Колко струва един бизнес?

Business abacus

New Member
Всеки, който се занимава с бизнес, знае с подробности кое и колко му струва, за да прави бизнес.
Стойността на материали, разходи за продажби, разходи за заплати, данъци и каквото още се сетите, са стойности, които всеки бизнесмен калкулира, за да може да получи цена, върху която да начисли своята печалба.

Но от друга страна, бизнесмените рядко знаят цената на собствения си бизнес.
Може да зная с подробност всеки един компонент във бизнеса им колко струва, независимо дали са сгради, служебни автомобили, машини или офис оборудване, но това е една малка част от истинската цена на бизнеса им, ако е печеливш.
Същевременно може да нямат като собственост изброените активи, но компанията им да струва много повече от подобна компания с много материални активи.

Как става оценката на един бизнес?
Първият вариант е с дисконтиране на паричните потоци в една компания, за да се получи чистата сегашна себестойност на компанията или съкратено – NPV.
Метода е много разпространен и освен за оценка на бизнеса, се използва и за оценка на даден проект спрямо друг проект при инвестиционни процеси.

Втория метод за оценка е определяне на стойността на компанията чрез мултиплицираната печалба.
Или казано на прост език – колко на брой годишни печалби за бъдещ период от време дават стойността на компанията.

Всеки от гореописаните методи върши работа и се използва според предпочитанията на изчисляващите, но ние постигнахме нещо
ново – комбинирахме двата метода за по-точен резултат.
С нашия метод вече не е възможно надценяване на прогнозите или коефициентите, което дава възможност за достигане на максимално реалистични резултати при оценката на един бизнес.

Ако имате нужда от оценка на бизнес, свържете се с мен, ще получите неофициална оферта на символична цена.
Защото е хубаво човек да знае какво има, преди да го е загубил…
 
От: Колко струва един бизнес?

Оценката на един бизнес е базирано на дисконтиран free cash flow.
Печалбата от никой не се гледа за оценка, ако искаш нещо близко до печалбата това е EBITDA - но това е много базово.
Оценките се правят на база FCF и WACC-а.

А ако ще правим сравнителни оценки на бизнеси иначе освен на паричният поток, добавяме активите и пазарният подход.
 
Последно редактирано:
От: Колко струва един бизнес?

Както решиш, но не въвеждай в заблуди - как се оценява бизнес :)

Не меши парично потоци (дори не говори за чист паричен поток), с нещо незначително като нетна печалба - нетната печалба е точно никакъв индикатор! Та затова как комбинираш нещо със стойност с нещо без никаква стойност(дори не отнасяш печалба към активи, капитал - да измериш рентабилността на бизнеса) - просто не въвеждай в заблуди!
 
Последно редактирано:
От: От: Колко струва един бизнес?

Както решиш, но не въвеждай в заблуди - как се оценява бизнес :)

Не меши парично потоци (дори не говори за чист паричен поток), с нещо незначително като нетна печалба - нетната печалба е точно никакъв индикатор! Та затова как комбинираш нещо със стойност с нещо без никаква стойност(дори не отнасяш печалба към активи, капитал - да измериш рентабилността на бизнеса) - просто не въвеждай в заблуди!

Да спориш с глупак, значи и ти да станеш глупак..
Затова ще се въздържа.....
И не ми цапай темата, ако обичаш...
 
От: Колко струва един бизнес?

Един бизнес струва толкова за колкото успееш да го продадеш.
Другото е бошлаф.
 
От: От: Колко струва един бизнес?

Да спориш с глупак, значи и ти да станеш глупак..
Затова ще се въздържа.....
И не ми цапай темата, ако обичаш...

Ама и самочувствие, а за капак искаш и пари от хората - ти си мега нагъл обаче!
Когато ти се кажа, че си в грешка питай защо, а не нападай!

Няма модел във финансовият свят на оценка на бизнес базиран на печалбата - само един ми дай, кажи ми в кой учебниците на CFA 1, 2 или 3 го има!

