Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

Evgeny Ivanov

New Member
Привет на всички,

Предварително искам да се извиня ако някъде има подобна тема или просто не я поствам в точния раздел и се надявам че като за първи път ще ми е простено.

Та идеята е - как да разбера колко струва сайт с който се занимавам ако реша да се разделя с него? Има ли някакви критерий по които бих могъл да го самооценя? Само да кажа че към момента не съм се опитвал да го "монетизирам" или опитите за това са били по-скоро вяли и не водещи в работата ми по сайта.

Мерси предварително за търпението и мненията/съветите.
 
От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

1. Според инвестицията (домейн, хост, дизайн, функционалност, съдържание, SEO, реклама, поддръжка...).
2. Според трафика (посещения на ден, месец, импресии, време прекарано на сайта...).
3. Според социалните добавки (големина на фен страницата, брой последователи, споделяния, харесвания, коментари, е-мейли...).
4. Според приходите (директна или индиректна реклама, търговия със стоки или услуги, като цяло какъвто и да е метод за монтизация...).
5. Според бизнес плана, стратегията и прогнозите за развитие - цялостна перспектива.

И не на последно място - колкото е склонен някой да ти даде!
 
От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

Мерси за ориентацията - доста полезно инфо.

Особенно последното :).

Ще седна да поогледам нещата и да видя кое и как и колко. Просто исках да се ориентирам защото до сега проекта беше като майтап - да видя до къде може да стигна и как би се развил.
 
От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

Е ако искаш да спечелиш нещо от въпросния сайт, следно не беше нужно да го казваш:
до сега проекта беше като майтап

Никой няма да купи нещо което е на майтап - ей така за убиване на времето създадено.
Всеки купувач, купува с цел да може да печели след време или веднага.
 
От: От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

Е ако искаш да спечелиш нещо от въпросния сайт, следно не беше нужно да го казваш:


Никой няма да купи нещо което е на майтап - ей така за убиване на времето създадено.
Всеки купувач, купува с цел да може да печели след време или веднага.

Мда може би си прав за това.

Истината е че наистина започна като проект с цел да разбера дали мога да направя нещо по-различно от това което го има на пазара от една страна а и от друга да разбера възможностите на CMS-a на който е базиран сайта. Не съм мислил за това как да се печели от сайта и просто ми стана интересно ако в един момент реша да го "осребря" колко би била пазарната му стойност.

Иначе сайта излиза на 1-ва страница на Гулъл при няколко по-ключови думи, има page rank 2, дневните уникални за между 350 и 600, презарежданията са около 5 - 7 хил и посетителите седят на сайта средно по 10 - 12 минутки. Планирам няколко нови функционалности които предполагам ще доведат още малко хора и ще задържат хората още повече в сайта.
 
От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

10-12 минутки? Сигурен ли си, че статистиката не се размива с твоите посещения (примерно когато си бачкаш по сайта ) Ако ползваш ГА и WP сложи този код+ аналитикс кода, за да не чете и твоите посещения:
<?
if (!is_user_logged_in())
{
?>

<script type="text/javascript">
//кода на брояча
...
</script>

<?
}
?>
 
От: От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

10-12 минутки? Сигурен ли си, че статистиката не се размива с твоите посещения (примерно когато си бачкаш по сайта ) Ако ползваш ГА и WP сложи този код+ аналитикс кода, за да не чете и твоите посещения:
<?
if (!is_user_logged_in())
{
?>

<script type="text/javascript">
//кода на брояча
...
</script>

<?
}
?>


Не мисля че брои моите посещения. Аналитикс-а е за фронтенда а аз цъкам предимно бекенда.

Иначе - не ползвам WP.
 
Най-чисто цената на един сайт се определя от това какво печели и явната перспектива какво би могъл да спечели. Какво имам предвид?
Ако един сайт за последната една година печели сравнително констатна сума пари на месец, то най-често цената на този сайт е месечната сума умножена по 24 или 36 (тоест печалбата за две до три години).

Ако обаче сайта има ясен тренд на увеличение на печалбата множителя може да е доста по-голям. Ако кривата на печалбите е намаляваща може и да се стигне до много по-ниска цена.

Всеки инвеститор/купувач би гледал кривата на продите, спрямо кривите на броя регистрирани, броя уникални посещения, импресии и тн.

Всякакви други потенциални възможности (най-вече само на приказки) рядко се приемат на сериозно с изключение на новопоявилите се фондове финансиращи стартъпи.


Обикновено печелещ сайт не се продава ;) Ако се продава значи има нещо скрито.
 
От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

;) Това със скритото ми хареса.

Остава да прочета останалата част от форума за да видя как да почна да го осребрявам.
 
От: Как да получа идея колко струва сайта с който се заинмавам?

Най-важните неща са колко регистрирани потребители има, колко уникални има на ден и т.н. Ако сайта прави приходи принципно се умножават по 36(приходите за месеците през следващите 3 години).
 

Горе