Как се смята този лихвен %?

Статус
Not open for further replies.

eshk0

Member
Как се смята този лихвен %?

Ако открия сметка в банка 1000 лв при 5% лихва за 6 месеца, колко лв лихва ще имам?
 
От: лихвен %

Пази боже .......

Лихвата ти е на годишна база, за 6 месеца ще имаш 2.5 % или 25 лева
 
От: лихвен %

5% ти е годишната лихва.
Ще имаш 1000* 0,05 /2 = 25 лв :)
 
От: лихвен %

На срочен депозит са различни от срока на депозита 1,3,6,12 месеца. като за по дълъг период лихвата е по висока. Както си дал, ако внесеш 1000 лева при лихва 5% за 6м. срочен депозит в края на 6-те месеца ще имаш 1050 лева ...
 
От: лихвен %

На срочен депозит са различни от срока на депозита 1,3,6,12 месеца. като за по дълъг период лихвата е по висока. Както си дал, ако внесеш 1000 лева при лихва 5% за 6м. срочен депозит в края на 6-те месеца ще имаш 1050 лева ...

Коя е тази банка дето ще ти даде 10 % годишна лихва да вадя буркана и утре да бегам там

Обявената лихва винаги е на годишна база освен ако изрично не е упоменато нещо друго, но аз не съм срещал такова предложение до сега.

Знам само че за големи суми над 100 000 в повечето банки предлагат преференциални условия и възможност за индивидуално договаряне на лихвата и там може да се стигне до 10%, но те не са гарантирани и има риск
 
От: лихвен %

Всички лихвени проценти във банките са на годишна база. Аз поне не съм чувал някъде да е различно.
За 6 месеца ще имаш 1000 + 1000 х 0,05*6/12 = 1025 лева
За 12 месеца ще имаш 1025 + 1025 х 0,05*6/12 = 1050,63 лева
 
От: лихвен %

docente, docente, всички лихви са на годишна база. Как да ти го кажем? ако пише 1м-4% това означава, че годишната ти лихва е 4% , не че ти дават толкова за месеца. то ако е така ще е най-изгодно постоянно да си връткаш парите на месечни депозити.
целта на банката е да задържи парите ти максимално дълъг период от време. Това как се постига? С по-големи лихви за по-дълъг период на депозита :)
 
От: лихвен %

Процента е доволно висок. Друг е проблема, че инфлацията постоянно го изпреварва.
Абсолютно съгласен пари поставени в банка губят своята себестойност. Инфлацията е безмилостна и именно поради тази причина най-добрия начин да увеличаваш парите си е инвестицията.
 
От: лихвен %

Инвестиция в тези времена когато кеша е кът не е много разумно.

При 6-7% годишна лихва е оправдано да ги сложиш на депозит в момента, но ако падне лихвата под 5 % аз лично не бих ги държал в банка.
 
От: лихвен %

Няма никакъв смисъл от влог.От тия 7-8 % лихва инфлацията изяжда минимум половината.Най-добре е да се инвестират,макар и с примерно 15-на % печалба пак е по-добре от влог.
 
Статус
Not open for further replies.

Горе