Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

AAPL, TSLA, GOOGL, AMZN до като не мине драмата с вдигането на лихвите ако става въпрос за конкретни компании. Обмислям да се мятам на biotech и space tech с част портфолиото си.

GOOGL защото ми дава експозиция към SpaceX и Starlink, колкото и малка да е. Също Google имат договор за cloud compute за Starlink. Харесал съм си още Rocketlab и Astra от този сектор.

Относно Biotech нямам любимци понеже не разбирам достатъчно и вероятно ще набия пари направо в ETF-a на Ark Invest - ARKG. https://ark-funds.com/funds/arkg/

Имам дълги в AAPL, TSLA с още няколко дребни позиции в tech като добавям редовно с профит от колелото. Тях няма да ги пипам идните 5-10г.

Избягвам акции с големи дивиденти, защото това означава, че нямат какво друго да правят с парите си и липсва растеж.
 
Вчера за сефте си купих акции аз ... Взех на Тесла / Ейпъл / Амазон / Кока Кола ... Тату Шеф като за първи 24 часа уж добре ама предполагам се дължеше че имаше спад преди това .

Иначе доста време четох мнения и реших да опитам ... Според вас как е по - добре да се действа ... сега всеки месец да добавям определена сума или да подбирам само моменти когато има спадове и тогава да вкарвам пари ?
 
Вчера за сефте си купих акции аз ... Взех на Тесла / Ейпъл / Амазон / Кока Кола ... Тату Шеф като за първи 24 часа уж добре ама предполагам се дължеше че имаше спад преди това .

Иначе доста време четох мнения и реших да опитам ... Според вас как е по - добре да се действа ... сега всеки месец да добавям определена сума или да подбирам само моменти когато има спадове и тогава да вкарвам пари ?
Първо реши дали ще си дей трейдър, суинг трейдър или инвеститор. Много различни неща са.

Мога да дам съвети само ако искаш да инвестираш, защото нямам опит като трейдър. Имам основно дълги позиции и една част, с която трейдвам опции (което е много различно).

- Не гледай текущите цени, а си направи дългосрочен план и проучвай добре компаниите. Примерно за 5-10г. напред. От това зависи какви компании ще избереш. Дали разтеж, дали сигурност, индустрия и др.
- Не се опитвай да "подбираш" момента. DCA модел е най-ефективен доказано е през годините. https://www.investopedia.com/terms/d/dollarcostaveraging.asp
- Т.е. купуваш например всеки месец на заплата и си свиркаш без дори да поглеждаш какво става. Аз така правех много дълго време и даже сега имам автоматичен превод на сума към брокерският акаунт. Не гледай текущите цени освен ако не смяташ да трейдваш. След 2-3г. няма да има голямо значение какво е било днес.

Избирането на подходящ момент е много лоша идея за начинаещи пък и не само. https://www.investopedia.com/articles/trading/07/market_timing.asp (този сайт е много полезен btw).
 
Да добавя нещо друго. Google обявиха 20:1 сплит. Това е изключително силен булиш сигнал и е много добра възможност.

Също като Tesla, Google е огромна компания състояща се от много индустрии. Получава се нещо като ETF. Никой няма да сгреши ако инвестира в тях. Сигурност + ръст.
 
Тия компании горе са за "съхранение на пари". Колко мислите, че ще растат още? За 5-10 години евентуално х2, х3.
Реално не е малко, особено ако се гледа варианта, в който парите не са инвестирани изобщо или инвестирани неправилно, но пък от моята гледна точка задължително трябва да е добави и по-рискови дългосрочни инвестиции. Поне 30% от портфолиото.
А пък ако човек е млад и се справя с доходите си, даже поне 50%, тъй като това е начин да натрупаш бърз капитал и после вече да слагаш на места като за пенсиониране.
Смисъл рисковото не значи, че задължително ще загубиш.
Давам примери за компании, които биха могли да донесат добри печалби на ранните инвеститори, естествено ако продължат да се развиват.
Риска е да не им се получи, но пък нали затова човек първо чете и се информира, за да може да прецени шанса да се получи. Както и да инвстира пари, които не го е страх да загуби. То и при големите компании има риск да не им се получи растежа.

Давам примери за компании, които съм селектирал, като потенциални рънъри.

