дайте идей, как мога да намеря коректни служители и как да ги управлявам и следя безпроблемно.
 
Какво имаш предвид? Трудовият договор не ме спасяват от това мой служител да разбере как се случват нещата и да направи същият бизнес, като моя (в който е работил)
 
Направете договор за конфиденциалност или добавате такава клауза към трудовия договор. Или т.нар. споразумение за поверителност. * Потърсете в гугъл за повече инфо.
 
И аз съм пред същата дилема - мой познат ползваше дадена услуга от фрийлансър, който взимаше доста скъпо. Един ден преди 3-4 месеца седнахме с него и reverse engineer-нахме метода по който го прави. След това успях да внеса оптимизации в процеса + написах един скрипт и сега нещата се случват доста бързо. Моя човек си извършва услугата за личните си нужди по този метод и нещата работят отлично, ефекта е същия постиган и от фрилансера който наемаше. Услугата има търсене, но няма предлагане, което означава, че ще можем да поемаме поръчки. И да даваме далеч по-добри срокове от конкуренцията. Обаче нито аз, нито той имаме време и желание да се занимаваме с тази дейност. А точно това, че може да ни открадне идеята и клиентите ни спира. Нямаме толкова доверен човек. Мислихме за NDA, обаче той човека няма да разгласява как се върши работата, просто ще отвори същия бизнес. Това не знаем как можем да му го забраним. Ок сме да му дадем дял от бизнеса, но при положение, че може да има 100% трудно ще се съгласи. В кръга на шегата сещам се само един начин по който можем да му противодействаме ако ни открадне бизнеса, ама вярвам, че тези неща са останали в 90-те и не бих си позволил подобни действия.


Т.е въпроса е как правно да впишем в договора, че след напускане/уволнение по негова вина, служителя няма право да се занимава с подобна дейност. Ако разкаже на някой и той отвори фирма вече ще е нарушение на NDA - там ясно. Но как да забраним да прави същото? Още по-интересно е, ако тръгне да прави това нелегално - без фирма и т.н. Така съвсем трудно ще докажем, че извършва такава дейност. Но поне ще можем да го топим за недекларирани доходи.
 
Оказва се, че такава клауза - След напускането си служителя да не извършва тази дейност при конкурентна фирма например, за определен период от време, се счита за нищожна. Защото е в противоречие с конституционното му право на труд и с трудовото право. Т.е. варианта е сами да извършвате дейността... иначе няма как да се предпазите. :)
 
Сещате ли се за някаква програма или онлайн услуга, която може да свържа с Facebook и да дам ограничен достъп до „служител”? Например само да отговаря на съобщения без да има достъп до каквото и да е друго.
 
Няма такъв филм, бате. Един трезвомислещ човек винаги ще търси изгода от работната си позиция. И трябва да е така! А ако ти не може да се справиш с конкуренцията, проблемът си е лично твой.

Разбира се, в БГ има и друг вариант. Голяма част от хората ги мързи да мислят рационално и са съгласни с текущото си положение. Колко познати отказват по-сериозни позиции, за да си стоят на сигурното и да не ги занимават с допълнителни неща. Иначе натовари служителя с повече задължения и му покажи, че не е толкова лесно, колкото изглежда. А как ограниченият достъп ще те предпази в случая?
 
Сещате ли се за някаква програма или онлайн услуга, която може да свържа с Facebook и да дам ограничен достъп до „служител”? Например само да отговаря на съобщения без да има достъп до каквото и да е друго.

Това не може ли да стане ако инсталираш messenger на служебен телефон и му дадеш апарата без да му даваш паролите. Така ще вижда съобщенията и ще ги отговаря. Ще трябва да отговаря от телефон, ама ще го преживее. Може и таблет да е, за по-удобно. Има достатъчно евтини. Най-вероятно можеш да намериш и някой към който може да се върже клавиатура.
 
Не, ако му дам телефон и съм влязал в акаунта е абсолютно същото, като да му дам парава на неговият акаунт към страницата.. Просто ще се набутам с един телефон разход
 
Оказва се, че такава клауза - След напускането си служителя да не извършва тази дейност при конкурентна фирма например, за определен период от време, се счита за нищожна. Защото е в противоречие с конституционното му право на труд и с трудовото право. Т.е. варианта е сами да извършвате дейността... иначе няма как да се предпазите. :)

Да, и аз знам за дела такива паднали в съда. За това се чудя - пропуск в даговорите ли е или просто такива договори не са конституционносъобразни. Впкраен случай ще чакаме доверен човек и така.
 
Абе не се взима толкова лесно един бизнес. То това не е за всеки. Хората предпочитат да работят за някого. Това, че тук има 150 предприемчиви хора не значи, че всички са такива. Намерете си човек, обучете го и смело напред.
 
