Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

happyslacker

New Member
Лекар.бг

Лекар.бг каза:
Европейският парламент реши да се засили контролът над хранителните добавки. Те могат да бъдат разрешени само ако са безопасни за употреба, ако има необходимост от тяхното използване и ако употребата им не заблуждава потребителя относно ползата им.

Парламентаристите на Европейския съюз са решили подсладителите и оцветителите в храните за бебета да се забранят. Освен това добавките, които съдържат багрила, трябва да имат специално ясно обозначение.

Европейският парламент обяви, че целта на промените и затягането на мерките за контрол над добавките е с цел по-добрата защита на потребителите. Използването на вещества като ензими, от употребата на които продуктите придобиват по-добър вид, мирис и вкус, също ще бъдат строго контролирани.

Явно производителите на лекарства са решили, че хранителните добавки застрашават бизнеса им - имат малко (или изобщо нямат) странични ефекти, по-евтини са, по-достъпни са... За съжаление повече "контрол" води до повече страдания на хората (за справка - социализма). ЕС става все по-социалистически. Надявам се да греша, но демокрацията си отива - идва "светлото социалистическо бъдеще"...

bg.wikipedia.org/wiki/Социализъм

Разбира се съм съгласен, че на етикетите трябва да има предупреждения за възможните странични ефекти (даже освен етикет трябва да има и листовка - като на лекарствата - в случай, че на етикетите няма достатъчно място). Също така трябва да има предупреждения за съдържанието на подсладители, оцветители, ензими и др. вещества.

Но не съм съгласен с частта „да бъдат разрешени“ - това в същност означава точно обратното - „да бъдат забранени“ всички хранителни добавки с изключение на „разрешените“!

По тази логика трябва да се забрани продажбата на цигари, с което не съм съгласен (въпреки, че мразя цигарите - даже може би имам фобия от цигари). Подкрепям слагането на надписи от рода „пушенето убива“ - по този начин, ако някой разумен човек случайно не е разбрал за вредата им ще разбере и ще се спаси - ще страдат предимно хора, които доброволно ще пожелаят да пушат, знаейки за ефектите от цигарите.

Трябва да се уважава правото за свободен избор на хората, в случаите когато това засяга само здравето на човека, който упражнява това право. Не е редно да се налагат забрани и насила да се „помага“ (също както не е редно един човек да бъде лекуван насила).

В момента на пазара има много храни, които също са опасни, но няма да бъдат забранени, защото производителите на лекарства нямат изгода от това. Не е и редно да бъдат забранени - достатъчно е да пише какво съдържат и евентуално да има някакво предупреждение за по-опасните от тях (напр. в момента производителят е длъжен да пише „съдържа аспартам, който е източник на фенилаланин“, когато се съдържат тези вещества, въпреки че понякога споменават само едното тези вещества, което не знам доколко е законно).
 
Последно редактирано:
От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

Ей затва не ме грее за страните от ЕС, винаги разчитам на щатски потребители за афф сайтовете, без значение какво продавам :) А за самото решение - като се сетя каква какафония беше с торентите и ся тоя приет закон доставчиците да записват логовете от скайп и да ги предоставят на ДАНС... еми ние сме си комунисти ама и ЕС са се запътили към нас като гледам...
 
От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

Тенденцията за увеличаване на "контрола" се наблюдава и в САЩ (борбата с "тероризма", борбата с "кризата"...). Съжалявам.
 
От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

@happyslacker, разочароваш ме, не съм предполагал че след като имаш толкова възможности и ти ще започнеш да се занимаваш с това ...
Поздравления на Coolice & Blinky !
 
От: От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

@happyslacker, разочароваш ме, не съм предполагал че след като имаш толкова възможности и ти ще започнеш да се занимаваш с това ...

Диверсифицирам - добре е да имаш няколко източника на доходи. Затова експериментирам с различни продукти и програми. Предполагам, че имаш предвид билковите продукти. Щом има търсене на даден продукт, редно е да се появи и предлагане. Ако не го предлагам аз, някой друг ще го предлага и ще прибере комисионната. А защо да не я прибера аз...

