Клониране на Wordpress сайт

Здравейте, трябва ми следното: ще си правя травел блог или нещо подобно, ще ползвам Wordpress. В момента на работа поддържам няколко WP сайта, но досега сме процедирали така - ако ни трябва нов сайт, се клонира на нов хостинг някой от старите и след това се променят картинки, текст, цветове, елементи. Това е доста по-лесно, отколкото да инсталирам WP и от нулата да почна да настройвам нещата. Въпросът ми е как мога си кача вече готов WP сайт, който вече да го донастроя за моите си нужди? Има ли някакви полуготови такива темплейти?
 
В цпанела на хостинга потърси, дали имаш някакъв cms инсталатор. Повечето имат такива - Softaculous Apps Installer или нещо подобно. Там можеш най-лесно да си клонираш вордпреса с 3 клика.
 
Нещата стават много лесно. Препоръчвам ти да го направиш ръчно, а не да задръстваш инсталацията с ненужни файлове, които после да дават неясни грешки, да я бавят и т.н.

1. Отиваш в cpanel на хостинга, който ще е източник на файловете.
2. Натискаш на "File Manager/ Файлов мениджър"
SdqjCyn.png

3. Намираш домейна. Ако домейнът е основен за хостинг акаунта (ако е основен ще го пише) то трябва да отидеш в public_html
62MDXRR.png

Натискаш бутон CTRL и с мишката маркираш всички файлове, които виждаш. Отгоре има няколко опции.
eynvJfA.png

Избираш "архивиране" След като архивирането завърши ще видиш, че някъде в папката имаш архив. Натисни върху него, а след което му дай "Download".

Това е твоят сайт.

4. Отиди отново в главното меню на cpanel.
В таб DATABASES или бази данни трябва да натиснеш PHP MY ADMIN. Тук се намира базата данни на сайта ти. Отново, ако имаш само един сайт в инсталацията нещата са доста лесни, но ако имаш повече - трябва да прегледаш конфиг файла, който архивира преди малко, за да видиш точно коя е твоята база данни.

Цъкни върху нея. Отгоре имаш две опции, на които трябва да обърнеш внимание - Импорт и Експорт. В случая натискаш на експорт, избираш формат за експортиране SQL и метод "бързо - без допълнителни настройки".

__________________________________________

На компютъра си имаш два файла. Това е всичко, което ти е необходимо. Време е да отидеш в новия хостинг акаунт. Процедурата е подобна.

5. Отиди на файлов мениджър. Ако домейнът е основен за хостинг акаунта - качи архива в public html. Ако не - върни се в менюто на cpanel и избери "добавени домейни - addon domains", напиши домейна и го добави. После цъкни върху него и сложи архива там.

Цъкни върху архива и му дай extract files. След като разархивираш файловете изтрий архива.

6. Отиди отново в менюто на cpanel. Там натисни върху MySQL бази данни. Имаш няколко опции, по-точно 3, които те интересуват:
-Създаване на потребител
-Създаване на база данни
- Асоцииране на потребител към база данни
;
Първо създаваш базата данни, после потребител с избрана от теб парола, след което отиваш на третата опция, избираш от падащото меню новосъздадените потребител и парола и натисни свързване на потребител към база данни. Ще бъдеш пренасочен към страница с настройки - горе вляво имаш тикче - All privilegies. Натисни го и дай на синия бутон. Това е.

7. Отиди в Php My Admin. Ще видиш базата данни, цъкни върху нея и дай Импорт. Качи файла и му дай импортиране.

8. Имаш една последна задача - върни се във файловия мениджър, намери wp-config файла и му дай на редактиране. Там, в текста някъде по средата, ще видиш база данни, потребителско име и парола за база данни.

Изтрий наличните данни и ги обнови със сегашните - просто копи и пейст.



Дано съм помогнал ;)
 
Друго си е 8,580 паразитни мнение по максимум 5 думи, никога свързани в изречение с подлог и сказуемо ;)
Давай, премести сайт по тоя начин. Искам да те видя как се мъчиш да се логнеш олигофрен.
 
Давай, премести сайт по тоя начин. Искам да те видя как се мъчиш да се логнеш олигофрен.
Кое му е странното на начина, става за 5-10мин? Само искам да добавя, че е добре след това да се редактират постоянните връзки и да се изчисти кеша, ако има такъв, за да няма проблеми.
 
И аз ползвам този начин, но за логването по-горе са прави. Трябва да се изпълнят някои заявки за "replace" към новата база данни, иначе логин формата ще се опитва да се върже към стария домейн.

UPDATE wp_options SET option_value
UPDATE wp_posts SET guid
UPDATE wp_posts SET post_content

, понякога и...
UPDATE wp_postmeta SET meta_value
 
И аз ползвам този начин, но за логването по-горе са прави. Трябва да се изпълнят някои заявки за "replace" към новата база данни, иначе логин формата ще се опитва да се върже към стария домейн.

UPDATE wp_options SET option_value
UPDATE wp_posts SET guid
UPDATE wp_posts SET post_content

, понякога и...
UPDATE wp_postmeta SET meta_value
Не знам за какво ги правиш тези неща, единнтвено се променя в базата wp-options да е с новия домейн и във файла wp_config се въвежда новата база. Няма какво друго да се прави. Не трябват никакви плъгини, елементарно е.
 