Рисково е, но пък ако се погледне по-сериозно може да се видят потенциали за х10 - х100
 
Последно редактирано:
Тия компании горе са за "съхранение на пари". Колко мислите, че ще растат още? За 5-10 години евентуално х2, х3.
Реално не е малко, особено ако се гледа варианта, в който парите не са инвестирани изобщо или инвестирани неправилно, но пък от моята гледна точка задължително трябва да е добави и по-рискови дългосрочни инвестиции. Поне 30% от портфолиото.
А пък ако човек е млад и се справя с доходите си, даже поне 50%, тъй като това е начин да натрупаш бърз капитал и после вече да слагаш на места като за пенсиониране.
Смисъл рисковото не значи, че задължително ще загубиш.
Давам примери за компании, които биха могли да донесат добри печалби на ранните инвеститори, естествено ако продължат да се развиват.
Риска е да не им се получи, но пък нали затова човек първо чете и се информира, за да може да прецени шанса да се получи. Както и да инвстира пари, които не го е страх да загуби. То и при големите компании има риск да не им се получи растежа.

Давам примери за компании, които съм селектирал, като потенциални рънъри.

Рисково е, но пък ако се погледне по-сериозно може да се видят потенциали за х10 - х100

Не препоръчвам small cap компании (капитализация от $300 миллиона до $2 миллиарда) за начинаещи. Още по-малко penny stocks (цена под $5). Рискът е като при крипто и си е чиста рулетка.

След като натрупат портфолио, да. Тогава е ОК да "заложиш" една част от парите си. Повечето хора нямат спестявания даже за 2-3 месеца напред, па камо ли за такива рискове.
 
Е все едно пък съм очаквал да препоръчаш. Дай да гледаме само трилион нагоре. :D
Тука навсякъде, където стане въпрос за акции и всички като папагали само пишете за тесла, епъл, гугъл, амазон.
Реално хората, които са изкарали хубави пари от тези компании, са точно тези, които са инвестирали преди някой да чуе за тях (образно казано) и вероятно са възприемани като много рискови. Ай тесла е някакъв парадокс и в днешно време, но това е друга тема.

Рискът е като при крипто и си е чиста рулетка.

А за сравнение с криптото... по-голяма глупост едва ли можеш да измислиш. :)
Който няма спестявания за 2-3 месеца напред не бих му препоръчал да инвестира никъде. А ти?
 
Последно редактирано:
Е все едно пък съм очаквал да препоръчаш. Дай да гледаме само трилион нагоре. :D
А за сравнение с криптото... по-голяма глупост едва ли можеш да измислиш. :)
Който няма спестявания за 2-3 месеца напред не бих му препоръчал да инвестира никъде. А ти?
Не бих. Поне няколко месеца спестявания за всички разходи са задължителни. Също покриването на заеми с високи лихви и кредитни карти.

SPCE е SPAC компания под крилото на Chamath Palihapitiya, който продаде своят дял наскоро.

Като цяло лоша идея за начинаещи да слагат пари в SPAC. https://www.investopedia.com/terms/s/spac.asp

Renaissance Capital са един от най-добрите частни фондове и малкото с доходност над тази на S&P500. Естествено Medallion е затворен за простосмъртни като нас :)
As many as 70% of SPACs that had their IPO in 2021 were trading below their $10 offer price as of Sept. 15, 2021, according to a Renaissance Capital strategist. This dismal performance could mean that the SPAC bubble that some market experts had warned about may be in the process of bursting.
 
Според мен Interactive Brokers e много по-добър избор. Нищо, че за начинаещ идва малко нанагорно в началото. За това има тестови акаунти.

IB са отдавна на пазара (1977г.) и са публична компания (NASDAQ: IBKR) Т.е. можеш да следиш как се представят като бизнес. Предлагат много по-голяма гама от услуги, а марджин рейта им мисля няма конкуренция - на мен ми е между 1.3% и 1.5%.

Trading212 са нова частна компания, по-малко продукти/услуги, по-малко допълнителни инструменти, по-слаба репутация. Бизнес моделът им е... Няма безплатен обяд, безплатните транзакции ги плащаш по заобиколен начин.
 
