Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Купувайте HIMX.
Може да ми благодарите после.

Много ми харесва да гледам стари коментари от Иво.

Дано някой не те е послушал. ;)

Аз още си чакам споменатото от теб сриване в топ технологичните компании след повишаването на лихвите. Дали ще го дочакам при положение, че скоро ще започне нов цикъл със сваляне на лихвите? :)

Screenshot 2024-04-06 at 15.45.51.png
 
Като цяло 98% от портфолиото е в TSLA. Има няколко закупени акции от AAPL, INTC, но като цяло при този volume на TSLA нямат значение. Диферсификация е на топ ниво 😅Даже няма да споменавам криптото 😁
"Портфолиото" направи точно 1г. през април. Имаше моменти, в който беше 75% UP, когато цената беше 300$, но не съм кеширал. Сега година по-късно сме на малко под cost нивото. Има малко горчилка от този развой на събитията, но ситуацията е такава, каквато е.
Може би по-неприятното е тъмните облаци, които надвисват върху TSLA - постоянната преса от всички страни (investors, buyers, competitors), не толкова добре представящите се продажби и т.н.
Най-близък big event (23.04), който ще има голям impact върху цената са резултатите за Q1.2024. Предположенията за Q1 не са много цветущи, което за мен означава, че ще светна доволно в червено, което от друга страна ще е добра възможност за DCA (според зависи от cash flow-то към дадения момент). Може би ще видим цена от 150/155$, ще стане ясно след 10-на дни.
Изминалата седмица имаше големи анонси за Full self-driving system, Robotaxi, но нямаха нужното положително влияние върху цената. Изглежда, че моментното състояние е доста bearish.

Дългосрочните ми очаквания са изградени чисто наивно на принципа: след като те (TSLA) са първите в този бизнес, то те са на много много по-напреднъл етап, чисто технологично и другите трябва да наваксат доста. Не обсъждам факта, че много от конкуренцията черпи know-how от тях. Нещо като MSFT, GOOGL, META, които идват с иновативния си продукт и диктуват правилата в точно специфичен бизнес за следващите десетилетия.

Anyway, следващата ми цел е да достигна кота 500 бройки.

п.с. Интересен остава факта, че въпреки TSLA не показва перформънса на FAANG, то остава на 2-ро място като most traded stock. Не, че това има някакъв impact върху цената нагоре/надолу. Но при положение, че другите задминаха предишните са ATH, то въпреки това са далеч от приза most traded stock.

2024-04-13_205003.png
 
Последно редактирано:
Хах, байовец, мислех да не ти отговарям на провокациите, ама ... кво ми показваш точно, защото ти не беше ли този, дет предричаше на Тесла безумни ръстове и доколкото си спомням беше bulish при цена около $350.
Това дет показваш, че предложих направи 3 пъти по 50% ръст от момента, в който съм го написал в рамките на по-малко от година.
Да, защото когато го предложих си беше евтино, а резултатите им бяха един след друго все по-добри. На онези резултати ако беше US компания щеше да се трейдва х5, ама както и да е.
Сега е долу (временно), и още ще падне, особено ако идния отчет не е достатъчно добър, въпреки консервативните очаквания на компанията :)
Ама мога да ти гарантирам, че Тесла нЕма мръдне повече нагоре и ще се радваш, ако у близкото бъдеще има моменти на радост у фенската маса на Тесла, че докосва $100. Мда, предричам, че теслата ще ти потъне още и този път няма какво да я напомпа.

И господин Булиш Тесла, над 150% е надолу цената на ацията на Тесла, откакто тука ни облъчваше със светлото бъдеще, тъй че не знам кой кого забавлява. :)
Имам некви спомени за анализи тип $2000, май около края на тази година трябваше да е. :) Ако сплитне реверснато 1:20 може и да стане работата.

п.п. За himx естествено, че съм разочарован от показаното им след 2021, но пък компанията има какво да покаже и ще видим идните Q-та. Пред тях е потенциал за сериозен растеж. Пред тесла е само дъното. Свърши филма с растежа. Следва реалността.


@bliqz89, сега видях, че си all in в Тесла. Съжалявм, ако коментара ми те е засегнал по някакъв начин, но отговарях на Метаверсата.
 
Хах, байовец, мислех да не ти отговарям на провокациите, ама ... кво ми показваш точно, защото ти не беше ли този, дет предричаше на Тесла безумни ръстове и доколкото си спомням беше bulish при цена около $350.
Това дет показваш, че предложих направи 3 пъти по 50% ръст от момента, в който съм го написал в рамките на по-малко от година.
Да, защото когато го предложих си беше евтино, а резултатите им бяха един след друго все по-добри. На онези резултати ако беше US компания щеше да се трейдва х5, ама както и да е.
Сега е долу (временно), и още ще падне, особено ако идния отчет не е достатъчно добър, въпреки консервативните очаквания на компанията :)
Ама мога да ти гарантирам, че Тесла нЕма мръдне повече нагоре и ще се радваш, ако у близкото бъдеще има моменти на радост у фенската маса на Тесла, че докосва $100. Мда, предричам, че теслата ще ти потъне още и този път няма какво да я напомпа.

И господин Булиш Тесла, над 150% е надолу цената на ацията на Тесла, откакто тука ни облъчваше със светлото бъдеще, тъй че не знам кой кого забавлява. :)
Имам некви спомени за анализи тип $2000, май около края на тази година трябваше да е. :) Ако сплитне реверснато 1:20 може и да стане работата.

