Колко струва един бизнес?

От: Колко струва един бизнес?

За повечето бизнеси може и да е друго яче, но за online бизнес, със сигурност всеки гледа печалбата. Ако си решил да продаваш сайт, никои не му дреме какъв ти е дизайна и колко пари си дал да го разработиш. Общо взето гледат трафика и максимума, който може да му вземеш е 12x до 20x на нетната печалба. :)

Хайде въпрос и към теб след като Амозон има 221 милиона загуба за 2014 колко струва или трябва да ти дават пари да я купиш?
Искам да ми кажеш колко струва Амазон базирано на печалбата - след като се гледа нетната печалба, там дори няма такова нещо!
Ти си :)
 
От: Колко струва един бизнес?

http://www.practicalecommerce.com/articles/10840-eCommerce-Business-Valuation
Тук са примерни коефициенти за Амазон и прочие....

Най-много обичам, хора които се мислят за компетентни и да налагат мнението си и да дават линкове, които те мислят че е релевантно и доказва правотата им и там да четеш, нещо което тотално им разбива на пух и прах "компетентността"

Та в твоят линк виж само какво е писало:

Profit multiples are a valuable tool to find a direction or a range of selling price but you can’t rely on them to determine exact value of your business. You will regret if you simply use rules of thumb profit multiple to calculate the selling price for your eCommerce business. If I get a call from an internet entrepreneur asking me how much he can sell his business for if he was making a net profit of $X a year, I would not be comfortable giving him a valuation without having a discussion and getting more information about the business and how net profit was calculated

Ти правиш ли разлика между инструмент и метод за оценка/подход за оценка?!?

Сега се върни по-горе и сам виж какви глупости си писал за мултиплициране на печалбата.
Последното изречение и накрая е важно, защото ще види именно как е калкулирана печалбата и ще базира потоците.

Дори в този линк говори за EBITDA, което аз говорих по-горе + допълнителни параметри.

Пак те питам Амазон има -221 милиона загуба за 2014- колко струва?!?
 
От: Колко струва един бизнес?

Хайде въпрос и към теб след като Амозон има 221 милиона загуба за 2014 колко струва или трябва да ти дават пари да я купиш?
Искам да ми кажеш колко струва Амазон базирано на печалбата - след като се гледа нетната печалба, там дори няма такова нещо!
Ти си :)

обърни внимание на това, което съм написал - но за online бизнес. Amazon не е чист онлайн бизнес от много време насам. Аз говоря за неща, от които разбирам и в които имам опит. Изцяло онлайн бизнеси(приходи от реклама, афилиейт, дропшипинг и т.н. както и tools and apps) се продават само на база на печалба и евентуално аповете на база трафик и събскрайбъри, но там е малко по-различно, защото си има статистики за конверсии в дадената ниша на апа. Проучи малко по-добре въпроса и може да откриеш нещо ново и за себе си.
 
От: Колко струва един бизнес?

обърни внимание на това, което съм написал - но за online бизнес. Amazon не е чист онлайн бизнес от много време насам. Аз говоря за неща, от които разбирам и в които имам опит. Изцяло онлайн бизнеси(приходи от реклама, афилиейт, дропшипинг и т.н. както и tools and apps) се продават само на база на печалба и евентуално аповете на база трафик и събскрайбъри, но там е малко по-различно, защото си има статистики за конверсии в дадената ниша на апа. Проучи малко по-добре въпроса и може да откриеш нещо ново и за себе си.

Когато ви настъпят и няма какво да кажете ме кефи как като риба на сухо се мърдате - Амазон не бил чист онлайн бизнес - добре, като не е чист онлайн бизнес, ще ти дам чист онлайн бизнес.
Колко е оценката на twitter имат 577 милиона загуба - та ако съдим по твоята логика трябва да го умножим макс по 20 - то излиза, че те трябва ни дават милиарди да ги купим :drama:
 
От: Колко струва един бизнес?

Леле, вече се чуствам голям глупак 8)

А относно Амазон, не ми се рови, не ме интересува, не знам...

Не искам да изглупявам още....
 
От: Колко струва един бизнес?

Когато ви настъпят и няма какво да кажете ме кефи как като риба на сухо се мърдате - Амазон не бил чист онлайн бизнес - добре, като не е чист онлайн бизнес, ще ти дам чист онлайн бизнес.
Колко е оценката на twitter имат 577 милиона загуба - та ако съдим по твоята логика трябва да го умножим макс по 20 - то излиза, че те трябва ни дават милиарди да ги купим :drama:

мен пък ми е чудно, някой който уж разбира нещата, да не прави разлика между публична компания на борсата и онлайн бизнес, че между двете има огромна разлика и че се оценяват също по различен начин. Още повече, аз съм практик и говоря за неща, свързани с хората от форума. Никой от тук няма да продава туитър или фейсбук, а на всеки един ако тръгне да си продава сайта, ще му дадат максимум от 12x до 20x на нетната месечна печалба. Но, щом така ти изнася :|
 
От: Колко струва един бизнес?