А имате ли мнение за платформа като за начинаещ ? Аз избрах Trading 212
И аз съм там за начинаещи е доста по-лесно, така че мисля че е добър избор. То реално тази платформа е базирана на IB, но с по-лицеприятен и опростен дизайн. В IB имам рег., но за сега ми изглежда по-сложно, после мисля да мина там.

Иначе с тези акции дето са ти ги дали на най-големите тех. компании, скоро ще гледаш яко червено, ако ти е ок, няма проблем. Но да си знаеш просто, че това лудо изкачване нагоре от 2020-та свърши. И аз четох такива неща - долар кост авридж, момента не е важен, купувай постоянно и т.н. Обаче има хора дето си печелят яко с огромни проценти и не им е ок да са на червено 5 години, за да излязат 5% на целено на 6-тата. Всеки сам си решава. S&P500 за мен също краткосрочно е надценен, при последния спад на 24-ти ми беше минус 9%, днес е минус 1.8%, стискам всички палци да ми светне зелено тия дни и да го разкарам, че 40% от портфолиото ми е там затворено. Не че няма да купя пак, но ще пробвам тези пари да ги вкарам в нещо, което да носи + следващите месеци, а като индекса логично се спихне яко, ще купя тогава.

Така че определено има огромно значение кога купуваш, момента на покупката ти прави печалбата, а не момента на продажбата.
 
И аз съм там за начинаещи е доста по-лесно, така че мисля че е добър избор. То реално тази платформа е базирана на IB, но с по-лицеприятен и опростен дизайн. В IB имам рег., но за сега ми изглежда по-сложно, после мисля да мина там.

Иначе с тези акции дето са ти ги дали на най-големите тех. компании, скоро ще гледаш яко червено, ако ти е ок, няма проблем. Но да си знаеш просто, че това лудо изкачване нагоре от 2020-та свърши. И аз четох такива неща - долар кост авридж, момента не е важен, купувай постоянно и т.н. Обаче има хора дето си печелят яко с огромни проценти и не им е ок да са на червено 5 години, за да излязат 5% на целено на 6-тата. Всеки сам си решава. S&P500 за мен също краткосрочно е надценен, при последния спад на 24-ти ми беше минус 9%, днес е минус 1.8%, стискам всички палци да ми светне зелено тия дни и да го разкарам, че 40% от портфолиото ми е там затворено. Не че няма да купя пак, но ще пробвам тези пари да ги вкарам в нещо, което да носи + следващите месеци, а като индекса логично се спихне яко, ще купя тогава.
Възгледа ще изчакам няколко месеца и даже 1-2г. да спихне по дефиниция не е инвестиране, а трейдване. В най-добрия случай суинг трейдване.

Основните ми позиции не съм продавал от 4-5г. независимо дали има спад (като този през 2018г.), единствено добавям. Сега Tesla падна от $1,300 по едно време до $890 (-$41,000) дори не ми е минавало през акъла да продам. Средната ми цена е едва $504 за 100 акции. Можех да продам и да вляза по-късно, но на какъв риск?

Тая съм я играл много пъти с други позиции и съм загубил ужасно много пари преди да си взема поука. Разбирай го като: общо достатъчно, че да ги вкарам в S&P500, да продавам по 4% на година и да мисля за пенсиониране...

Понеже не се опитвах да нацеля пазара така хванах и сплитовете на Tesla (1 към 5) и Apple (1 към 4). Мислиш ли, че ако не си инсайдър можеш да хванеш момента преди сплита и бума около него? :)

В дългосрочен план DCA винаги бие трейдърите що се отнася до обикновените хора. Има сумати проучвания на тази тема.
 
Да, сървиза е им е шит, а в момента всеки гледа към биткойти и другите алтернативи Paysera, Revolut.... :)
Не им е шит сървиса и няма общо с него. След отчета имат слаб гайдънс за 2022 зареди инфлацията. Също като доста други fintech. За който харесва PayPal е добра възможност.

Те са и ковид плей, защото повече хора пазаруват онлайн. Пика на ковид мина, кранчето с бонуси от правителствата е на път да спре, а в много държави вируса е в началото на края си и скоро ще превключат на ендемична обстановка.

До сега на отчетите всяка компания с лош гайдънс за 2022 беше наказана. Ще видим останалите. Утре са Amazon.

Edit: PayPal имат нещо като триполи (май така се пише) с Visa и Mastercard, та не знам кое им е шит :)
 

Горе