Коя валута е най-удачна за дебитна карта вързана с PayPal.

D.Ivanov

Well-Known Member
От няколко години използвам една и съща дебитна карта VISA ELECTRON, която е в EUR. Акаунта ми в Пейпал е в $ и в крайна сметка като тегля пари те идват в евро в картата ми, а аз ги тегля от банкомата в лева. Онзи ден си зададох въпроса колко губя от тая операция :).

Как действате вие? В каква валута са сметките ви вързани с Пейпал? Кой е най-удачният вариант за БГ - доларова сметка, еврова или левова?
 
От: Коя валута е най-удачна за дебитна карта вързана с PayPal.

Аз съм в лв. от пейпал ми дават в долара, тука директно лв. получавам..
 
От: Коя валута е най-удачна за дебитна карта вързана с PayPal.

2 x карти. 1 x USD за Withdraw на суми в USD. 1 x EUR за Withdraw на суми в EUR. Без конвертиране. А за самото ползване на парите реално (POS/ATM/Online) – вече в лв. си взема по по-добрия курс. За обмяна на валутата – всеки случай НЕ и на каса, а през електронното банкиране на банката, на която си. USD-to-EUR и обратно от там също (НЕ и от PP акаунта). Реално можеш това действие принципно от 08:00 до 17:00ч., след това само EUR и BGN „менкане“ (ако въобще имаш 3-та карта с 3-та банкова сметка в BGN). Но и с 2 сметки (USD+EUR) с по 2 карти (USD+EUR) пак си е добре. Главно е по-добре повечето кинти да са от EUR валутата, отколкото от USD, тъй като BGN:EUR е фиксиран курс, докато EUR:USD – ежедневно се мени, целогодишно.

USD > Withdraw to BGN card и EUR > Withdraw to BGN card: и в 2-та случая си има „прецаквания“ с курса (PP exchange rate). Повечето хора са така, но това не значи, че е препоръчително или по-добрият вариант (in the end).
 
От: От: Коя валута е най-удачна за дебитна карта вързана с PayPal.

2 x карти. 1 x USD за Withdraw на суми в USD. 1 x EUR за Withdraw на суми в EUR. Без конвертиране. А за самото ползване на парите реално (POS/ATM/Online) – вече в лв. си взема по по-добрия курс. За обмяна на валутата – всеки случай НЕ и на каса, а през електронното банкиране на банката, на която си. USD-to-EUR и обратно от там също (НЕ и от PP акаунта). Реално можеш това действие принципно от 08:00 до 17:00ч., след това само EUR и BGN „менкане“ (ако въобще имаш 3-та карта с 3-та банкова сметка в BGN). Но и с 2 сметки (USD+EUR) с по 2 карти (USD+EUR) пак си е добре. Главно е по-добре повечето кинти да са от EUR валутата, отколкото от USD, тъй като BGN:EUR е фиксиран курс, докато EUR:USD – ежедневно се мени, целогодишно.

USD > