Китай и демокрацията!

dalasweb

Well-Known Member
Толкова години след разпадането на социализма в Европа, как успяват комунистите в Китай да бъдат единствената партия по конституция и дела.
Това един и половина милиард народ толкова ли харесват тоз капиталистически комунизъм.Някой може ли да сподели мнението си?Кога демокрацията ще победи в братски Китай?Или там Конфуциий и комунизъм са ръка за ръка:)
 
Демокрацията в този си вид не е перфектното решение, но е най-доброто което имаме. Предполагам си запознат, че в Китай не можеш да протестираш или изобщо да кажеш нещо срещу властта там, съответно всички са "доволни" и не се оплакват. Ако имаха право на глас, едва ли щяха да търпят това - но на този етап са само спекулации.

След създаването и разрастването на средната класа в Китай, властта там ще е още по-трудна за задържане. Чисто исторически автокрацията се разпада в Европа след Индустриялната революция и развитието на средната класа - когато хората започват да изискват повече права за себе си и това започва да им харесва.
Разбира се автокрацията има и своите предимства, но трябва да сте наясно, че тук чувате основно за предимствата на китайската и нищо за недостатъците, съответно мнението ви е много изкривено.
 
Демокрацията в този си вид не е перфектното решение, но е най-доброто което имаме. Предполагам си запознат, че в Китай не можеш да протестираш или изобщо да кажеш нещо срещу властта там, съответно всички са "доволни" и не се оплакват. Ако имаха право на глас, едва ли щяха да търпят това - но на този етап са само спекулации.

След създаването и разрастването на средната класа в Китай, властта там ще е още по-трудна за задържане. Чисто исторически автокрацията се разпада в Европа след Индустриялната революция и развитието на средната класа - когато хората започват да изискват повече права за себе си и това започва да им харесва.
Разбира се автокрацията има и своите предимства, но трябва да сте наясно, че тук чувате основно за предимствата на китайската и нищо за недостатъците, съответно мнението ви е много изкривено.
Наистина е леко странно, че една от най-многолюдните държави може да се държи под определен контрол и правила. Може да е нещо като обратна логика.
 
Може да е нещо като обратна логика.
Обратна ти е главата. Запознайте се с манталитета на азиатците. Те винаги са били стадо, което се подчинява сляпо на правилата, а системното подтискане на населението помага да се затвърди тая черта.

Дори страни като Япония, Южна Корея и Сингапур, които имат друг обществен строй, са известни със строгите си правила и стриктното им спазване от населението. Какво да говорим за Китай, където дори 3 годишни деца не понечват да си махнат шибаните маски от лицата.
 
Обратна ти е главата. Запознайте се с манталитета на азиатците. Те винаги са били стадо, което се подчинява сляпо на правилата, а системното подтискане на населението помага да се затвърди тая черта.

Дори страни като Япония, Южна Корея и Сингапур, които имат друг обществен строй, са известни със строгите си правила и стриктното им спазване от населението. Какво да говорим за Китай, където дори 3 годишни деца не понечват да си махнат шибаните маски от лицата.
@nandibandi явно не е чувала, че първият известен на историята частен бизнес е стартирал в Китай.
 
@nandibandi явно не е чувала, че първият известен на историята частен бизнес е стартирал в Китай.
Частен бизнес е имало още в първобитно-общинния строй, когато пещерняците са заменяли камъчета за мръвка от динозавър. Това какво общо има с чатала на врата на азиатците и в частност - на китайците?
 
Частен бизнес е имало още в първобитно-общинния строй, когато пещерняците са заменяли камъчета за мръвка от динозавър. Това какво общо има с чатала на врата на азиатците и в частност - на китайците?
Отново грешиш. Това не е частен бизнес, това е разменна система. Googs for goods.
 
Отново грешиш. Това не е частен бизнес, това е разменна система. Googs for goods.
Горе долу с това могат да се опишат и всичките ти бизнес начинания.
 
Отново грешиш. Това не е частен бизнес, това е разменна система. Googs for goods.
Това е основата на бизнеса евър и със сигурност е бил изцяло частен по това време.
 
Това е основата на бизнеса евър и със сигурност е бил изцяло частен по това време.
Не ма Нанди, просто там някъде за пръв път в известната история държавата е дала своята приоритетна собственост на частни лица. Опитай се да осмислиш това, което написах за Дре и Еминем.
 
Е, ся почвам да осмислям за дре и бре, че хич не ми е бръмнала главата в края на работния ден. :)
 
Е, ся почвам да осмислям за дре и бре, че хич не ми е бръмнала главата в края на работния ден. :)
Значи трябва да обяснявам малко по-подробно - много хора са останали с убеждението, че Дре "пише музиката" за песните на Еминем, но не са чували, че Еминем е участвал в направата на музиката към песни на най-различни изпълнители. И тези много хора решават, че знаят много, направо всичко. Категоризират Дре като бийтмейкър, а Еминем като текстописец. Но реалността е малко по-различна. Сега ми кажи, че не си чувала за Дре и Еминем, чак толкова ниска обща култура не може да имаш.

Питах и в друга тема някой да ми обясни къде има демокрация? Изключваме Древна Гърция.
И там не е имало, макар че съвета на 500-те и доколкото ни е известно от историята е доста идееен.
 
И там не е имало, макар че съвета на 500-те и доколкото ни е известно от историята е доста идееен
За това ги питам "експертите" дето се плюнчат демокрацията това, демокрацията онова...
 
За това ги питам "експертите" дето се плюнчат демокрацията това, демокрацията онова...
Значи, аз като съм си въртял през главата какъв модел би бил подходящ за България, този на 500-те е единия: родовообщинен малко, но това е най-близко до пряката демокрация. Другия модел, който ми харесва е американския, де юре. Две камари, но накрая пак опира до хората, така че ха-ха...
P.s. Ще си я караме така по български :) Наскоро излезе едно проучване, че в ЕС най-много хора не гледат и не слушат новини в България. И може би засега това ни спасява. Още не сме достатъчно улегнали и не са ни чак толкова промити мозъците, защото сме прости:)
 
Кое е първо, държавата или конклав от хора? Кой е построил древните градове в Камбоджа, например? Държава или?
 
Сега ми кажи, че не си чувала за Дре и Еминем, чак толкова ниска обща култура не може да имаш.
Айде, обвързахме общата култура с рапа... Естествено, че съм чувала за тях, както и някои техни песни съм чувала. Аналогията ти е обаче долкова далеч от целта, че само ти си я разбираш, както винаги.

Изобщо способен ли си да формулираш тезата си точно и ясно, или само на гатанки те избива?
 
Айде, обвързахме общата култура с рапа... Естествено, че съм чувала за тях, както и някои техни песни съм чувала. Аналогията ти е обаче долкова далеч от целта, че само ти си я разбираш, както винаги.

Изобщо способен ли си да формулираш тезата си точно и ясно, или само на гатанки те избива?
Контрата се опитва да ни сватосва.
 

Горе