Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

lqllqlq

Well-Known Member
Здравейте,
пускам тук, защото касае организацията и планирането на онлайн магазин, макар и да е леко оф-топик. Признавам още съм афектиран, пишейки това, но не мога да се сдържа!

Хрумна ми идея за магазин. Седнах като ученичка да си напиша домашното: производители, цени, видове артикули - знаете как е. Отидоха 2 дни. Паралелно се свързах с който и където се сетих за мнения от различните производители. Порових мрежата за отзиви и набелязах 5ма, с които да започна. Стигнах до това да ги преслушам и тук дойде шока:
Обаждам се на 1вия, който беше много ентусиазиран до мига, в който казах "онлайн магазин". Някъде в раговора мина репликата "ние знаем, че онлайн нещата се развиват, щото ги следим 2-3-4 години и със сигурност до 2 години ще предприемем нещо да си направим магазин". Мислех, че аз не съм разбрал...Същото почти, но с други думи от втория, третия...4тия ми заяви, че процента отстъпка е Х, ама щом те трябвало да подадат в ръцете на куриера, който аз съм пратил стоката, то той ще е Х/2, "защото ние ще ви вършим работата..."

Еб@ти производителите, търговските представители, политика на продажби, гъвкавост към пазара!

Единия дори ми каза, че да продавам неговите стоки трябвало да съм му ексклузивен и да се брандирам с неговата фирма! WTF!?

Като видях как вървят нещата, започнах да си вадя още и о,боже! Попаднах на 2 фирми, които знаеха какво питам, защо питам, дори бяха в час. Исках да викам от радост! Уговорихме си срещи за днес, но не помислих, че съм избързал с радостта...
Сега е 14:55 и никой не се е обадил още по-малко да се е срещнал с мен.

Е, как да стане?! Явно е, че би било супер да имам голям, силно оборотен проект за да ги заинтригувам. Само, че ако беше така нито аз щях да им звъня, а те на мен и не само щяха да предлагат остъпки, но и да плащат, че им въртя логото или промо продукта.
Да, ама не.

И как да стартирам нещо, след като явно в нишата, в която гледам не се интересуват да разширят пазара си. Не знам за вас, но ако съм научил нещо, то е: Винаги е по-добре да продаваш на 2 места, не на едно. Ако можеш на 3 - правиш го. И така...

Майната им на тия. Те ще си тънат в собствената глупота и ореол опияняващ ги колко са големи, докато не потънат. Ама нали говорим за БЪЛГАРСКОТО?! Как да си помогнем, като сме такива тикви?! Ей за това ще се внасят китайските глупости, ей за тва циганите ще вкарват контрабандно и ще жулат през продавалник, а нашите "производители" ще лапат мухите. Щото може и да произвеждат качествено, ма в главите са на ниво еволюция 19ти век!
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Добре си набрал скорост.. и аз те разбирам за какво говориш.
За това спрях да се занимавам с онлайн търговия и обърнах на услуги, който продавам.. така поне не завися от някой.
Междо другото в каква ниша си се насочил?
Един приятел искаше "посуда" да продава и получи същия отговор.. и зареди от китай накрая :)

Поздрави
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Тука ти си в грешка, това което се опитваш да ги накараш е да работят на принципа на дробшипинг. Онлайн магазините в повечето случай работят със стока в наличност или купуват стоки от дистрибуторите на едро и ги продават на дребно (ако склада е в близка локация).

И аз да правя производство с 10 000 бройки на ден и на мен няма да ми е приятно някой да ми губи времето с 1-2-5 или 10 броя на теб!
Инвестирай пари, купи от производителя стока поне за 5000лв и ще видиш как ще пеят друга песен!
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

alabam4eto e прав. Тук още не са на тази вълна. Искат да ти продадат директно стоката. Отговора ама ние ще ти вършим цялата работа съм го получвал доста пъти. С вностели е по-лесна схемата на 95% са навити на дропшипинг а и някой онлайн магазини също предлагат един на друг стоки на дропшипинг. Аз работя така с няколко колеги и вносители. Прозиводителите за сега са ми в черен списък :)
 
От: От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Тука ти си в грешка, това което се опитваш да ги накараш е да работят на принципа на дробшипинг. Онлайн магазините в повечето случай работят със стока в наличност или купуват стоки от дистрибуторите на едро и ги продават на дребно (ако склада е в близка локация).

И аз да правя производство с 10 000 бройки на ден и на мен няма да ми е приятно някой да ми губи времето с 1-2-5 или 10 броя на теб!
Инвестирай пари, купи от производителя стока поне за 5000лв и ще видиш как ще пеят друга песен!

