Ключови думи в Meta Description

Convenix

Member
Здравейте! :)

Не съм се занимавал никога със SEO и нямам абсолютно никакъв опит с каквото и да било.
Знам само, че като сложа заглавие в <title> или описание в meta description.. това ще се показва в търсенията в Google.

Понеже сега нали са увеличили meta description-a до 300 символа. Добра идея ли е От тези 300 символа да ми бъдат така:

- първите 100 символа - ключови думи
- другите 200 символа - те ще са свързани със страницата

Например ако имам сайт с готварски рецепти. В статията за пиле с ориз Meta Description, да ми бъде:
- [лесни рецепти, бързо и вкусно, готвене, хранене] В тази статия ще видите как да си направите пиле с ориз. Ще ви е необходимо...

Като [лесни рецепти, бързо и вкусно, готвене, хранене] го добавям на всеки meta description. Тоест ако имам 500 статии, на всички meta description-a ще започна с това.

Според вас това добра идея ли е? И има ли смисъл да се прави това?

Бонус Въпрос: Какво е SERP ?

Поздрави! :)
 
Не мисля, че е добра идея. Дори има твърдения, че този дескрипшън не играе никаква роля, но аз не вярвам..мисля че е в играта. Пишеш си нормални текстове, които описват самата статия като се стараеш в заглавието и в описанието да сложеш нужния ключов израз поне веднъж и да има реален смисъл, а не изброяване. СЕРП - е класацията в гугъл.
 
meta description е хубаво да е описателно, и да включва това, което е в h1 тага и в тайтъла на страницата, пример
в х1 имаш "Готварски Рецепти"
в тайтъла също, а в описанието - Готварски рецепти - блаблабла - текст за потребителите. Не е хубаво да е с ключови думи изредени със запетая, най-добре е да е описателно за да накараш човека да влезе в сайта
 
Не мисля, че е добра идея. Дори има твърдения, че този дескрипшън не играе никаква роля, но аз не вярвам..мисля че е в играта. Пишеш си нормални текстове, които описват самата статия като се стараеш в заглавието и в описанието да сложеш нужния ключов израз поне веднъж и да има реален смисъл, а не изброяване. СЕРП - е класацията в гугъл.

Благодаря! :)

meta description е хубаво да е описателно, и да включва това, което е в h1 тага и в тайтъла на страницата, пример
в х1 имаш "Готварски Рецепти"
в тайтъла също, а в описанието - Готварски рецепти - блаблабла - текст за потребителите. Не е хубаво да е с ключови думи изредени със запетая, най-добре е да е описателно за да накараш човека да влезе в сайта

Благодаря! :)

Имам още един въпрос. Структурата на url ми например е site.com/cat_slug/recepta_id/recepta_slug, т.е. site.com/mruvki/16132/kak-da-si-sgotvim-vkusni-mruvki/

Как е по-добре. Да има ли ID в url или да няма. Аз реших да е така, защото просто като търся рецепта по ID ще е по-бързо отколкото ако я търся по slug.

Но за SEO как е по-добре, със или без ID в url ?

Тоест site.com/mruvki/16132/kak-da-si-sgotvim-vkusni-mruvki/ ИЛИ site.com/mruvki/kak-da-si-sgotvim-vkusni-mruvki/
 
URL няма никакво пряко отношение към класирането на сайта ти. Има косвено, ако някой сподели някъде без анкор и потребителя по лесно да се ориентира какво има на линка и да кликне. Също важи и аксиомата за късия линк - колкото по къс - толкова по добре :) има и други теории - примерно на cloxy.com
https://www.cloxy.com/blog/seo-urls-faq/
 
URL няма никакво пряко отношение към класирането на сайта ти. Има косвено, ако някой сподели някъде без анкор и потребителя по лесно да се ориентира какво има на линка и да кликне. Също важи и аксиомата за късия линк - колкото по къс - толкова по добре :) има и други теории - примерно на cloxy.com
https://www.cloxy.com/blog/seo-urls-faq/

Благодаря! :)

Следваш въпрос: Използвате ли schema? И според вас това помага ли за SEO? И някакви подобни на schema има ли, които помагат на SEO?

Извинявам се, че питам така разпокъсано, а не всички въпроси на веднъж, просто сега се сетих и за това да питам.
 
точка 14 от по горната статия, която споменах :)
Но наблюденията ми са, че това важи за онлайн магазини, за блогове гугъл предпочита да сложи в снипета самия URL на сайта.
 

Горе