Как да постъпя?

FestarBG

New Member
Ще започвам проект с 3-ма човека от София, които не познавам.Разбрали сме се да делим печалата (ако има) на 4.Тъй като аз съм програмиста, тоест моята работа ще приключи като напиша системата, ги попитах как ще ми гарантират, че няма да ме измамят.Те не знаят, но аз мисля че ще може да подпишем някакъв документ (заверен при нотариус).Иска ми се с него да удостоверявам, че имам 1/4 от сайта и ако не ми изплащат парите да мога да си ги посикам по съдебен път (дай боже не се стига до такива неща).Моля ако някои има опит в рази сфера да сподели какво да направя..
:)
 
От: Как да постъпя?

А при това положение не трябва ли да пишете всеки месец приемо-предавателен протокол?

По принцип май ти е еиднствената опция (освен ти да държиш адсенс акаунта), но за да си сигурен колко точно пари имаш, трябва да упоменеш, че трябва да ти се пращат отчети всеки месец. AdSense има такава функция.

По принцип можете да си разделите хостингът да е на един човек, домейнът - на друг, адсенс акаунта - на трети, а данните, с които е регистриран - на четвъртия. Ама е доста детско така.
 
От: Как да постъпя?

Ами ще почакам малко и за други мнения, иначе ще използваме втория метод (разделяй и владей.. :D ).

P.S.Ако в началото на втория месец да речем човека откаже да подпише такъв договор? А и трябва и двамата да сме при нотарюса, а сме от доста далечни градове.
:?
 
От: Как да постъпя?

Ще започвам проект с 3-ма човека от София, които не познавам.Разбрали сме се да делим печалата (ако има) на 4.Тъй като аз съм програмиста, тоест моята работа ще приключи като напиша системата, ги попитах как ще ми гарантират, че няма да ме измамят.Те не знаят, но аз мисля че ще може да подпишем някакъв документ (заверен при нотариус).Иска ми се с него да удостоверявам, че имам 1/4 от сайта и ако не ми изплащат парите да мога да си ги посикам по съдебен път (дай боже не се стига до такива неща).Моля ако някои има опит в рази сфера да сподели какво да направя..
:)

След като ще имате общ бизнес, е най-добре да се развива под обща фирма, в която всеки да има дялово участие, например по 1/4 от капитала. Фирмата да е собственик на всичко свързано с този бизнес. Това ти гарантира право на % от печалбата съобразно дяловото участие. Това според мен е най-нормалния начин за реализиранеот на една обща бизнес идея.
Това съответно ти дава право и в последствие, като ти стане безинтересен този бизнес, например да си продадеш дяловете.
 
От: Как да постъпя?

Хм. те от Адсенс ако ще печелят основно, то няма да има кой знае какво за делене - по едно кафе секи месец и айде..

По основния въпрос - на практика не можеш да се предпазиш. Дори може би те се познават помежду. При положение, че ти изграждаш системата, за какъв са ти още 3-ма в съдружието? Единият събмитва в директории, а другите 2-ма му го държат?

Тия неща често свършват кофти дори между приятели, какво да говорим за 3-ма непознати...
 
От: Как да постъпя?

Не го настройвай негативно към идеята.
Преди 3 години станах съдружник с почти непознат човек и по никакъв начин не мога да се оплача.
Важното е да си изградите доверие, което на първо време задължително става с отчети. На принципа "разделяй и владей" със сигурност можеш да се предпазиш. С документи и отчето пак със сигурност можеш (стига до адсенс акаунта достъп да има само един от хората).
Интернет далеч не е толкова анонимен.
 
От: Как да постъпя?

Ще им предложа да направим фирма, но сигурно ще се иска начален капитал, ходене по нотаруси, бюрокрация и т.н. А и трима нямаме 18 години.И не мислим да печелим от АдСенсе, а от СМС-си.
:)
 
От: Как да постъпя?

Щом трима нямате, забрави. При това положение можете само ЕООД да отворите, тоест един ще е над всички, а и мисля, че ви трябва по-голям начален капитал, но тук account-bg ще изкаже по-компетентно мнение.
От SMS-и пак е горе-долу същото като от адсенс, стига SMS gateway provider-ът да предлага функция за отчети.
 
От: Как да постъпя?

Преди 3 години станах съдружник с почти непознат човек и по никакъв начин не мога да се оплача.
Извадил си късмет.

Ако сте под 18, значи вариантът фирма най-малкото е безсмислен. Както казах - първо провери дали не се познават помежду си, както и дали всеки от тях е наистина незаменим за начинанието.

Или пък се хвърляй с главата напред и пиши последствията към графата "Житейски Опит".
 
От: Как да постъпя?

Познават се и тримата, заменими са от тях двама (тоест те не правят нищо, но няма как да ги разкарам.. ). Мисля да им предложа аз да купя домейна, поне ако не излезе нищо, аз нищо не губя. :)
 
От: Как да постъпя?

Че съм извадил късмет - извадил съм.
Но имаше един филм - It could happen to you :>

Помислете нещата и ги обсъди с партньорите си. Най-добре всичко да е предварително изяснено с всичките му плюсове, но най-вече с минусите. Помислете с какво се захващате и как да го направите.
 
От: Как да постъпя?

След като нямаш 18 г. ти си живо пиле за одиране. Нищо не те пази. Реално нямаш процесуални права. Нямаш право да си съдружник във фирма. Горе долу на нищо нямаш право. Даже договори нямаш право да сключваш сам. Така, че или карай на юнашко доверие, или направи това което се иска от тебе срещу пари в брой нез никакви съдружия или въобще не се хаби с тази работа.
Със съдружието си изгорял по идея.
 
От: Как да постъпя?

странно съдружие ..
след като почти всичко ще вършиш що не реализираш проекта сам ...
 
От: Как да постъпя?

Познават се и тримата, заменими са от тях двама (тоест те не правят нищо, но няма как да ги разкарам.. ). Мисля да им предложа аз да купя домейна, поне ако не излезе нищо, аз нищо не губя. :)

Вие сте са събрали трима, двама от които няма да правят нищо ама ще вземат пари. Това ми напомня на следната картинка:



Ако не ти коства нищо и има потенциал проекта пробвай се, но имай едно на ум, че при общи проекти в които са намесени пари (независимо дали се познавате или не) може да нямат много щастлив край. :)
 
От: Как да постъпя?

Щом ти ще правиш системата, направи си вратичка в системата.
Опция да копираш базата + всички файлове
И опция за цялостно изтриване.

Ако нещо не ти харесат нещата как вървят - теглиш всичко 1:1, триеш им сайта и си правиш твой с копираното съдържание.

Можеш да си направиш и тайна админ страница която само ти да си знаеш с някаква статистика по нея.

А може и друго да направиш - правиш си адсенсе акаунт или смс акаунт в някоя фирма. Като не ти харесат нещата - сменяш адсенсе кода с твоя или телефонните номера за смс-ите с твоите и ще вземаш цялата печалба ;)
Това е малко грубо ама като усетиш че те цакат и ти ще цакаш. Няма да се даваш я! :)
 
От: Как да постъпя?

Според мен съдружие с непознати не се прави :)
 

Горе