Как да продавам php код?

vspiridonov

New Member
Здравейте,

планирам да пусна оферта в този форум за продажба на php платформа за администриране на fitness and dance studios.
Въпросът ми е как мога да се защитя от препродажби специално при php код?
За html/css/js скриптовете, които вървят в пакета, нямам претенции, но server side логиката си е скъпа.

Та ако не можем да компилираме продукта, как можем да го продадем без той да бъде препродаден?


Поздрави,
Венелин
 
От: Как да продавам php код?

ioncube и Zend Guard са 2 решения които са най разпространени и ще затворят кода ти от лоши погледи. евентуално ако направиш и верификация по IP адрес към който да се валидира платформата ти нещо тип лиценз. Въпроса дали ще го преподадат стои на чисто морално ниво
 
От: Как да продавам php код?

хей, незнаех, че има обфускиращ софтуер за php?!? Това са добри новини :).
Как apache се справя с деобфускацията... въобще може ли малко повече информация? Благодаря!
 
От: Как да продавам php код?

Има, има. Слага се като модул и си зарежда.
Не съм правил тестове, но предполагам, че има някакво (малко) забавяне.
Мен, ако питаш си смени стратегията. Не си струва инвестицията за закупуване на лиценз и съответно главоболията, с клиентите, че трябва да имат модул на сървъра и отделно, ако се налагат промени по кода... Става дълга и широка.
 
От: Как да продавам php код?

Така клиента няма да може да променя кода ли? Аз никога не бих ползвал такава система, дето не мога да я променям :). Ъпсурд всичко да и е както го искам.
 
От: Как да продавам php код?

Ще перефразирам въпроса, тъй като на практика питаш как да си защитя кода, който продавам.

Кратък отговор - никак.

А сега дългия :

Първо един съвет - смени бизнес модела. Не продавай код - продавай съпорт.

Относно защитата на php код.
Най-популярните решения са IonCube и Zend Guard. И двете искат инсталация на допълнителни модули на сървъра, които не всеки хостинг позволява или пък не всеки клиент може да се оправи с тях.
Има разбира се и най-различни екзотични решения базирани на 3rd party service, както и разни free или псевдо free за по 10-20-30$. Едните са несигурни поради това, че не знаеш кога на собственика на сървиса ще му хрумне да го спре, а другите се разкостват за не повече от 15-20 минути.
Преди няколко години си играх за проба с bcompiler, но се отказах крайно нестабилно, а и не знам дали изобщо още се поддрържа. Имаше и компилатор за пхп, който обаче също потъна в небитието като проект, а и нямаше поне 90% от must have extensipons за съвременна версия на php. не мога да си представя php без възможност за работа dom, xml etc. Другото, което пак мъчих преди години беше компилатора на facebook по едно време го бяха направили отворен. Ама и там си имаше проблеми.

Аз лично съм се спрял на IonCube заради по-ниската цена и съм инвестирал около 300$ в него, но не с идеята да слагам лицензи. Просто са кодирани няколко модула с цел защита на ноу-хауто вложено в тях. И клиентите си ми плащат за съпорт.
 
От: Как да продавам php код?

Впрочем не мога да си обясня как е възможно програмист да не знае wordpress базик как изглежда?

Колега, готов скрипт ли си ползвал за вдигането на сайта или е инвестирано в код?
Ако скрипт - кой? Ако код - какъв език? Mod-rewrite не показва разширението на файла
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=49155&p=566765&viewfull=1#post566765

Прочетох ти някои мнения като тези тук и трудно си обяснявам това за wordpress-a.
 
От: Как да продавам php код?

@Torbalan Trolski priceless, благодаря!
@ReminD, не разбирам поста ти, нито е по темата нито има полза от него. Незнам защо ме прецени като програмист, нито от кога wordpress е мерило за знания. Все пак в опита си да запазя стойноста на темата бих ти предложил да обсъдим всичко останало на ЛС :).

Поздрави,
Венелин
 
От: Как да продавам php код?

хей, незнаех, че има обфускиращ софтуер за php?!? Това са добри новини :).
Как apache се справя с деобфускацията... въобще може ли малко повече информация? Благодаря!

Ами справя си се нромално все пак е екстеншън към самото пхп а не допълнителен пласт пхп код например. :) Иначе не пробиваеми неща няма и ако някой е достатъчно мотивиран да дезендне или дионкубне кода ти ще се случи. Затова продавай поддръжка или регулярни ъпдейти или костюмизации за различните хора.

Така клиента няма да може да променя кода ли? Аз никога не бих ползвал такава система, дето не мога да я променям :). Ъпсурд всичко да и е както го искам.

Това е въпрос на личен избор и ако няма по добра алтернатива човек преглъща горещия залък че неможе да чопли по кода. Но както казах си има дезендери за тези цели ;)
 
От: Как да продавам php код?

ioncube се декриптира много лесно

купи си sourceguardian - аз го ползвам от години и няма нито една кракната версия на нито един скрипт, който съм продал от тогава :)
струва си всеки долар, струва 199$
 

Горе