Абе не се взима толкова лесно един бизнес. То това не е за всеки. Хората предпочитат да работят за някого. Това, че тук има 150 предприемчиви хора не значи, че всички са такива. Намерете си човек, обучете го и смело напред.
Ако беше някоя бутка или магазинче - ок. Но говорим за онлайн бизнес, от който си изкарвам хляба. Ако ще наемам човек, то той трябва да е компетентен с Facebook и смартфоните, за да работи, съответно няма да му е трудно да направи същото..
 
kamentk, до 2000 и някоя си година е имало такава алинея в Закона за конкуренцията, но след това е отпаднала /за това служител да не извършва конкурентна дейност след напускането си в срок до 3 години, на която работодатели е можело да се позоват./ Но в практиката на ВКС тези клаузи в договорите отпадат като недействителни или нищожни заради противоречието с правото на труд... Та и за това сигурно са премахнали алинеята. :)
 
Често срещана дилема.
Следващите редове ще са доста противоречиви за хората с голямо его, така че ще има гневни коментари, ама ми е през хуя.
Според мен не си готов да наемаш служител, ако смяташ че ще ти открадне бизнеса. Както и бизнеса ти не струва, ако някой може да го открадне само с гледане. Обречен си да си останеш на това ниво в бизнеса, ако не искаш да се кооперираш с други. Един бизнес се развива от екип, а не от сам човек. Винаги има възможност някой да ти открадне бизнеса, а ако работиш сам и се появи конкурент с екип - то тогава 100% ще работят по-добре от тебе.

Ако ще е само за звънене по телефона, помисли за роднина от някой малък град. Ще им е добре дошло една минимална заплата ( ако като цяло взимат по толкова така или иначе ) и да стоят вкъщи.

@kamentk А мислил ли си в такъв случай да продадеш бизнеса ? Ако не можеш да го развиваш, то поне кеширай 5-10-15к. По-добре е от колкото да не вземеш нищо.
Сметни си колко са ти потенциалните печалби за 1 година и вече имаш цена.
 
Какво имаш предвид? Трудовият договор не ме спасяват от това мой служител да разбере как се случват нещата и да направи същият бизнес, като моя (в който е работил)
Имам предвид на първо място подписване на NDA (non-disclosure agreement), на второ място добавяне на клауза от типа на “след напускане на работното място служителят няма право да притежава дял или да заема ръководна позиция във фирма със същата дейност за период от 2 години”, например. Естествено съм предал смисъла на подобна клауза, договорът трябва да се подготви от юрист. Другата клауза е нещо от сорта на “служителят няма да право да предоставя същата услуга на други фирми докато трудовият договор е в сила”
 
kamentk, до 2000 и някоя си година е имало такава алинея в Закона за конкуренцията, но след това е отпаднала /за това служител да не извършва конкурентна дейност след напускането си в срок до 3 години, на която работодатели е можело да се позоват./ Но в практиката на ВКС тези клаузи в договорите отпадат като недействителни или нищожни заради противоречието с правото на труд... Та и за това сигурно са премахнали алинеята. :)
Има си начини за такива клаузи.

Иначе, винаги ще дойде момент на конкуренция. Неизбежно е просто.
 
И аз съм пред същата дилема - мой познат ползваше дадена услуга от фрийлансър, който взимаше доста скъпо. Един ден преди 3-4 месеца седнахме с него и reverse engineer-нахме метода по който го прави. След това успях да внеса оптимизации в процеса + написах един скрипт и сега нещата се случват доста бързо. Моя човек си извършва услугата за личните си нужди по този метод и нещата работят отлично, ефекта е същия постиган и от фрилансера който наемаше. Услугата има търсене, но няма предлагане, което означава, че ще можем да поемаме поръчки. И да даваме далеч по-добри срокове от конкуренцията. Обаче нито аз, нито той имаме време и желание да се занимаваме с тази дейност. А точно това, че може да ни открадне идеята и клиентите ни спира. Нямаме толкова доверен човек. Мислихме за NDA, обаче той човека няма да разгласява как се върши работата, просто ще отвори същия бизнес. Това не знаем как можем да му го забраним. Ок сме да му дадем дял от бизнеса, но при положение, че може да има 100% трудно ще се съгласи. В кръга на шегата сещам се само един начин по който можем да му противодействаме ако ни открадне бизнеса, ама вярвам, че тези неща са останали в 90-те и не бих си позволил подобни действия.


Т.е въпроса е как правно да впишем в договора, че след напускане/уволнение по негова вина, служителя няма право да се занимава с подобна дейност. Ако разкаже на някой и той отвори фирма вече ще е нарушение на NDA - там ясно. Но как да забраним да прави същото? Още по-интересно е, ако тръгне да прави това нелегално - без фирма и т.н. Така съвсем трудно ще докажем, че извършва такава дейност. Но поне ще можем да го топим за недекларирани доходи.
пак тотален офтопик, пак "един приятел"...
 
Има си начини за такива клаузи.

Иначе, винаги ще дойде момент на конкуренция. Неизбежно е просто.
Ами незнам какъв е начина, защото в съда това отпада...Но всеки решава какви клаузи да си включи в договора.
 

Горе