Как да си защитя домейна?

Phir

New Member
Здравейте, форумци!
Имам няколко въпроса относно защита на домейн име. В момента чакам да падне един com домейн, който ще наричам "name" в темата. Регистрирал съм вече name.net и name.org като съм склонен и тях да ползвам, ако name.com не успея да го регистрирам.
Комският домейн преди 4-5 месеца беше хостнат, после беше паркиран и все още си стои така като регистрацията му изтича след 2 месеца. Проблемът е, че човекът, който го регнал има и регистриран trademark от 2009-та година в USA, което означава, че може всичките да ми ги вземе, ако реши.
Та главният въпрос е как да го защитя?
Ако регистрирам trademark и се стигне до арбитраж, какво се взима предвид? Датата на регистрация ли?
В коя държава трябва да регистрирам trademark-a? Ако го регистрирам в САЩ по-сериозно ли ще е от колкото да го регистрирам в България?
Ако регистрирам за trademark "name.com" ще имам ли предимство пред "name" trademark?

Благодаря предварително на всички отговорили и ще съм доволен на всякаква допълнителна информация!

Поздрави,
Phir.
 
От: Как да си защитя домейна?

Казусът ти е доста сложен. Наясно ли си колко струва регистрация на търговска марка в БГ, в САЩ или на международно ниво и колко време отнема? Ако отговорът ти е 'да', те съветвам да се обърнеш към адвокат, специалист по търговски марки. Списък с такива има в съответното Патентно ведомство.

Ако отговорът ти е 'не', по-добре не се занимавай. Скъпа, тромава и сложна процедура е.

П.С. А, и никой няма да ти даде name.com, ако съответното name е регистрирано ;)
П.С.2 - Това, че регистрацията изтича след два месеца, не значи че няма да си подновят домейна. Тъкмо напротив, особено при толкова скорошно регистрирана марка.
 
Последно редактирано:
От: Как да си защитя домейна?

Тя марката е от скоро, ама сайтът е от доста време и имам усещане, че няма да го поднови човека, следя го от доста време. А и въпросът не е за .com-а само. net и org паднаха, но не съм убеден че е било от него. Те също ми харесват и ме устройват.
Процедурата не бих казал, че е скъпа и разбира се ще се извърши от адвокат. Въпросът е някой ако има опит с арбитражи или знае на базата на какво се отсъжда "победителя". И от коя държава са тия арбитри? USA? И с какви очи се гледа при арбитраж на европейски trademark, български, щатски и т.н.?

P.S. Благодаря за отговора все пак;)
 
От: Как да си защитя домейна?

Такова понятие "защитен домейн" реално има само в България. Домейните от нивото което се интересуваш, принципно не могат да бъдат собственост. Те се ползват временно - за периода за който си платил. Правото да го ползва естествено има първият заявил го. От тук нататък има много сложни правила и процедури, които все още се допълват, според различните случаи и опит. БГ-домейните могат да бъдат защитени изцяло с търговска марка. До като другите (предимно тези от първо ниво) се влиаят от редица фактори, като това разбира се не изключва да бъде отнет от собственик на марка, но си има доста процедури.
В твоят случай съвет може да бъде - да вземеш домейна за възможно най-дългият период и да не го използваш по дейността на този с марката, както и с нищо да не конкурираш, злепоставяш и тн неговата основна дейност.
И също - регистрирането на марка в бг по никакъв начин не може да влиае на чуждите марки. Тоест регистрирането от теб на марка тук, няма да има никакъв ефект върху един евентуален спор срещу марката на "твоя човек", камо ли да има арбитраж и както казваш "поедител". Марката те закриля единствено на територията на страната и то с доста много условности.
 
От: Как да си защитя домейна?

Ако подадат жалба срещу теб, жалбоподателят трябва да докаже едновременното наличие на следните предпоставките:
* регистрираното име е идентично или сходно на търговска марка, притежавана от засегната страна;
* регистрантът без основание упражнява права върху името;
* регистрираното име се използва недобросъвестно.

За ICANN недобросъвестно поведение е :
* домейнът е регистриран с единствена цел продажба, отстъпване за ползване от лицето, което има права върху търговската марка;
* домейнът е регистриран с цел с цел увреждане интересите на конкурентна компания;
* домейнът е регистриран с цел да се попречи на притежател на търговска марка да я регистрира като домейн;
* домейнът се използва за привличане на потребители с търговски цели чрез въвеждане в заблуждение относно спонсора на сайта или неговия произход.

Тоест, трябва да съобразиш бъдещите си действия с горепосочените условия. По принцип винаги биха могли да намерят нещо, ако решат, но ако се застаховаш добре едва ли ще имаш проблеми ;)
 
От: Как да си защитя домейна?

Благодаря много за отговорите!
Успехи!
 
От: Как да си защитя домейна?

Разгледайте nissan.com

Ако сте чували и мислите те този сайт е собственност на японска компания ...
 
От: Как да си защитя домейна?

Преди да закупиш домейн поразрови се из Американските закони...или пиши на собственика на тази марка. Аз наскоро си харесах един хубав домейн за афилитейт на една голяма авиокомпания, писах им дали ще има проблем ако запупя домейн с тяхното име, ето какво ми отговориха.
[FONT=&quot]Thank you for your correspondence.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]XXXXX don't proactively attempt to register every possible domain name variant of 'XXXXX', and will not stop anyone else to, however if they attempt to claim some affiliation with us that they don't have, we would tell them to cease and desist. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]

Regards

Alice
xxxx Websupport[/FONT]
 
От: Как да си защитя домейна?

