Как започнах аз?

От: Как започнах аз?

Времето е пред мен. За ден къща не става. Лека-полека, ще се надявам да потръгне :)
 
От: От: Как започнах аз?

Имаха два варианта - dropshipping или дилърски. Като при dropshipping-а те изпращат стоката, а аз получавам 5% комисионна от цената на продукта. А другия вариант е да създавам аз цената на продукта, като те първо ми го изпратят на мен, аз го платя на обявена цена с отстъпка в сайта им и след това да го изпратя на купувача с моята цена. Но аз сметнах за удачен първия вариант, поне за начало.

Всъщност първия вариант не се нарича dropshipping, а white label affiliate marketing.

Втория вариант е обикновена търговия.

Какво е дропшипинг:
1) Получаваш поръчка от клиента.
2) Получаваш парите от клиента.
3) Поръчваш стоката при търговец, който от твое име и за твоя сметка изпраща стоката на клиента.
4) Плащаш на търговеца за стоката и евентуално след като си покриеш разходите може и да излезеш на печалба.

Какво е афилиейт маркетинг писах тук. Когато проследяването на комисионните става не чрез бисквитки, а като се направи отделен сайт за всеки афилиейт, това се нарича white label affiliate marketing.

Имай предвид, че нарушаваш Закона за електронната търговия тъй като на сайта не са посочени съответните данни. Теб може и да не те хванат, но ще хванат търговеца, който изпраща стоката (чрез контролна покупка ще му разберат данните и ще го глобят). Заради това може да си развалите отношенията. Можеш да напишеш данните и на твоята фирма, ако не искаш да пишеш данните на дропшипъра. А ако направят проверка не би трябвало да е проблем това, че друго лице изпраща стоката, защото вие имате договор това да се случва (няма значение, че не е на хартия - българското законодателство не забранява да се сключват договори без ползване на хартия). Тоест не е задължително на сайта да са данните на търговеца* - там са данните на лицето, което извършва електронна търговия. А според закона електронната търговия е нещо съвсем различно от продажбите на стоки и услуги. Така са написани шибаните закони, че в тях има понятия, които в разговорния език означават едно, а в закона имат абсурдни дефиниции.

Чл. 1. (1) Този закон урежда обществени отношения, свързани с осъществяването на електронна търговия.

(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

Чл. 4. (1) Доставчикът на услуги на информационното общество е длъжен да предоставя безпрепятствен, пряк и постоянен достъп на получателите на услугите и на компетентните органи до следната информация:

1. името или наименованието си;

2. постоянния си адрес или седалището и адреса си на управление;

3. адреса, на който упражнява дейността си, ако е различен от адреса по т. 2;

4. данни за кореспонденция, включително телефон и адрес на електронна поща, за осъществяване на пряка и навременна връзка с него;

5. данни за вписване в търговски или друг публичен регистър;

6. информация за органа, осъществяващ контрол върху дейността му, когато тази дейност подлежи на уведомителен, регистрационен или лицензионен режим;

7. когато осъществява регулирана професия - информация за камарата, професионалния съюз или организацията, в която доставчикът членува или е регистриран, професионалното звание и държавата, в която то е предоставено, както и препратка към приложимите разпоредби относно правото на упражняване на занаята или професията и указания за достъпа до тях;

8. съответно указание, ако е регистриран по Закона за данък върху добавената стойност;

9. друга информация, предвидена в нормативен акт.

Тоест това, че имаш сайт, на който предоставяш информация се разглежда от закона като извършване на електронна търговия. Няма никакво значение дали предоставената информация се отнася за стоки, които продаваш или примерно си публикувал мъдрите си мисли там. "Доставчикът на услуги на информационното общество" е длъжен да си напише всички данни, които се изискват от закона.

Тоест по смисъла на закона "доставчикът на услуги на информационното общество" може да бъде както търговецът, който продава стоката, така и лицето, което поддържа сайта. Тоест едно от тези две лица трябва да реши, че е "доставчик на услуги на информационното общество" и да си напише данните на сайта.

* Обаче не съм съвсем сигурен. Вероятно има и други закони, които изискват търговецът също да си публикува данните, не съм сигурен (виж Закона за защита на потребителите - някъде там май бях чел за изисквания търговецът да не си крие данните, но може и да не е било там). Но така без никакви данни, при един донос от конкуренцията, може да имаш проблеми. Може даже и без донос - служителите на КЗП си нямат друга работа и се чудят кого да глобят за да отчетат дейност.

Има случаи на глобени заради това, че имат сайт с потребителски генерирано съдържание. Виж в тази тема и тук също.
 
От: От: От: Как започнах аз?

