Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Много тези станаха, никой не защитавам, изказах мнение. Не е нормално да живееш в страх от всеки, който звънне на вратата.

Отговора на въпроса ти е: всеки, може да ти иска документ за самоличност, стана ясно пред кой е задължително да го предатавиш, пред другите - ти си решаваш.

Всякакви други тези и конспирации са напълно възможни, или пък не ;)
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

Всеки който е регистриран като "Администратор на лични данни" може да изисква и да работи с личните данни на своите клиенти. Ти си в правото си да им откажеш разбира се, а те на това основание са в правото си да ти откажат да ползваш услугата им. В много частни фирми и държавни учреждения се изискват тези данни, именно затова се въведе и тази регистрация на "администратор на лични данни" за да се повиши защитата на личните данни на гражданите.
Закона които беше цитиран назад в темата ясно е упоменато на кои институции си длъжен да предоставиш документи за проверка. Не е възможно аз, съседа ти или инкасатора на ЕВН да те спре на улицата и да те ЗАДЪЛЖИ да предоставиш ЛК. Ако обаче дойдеш в нашата фирма и искаш да ти предоставим някаква услуга, имаме законово право да ти поискаме данни от ЛК, понеже имаме регистрация като АЛД

https://www.cpdp.bg/?p=element&aid=373
Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) Обработването на лични данни е допустимо само в случаите, когато е налице поне едно от следните условия:
1. обработването е необходимо за изпълнение на нормативно установено задължение на администратора на лични данни;
2. физическото лице, за което се отнасят данните, е дало изрично своето съгласие;
3. (изм. - ДВ, бр. 91 от 2006 г.) обработването е необходимо за изпълнение на задължения по договор, по който физическото лице, за което се отнасят данните, е страна, както и за действия, предхождащи сключването на договор и предприети по негово искане;
4. обработването е необходимо, за да се защитят животът и здравето на физическото лице, за което се отнасят данните;
5. обработването е необходимо за изпълнението на задача, която се осъществява в обществен интерес;
6. обработването е необходимо за упражняване на правомощия, предоставени със закон на администратора или на трето лице, на което се разкриват данните;
7. обработването е необходимо за реализиране на законните интереси на администратора на лични данни или на трето лице, на което се разкриват данните, освен когато пред тези интереси преимущество имат интересите на физическото лице, за което се отнасят данните
 
От: Кой има право да ми иска ЛК? EVN май прекаляват!

как се сключва договор с физическо лице ако то не се легитимира с лична карта?

като не искаш да ти идват на крака си вземи оригинала на нотариалния акт и личната карта, и им иди на крака в клиентския център!
 
Последно редактирано:

Горе