Кои формат на снимка да избера...

miraco

Member
Здравейте, кой формат на снимките за сайта ми е най удачен...да не товари много сайта, по бързо да зарежда и да няма проблем с оптимизацията му. В момента всички снимки са ми JPEG...удачно ли е това или да ги сменя с PNG.
 
От: Кои формат на снимка да избера...

Здравей,

Удачни са ако са снимки примерно. JPEG е формат със сравнително добра компресия и брой цветове но за съжаление със загуба на качество, което си личи при изображения със рязка смяна на цветовете.
Най-простото правило в случая е:
- ако е графично изображение (лого, част от дизайна): gif или png;
- ако е снимка: jpeg или png;
 
От: Кои формат на снимка да избера...

Препоръва се снимките да са в PNG формат...но този формат не е ли по тежък за страницата. Снимка в JPEG формат е 6.14 КБ , а в PNG формат , същата снимка е 56.2 КБ., Не мога да разбера...като е по голяма снимката като обем защо препоръчват PNG
 
От: Кои формат на снимка да избера...

Поради две причини.
Първо няма загуба на качество.
Второ не винаги е по-голяма.
 
От: Кои формат на снимка да избера...

PNG файловете по принцип са по малки от JPEG. Ако конвертираш JPEG към PNG, може и да стане по голямо PNG-то.
Ако картинките имат прозрачност - задължително GIF. PNG със прозрачност не че чете добре от IE6
 
От: От: Кои формат на снимка да избера...

PNG файловете по принцип са по малки от JPEG. Ако конвертираш JPEG към PNG, може и да стане по голямо PNG-то.
Ако картинките имат прозрачност - задължително GIF. PNG със прозрачност не че чете добре от IE6
Има си PNG Fix за IE6.
 
От: От: От: Кои формат на снимка да избера...

Има си PNG Fix за IE6.
Знам че има, но е fix, не е стандартна поддръжка, пък и fix-а не използва стандартни неща.
 
От: Кои формат на снимка да избера...

Не точно.
В 5.5 има някаква поддръжка на алфа канали.
Тествай с:

Код:
img {
progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(...);
}
 
Последно редактирано:
От: Кои формат на снимка да избера...

Не ми се тества, ползвал съм ги тия css извращения, имаше и вриант с javascript, ама най лесното си е с gif. :)
Аз лично гледам да избягвам извратени похвати за fix-ване на нещо бъгнато за което не съм виновен аз.
 
От: Кои формат на снимка да избера...

Отговорът е:
За всеки отделен случай - различно.
Повечето пъти като експортвам картинка изцъквам и 3-те варианта плюс въртене на настройките. Дори човек да има опит и предварително да му светне кой формат е най-подходящ, добре си е да се пробва..

Примерно на някой гиф може да му намалиш цветовете без да се отрази на качеството. Друг път png "изненадва" с по-малък размер на файла. И так нататък...

Между другото Fireworks експортва файловете в малко по-малък размер от Фотошоп... И трите формата. Само да има човек мерак да оптимизира - начини много.
 
От: Кои формат на снимка да избера...

Зависи какво мислиш да правиш. Лично аз ги комбинирам нещата според текущите нужди на проекта по който работя. Където имам полу-прозрачност разбира се ползвам png. Но като цяло да не ти дреме много дали сайта ще е 305kb или 595kb няма голяма разлика имайки в предвид скоростите на интернета в момента.
 

Горе