п.п. За himx естествено, че съм разочарован от показаното им след 2021, но пък компанията има какво да покаже и ще видим идните Q-та. Пред тях е потенциал за сериозен растеж. Пред тесла е само дъното. Свърши филма с растежа. Следва реалността.


@bliqz89, сега видях, че си all in в Тесла. Съжалявм, ако коментара ми те е засегнал по някакъв начин, но отговарях на Метаверсата.

Приятел, имам позиция в тази компания > 8г. Минал съм през няколко тежки периода със спадове. Два от които с над 50%. Част от играта наречена дългосрочно инвестиране е.

Screenshot 2024-04-18 at 22.13.54.png

Същото важи и за NVDA. Един от спадовете беше почти 70% с около 2г. възстановяване, а по-рано е имало 90%+ спадове.

Аз не продавам на загуба, защото не разбирам как да използвам марж и да мълча като пукал, защото ме е срам. ;) Напротив, ще добавя още.

Всички pure EV са надолу тази година. Важна е голямата картинка.


Screenshot 2024-04-18 at 22.29.14.pngScreenshot 2024-04-18 at 22.29.54.png
 
Всички pure EV са надолу тази година. Важна е голямата картинка.
Това включва презумпцията че EV-тата ще отскочат обратно нагоре или че Тесла ще нагази в напълно нови индустрии (и ще ги изкърти)? Обещаваните екскурзии до Марс, може би?

 
Хах, байовец, мислех да не ти отговарям на провокациите, ама ... кво ми показваш точно, защото ти не беше ли този, дет предричаше на Тесла безумни ръстове и доколкото си спомням беше bulish при цена около $350.
Това дет показваш, че предложих направи 3 пъти по 50% ръст от момента, в който съм го написал в рамките на по-малко от година.
Да, защото когато го предложих си беше евтино, а резултатите им бяха един след друго все по-добри. На онези резултати ако беше US компания щеше да се трейдва х5, ама както и да е.
Сега е долу (временно), и още ще падне, особено ако идния отчет не е достатъчно добър, въпреки консервативните очаквания на компанията :)
Ама мога да ти гарантирам, че Тесла нЕма мръдне повече нагоре и ще се радваш, ако у близкото бъдеще има моменти на радост у фенската маса на Тесла, че докосва $100. Мда, предричам, че теслата ще ти потъне още и този път няма какво да я напомпа.

И господин Булиш Тесла, над 150% е надолу цената на ацията на Тесла, откакто тука ни облъчваше със светлото бъдеще, тъй че не знам кой кого забавлява. :)
Имам некви спомени за анализи тип $2000, май около края на тази година трябваше да е. :) Ако сплитне реверснато 1:20 може и да стане работата.

п.п. За himx естествено, че съм разочарован от показаното им след 2021, но пък компанията има какво да покаже и ще видим идните Q-та. Пред тях е потенциал за сериозен растеж. Пред тесла е само дъното. Свърши филма с растежа. Следва реалността.


@bliqz89, сега видях, че си all in в Тесла. Съжалявм, ако коментара ми те е засегнал по някакъв начин, но отговарях на Метаверсата.
@Ivo_ не съм се засегнал, даже напротив - добре се получава, че има включване, както от твоя страна, така и от metaverse :)
За момента затворих позицията със загуба (4k $). Аргумента ми е че има още страдение покрай отчета за Q1 и прецених, че това е добра възможност да акумулирам данъчна загуба за 2024г.
Ще наблюдавам малко отстрани ситуацията, защото мисля, че ще се появи много по-добра позиция за entry point.
Към момента обстановката изглежда нажежена за компанията - включително и с анонса за представянето на FSD технологията и robotaxi-то, което се очаква да се появи на 08.август - тук е важно да се уточни, че август месец ще се случи самото представяне на колата, защото повечето хора остават с усещането, че август ще почнат да хвърчат наляво-надясно хиляди FSD коли по US пътищата. А и ако трябва да се вгледаме в детайлите Мъск не е обещал предоставяне на услуга през август, а чисто представяне на robotaxi + self-driving технологията. Реално подобна услуга/продукт вече е наличен на пазара (Waymo (google), Cruise) и няма да е нещо ултра-мега революционно за времето си. Тук обаче мащабите ще са други, а и маркетинга ще е х10
Като цяло идеята е double-edged sword, още повече имайки предвид инцидентите причинени от self-driving колите на Waymo или Cruise.
Да технологията при Тесла ще е съвсем друга, десетократно подобрена и т.н., но когато всички прожектори са върху теб, дори и един неспазен знак за предимство ще има шумен ефект навсякъде.
Има доста упрекващи коментари, относно това, че развитието трябваше да продължи с производството на Model 2, което да се позиоцинира по-добре в ниския ценови клас, да се реализират повече продажби и т.н., но за момента изглежда фокуса ще е изцяло насочен върху FSD + robotaxi. Следователно с това, за TSLA се получава нещо като моя all in (в момента вече не съм, но в даден момент мисля отново да влезна :)).
Ще стане ясно, може би под повърхността (невидима от псевдо ритейл инвеститори като мен, или ултра добрите световни анализатори), всъщност да лежи уникален бизнес модел, който ще генерира милиарди приходи и още повече ще създаде революционен продукт, който ще в услуга на населението (всъщност част от тях :)).
 

Горе