Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

slavchev

Well-Known Member
Вече е лято и почти всички ще отидат на моренце за няколко дена (някои и за повече). Пускам темата с цел да видим кое според вас е по-вредно, Слънцето или кремовете срещу изгаряне. Хубаво е коментарите да бъдат подплатени с някакви факти, че да са автентични все пак :)
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

Никога не съм използвал продукти за слънце. На плаж не ходя, но се пържа яко в морето на една яхта. Още май месец се обелих. Не виждам смисъл от тези продукти, какво толкова като изгориш малко натурално
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

Плаж ли? Че аз съм на плаж от Коледа насам...
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

И двете са вредни малко или много.На слънце в най-голямата жега не трябва да се излага човек,защото изобщо не е полезно.Стига да има,разбира се,някой хубав крем против изгаряне де,защото има множество от тези на които пише,че са +30 или+ 40 фактор,а са пълни боклуци и най-накрая се оказва,че си изгорял от горе до долу,болки,белене и общо взето гавра с кожата.Така,че ако аз си взимам някакъв крем,то преди това се допитвам за мнение от няколко познати,защото вече съм си патила :lol:
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

До колкото разбрах наскоро, слънцезащитните кремове, които са на основата на охлювова слуз са добри и не са вредни
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

Избирайте битките си. Вместо да хабите ресурси в проучвания доколко излагането на пряка слънчева светлина е вредно, колко са вредни слънцезащитните кремове, пренасочете усилията си другаде. И просто избягвайте както слънцезащитните кремове, така и Слънцето.

Все пак, не сте продавачи на сладолед (или спасители) на плажа, нали? Можете да си позволите да отидете на закрит басейн (или да ходите на плаж в късния следобед - след 18:00-19:00 часа).

И си слагайте слънчеви очила (защитаващи от ултравиолетовото излъчване) дори и когато е облачно - ултравиолетовите лъчи проникват по-добре през облаците от видимата светлина.

Тъй като излагането на Слънце не ви носи полза (но вредата може да бъде значителна, както и рисковете) е логично да не се излагате на Слънце продължително. Така решавате и дилемата със слънцезащитните продукти.

Алтернативен начин за защита от слънцето - носете си чадър (за защита от пряка слънчева светлина).
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

Кокосовото масло е шампион сред мазилата. Слага се преди, а не по време на или след излагане на слънце. За плаж нямам нерви, но плувам доста и само то ме спасява. Става и със зехтин, но е малко по-екстремно.
 
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

Кокосовото масло наистина е някъде около 8-ми фактор (8 пъти по-бавно се изгаря).

Няколко минути печене всеки ден трябват за да се синтезира достатъчно витамин д, иначе риска от рак се увеличава. Витамин д се синтезира само когато ъгъла на слънцето е над 40-45° (като 90° е максималния), оптимално над 60°. Кремовете напълно спират синтеза. Отделно ув лъчите освобождават азотен окис, който подобрява кръвообращението и намалява риска от сърдечни проблеми. И двете стават и със солариум. Като цяло Пълното избягване на слънцето не е естествено за тялото и води до по-лошо здраве в много отношения. Екстремната форма на недостиг на слънце при деца се проявява като рахит, при възрастни като остеомелация. Плюс тва не е много готино човек да е бял като хартия :lol:

Изгарянията трябва да се избягват разбира се, което не е особено трудно.

Редовното консумирането на готвени(на кетчуп/сок) домати увеличава времето необходимо за изгаряне с около 50%. Вероятно диета богата на антиоксиданти от плодове/зеленчуци го увеличава още много. Напиването с алкохол го намалява на следващия ден, но не когато е консумиран с сок от портокал.

:D
 
Последно редактирано:
От: Кое е по-вредно - Слънцето или слънцезащитните кремове?

Вредно и трагично е дори мисленето по темата
 

Горе