Бих приел аргумента ти ако изобщо имаше живец в отсрещната страна. А то няма. Те в собствените си магазини нямат стока за толкова пари, което нали знаеш какво значи? Ако аз му изкоча с толкова пари трябва да ме разцепи от отстъпки, а не с : Ми и ние не знаем какви модели ще предлагаме, защото правим хххх броя от това и почваме друго. И не знаем дали ще продължим с предното...

И понеже се сетих: Какво лошо има в дропшипинга от производител? Аз бих го правил и от техен едровак, но те нямат. Имат Производствена база, склад и 3-8 магазина...
 
Последно редактирано:
От: От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Бих приел аргумента ти ако изобщо имаше живец в отсрещната страна. А то няма. Те в собствените си магазини нямат стока за толкова пари, което нали знаеш какво значи? Ако аз му изкоча с толкова пари трябва да ме разцепи от отстъпки, а не с : Ми и ние не знаем какви модели ще предлагаме, защото правим хххх броя от това и почваме друго. И не знаем дали ще продължим с предното...

За съжаление е така, но са от позицията на силата погледнато едностранчиво.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

А, да! И като кажа "онлайн магазин" неизменно чувам: Ние имаме сайт!
А за какви сайтове става дума!!! 99% крещящи "Здравей 96та!" Нагледах се на флаш заря, звезди, мигащи рамки около снимките, абв пощи на собственици и управители и още куп подобни "благинки" Дет се казва все must-to-have ефекти и приоми :)
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Никой не е казал, че ще е лесно ... по-скоро се насочи към наистина малки производители, които се борят и за най-дребния си клиент. Примерно нишата с мебели, матраци и прочие. За едно легло ще се избият да ти се усмихват. Преди време във форума имаше един пич, който правеше беседки за градина, не си спомням ника му и нз дали му потръгна. Но общо взето да продаваш близалки и да очакваш производителя да иска да ти съдейства ще ти е много трудно.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Ох, не спират да изкачат още оптимисти! Тъкмо реша, че ми минава и ми се обажда някой да ме провери дали внимавам...Да припадна ли при оферта за 20% отстъпка на стока с цена 200-300, при условие, че транспорта даже може да не се покрие от тази отстъпка...

Май ще почвам да мисля в друга насока, защото за тази идея явно не мога да ги боря. И следващият път като ми хрумне нещо - първо проверка в Европа и евентуално по-късно у нас. Както и за тази идея ще се наложи да действам от утре. В края на крайщата - да им се моля ли? Нека са велики и големи.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Ох, не спират да изкачат още оптимисти! Тъкмо реша, че ми минава и ми се обажда някой да ме провери дали внимавам...Да припадна ли при оферта за 20% отстъпка на стока с цена 200-300, при условие, че транспорта даже може да не се покрие от тази отстъпка...

Май ще почвам да мисля в друга насока, защото за тази идея явно не мога да ги боря. И следващият път като ми хрумне нещо - първо проверка в Европа и евентуално по-късно у нас. Както и за тази идея ще се наложи да действам от утре. В края на крайщата - да им се моля ли? Нека са велики и големи.

20% e перфектно. За БГ трудно може да получиш повече. това си 50-60 лв днеска при 5-6 продажби си пей сърце. Дори и да има 1-2 пробпемни доставки което е рядко.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

20% e перфектно. За БГ трудно може да получиш повече. това си 50-60 лв днеска при 5-6 продажби си пей сърце. Дори и да има 1-2 пробпемни доставки което е рядко.

Може да си прав. Ще смятам пак, то ще си покаже.

Другото е важно - не съм националист или нещо такова, но бих предпочел да работя с български фирми. Ама няма как да стане. Ето за това ми става смешно, та чак тъжно като по някое предаване се оплакват производители, че нямали пазар у нас. Ако им е такова мисленето ще продължават да нямат.

И понеже прескачам от тема в тема да се върна на дропшипинга. Дали е онлайн или офлайн - няма значение. Важно е, че е схема, която работи. Познавам човек, който мести тонове продукция всеки ден из цяла България от заводи, които са колосални по мащаб, без и грам да минава през него. И е най-големият у нас. Просто е имал късмета да "пробие" или е попаднал на модерно мислещ мениджър. Защото каквото и да си говорим важното в подобна схема е : Цена - разнообразие производители - начин на логистика и нейната себестойност. Другото е второстепено. Ти като дадеш на клиента до избор, улесниш работата му доставяйки на добра за него цена той няма да има нужда от подканяне, а сам ще те похвали.