И да те видим какъв не глупак си - кажи ми как оценяваш стойността на Лукойл като няма печалба, а дори е на загуба - по твоята финансова глупост, за която искаш и пари трябва 0-ва да е мултиплицираме печалба - та хайде аз ще я мултиплицирам по 100 милиарда и ще платя 0-ла лв, след което си купувам Лукойл и го ликвидирам и имам печалба от стотици милиони.

Или пък по твоята глупост, ако ми искат 10к лв при 0 лв печалба да им кажа - вие луди ли сте бизнеса, ви струва 0-ла лв.

Не знам финансист ли си или искаш да си такъв, ако си не знам кой ти е давал диплома - но пак ти казвам не въвеждай в заблуда.

Тази теама, която си пуснал има само 1 възможен модел за оценка и това е Discounted Cash Flow.

За разлика от теб няма да искам пари, а направо ще дам как сами да се оценяват:
[video=youtube;77ivvN2Uk28]https://www.youtube.com/watch?v=77ivvN2Uk28[/video]

Ако на някой им е сложно тези 2 видеа, да види тук:
[video=youtube;6pCXd4i7DM0]https://www.youtube.com/watch?v=6pCXd4i7DM0[/video]

Пак ти казвам не въвеждай хората в заблуда!
И искам да ми кажеш колко струва Лукойл ако смятаме само печалбата!
 
От: Колко струва един бизнес?

Как става оценката на един бизнес?
Първият вариант е с дисконтиране на паричните потоци в една компания, за да се получи чистата сегашна себестойност на компанията или съкратено – NPV.
Метода е много разпространен и освен за оценка на бизнеса, се използва и за оценка на даден проект спрямо друг проект при инвестиционни процеси.

Идеята за дисконтираните парични потоци изглежда много добре, само че... на теория. В практиката трудно се прилага. Колко напред в бъдещето да се прогнозират паричните потоци, например? За една година -може, нали, но за десет малко по-сложно става. Има голяма вероятност фирмата да е фалирала дотогава (излязла от бизнес), а може и да е супер успешна следващите 50 години... Неопределеността на бъдещето силно присъства при подобна оценка.
 
От: Колко струва един бизнес?

Идеята за дисконтираните парични потоци изглежда много добре, само че... на теория. В практиката трудно се прилага. Колко напред в бъдещето да се прогнозират паричните потоци, например? За една година -може, нали, но за десет малко по-сложно става. Има голяма вероятност фирмата да е фалирала дотогава (излязла от бизнес), а може и да е супер успешна следващите 50 години... Неопределеността на бъдещето силно присъства при подобна оценка.

Tо за това е измислена terminal value, която се прибавя след хоризонтната ти година - много добре знаеш :)
Както и при NPV нормата на дисконтиране ще калкулира риска - което пак много добре знаеш :)

ПП Да знаеш модел на оценка във финансовият свят базиран само на печалбата :) че аз в учебниците за CFA не съм видял такова нещо?
 
От: Колко струва един бизнес?

Да, много добре знам. Спор няма.

Kолкото до "модел на оценка базиран само на печалбата" ... ще пия една бира довечера, ще опитам да се сетя за такъв и ще ти кажа. :beer:
 
От: Колко струва един бизнес?

Ако една фирма няма печалба, няма логика да се закупува...
Освен за скрап, но това е друга тема, типично българска....
И моля, не намесвайте сливания и придобивания, пак е друга тема..

Относно технологията за пресмятане, използва се от фондове за рисков капитал, не съм я измислил аз.....
Само че никой не обърна внимание какво точно предлагам, но това няма никакво значение...

Ако прогнозната печалба за бъдещ период ти е 0 или паричните потоци са отрицателни, логично е да получиш 0 или отрицателни стойности, независимо по кой метод смяташ:)

И на финала - всеки бизнес е ориентиран към печалба, ако не, това е благотворителност..
 
