Как да създам вирусно видео?

stoineff

Well-Known Member
От доста време изучавам Guerrilla Marketing - а и ми се ще да направя нещо наистина добро. Напоследък анамациите набират популялност , но е доста трудно да се направи добра и качествена такава. Искам да попитам кои са основните точки едно видео да е вирусно, кото същевременно с това рекламно. Гледал съм доста добри попадения, но ми се иска да изясним в тази тема принципите. Например:

1. Кауза
2. Сюжет
3. Послание
4....

Като пример за вирусна реклама с нисък бюджет ще дам тази на Базар бг. Давайте да видим какво ще се получи, а ето и моя последен опит. Мелодията е вирусна, но на видеото му липсва нещо :)

[video=youtube;MkhVhQMSllM]https://www.youtube.com/watch?v=MkhVhQMSllM[/video]​
 
От: Ка да създам вирусно видео?

Вирусна реклама се прави с помощта на прости, но гениални идеи. Не бих нарекъл рекламите на Базара вирусни. Те все пак изсипаха огромни пари за конвенционална реклама по медиите и от там клиповете им станаха популярни в интернет. Така и баба ми може да прави вирусна реклама. По-добре виж рекламите на Волво. Те са органично вирусни и може би най-успешните от своя вид през последните няколко години. За това говоря:
[video=youtube;M7FIvfx5J10]https://www.youtube.com/watch?v=M7FIvfx5J10[/video]

Бих казал, че точките трябва да са:
1. Оригинална идея
2. Перфектно техническо изпълнение
3. Пускане на подходящото място в подходящия момент
 
От: Ка да създам вирусно видео?

Да вярно е, че изсипаха доста пари, но пък сега слушам тинейджърите припяват: "Тиквата ми е много по - добра от чушката ти" и подобни секви глупости, които на практика са безплатна реклама... За Нолво съм съгласен. И една тайландска компания пусна няколко видеа, които счупиха всички рекорди..
 
От: Ка да създам вирусно видео?

Чакай сега. Мелосията не са я измислили бараза, а текстописците на Ицо Хазарта. Да не кажа, че тая реклама ми е дори жалка. Вирусна реклама се прави много трудно. По-скоро трябва да направиш нещо вирусно и да рекламираш в него след това.
 
От: Ка да създам вирусно видео?

Чакай сега. Мелосията не са я измислили бараза, а текстописците на Ицо Хазарта. Да не кажа, че тая реклама ми е дори жалка. Вирусна реклама се прави много трудно. По-скоро трябва да направиш нещо вирусно и да рекламираш в него след това.


Дали е жалка, гадна, тъпа, или както искаш я наречи важното е, че си върши работата. Имам много подобни примери. Да не споменавам Корейския хит, който направи милиони един куп народ.
 
От: Ка да създам вирусно видео?

Да ама корецът не рекламира нищо. Точно това имам предвид. Идеята на вирусния маркетинг не е да пробутаме вирусно рекламно видео, а да направим нещо коено се хареса на хората и един като го види да го покаже на друг. (Примерно спиндерман, гангнъм стайл и т.н) Вирусно рекламно видео може да се направи, но за менн е въпрос на късмет и на гениална идея, която може да те осени и едва ли може да се измисли с мислене. Тази реклама не е вирусна, понеже е въртяня. Тази с шпагата не съм я засичал в бг ефира, но всички знаят за нея. Тя е вирусна.
 
От: Ка да създам вирусно видео?

......а ето и моя последен опит. Мелодията е вирусна, но на видеото му липсва нещо :)


Според мен му липсва цвят и контраст.
(Надявам се приемаш конкретна критика)

Без панталоните на човечето всички цветове са вяли и измити. Пращно-сив фон, прашно-сива рамка на екрана с надписите.
Текста "ДА ПЕЧЕЛИТЕ" едва се чете, ако не се разпъне на цял екран, а 90% от народа няма да го разпънат.
Анемичните пастелни цветове няма да създадат търсения ентусиазъм, за вирусно разпространение.

Пища го това с цел да ти помогна не да се заяждам
 
От: Ка да създам вирусно видео?

Първото нещо, което можеш да направиш е да намериш войсовър актьор, който да озвучи клипа. Ползвал съм услугите на един много добър войсовър, който си свърши работата перфектно, ако искаш видеото ти да има глас- пиши ми и ще ви свържа, препоръчвам го, защото работи качествено и на ниска цена.

Иначе, за да стане едно видео вирусно или поне популярно като това на Базар.бг, трябва според мен да предизвиква някакви емоции в зрителите. Емоцията, която видеото на Базара породи в мен беше: "Егати, простотията". Не го споделих никъде, защото не си падам по простотиите, но хилядите тийнове (и не само) много се кефят на такива неща и като се видят в междучасието сигурно си го припяват.

Хубавото в тяхната реклама е, че се споменава името на марката "Базар", защото ако се сещате имаше една реклама: "О, Пепи, докарали са от новите кренвирши!", тя стана супер популярна, но никога не съм се замислял на коя марка са тези кренвирши.

Според мен, за да направи някой viral видео трябва преди това да е изгледал солидно количество viral видеа и да си записва идеи, които може да приложи в неговото видео.

P.S. Хвърли един поглед тук: The 10 Most Viral Ads of 2014 (So Far), може да ти дойде някоя идея, която да вкараш и в твоето видео :)
 
Последно редактирано:
От: Как да създам вирусно видео?

....иначе съгласен съм с колегата, че за вирусно видео на първо място се поставя идеята.
Народа е склонен да пренебрегне лошото качество (дори снимано с телефон) стига идеята да е грабваща.

Добро видео не е задължително да е скъпо.
Филма "Извънземното" е направен с 1.5 млн, а е донесъл над милиард приходи. Но е бил с велика идея.
Има маса филми с по 100-200 млн бюджет които не са могли дори да си върнат разходите. Всичко е било налице , но слаба идея и сценарий.

Ето едно високо дизайнерско и в същото време ниско бюджетно видео:

[video=youtube;VpZmIiIXuZ0]https://www.youtube.com/watch?v=VpZmIiIXuZ0[/video]
 
От: Как да създам вирусно видео?

Има и забавни български реклами. :D Ето едни подбрани 14 забавни български реклами.

Според мен вирусно видео се прави с проста случка, характерна за ежедневието, която е показана по нестандартен, ефектен начин и/или забавен начин "случката". Ето един пример за готини реклами на автомобили - ЦЪК.

Или ей тая много ме кефи - честно! За мен това е най-добрата реклама: http://www.youtube.com/watch?v=316AzLYfAzw :)

И тази също е добра: http://www.youtube.com/watch?v=Hzgzim5m7oU

PS: Стойнев, ако не е тайна - с какъв софт правиш такива анимирани клипчета? Отдавна ровя, но все не намирам нещо подходящо... :cry:
 
Последно редактирано:
От: Как да създам вирусно видео?

На рекламата ти и липсва глас. Само с музика и текст изглежда много скучна и хората най-вероятно ще я затворят, преди да я изгледат.
 
От: Как да създам вирусно видео?

Благодаря на всички за съветите. Следващото видео вярвам, че ще стане по - добро. Естествено един поглед отстрани винаги е полезен.
 
От: Как да създам вирусно видео?

Искам да питам нещо за търсачката в самия youtube. Мисля, че е свързано с темата.

Зависят ли резултатите от търсенето от броя на subscribers и броя на гледания на видеото.
В смисъл ако имам повече subscribers това ще означава ли, че ще изляза на по добри позиции отколкото ако имам по-малко?
 
От: Как да създам вирусно видео?

Стойнефф, и по-лоши неща сме виждали, така че като първи опит е много добре! :D Все пак не подценявай цялата публика! Вирусното видео, става такова именно защото не подценява нито една група потребители - от тези, които нищо не разбират, през малко разбиращите, та до всичкознайковците.
Оставям на страна техническите подробности, цветове, фон и т.н. - обаче музичката... мой съвет е да я смениш. Не че не е хубава, но нали се сещаш, че има най-малко още сто такива клипчета със същата музичка. :-o
За вирусно видео трябва да имаш идея, която да провокира по някакъв начин зрителите. Идеята също така трябва да е коерентна с посланието, което искаш да се предаде. Искаш да рекламираш "идеи и креативен дизайн" - направи тогава нещо идейно и креативно. Задай провокиращи, а не стандартни въпроси от типа на "искате ли да правите това, което обичате" , използвай провокиращи и оригинални изразни средства, а не стандартните графични елементи дето ги има по всички сайтове. :|
 
От: Как да създам вирусно видео?

Стойнефф, и по-лоши неща сме виждали, така че като първи опит е много добре! :D Все пак не подценявай цялата публика! Вирусното видео, става такова именно защото не подценява нито една група потребители - от тези, които нищо не разбират, през малко разбиращите, та до всичкознайковците.
Оставям на страна техническите подробности, цветове, фон и т.н. - обаче музичката... мой съвет е да я смениш. Не че не е хубава, но нали се сещаш, че има най-малко още сто такива клипчета със същата музичка. :-o
За вирусно видео трябва да имаш идея, която да провокира по някакъв начин зрителите. Идеята също така трябва да е коерентна с посланието, което искаш да се предаде. Искаш да рекламираш "идеи и креативен дизайн" - направи тогава нещо идейно и креативно. Задай провокиращи, а не стандартни въпроси от типа на "искате ли да правите това, което обичате" , използвай провокиращи и оригинални изразни средства, а не стандартните графични елементи дето ги има по всички сайтове. :|

Не съм искал да подценя никого, толкова си мога. :) Все пак ще тренирам, а и затова пуснах темата за да събера мнения. Ясно е, че това няма да стане вирусно никога... следващото обаче ще е по - добро благодарение на вашите мнения. Дори след като изчетох линка, който Test е пуснал, виждам, че съм улучил някои от основните насоки... особено що се касае до описанието.
 
От: Как да създам вирусно видео?

Не съм искал да подценя никого, толкова си мога. :) Все пак ще тренирам, а и затова пуснах темата за да събера мнения. Ясно е, че това няма да стане вирусно никога... следващото обаче ще е по - добро благодарение на вашите мнения. Дори след като изчетох линка, който Test е пуснал, виждам, че съм улучил някои от основните насоки... особено що се касае до описанието.

Нали знаеш, че се знам с какво и как си направил клипчето :wink: така че, като казвам да не подценяваш публиката, нямам предвид техническата част, защото това не е нещото, което прави едно видео вирусно. Особенно в твоя случай, в който просто няма как да го сбъркаш технически. Както е писал и друг калега по-горе, може и с телефон да е снимано и даже да не е обработвано, но трябва да е ясна идеята и визуалната концепция да е хомогенна. Според мен, си се хвърлил в най-дълбоките води на микса между анимирани/рисувани герои и надписи + триизмерни и реалистични изображения. В тия води се плува трудно.
:rolleyes:
 
От: Как да създам вирусно видео?

Вирусно би се получило, ако се направи качествено откъм софтуер и камери, с добри визуални ефекти и граничещо с простотията видео, без да прекрачва тази тънка граница между стандартните широкоразпространени морални норми и разрепеността, и глупостта навсякъде.
 
От: Как да създам вирусно видео?

Вирусно видео се прави с вирусна аудитория. Личен опит. Макар и скромен.
Баба Ганка няма как да овируси гагнама...
 

Горе