Абе и тези ще им намеря цаката, но защо винаги трябва да е сложно, трудно и с нерви? Като всички можем да правим пари, ако си помагаме малко повече....
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Много си прав.
Аз имах същия успех.
Попаднах на "страхотните" условия, на складове на едро.
Дори имах предложението да им плащам по 5 лева на всяка продадена стока от мен за да ми я опаковат.
Тук зададох въпроса- "Защо да плащам да си опаковате вашата стоката."
Имаше също и още много, много интересни условия.
Невероятни проценти и т.н.

Имам чувството, че ги моля да си продават стоката, а те не искат.

По принцип. по света е обратното, но пък ние в БГ сме напук на всичко.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Проблема си стои и към днешна дата с "производителите".Сблъсквам се с абсолютно същите проблеми.
С вносители за сега не съм говорил, но ще опитам :cry:
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Проблемът е, че производителите като чуят, че искаш да им продаваш продуктите онлайн, смятат, че трябва да си измислят разни условия, проценти и комисионни, за да печелят повече. Докато в действителност трябва да е обратното - при положение, че ти дефакто им намираш клиенти (колкото и малко или много да са) се предполага да си слагат по-малка печалба, отколкото при редовния им бизнес.

alabam4eto по-горе имаше известно право като каза, че ако произвеждали по 10000 бройки никой нямало да се занимава за 10, но всъшност не е съвсем така. Защото производителя като има изгодни условия и е коректен, с него ще се свържат още 10 онлайн магазина примерно и вече няма да става въпрос за 10 бройки, а за 100 или 500 или 1000 и т.н. Да не говорим и колко по-разпространен и разпознаваем ще е бранда му. Ама нали сме в България, всеки иска да спечели бързо и много, ако може да продава на 800% надценка ще е най-добре.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Браво за темата, та и аз да си кажа за моята идея и моята история.
Та отдавна стигнах до извода че БГ производителите и търговците имат лош Интернет маркетинг или въобще нямат такъв. В най-добрия случай фирмата да е регистрирана в някоя бизнес директория или върхът на сладоледа да има Интернет сайт от типа за който стана въпрос вече. А повечето нямат и представа що е това интернет маркетинг и има ли почва у нас. Аз тръгнах да мисля за цялостна маркетингова платформа, където фирмите да се регистрират и с помощ на специалисти в областта да рекламират и продават стоката си. Направих проучване в чуждострания нет, разгледах и анализирах няколко чужди платформи и се убедих че стратегията работи. Направих първоначално планиране на идеята, кой как да се регистрира да се подпомогне и как ще работи всичко това. Основния проблем, който се очерта за разрешаване е изграждане на самата Интернет платформа. Аз в това отношение нямам опит, макар да имам някаква бегла представа. Намерих подходящо мероприятие и хора на които да си представя идеята и наистина срещнах човек, който е разработвал интернет платформи и беше очерован от идеята ми. Представих му предварителните си планове за идеята и той от своя опит ми обясни как стоят нещата със така наречените интернет специалисти у нас и леко ме разочарова. Аз се свързах с няколко производителя на продукти и включително със вносители на много вървежни китайски стоки. Общо взето се сблъсках със същото като автора на темата и споделеното в предходните постове. Седнахме повторно с моя човек да обсъдим нещата и общо взето стигнахме до извода че трябва да се измислят нови подходи и нови начини за реализиране на идеята и че това което съм намислил е недостатъчно и няма смисъл да се продължава. Общо взето този интернет специалист ми каза че идеята ми не струва и ме отказа. Сега тази тема потвърждава изводите до които стигнахме преди половин година и въпреки кризата няма промяна в манталитета на нашия бизнес. Производителите и търговците у нас искат да работят на сигурно със голяма печалба и със възможно най-бърза възвръщаемост. За повечето интернет маркетинга и търговията е несериозна работа и не си струва да се инвестира в него.
Най-голямото разочерование претърпях от човек, който внасяше електронни цигари от китайски сайтове, като му казах че замисляме платформа чрез който той да си продава стоката в БГ нета той се подсмихна и каза че не го интересува това и не му се занимава с такова нещо, егати работата та той по такъв начин се снабдяваше.
Въпреки всичко аз мисля че интернет маркетинга има бъдеще у нас. Само трябва да се измисли подходящия начин за нашите условия.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Тая тема се очертава като един пътепис. Качвам си аз като хамалин продукти един по един щото това продуктов фийд за импорт си е разговор на ниво квантова физика, правя си справка и се оказва, че имам 5 продукта по-малко. Ровя, чета нямам ги. Звъня и питам, а отгоре ме хванат отново неподготвен:
Ооо, да. Те са ни нови продукти и ги предлагаме САМО от 3-4 месеца и не са добавени в ценовата...по-късно днес ще ви ги пратя.
Уот дъ фак!? 3 месеца няма кой да добави 5 продукта? А да ви кажа ли, че 5ти ден чакам да стане "по-късно днес"... Явно са ми в паралелна вселена и в тяхната времето тече различно.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Аз преди няколко години трябваше да правя един доста голям продуктов каталог с продукти на български фирми, които се представяха на едро на чуждия пазар. Макар на голяма част от продуктите да им правих сам снимките, имаше продуктови серии, на които трябваше да се намерят дизайните. Разбира се тръгнах да звъня на маркетинг отделите на фирмите - все пак е логично човек да предположи, че ако произвеждаш вафли и ти въртят рекламите по телевизията на тея вафли, би трябвало да разполагаш и с дизайна на опаковките си или най-малкото снимките на продуктите. Да, ама не - 90% от фирмите не зацепваха за какво става въпрос, други пък нямали такова нещо, щото някакъв дизайнер им ги бил правил и само той ги имал. Трети пък пращаха снимки, които все едно бяха правени с телефон.