За съжаление за да печелиш трябва да предлагаш това, което се търси, а не това, което на теб ти се иска да продадеш. Няколко години съм работил като продавач-консултант и да си призная... позволявах си да съветвам клиентите какво да си купят, въпреки че те предварително бяха решили друго (и това им решение е възможно да им коства живота). Много често идват клиенти, които не знаят на какъв проводник, какъв автоматичен предпазител се слага - например иска да си купи 63А предпазител и да го свърже към проводник 6 кв. мм - „за да не пада“. Но предназначението на предпазителя е точно „да пада“ в случай, че през него протече ток, който е по-голям от максимално допустимия за съответния проводник (в случая: максимално допустимия продължителен ток за двужилен меден проводник, със сечение 6 кв. мм., при температура на въздуха 25 °С, положен в тръба е 40А - това значи, че трябва да се сложи автоматичен предпазител не по-голям от 40А). Ако не се сложи подходящ предпазител има риск от пожар. А при пожар има риск някой да умре. Затова хората, които правят електрическите инсталации трябва да се съобразяват с Наредба № 3 и ги наказват съгласно закона, ако правят глупости. Много от клиентите се ядосват, че си позволявам да им казвам какво да си купят и избягват да купуват от този магазин („Тоя, вместо да ми вземе парите, философства за някаква си наредба...“). Разбира се има и такива, които са ми благодарни и ме търсеха за да ги посъветвам, но те не са много.

За да печелиш се налага да даваш на клиента каквото иска, а не каквото на теб ти се иска. Иначе - няма $.
 
Последно редактирано:
От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

Ей затва не ме грее за страните от ЕС, винаги разчитам на щатски потребители за афф сайтовете, без значение какво продавам :) А за самото решение - като се сетя каква какафония беше с торентите и ся тоя приет закон доставчиците да записват логовете от скайп и да ги предоставят на ДАНС... еми ние сме си комунисти ама и ЕС са се запътили към нас като гледам...


Прав си донякъде с това че тук си е комунизъм все още само дето всички дружно се опитваме да се самонавием че няма такова нещо.
А сега относно тази директива/наредба или каквото е точно. Имам познати в 3 софииски фирми за доставка на интернет, които даже смея да твърдя, че са едни от големите такива уж. Истината е че и в трите фирми дори не е започнал етап на подготовка за правенето на такова нещо като записване на каквото и да било засега. И другото нещо, за което не сам напълно сигурен как е в настоящия момент :?
Но все ми се върти в главата, че на скайп криптирането все още не е подминато така да се каже по някакъв начин, даже като се сетя как германците преди време го искаха и лека усмивка се появява на лицето ми. Така че мисля, че за скайп няма проблем да си го използваме и да си лафим там каквото и когато ни дойде в главите...
 
От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

Да ви предам едно уроче по комунизъм :). А за да забранят някоя хранителна добавка трябва да имат голяма причина от комисията ;), ако всичко си е точно по нея аз не визжъм смисъл да се притеснявате. Погледнете го и от страната на потебителя... Нали не искате да си купите продукт с лъскава опакова а да се окаже боклук?
 
От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

Нали не искате да си купите продукт с лъскава опакова а да се окаже боклук?

Такива продукти винаги ще има. Във всеки магазин може да си купиш такова нещо - даже се рекламира по телевизията.

Проблемът с "контрола" е, че никой не контролира "контролиращите". Смяташ ли, че "вредните продукти", които ще забраняват наистина ще бъдат вредни?
 
Последно редактирано:
Re: От: Контролът над хранителните добавки в Европа се засилва

@happyslacker, разочароваш ме, не съм предполагал че след като имаш толкова възможности и ти ще започнеш да се занимаваш с това ...
Поздравления на Coolice & Blinky !

какво да кажа освен мерси :) и освен това в хранителните добавки няма нищо незаконно или неморално и работят невиждам къде е проблема... Направи си няколко такива сайта и печели не трябва да са огромни нито да имат много трафик просото трябват таргетирани посетители и се изкарва кеш... а изчанчени продукти има и при американският прозиводител Market Health

Иначе по темата развиваите си сайтовете за сащ там е основният пазар на тези продукти и да не ви пука... американците дадоха първи признаци че излизат от кризата Желаещите да получат ипотеки са се удвоили в САЩ а евро съюза с многборините му регулации и социални придобивки и тнт ще продължи да потъва минимум още една година преди да даде първи признаци (това ми е прогнозата). Догодина ощаквам паритет бацета 1$ = 1 евро....
 
Последно редактирано от модератор:

Горе