Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Да де ама това е нещо, от което ти зависи целият бизнес и препитанието
на теб, семейството ти и на още доста хора, които работят за тяб. И всичко
това разчита на някакво парче желязо!!!! Виртуални бизнеси, виртуални
пари под формата на акции. Ала-бала. Има те, няма те......................

То дизастър риковърито не е нещо измислено напразно! Щото точно без
него както те има и така и те няма............
 
От: От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Стига си се излагал, оспами сто теми с евтина реклама. Какво сравнение правиш на изгорял райд с изгоряли няколко сървъра, заедно с цялото съпътстващо оборудване? Ми те само софтуера не могат да си инсталират за 8 часа ?!?! Ами хардуера? Ами ако се налага да се местят другаде? А възстановяването от архив на терабайти данни колко ще отнеме според теб? Аз мисля, че само разархивирането ще отнеме доста.

Защо не си гледаш в твоята паничка, а надничаш в тази на дира?

Много лошо е че приемаш нещата като реклама а не като опит да се покажат грешки който съм сигурен че и ти допускаш със собствените си проекти.

За изгорелият райд ставаше дума за 100 GB данни.
Вярвай ми ако бекъпът ни не беше надежден този сайт щеше да е доло за доста време.

Колкото до терабайтите данни в днешно време с тази техника е безумно изобщо да архивираш такова количество данни.

Това което имах в предвид е че цялата инфраструктура трябваше да е 100% репликирана някъде другаде. И данните да са в безопасност.

За сръвнение ще дам facebook.com където данните са много повече но са репликирани в два datacenter-a на двата края на Америка.

Така че дори да стане нещо няма как ние с теб да забележим това. Отделно повечето им данни са на cloud който е достъпен от всяка точка на света.

Изготвянето на качествена и надеждна backup система е важно и скъпоструващо удоволствие.

Но както каза колегата в случей че го няма днес те има утре те няма.

Ако ти искаш това да ти се случи добре мисли че подобни статии са евтина реклама.

За мен е хубаво че фирми като facebook пускат подобна информация за това как точно подържат бизнеса си.

Ние трябва да се поучим от това.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Сега пък сравняваш facebook с дира, мисля, че пак е безпредметно.

Нямаш никаква представа кои са моите проекти и какви грешки допускам, така че моля те, не коментирай. И аз бих могъл да кажа доста за твоите, но говорим за друго :). Да, дира са сбъркали доста, че нямат резервни сървъри. Но всеки греши (явно освен теб). А може би им е било икономически неизгодно / невъзможно. Само те си знаят.

Ако не си преглагаше линковете към статиите на ляво и на дясно и не плюеше така, щях да ти повярвам, че не си правиш реклама.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Сега пък сравняваш facebook с дира, мисля, че пак е безпредметно.

Нямаш никаква представа кои са моите проекти и какви грешки допускам, така че моля те, не коментирай. И аз бих могъл да кажа доста за твоите, но говорим за друго :). Да, дира са сбъркали доста, че нямат резервни сървъри. Но всеки греши (явно освен теб). А може би им е било икономически неизгодно / невъзможно. Само те си знаят.

Ако не си преглагаше линковете към статиите на ляво и на дясно и не плюеше така, щях да ти повярвам, че не си правиш реклама.

Според мен статииката е полезна поне да те накара да се замислиш.

И да си отоговориш на няколко прости въпроса.

1. Следя ли редовно как се отварят сайтовете ми от независим източник ?
2. Правя ли си редовен бекъп ?
3. Мога ли бързо да вастановя сайта си в случай на срив ?
4. Знам ли къде моят план за бекъп може да се обърка ?

Ако си отговориш на тези въпроси значи си много по-напред от dir.bg в запазването на твоят интернет бизнес.

Това е и моята цел с тази статия поне да те накарам да си зададеш тези въпроси.

Успех в твойте проекти надявам се да имаш изградена и тествана система за бекъп която да работи за теб.

Както казах технически сривове се случват.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Лоша работа това със дир-а , дано всичко да се възстанови .

100% имат backup , въпроса е дали ще успеят да вкарат обратно цялата тази информация ..

Проблема според мен тук е със гигабитовата база данни ..

и пак ако успеят да върнат сайта онлайн , информацията няма да е на 100% възстановена..
 
От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Според мен статииката е полезна поне да те накара да се замислиш.

И да си отоговориш на няколко прости въпроса.

1. Следя ли редовно как се отварят сайтовете ми от независим източник ?
2. Правя ли си редовен бекъп ?
3. Мога ли бързо да вастановя сайта си в случай на срив ?
4. Знам ли къде моят план за бекъп може да се обърка ?

Ако си отговориш на тези въпроси значи си много по-напред от dir.bg в запазването на твоят интернет бизнес.

Това е и моята цел с тази статия поне да те накарам да си зададеш тези въпроси.

Успех в твойте проекти надявам се да имаш изградена и тествана система за бекъп която да работи за теб.

Както казах технически сривове се случват.

От зелена тиква семе не ща! Мислех да ти напиша и други работи, но видях, че колегата Hitch вече е казал точно това, което щях да ти казвам тук (евала за което).
 
От: От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

От зелена тиква семе не ща! Мислех да ти напиша и други работи, но видях, че колегата Hitch вече е казал точно това, което щях да ти казвам тук (евала за което).

Много жалко че мислиш така.

В България винаги ме е дразнило точно това че хората подценяват другите.

И се мислят за велики а когато станат осираният като това тази седмица се търсят другите виновни без да се признават грешките.

Съжелявам наистина хора като теб който се мислят за велики и безгрешни.

Като не искаш опита ми какво правиш тук ?

Този форум е именно с цел споделяне на опит или поне аз така мисля.

Може и да бъркам.

Моята цел е да споделя нещо което съм научил за доста години и с цената на доста безсъни нощи опитвайки се да разбера защо даден сървър се е развалил.

Виждал съм малко повече неща от теб в това отношение и определено има неща който са неприятни такива като това което се случи с dir.bg.

Случвало ми се е да гори switch в дата център в Италия който между другото е с денонощна охрана. За щастие там хората са професионалисти и вастановиха изгорял опорен switch за по-малко от час.

Но вярвай ми това не е бил най-приятният ми час в живота.

Случвало ми се е да спира тока в офиса на центъра в София където в продължение на 8 часа да няма ток. Е знаеш ли съпорт екипа продължи да работи на Батерии на Лаптопите и с Mtel интернет.

И дори изкарахме на батерии 2 часа повече от колкото нямаше ток.

Помисли за това че по няколко поста в интернет форум не може да опознаеш някой и да знаеш какъв опит е имал.

И също помисли че когато някой ти дава подобни съвети е хубаво поне да ги послушаш.

Естествено това е твой избор не мой.

Аз за себе си съм направил избора да споделя тази информация.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Само от правописа, един човек може много добре да се опознае.
Факт е, че нямаш елементарна представа, какво аджеба е това животно наречено правопис.
Факт е, че наспами доста теми с промотиране на тази статия, за вашия свръх-мега-здрав и защитен хостинг.
Хората ти го казаха ясно и точно - спри с офтопиците, нямаш нищо общо с темата за дир-а, освен факта, че се опитваш да промотираш фирмата ти с "дивиденти" от случващото се с дир.бг.
 
От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Само от правописа, един човек може много добре да се опознае.
Факт е, че нямаш елементарна представа, какво аджеба е това животно наречено правопис.
Факт е, че наспами доста теми с промотиране на тази статия, за вашия свръх-мега-здрав и защитен хостинг.
Хората ти го казаха ясно и точно - спри с офтопиците, нямаш нищо общо с темата за дир-а, освен факта, че се опитваш да промотираш фирмата ти с "дивиденти" от случващото се с дир.бг.

Пак казвам че статията не е с рекламна цел.

А с цел образование ако беше пусната на друг блог дали щеше да е с рекламна цел ?

Или щяхте да се замислите ?

Фактите са dir.bg ги няма !
Аз имам сайт !
Какво да направя за да не последвам dir.bg ?

Поне според мен това са фактите.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

защо ми се струва, че темата започна повече да се върти около скайкост, а не около дир.бг

дайте да си говорим за див.бг - такава е темата.
 
От: От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Пак казвам че статията не е с рекламна цел.

А с цел образование ако беше пусната на друг блог дали щеше да е с рекламна цел ?

Или щяхте да се замислите ?

Фактите са dir.bg ги няма !
Аз имам сайт !
Какво да направя за да не последвам dir.bg ?

Поне според мен това са фактите.

Където и да беше пусната, с такова наспавмане на форума, щеше да получиш същото отношение. Вярно е, че тази статия е полезна, но да не се промотира по този начин. За мен това си е чиста проба популизъм, който лично мен ме отказа да ползвам вашите хостинг услуги.
След като избягваш всякакви правописни правила и до сега не съм те видял да ползваш, дори на едно място препинателен знак, като запетая, значи прекалено много за теб и за услугите ти.
Също така, статията си можеше да я представиш по различен начин, вместо "ние с колегите ми от блахблех, решихме да ви покажем дрън-дран".
Виждал съм подобен род реклама, когато изгърмя HyperVM от други хостинг доставчици.
Едва ли ще те изненадам, ако ти кажа, че опитите ти за реклама, в момента се превръщат на анти-реклама, както на теб, така и на фирмата която представляваш, пък ако ще и 200 суича в Италия да си сменил в период от 2 часа.
 