Значи ако съм регнал домейн преди 4 години и съм взел постепенно всичкото -сиси.нет,сиси.орг,сисиеу,сисиинфо и ми останало само да закупя сиси.com,който пък от своя страна имал традемарк и ще ми ги взема!Няма да му ги дам!Аз като ги купувах сайтовете името не беше традемарково.Сега вече е цици.нет
Не мойе да има такива закони!
 
От: Как да си защитя домейна?

Виждам, че сте изписали доста щуротии по темата. Не е вярно, че понятието "защитен домейн" съществува само в България. Това е международен юридически термин. За да не ви отегчавам прекалено ви прилагам една професионално написана юридическа статия по проблема от адвокат Атанас Костов: http://www.iusauthor.com/Тargovskite-marki-v-internet.-Zashtita-na-domeIn-imenata.html Влизайте в час и спрете с натъманяванията от тип "чух това и онова", а прочетете нещо читаво и тогава коментирайте.
 
От: Как да си защитя домейна?

В съвремието домейн имената са придобили значение на бизнес идентификатори и като такива често влизат в конфликт със системата от права, обект на интелектуалната собственост, в частност – търговските марки. В повечето случаи, споровете, косаещи домейни възникнат на базата на недобросъвестна регистрация на марки от трети страни, като имена на домейни. Например домейнът на известен сайт за интернет услуги се регистрира като словна или комбинирана търговска марка, която изцяло включва или съдържа в себе си като словен елемент съответни домейн. Всеизвестна е практиката на т.нар „предприемачи” или „сайбър скуотърс”(сybersquatters), които правят задълбочени проучвания и регистрират домейни, носещи името на наложени световноизвестни търговски марки, популярни личности личности или предприятията, с които първите нямат никаква връзка. Тъй като регистрацията на домейн имена е улеснена от заявяването им по електронен път, обикновено „сайбър скотърите” регистрират множество домейни, които в последствие продават на търг или предлагат за продажба директно на маркопритежателите на цени, далеч надхвърлящи разходите за регистрация. Друга незаконна практика на „сайбър скуотърите” е чрез регистрацията на посочените домейни, да заблуждават потребителите, че са собственици на дадена търговска марка, насочвайки ги към бизнес, свързан с техни собствени сайтове. Това е т.нар практика „умишлено пренасочване”. В случай на евентуално объркване между имената на домейни, всеки сайт, трябва да постави директория на началната си страница(и) с анотирани връзки. Това може да е неудобно техническо решение, но то ще прекъсне всички съзнателни или несъзнателни „пренасочвания”.
 
Последно редактирано:
От: Как да си защитя домейна?

Такова понятие "защитен домейн" реално има само в България. Домейните от нивото което се интересуваш, принципно не могат да бъдат собственост. Те се ползват временно - за периода за който си платил. Правото да го ползва естествено има първият заявил го. От тук нататък има много сложни правила и процедури, които все още се допълват, според различните случаи и опит. БГ-домейните могат да бъдат защитени изцяло с търговска марка. До като другите (предимно тези от първо ниво) се влиаят от редица фактори, като това разбира се не изключва да бъде отнет от собственик на марка, но си има доста процедури.
В твоят случай съвет може да бъде - да вземеш домейна за възможно най-дългият период и да не го използваш по дейността на този с марката, както и с нищо да не конкурираш, злепоставяш и тн неговата основна дейност.
И също - регистрирането на марка в бг по никакъв начин не може да влиае на чуждите марки. Тоест регистрирането от теб на марка тук, няма да има никакъв ефект върху един евентуален спор срещу марката на "твоя човек", камо ли да има арбитраж и както казваш "поедител". Марката те закриля единствено на територията на страната и то с доста много условности.

Ух незнам защо толкова уверено говориш глупости. Първо Европейските марки СТМ имат сила на територията на България от 2007г., т.е ако домейнът е обект на такава марка, той е противопоставим на всяка по-късна национална(разбирай БГ заявка). Второ - самата българска марка може да бъде противопоставена на СТМ, ако последната е по-късна в процедурата по т.нар опозиция. Трето - влез в сайта на WIPO и прочети малко за арбитража и т.нар (UDRP). „Единните правила за решаване на спорове, касаещи домейни” (UDRP)влязоха в сила на 26 август, 1999, като те се основават на препоръките, направени от Световната организация по интелектуална собственост, с акцент върху проблемите, предизвикани от конфликта между търговски марки и домейн имена.
Към настоящия момент СОИС(Световна организация по интелектуална собственост WIPO англ.) изцяло администрира споровете, възникнали на базата на „Единните правила за решаване на спорове, касаещи домейни” (UDRP). В случай, че притежателят на търговска марка притежател смята, че регистрация на домейн нарушава правата му на маркопритежател, той може да започне процедура пред СОИС.
„Единните правила за решаване на спорове, касаещи домейни” (UDRP) позволяват жалбоподателите да заведат дело и срещу доставчик на услуги, като уточнят регистрирания домейн от доставчика, името на ответника, притежател на домейна и основанията за жалбата. Следва да бъдат итъкнати и съображения относно критериите, които обосновават сходството или идентичността на домейна с търговската марка на жалбоподателя, тъй като домейнът се разглежда като регистриран и използван недобросъвестно. На ответника се предлага възможност да се защитава срещу обвиненията. От центъра по медиация към СОИС са назначава арбитър, който решава дали домейнът следва да бъдат прехвърлен на жалбоподателя. Какви са приемуществата на процедурата пред СОИС? Световната организация по интелектуална собственост предлага висококвалифициран и неутрален спрямо участниците арбитър, които на базата на задълбочено изследване и експедитивни административни процедури, взима решение по спора за интелектуалната собственост над домейн, което се отличава с безпристрастност и надеждност. Друга привилегия на коментирания способ за разрешаване на казуси, е че уреждането на спорове от СОИС се извършва много по-бързо от нормалните процедури пред съда.
 

Горе