Всъщност първия вариант не се нарича dropshipping, а white label affiliate marketing.

Втория вариант е обикновена търговия.

Какво е дропшипинг:
1) Получаваш поръчка от клиента.
2) Получаваш парите от клиента.
3) Поръчваш стоката при търговец, който от твое име и за твоя сметка изпраща стоката на клиента.
4) Плащаш на търговеца за стоката и евентуално след като си покриеш разходите може и да излезеш на печалба.

Какво е афилиейт маркетинг писах тук. Когато проследяването на комисионните става не чрез бисквитки, а като се направи отделен сайт за всеки афилиейт, това се нарича white label affiliate marketing.

Имай предвид, че нарушаваш Закона за електронната търговия тъй като на сайта не са посочени съответните данни. Теб може и да не те хванат, но ще хванат търговеца, който изпраща стоката (чрез контролна покупка ще му разберат данните и ще го глобят). Заради това може да си развалите отношенията. Можеш да напишеш данните и на твоята фирма, ако не искаш да пишеш данните на дропшипъра. А ако направят проверка не би трябвало да е проблем това, че друго лице изпраща стоката, защото вие имате договор това да се случва (няма значение, че не е на хартия - българското законодателство не забранява да се сключват договори без ползване на хартия). Тоест не е задължително на сайта да са данните на търговеца* - там са данните на лицето, което извършва електронна търговия. А според закона електронната търговия е нещо съвсем различно от продажбите на стоки и услуги. Така са написани шибаните закони, че в тях има понятия, които в разговорния език означават едно, а в закона имат абсурдни дефиниции.





Тоест това, че имаш сайт, на който предоставяш информация се разглежда от закона като извършване на електронна търговия. Няма никакво значение дали предоставената информация се отнася за стоки, които продаваш или примерно си публикувал мъдрите си мисли там. "Доставчикът на услуги на информационното общество" е длъжен да си напише всички данни, които се изискват от закона.

Тоест по смисъла на закона "доставчикът на услуги на информационното общество" може да бъде както търговецът, който продава стоката, така и лицето, което поддържа сайта. Тоест едно от тези две лица трябва да реши, че е "доставчик на услуги на информационното общество" и да си напише данните на сайта.

* Обаче не съм съвсем сигурен. Вероятно има и други закони, които изискват търговецът също да си публикува данните, не съм сигурен (виж Закона за защита на потребителите - някъде там май бях чел за изисквания търговецът да не си крие данните, но може и да не е било там). Но така без никакви данни, при един донос от конкуренцията, може да имаш проблеми. Може даже и без донос - служителите на КЗП си нямат друга работа и се чудят кого да глобят за да отчетат дейност.

Мерси! Значи да публикувам данните на фирмата, която използвам?
 
От: Как започнах аз?

Щом имаш договор с търговец той да изпраща стоката (работите по бизнес модела афилиейт маркетинг) редно е на сайта да се публикуват данните на търговеца, който изпраща стоката и който приема парите от клиента. Това, че ти получаваш комисионна от продажбите мисля, че няма нужда да го обявяваш на сайта (според законите на някои държави си длъжен да пишеш и това, но мисля, че България е изключение).

Имай предвид обаче, че така клиентът може да се обади по телефона директно на търговеца (защото законът изисква да има телефонен номер, име на фирмата, адрес, номер по ЗДДС и т.н. - прочети внимателно закона, който цитирах).

За да предотвратиш това, може да скриеш всички тези данни в условията за ползване. Тоест законът не изисква тези данни да са точно в страниците "за нас" и "контакт". Може да ги напишеш в "Правила и условия". За целта трябва да напишеш страшно много текст така, че клиентите като го видят да се откажат да го четат.

Това е напълно законно - например abv.bg са постъпили така. Всичко са си написали в "Общи условия", но на страницата за контакт имат само формуляр за обратна връзка.

Може също така на страницата за контакти да напишеш своя телефонен номер вместо телефонния номер на търговеца. Така ще си сигурен, че клиентите е по-малко вероятно да те прескочат и да купят директно от търговеца.

Ако търговецът е коректен би трябвало да пита клиентите от кой сайт са разбрали за него за да знае на кого да плати комисионна. Но това е въпрос на допълнително договаряне. Все пак данните на търговеца се намират в Търговския регистър и всеки може да го намери и да си купи директно от него каквото му трябва. Особено ако има и магазини от тухли (Brick and mortar store). Би било непрактично да питат всеки клиент как е разбрал за магазина.
 
От: Re: Как започнах аз?

Абе мани базика, но си взех последния лаптоп от лаптоп.бг. И те едно време не бяха никакви, но сега си цъкат чат пат. Бих си взел пак от тях. :)

Даже като се замисля, последната ми техника е все от сайтове - таблет, телефон, лаптоп. :) Леле, сега се замислих, че не съм си ги купувал на място тези неща, а тях най-много употребявам. :)

Аз лично не съм доволен от Laptop.bg, преди няколко години си взех лаптоп от тях, та от тогава до ден днешен не е в ред, загрява, изключва се, чести преинсталации и всякакви такива кофти проблеми, то не бяха изпращания до сервизите им ли, какво ли не бе, но от лаптопа смисъл няма, а струваше тогава 1500лв. - сега съм го оставил на майка ми, ползва го за скайп и такива неща, на 3 дена веднъж за по 30 мин, че иначе натовари ли се малко повече - нещо все му става :)
 
От: Как започнах аз?

Страшно много ти благодаря! След мъничко ще ги добавя!
 
От: Как започнах аз?

Поздравления и успех :)

Един съвет:
Долу в дясно пиши ни, ти предлагам когато няма никого на линия да може да се оставя съобщение :) Тоест ако сега искам да те питам нещо а те няма, ще си напиша въпроса и имейла а ти когато си на линия ще ми отговориш :)

Един въпрос:
Ако не е тайна с кого работиш (дропшипър) Може да ми пишеш на ЛС, просто ми е интересно :)
 
От: Как започнах аз?

Поздравления и успех :)

Един съвет:
Долу в дясно пиши ни, ти предлагам когато няма никого на линия да може да се оставя съобщение :) Тоест ако сега искам да те питам нещо а те няма, ще си напиша въпроса и имейла а ти когато си на линия ще ми отговориш :)

Един въпрос:
Ако не е тайна с кого работиш (дропшипър) Може да ми пишеш на ЛС, просто ми е интересно :)

Мерси за съвета, но когато няма оператор на линия, може да пишеш от формата за контакти. Сега ще ти пиша ЛС. 8)

Edit: Изчисти си кутията или ми пиши ти
 
От: Как започнах аз?

Интересна тема, след като се зачетох, но по заглавието бях решил, че е поредният госпел на дружеството на анонимните алкохолици.

Би било добре както за авторите, така и за читателите, да се подбират наименованията на темите. Няма смисъл от заглавия тип "Как започнах аз", "Колко ми е голям", "Лошото, доброто и снежанка" и "не мой се плашите" , когато още в титула на самата тема може конкретно да се посочи за какво се отнася и какво ще разисква.
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Как започнах аз?

Интересна тема, след като се зачетох, но по заглавието бях решил, че е поредният госпел на дружеството на анонимните алкохолици.

Би било добре както за авторите, така и за читателите, да се подбират наименованията на темите. Няма смисъл от заглавия тип "Как започнах аз", "Колко ми е голям", "Лошото, доброто и снежанка" и "не мой се плашите" , когато още в титула на самата тема може конкретно да се посочи за какво се отнася и какво ще разисква.

Темата е за моето начало. В последствие развихме друга тема за данните на търговеца.
 
От: Как започнах аз?

Тва заглавие е еквивалент на "Как да разбием хората от тъпня", извинявай ама не сме в новинарски блог да слагаш хващаши окото заглавия, "Как започнах аз" - е заглавие на артикъл, в които описваш подробно какво и как си правил примерно преди 5 години, за да постигнеш успеха, които имаш сега.
Твоето заглавие трябва да е "Не съм правил нищо съществено до сега, моля посъветвайте ме", с горната структура просто губиш времето на хората, да гледат в статията и да търсят нещо, което просто не си написъл.
 
От: Как започнах аз?

Тва заглавие е еквивалент на "Как да разбием хората от тъпня", извинявай ама не сме в новинарски блог да слагаш хващаши окото заглавия, "Как започнах аз" - е заглавие на артикъл, в които описваш подробно какво и как си правил примерно преди 5 години, за да постигнеш успеха, които имаш сега.
Твоето заглавие трябва да е "Не съм правил нищо съществено до сега, моля посъветвайте ме", с горната структура просто губиш времето на хората, да гледат в статията и да търсят нещо, което просто не си написъл.

Мерси :) Вече с нетърпение очаквам твоята тема, за твоя успех 8)
 
От: Как започнах аз?

Успех и от мен!

Смятам, че за всеки го си има ниша, стига да я намери :)
 
От: Как започнах аз?

Заглавието нищо общо няма с темата, мислете като пишете.
 
От: Как започнах аз?

Заглавието нищо общо няма с темата, мислете като пишете.
Да наистина прав си. Много ме дразнят такива заглавия .. като цъкна и то темата няма нищо общо със заглавието
 

Горе