Леле, вече се чуствам голям глупак 8)

А относно Амазон, не ми се рови, не ме интересува, не знам...

Не искам да изглупявам още....

А просто можеше да приемеш по-горе, че си в грешка и да не се излагаш - ето за напред да знаеш, какви са методите за оценка http://www.forbes.com/2009/09/23/small-business-valuation-entrepreneurs-finance-zwilling.html. Давам ги безплатно за разлика от теб - има инфо в тази тема, всеки да си направи оценка на бизнеса.

Значи какво да разбирам - по-горе викаш така се оценява от рисковите фондове, чрез печалбата - не можеш и 1 да ми кажеш - да разбираме ли, че индиректно си в грешка?

А за Амазон няма какво да ровиш http://finance.yahoo.com/q/is?s=AMZN+Income+Statement&annual 241 милиона загуба - кажи колко е я оценяваш спрямо "метода на печалбата"

Ако пак ще ми бягаш по-тъча те оставям - само не въвеждай в заблуда хората и им искай пари за това - това си е наглост от висша форма.

Хайде със здраве!
 
Последно редактирано:
От: От: Колко струва един бизнес?

мен пък ми е чудно, някой който уж разбира нещата, да не прави разлика между публична компания на борсата и онлайн бизнес, че между двете има огромна разлика и че се оценяват също по различен начин. Още повече, аз съм практик и говоря за неща, свързани с хората от форума. Никой от тук няма да продава туитър или фейсбук, а на всеки един ако тръгне да си продава сайта, ще му дадат максимум от 12x до 20x на нетната месечна печалба. Но, щом така ти изнася :|

Браво бе супер мега бягане по тъча - къде говорим за публични и частни компании - ти си писал сайт!
За повечето бизнеси може и да е друго яче, но за online бизнес, със сигурност всеки гледа печалбата. Ако си решил да продаваш сайт, никои не му дреме какъв ти е дизайна и колко пари си дал да го разработиш. Общо взето гледат трафика и максимума, който може да му вземеш е 12x до 20x на нетната печалба.

Няма разлика между публична компания или не и нейният бизнес - май ти не правиш разликата - публичността е до собствеността, а не до бизнес модела - в случаят сайт! Туитър е просто един сайт нищо повече дали има 1 или 1000001 собственика не променя нищо - пак си е 1 сайт!

Хайде да видим сега как ще извъртиш това - колко е оценката на инстаграм, която имаше само загуби преди да бъде купена от ФБ.

Ако пак ми измислиш нещо ново се отказвам!

Ако аз имам сайт, който съм му налял голяма сума в нови функции, хардуер и имам маркегин кампания за няколко месеца и от печалбата има точно нищо - как ме оценяваш пак ли 0-та
 
От: Колко струва един бизнес?

ти ги вадиш от контекста, не аз. Пропуснал си думата 'на борсата', което няма нищо общо със собствеността.
 
От: Колко струва един бизнес?

ти ги вадиш от контекста, не аз. Пропуснал си думата 'на борсата', което няма нищо общо със собствеността.

Значи за теб има разлика да има 1 собственик на целият дял от бизнеса и 1 милион собственици на борсата, да имат 1 милион дялове от бизнеса? Ти вярно си далеко от финансовият и инвестиционният свят! Собствеността е едно дали има 1 или 1 милион собственици, бизнеса е друго. На борсите се търгува именно тази собственост + още редица други неща. Аз купувам дял от собствеността от даден бизнес модел, после мога го продам на друг и т.н и т.н, това по никакъв начин не рефелктира на бизнес модела - защото едно е собственост друго е управление на бизнес.

Аз не вадя нищо - ти каза
За повечето бизнеси може и да е друго яче, но за online бизнес, със сигурност всеки гледа печалбата. Ако си решил да продаваш сайт, никои не му дреме какъв ти е дизайна и колко пари си дал да го разработиш. Общо взето гледат трафика и максимума, който може да му вземеш е 12x до 20x на нетната печалба.
 
Последно редактирано:
От: Колко струва един бизнес?

Хаххахах :lol: :lol:

И сега гледай нагоре и сме в сайт наречен predpriemach.com тука се пишат всякакви щуроти - борсата нямало общо със собствеността, като на борсата се търгува собственост ... метод на оценка базиран на печалбата, които го няма в инвестицоните среди и никой не работи. В другите теми се лее здраво платен комунизъм - абе направо красива картинка ...
 
От: Колко струва един бизнес?

И сега гледай нагоре и сме в сайт наречен predpriemach.com тука се пишат всякакви щуроти - борсата нямало общо със собствеността, като на борсата се търгува собственост ... метод на оценка базиран на печалбата, които го няма в инвестицоните среди и никой не работи. В другите теми се лее здраво платен комунизъм - абе направо красива картинка ...