Та за какво си говорим - всеки Сульо и Пульо тръгва да прави бизнес и да ми произвежда пък го мързи да положи малко усилия да е в крак с времето и да си увеличава печалбите. Разбира се голяма част са й просто невежи.
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

За триъгълна логистика мислил ли си като вариант или...?
То това си е Български Дропшипинг,верно таксата е малко отгоре,но пък е удобно в някой ситуации,аз ползвам Еконт,малко е неудобно с тези заявки ама кво да се прави?
Въпреки,че с тая триъгълна моите впечатления са,че самите куриери още не са наясно за кво точно иде реч:)
Щото трудно ше накараш вносител,а камо ли производител да ти изпраща стоката към клиента.
А друго е като им кажеш онлайн ама аз ше си изпращам хора да взимат стоката вие само ше ми пращате наличността.

Аз кви ги пиша всъшност като че ли не ги знам кви дебили са всичките и дори днес един уж имал наличност,а в склада се оказа,че го няма и това постоянно се случва,просто повечето са свикнали да дойдеш с пикапа да го натовариш и да кихнеш кеш пара,все още има по-голямо уважение към клиентите с офлайн магазини,но нещата се променят бавно,но славно:)
 
Последно редактирано:
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

@buymore, след дежурното представяне следва въпроса, които ти си повдигнал, а от моя страна е:
-Не се безпокойте, това е моя грижа! Вие ще знаете за къде и какъв артикул тръгва, а единственият ангажимент ще е да го подадете в ръцете на куриера, които аз съм изпратил. Той ще има цялата информация, готова товарителница и всичко нужно.

Всъщност на точно това обяснение едните ме питаха "Ама ние ли ще ти ги опаковаме?" Ми де да знам, майка ти ако иска да дойде и тя да опакова! Баси въпроса!

Не знам дали защото са големи или защото имат мързелив персонал, но това да намериш фирма, която има нещо, с което да те улесни при ъпдейт или импорт на продуктите...просто си е приключение. На едните като им поисках снимки на продуктите ми пратиха един размазан пдф, та сега си ги ровя от нета една по една, защото на мен ми трябват хубави снимки 800х800, а не нещо 320х240 с ужасно качество...
 
От: Как да организирам онлайн магазин като производителите са още в 19ти век?!

Приключение си е не отричам,аз дори съм имал случай в които изобщо нямат снимки,по някакъв начин се разбираме за мостри отивам взимам ги снимат се и се връщат,това като са малки продуктите,но ако е нещо по-обемисто забрави,трябва да ходиш на место да се правиш на фотограф.
И какво се оказва,че онлайн бизнеса в БГ е повече офлайн от колкото някой би си помислил.
За опаковането,те колко продукта си мислят че ще опаковат в началото цяла камара ли:)
Винаги се работи по-лесно с фирми с които някой работи преди теб по-този начин,за това чувствай се като този който прокарва пътя,няма да ти е хич лесно.

При мен някои се дърпаха,но сега работят изцяло онлайн,като видяха,че е по-добре,други комбинират нещата.
Ще ти дам пример с малка шивашка фирма,която вече работи само по-поръчка,а не шие камари за офлайн магазини и по този начин си оптимизира всичко и не задържа пари в стока,но с големите си е проблем наистина,точно поради факта,че са големи или те си мислят,че са големи:)
 
Последно редактирано:

Горе