От: От: От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Много жалко че мислиш така.

В България винаги ме е дразнило точно това че хората подценяват другите.

Според мен те дразни, че другите не забелязват колко си велик. Срамота!

И се мислят за велики а когато станат осираният като това тази седмица се търсят другите виновни без да се признават грешките.

Тъй като не работя в дира, не мога да кажа кой смятат, че е виновен. Пък и си е тяхна работа в крайна сметка.

Съжелявам наистина хора като теб който се мислят за велики и безгрешни.

Тука сме на едно мнение.

Като не искаш опита ми какво правиш тук ?

Този форум е именно с цел споделяне на опит или поне аз така мисля.

Може и да бъркам.

Всеки случай не, за да ти чета спама. Или нелепиците в блога.

Моята цел е да споделя нещо което съм научил за доста години и с цената на доста безсъни нощи опитвайки се да разбера защо даден сървър се е развалил.

Ако си научил нещо покажи го, до сега точно обратното видях.

Виждал съм малко повече неща от теб в това отношение и определено има неща който са неприятни такива като това което се случи с dir.bg.

Как точно реши, че си видял повече от мен. Да не би да хвърли боб? Или тук пак се намесва твърдата ти убеденост, че си най-великия (защо тия хора в бг не го забелязват дева).

Случвало ми се е да гори switch в дата център в Италия който между другото е с денонощна охрана. За щастие там хората са професионалисти и вастановиха изгорял опорен switch за по-малко от час.

Но вярвай ми това не е бил най-приятният ми час в живота.

Случвало ми се е да спира тока в офиса на центъра в София където в продължение на 8 часа да няма ток. Е знаеш ли съпорт екипа продължи да работи на Батерии на Лаптопите и с Mtel интернет.

И дори изкарахме на батерии 2 часа повече от колкото нямаше ток.

Звучи сериозно. Но не е информация, без която не бих могъл да живея.

Помисли за това че по няколко поста в интернет форум не може да опознаеш някой и да знаеш какъв опит е имал.

Напълно съм съгласен с теб.

И също помисли че когато някой ти дава подобни съвети е хубаво поне да ги послушаш.

Разбира се. Когато някой ти дава смислени съвети е добре да ги чуеш. Особено ако преди това си ги поискал. Обаче случая не е точно такъв.

Естествено това е твой избор не мой.
Аз за себе си съм направил избора да споделя тази информация.

Успех в спаменето!
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

защо ми се струва, че темата започна повече да се върти около скайкост, а не около дир.бг

дайте да си говорим за див.бг - такава е темата.

Ами защо, явно на bnight рекламната стратегия все пак дава резултати :)
 
От: От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Ами защо, явно на bnight рекламната стратегия все пак дава резултати :)

Аз съм съгласен с теб че правописа не ми е най-силната страна.

Но от друга страна ето поне аз какви изводи си направих от случката с dir.bg.

1. Винаги пази бекъпи.
2. Прави тестове на тези бекъпи.
3. Знай в най-лошият случей как да вастановиш услугите си за каратко време.
4. Пази се от подобни проблеми.
5. В случей на подобни проблеми намери бърз начин да информираш потребителите си ( facebook, twitter, skype ).
6. Възстанови максимално бързо услугите си.

Ето това не се случи на dir.bg три дена никой няма информация какво точно става а единственото съобщение е от техният сайт в което пише че имат сериозни технически проблеми в следствие на пожар.

Порочна е практиката в България да не се пазят бекъпи.

Мен това лично ме дразни.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

А ти откъде знаеш , че НЯМАТ бекъпи ?
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

А ти откъде знаеш , че НЯМАТ бекъпи ?

Както се оказва имат бекъп просто не е тествана процедурата по пълно възстановяване от този бекъп.

Наистина се надявам скоро да са онлайн.

И се надявам повече колеги да си вземат поука от тази ситуация.

Никой не е застрахован.
 
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

От на бръснаря брата знам, че ИМАТ бекъпи. А братовчед му ми каза, че за да "тестват процедурата по пълно възстановяване" като за начало ще им трябва хардуер.

Между нямат бекъпи и имат бекъпи на които не е тествана процедурата по пълно възстановяване има разлика ;) А дали бекъпите са тествани или не е 3-ти въпрос.

П.С. нямам нищо общо с дир.бг
 
Последно редактирано:
От: Как улетя Dir.bg или защо бекъпът е важен!

Естествено че трябва хардуер :) То това се разбира някак си.

Даже си мисля да направим една демонстрация в реално време на backup на VPS и възстановяването му в релано време ще е интересен тест поне според мен.

Ще следим с интерес събитията около dir.bg просто моят съвет е да си тествате процедурите. За да не се окажат ненадеждни.
 

Горе