От: Колко струва един бизнес?

Да, много добре знам. Спор няма.

Kолкото до "модел на оценка базиран само на печалбата" ... ще пия една бира довечера, ще опитам да се сетя за такъв и ще ти кажа. :beer:

Хайде и аз ще пия белкем го измислим :D

Щото автора на темата, който нарича другите хора глупаци, вика че имало такъв модел на печалбата - та да го измислим, че и ние да влезем в клуба на не глупака и да вземем нобелова по финанси за нов подход на оценка на бизнес базиран само на печалбата, а и 1 милион ще вземем :D

ПП @Бизнес, не те знам какъв бизнесмен си и какви клиенти имаш, за поведението си по-горе, трябваше ти дам червена ряпа - спокойно можеше да се извиниш вместо да се палиш и да го вадиш на хора, които това им е наистина бизнеса!
 
От: Колко струва един бизнес?

Хайде и аз ще пия белкем го измислим :D

Щото автора на темата, който нарича другите хора глупаци, вика че имало такъв модел на печалбата - та да го измислим, че и ние да влезем в клуба на не глупака и да вземем нобелова по финанси за нов подход на оценка на бизнес базиран само на печалбата, а и 1 милион ще вземем :D

ПП @Бизнес, не те знам какъв бизнесмен си и какви клиенти имаш, за поведението си по-горе, трябваше ти дам червена ряпа - спокойно можеше да се извиниш вместо да се палиш и да го вадиш на хора, които това им е наистина бизнеса!

Относно извинение, ако толкова държиш, получаваш го..
Само че нищо не променя....

Относно нобеловата награда - отдавна не се занимаваме с глупости.
Виж защо: http://www.businessabacus.com/Restart.html
 
От: Колко струва един бизнес?

Ако една фирма няма печалба, няма логика да се закупува...
Освен за скрап, но това е друга тема, типично българска....
И моля, не намесвайте сливания и придобивания, пак е друга тема..

Относно технологията за пресмятане, използва се от фондове за рисков капитал, не съм я измислил аз.....
Само че никой не обърна внимание какво точно предлагам, но това няма никакво значение...

Ако прогнозната печалба за бъдещ период ти е 0 или паричните потоци са отрицателни, логично е да получиш 0 или отрицателни стойности, независимо по кой метод смяташ:)

И на финала - всеки бизнес е ориентиран към печалба, ако не, това е благотворителност..

Можеш ли да кажеш, само един venture capitlal firm без значение от коя серия на seed fianncing e или private equity firm - да прави оценка само и единствено на печалбата?

Зa DCF няма какво да говорим всичко е ясно и точно.

Преди да предложиш метода си каза, че има 2 метода:
Първият вариант е с дисконтиране на паричните потоци в една компания, за да се получи чистата сегашна себестойност на компанията или съкратено – NPV.
Метода е много разпространен и освен за оценка на бизнеса, се използва и за оценка на даден проект спрямо друг проект при инвестиционни процеси.

Втория метод за оценка е определяне на стойността на компанията чрез мултиплицираната печалба.
Или казано на прост език – колко на брой годишни печалби за бъдещ период от време дават стойността на компанията.

Сигурнопредлагаш комбинация от двете, като формулата ти ще има сигурно отделна тежест на 2-те, но питането се пита как оценяваш печалбата, като НЯМА НИКЪДЕ модел базиран на печалбата.

Това и казах в началото, преди да се заядеш - няма модел базиран на печалбата и няма как да има защото това е най-лесно манипулираният параметър.

Проста сметка продаваш 10 продукта по 100к и ги отчиташ като 1 милион приходи, нищо че над 900к са ти в перото от търговски взимания и си дал 900к като търговски кредит, печалбата лесно бива намалена от фин. разходи отвъд операциите, както бива лесно намалена чрез административни разходи и т.н да не изброявам. За това счетоводителите и мисленето им е едно и казват гледаме отчета на приходи и разходи, а всички инвеститори до един гледат какво става на касово ниво - защото там голяма част от манипулациите са аут.