Не, не последните дни се начетох на "компетентни" икономически и финансови мнения. Бизнесмен до бизнесмена, социалист до социалиста, комуноид до комуноида... Заклевам се, това четене ще ми замени киното като източник на забавление и развличане. :D

Но и същевременно е тъжно колко разсъждават по този начин и се замислям накъде отиваме...:(
 
От: От: Колко струва един бизнес?

Не, не последните дни се начетох на "компетентни" икономически и финансови мнения. Бизнесмен до бизнесмена, социалист до социалиста, комуноид до комуноида... Заклевам се, това четене ще ми замени киното като източник на забавление и развличане. :D

Дам едни постват платени постове, други постват "компетентни" мнения и искат пари за тях - абе да върви бизнеса - то и на кино ти вземат пари :D

Не се чудя да си изберем след време някой популист като маляките и да нулира всичко - та на там ще отиваме явно, е ние не, но масата да.
 
От: Колко струва един бизнес?

Много интерестна тема се е получила тука, въпреки заглавието и, предразполагащо към всякакви изказвания, дори и офтопик.:)
 
От: Колко струва един бизнес?

Когато ви настъпят и няма какво да кажете ме кефи как като риба на сухо се мърдате - Амазон не бил чист онлайн бизнес - добре, като не е чист онлайн бизнес, ще ти дам чист онлайн бизнес.
Колко е оценката на twitter имат 577 милиона загуба - та ако съдим по твоята логика трябва да го умножим макс по 20 - то излиза, че те трябва ни дават милиарди да ги купим :drama:

Аз тъй като не се считам за голям разбирач, ще си питам директно може и на други да им е интересно пък да ги е срам да питат.

Как така туитър работи на загуба, ясно че имат повече разходи от приходите, но за къв чеп е на някой да ръководи подобен тип бизнес, който повече яде отколкото дава? Най-логичното в дадено бизнес начинание е когато не изарва пари да бъде прекратено...
 
От: От: Колко струва един бизнес?

Аз тъй като не се считам за голям разбирач, ще си питам директно може и на други да им е интересно пък да ги е срам да питат.

Как така туитър работи на загуба, ясно че имат повече разходи от приходите, но за къв чеп е на някой да ръководи подобен тип бизнес, който повече яде отколкото дава?

Това, че бизнеса е с цел печалба и ако е на загуба да се ликвидира е мантра в главите на "разбирачите" има бизнеси и различни фази на бизнес!
Просто е такива бизнеси или като цяло иновативни и такива, които са с нови или различни модели или каквото и да е - в ранната си фаза имат нужна от големи финансирания докато заработи цялата машина и по дефиниция са на загуба - един бизнес може дълги години да бъде на загуба, ако се гледа едно бъдеще стойност и имат инвеститорите доверие в мениджмънта и идеята. Просто се иска много да заработи тази машина - не случайно някой компания са десетки ако не и стотици P/E - просто всички гледат бъдещето развитие.

Иначе няма никаква логика примерно инстаграм, която няма грам приходи да се купи за 1 милиард - тука нашите разбирачи, които казват печалбата е фактор не знам какво ще кажат по случаят.
Оценката на един бизнес е допускания на бъдещи парични потоци и ги превеждат към сегашна стойност!

Най-просто казано поговорката, който не работи няма да яде - е да ама един човек докато заработи минава през периоди на бебе, детенце, юнуша/тийн и накрая преминва в зряла възраст и да кажем после се изучава във висше или едно 22-23 години само яде, без да работи - същото е с бизнеса докато има доверие и вяра в идеята може да си на загуба. Всичко произлиза от вижданията на инвеститорите :)

За това печалбата сама за себе си никаква информация не дава освен, че бизнеса генерира печалби и то счетоводно - затова никой инвеститор не гледа печалбата за оценка на бизнес - това го правят само разбирачите! За оценка на бизнес се редица фактори като пазар, силна фундамента и парични потоци + редица допускания.
 
От: От: Колко струва един бизнес?

Аз тъй като не се считам за голям разбирач, ще си питам директно може и на други да им е интересно пък да ги е срам да питат.

Как така туитър работи на загуба, ясно че имат повече разходи от приходите, но за къв чеп е на някой да ръководи подобен тип бизнес, който повече яде отколкото дава? Най-логичното в дадено бизнес начинание е когато не изарва пари да бъде прекратено...

Ще си позволя да ти отговоря на въпроса така - Acquisitions (придобивания) и R&D (research and development) :)

За пример ще дам това, че Twitter ползва 44% от приходите си, или почти $ 112.0 милиона, за научноизследователска дейност през първата половина на 2013 година.

Oтделно, някои от придобивките:
Придобивка 1 , Придобивка 2 Придобивка 3 - 533 млн. $

За по-бързо ето списъка с всички придобивки на Туитър :)
 
  • Like
Реакции: bioz
От: Колко струва един бизнес?

според потенциала. тея искаха снапчат да купуват за некви милиарди, дето това 1 долар не изкарваше :D
 

Горе