Не знам за какво ги правиш тези неща, единнтвено се променя в базата wp-options да е с новия домейн и във файла wp_config се въвежда новата база. Няма какво друго да се прави. Не трябват никакви плъгини, елементарно е.

Това е много невярно. Много плъгини и други записват линкове в базата, какво правиш с тези линкове? Защо изобщо го слагаш в wp-config.php? Това е ненужно.

Аз лично използвам wp-cli, много удобен и с една команда може да замениш всичко в базата.
https://developer.wordpress.org/cli/commands/search-replace/

Примерна команда:
wp search-replace 'domain.com' 'domain.net' --precise --recurse-objects --all-tables-with-prefix
 
Това е много невярно. Много плъгини и други записват линкове в базата, какво правиш с тези линкове? Защо изобщо го слагаш в wp-config.php? Това е ненужно.
В wp-config са данните за връзка с базта, как да не се слага там? Дори и да го правиш по друг начин пак там ще се запишат. Аз досега не съм видял такива плъгини, но може и да има някои глупаво написани с пълен url адрес. Прехвърлил съм стотици сайтове и никъде не съм имал проблем досега по този начин.
 
В wp-config са данните за връзка с базта, как да не се слага там? Дори и да го правиш по друг начин пак там ще се запишат. Аз досега не съм видял такива плъгини, но може и да има някои глупаво написани с пълен url адрес. Прехвърлил съм стотици сайтове и никъде не съм имал проблем досега по този начин.
cross 2
 
В wp-config са данните за връзка с базта, как да не се слага там? Дори и да го правиш по друг начин пак там ще се запишат. Аз досега не съм видял такива плъгини, но може и да има някои глупаво написани с пълен url адрес. Прехвърлил съм стотици сайтове и никъде не съм имал проблем досега по този начин.

Това сериозно ли го казваш? Знаеш ли изобщо какво правят siteurl и home в wp-config.php и в базата данни? Защо смяташ, че като ги сложиш на двете места има значение? Знаеш ли кое се взима с предимство?
До колкото виждам от коментарите ти явно си прехвърлил стотици сайтове просто от един сървър на друг без да сменяш домейна или дори не си проверил дали всичко работи.
 
Ок, аз го правя по този начин и работи. Вие къде въвеждате данните на новата база данни - name, user и парола, щом не в wp-config файла? Аз като ги въведа там всичко работи. И не знам за какви две места говориш, там сменям замо данните за връзката с базата, а в самата база в wp-options се въвежда url адреса. Кажете поне какъв е този толкова по-добър начин, вместо само да се присмивате и да казвате кой колко неправилно прави нещата.
 
Здравейте, трябва ми следното: ще си правя травел блог или нещо подобно, ще ползвам Wordpress. В момента на работа поддържам няколко WP сайта, но досега сме процедирали така - ако ни трябва нов сайт, се клонира на нов хостинг някой от старите и след това се променят картинки, текст, цветове, елементи. Това е доста по-лесно, отколкото да инсталирам WP и от нулата да почна да настройвам нещата. Въпросът ми е как мога си кача вече готов WP сайт, който вече да го донастроя за моите си нужди? Има ли някакви полуготови такива темплейти?
След като "досега сте процедирали така", защо не продължите по същия начин и кои сте вие, и кой си ти. Ти си част от фирма, която се занимава с изработка на сайтове и ги поддържаш, но някой друг от компанията ви клонира сайтове за нови клиенти ли? Дотук се подразбира, че вие там може би не комуникирате или не се познавате даже лично и искаш да се отцепиш от колектива, ако може да се нарече такъв или странично да продадеш някой и друг чужд сайт, до който имаш административен достъп към WP панела на трето лице за лични облаги без да цепиш с останалите паричките? Ако някой те е направил модератор и качваш статии също те разбирам донякъде :D

Не е логично да поддържаш няколко сайта, а да не може дори да инсталираш един WP сайт или да му инсталираш една от многото безплатни теми. Ако не си правил досега и нямаш база данни от тревъл блог, няма как да ти се размине без нова инсталация и настройка. Винаги трябва да има първи път, оттам насетне ги множи, колкото искаш. :)
 
Да кажем, че поради липса на кадри мен ме нахендриха да се заниимавам със сайтовете, понеже преди години поддържах един WP сайт (само качване на съдържание). Клонирането го прави друг колега, който също не му е работа да се занимава с това :D
Все пак реших да си инсталирам нова тема и сега се занимавам да я настройвам. Благодаря на всички за отговорите.
 
Да кажем, че поради липса на кадри мен ме нахендриха да се заниимавам със сайтовете, понеже преди години поддържах един WP сайт (само качване на съдържание). Клонирането го прави друг колега, който също не му е работа да се занимава с това :D
Все пак реших да си инсталирам нова тема и сега се занимавам да я настройвам. Благодаря на всички за отговорите.
Евала за честния отговор :) Успех, с каквото можем, ще помагаме ;)
 

Горе