И прост пример Амазон дълги години е на загуба, дори и 2014 е на загуба - колко я оценяваш?

Да това не благотворителност, но печалба и загуба са чисти счетоводни приоми и никой пет пари не дава за тях - ако беше така всички щяхме да гледаме какво казват счетоводителите и да мултиплицираме - book value на акция в момента на БГ компания е над 3.10 лв а пазарната и стойност на акция е 1 лв ...
 
Последно редактирано:
От: Колко струва един бизнес?

Относно извинение, ако толкова държиш, получаваш го..
Само че нищо не променя....

Относно нобеловата награда - отдавна не се занимаваме с глупости.
Виж защо: http://www.businessabacus.com/Restart.html

Не ми трябва извинение, просто не виждам логика да ме нападаш, за нещо което ти казах, не е реално и няма логика да въвеждаш в заблуда.

Ок рестартирай и консултирай лошо няма, но като ти се каже, че си в грешка, не е лошо да разбереш защо(нямам никакво желание да споря с който и да е) - както искат клиентите да разберат що са в грешка и идват при теб.
 
От: Колко струва един бизнес?

Ок, съгласен съм, такова животно няма: http://sellingyourbusiness.com/how-to-value-a-business/
Кой ти гледа печалба в днешно време...:D
Карай да върви...
 
От: Колко струва един бизнес?

За повечето бизнеси може и да е друго яче, но за online бизнес, със сигурност всеки гледа печалбата. Ако си решил да продаваш сайт, никои не му дреме какъв ти е дизайна и колко пари си дал да го разработиш. Общо взето гледат трафика и максимума, който може да му вземеш е 12x до 20x на нетната печалба. :)
 
От: Колко струва един бизнес?

За повечето бизнеси може и да е друго яче, но за online бизнес, със сигурност всеки гледа печалбата. Ако си решил да продаваш сайт, никои не му дреме какъв ти е дизайна и колко пари си дал да го разработиш. Общо взето гледат трафика и максимума, който може да му вземеш е 12x до 20x на нетната печалба. :)

За всички бизнеси е едно и също, в Щатите преди започваха преговори направо с коефициент над 10 години, дето няма доказване, но това не им пречеше да искат:)
 
От: Колко струва един бизнес?

Ок, съгласен съм, такова животно няма: http://sellingyourbusiness.com/how-to-value-a-business/
Кой ти гледа печалба в днешно време...:D
Карай да върви...

Не ми давай някакво смешно сайтче, а ми кажи кой са тези рискови фондове, които оценяват мултипликатор на печалбата и това е единственият подход за оценка на бизнес.
Пак те питам амазон са на загуба колко струват?

За не знам, кой път ти казва няма подход за оценка на бизнеса базиран на печалбата. Кажи ми един venture capital firm, private equity firm или инвеститор да използва печалбата - само 1 ми кажи.

Виждам, те как се опитваш да минеш метър и да мажеш и вече показва прости коефициенти, където има стотици коефиницити - едно е фин. коефициент друго е подход за оценка на бизнес. Най-близкото е мултиплициране на EBITDA, нещо което още писах в началото - само и единствено него може да мултиплицираш, но пак ти е трудно да разбереш грешката си.

Та ще ти помогна в света на финансите и инвестициите не в твоят свят има 3 начина за оценка на бизнес - на активите(нещо, което пак писах по-горе), на доходите(DCF, което пак писах горе и тук влиза EBITDA, което пак писах горе) и пазарният анализ.

Това са 3 подхода по оценка на бизнес - не съществува в този свят подход оценка на печалбата - всеки има капка разбиране как се формулира печалбата, пет пари няма да даде за таква форма на оценка и не случайно няма никъде такъв подход.
 

Горе