Как се инсталира Nginx на VPS или Dedicated сървър?

r.stefanov

Well-Known Member
Доста колеги ме питаха как се инсталира Nginx. В продължение на тази тема ще напиша няколко статии как се прави.

Вече почти всички контролни панели имат plugin и за Nginx, а популярността му бързо расте (както и на други lightweight сървъри). Причината е, че дори ако се конфигурира като прост прокси сървър преди Apache може много да намали натоварването над сайтовете/сървъра ви, защото обработва определени заявки хиляди пъти по-бързо и използва по-малко ресурси. Само това, че над 10,000 iddle връзки заемат 3mb рам памет трябва да ви говори достатъчно. И не, не е защото Apache не е "настроен" правилно или е пълен с модули, които не се използват. Както някой тук се изрази (Nginx е орязан Апач?). Всеки малко или много запознат, ще ви каже, че това далеч не е така :|

Който желае може да опита, особено ако имате натоварени VPS сървъри. В следващите 2-3 публикации ще ви покажа и как да го настройте като proxy сървър пред Apache или дори изцяло да го зарежете :wink:

Самата стартова статия я има в личният ми блог тук (при FreeBSD има някои допълнения, но който използва FreeBSD съм сигурен, че може и сам да се справи).

Графики не ми се занимава да показвам, в Гошо има достатъчно информация и сравнения.

В поста съм описал как се инсталира от сорс, но съм клонен да помагам ако някой се престраши да опита и предпочита репосите на CentOS или там каквото дистро има :roll:
 
От: Как се инсталира Nginx на VPS или Dedicated сървър?

Замислям се точно за опцията да се сложи пред апаче, но ми е интересно правил ли си тестове как влияе на работата при няколко различни платформи, които са на един впс? Защото едно е за уордпрес, друго за опенкарт и ми е чудно има ли някаква среда на баланс, при която да се постига добър резултат в такава ситуация?
 
От: Как се инсталира Nginx на VPS или Dedicated сървър?

Да, разликата е доста голяма. Няма значение от платформата.

Влиае положително, от близо година го използваме, нашите сървъри всички са базирана на него. Дори само като кеширащо прокси ако сложиш Nginx или друга подобна алтернатива пред Apache ще ти падне натоварването. Пусни Nginx да кешира статичните файлове пред Apache, замени mod_php или там каквото ползваш с php-fpm и ще забравиш за половината проблеми, които си имал до сега.
 
Re: От: Как се инсталира Nginx на VPS или Dedicated сървър?

Замислям се точно за опцията да се сложи пред апаче, но ми е интересно правил ли си тестове как влияе на работата при няколко различни платформи, които са на един впс? Защото едно е за уордпрес, друго за опенкарт и ми е чудно има ли някаква среда на баланс, при която да се постига добър резултат в такава ситуация?


на мен това ми е стандартния сетъп вече за повечето сайтове нямам опън картове но имам друпал, вп и форума :) а иначе ако иксаш да видиш как въри под nginx (може и да е прокси) всички демота theme forest и template monstер са с Nginx или Nginx прокси (за Г хром има плъгини да ти показват на какъв сървър върви даден сайт без да чекваш хедърите ръчно)

Kaкто и гет.бг може да не е опън карт но върви на Nginx (или е прокси)

get.bg.jpg
 
От: Как се инсталира Nginx на VPS или Dedicated сървър?

Аз неща, от които не разбирам не пипам, а линукса и конзолите не са ми сила. Ще се примоля на пичовете от впсбг с мокър поглед да го инсталнат и конфигурират, защото иначе не ми се мисли какво мога да сътворя аз. В краен случай ще се примоля на един друг човек, които не знам как още ме търпи с константните ми питания и услуги в тази насока...
 

Горе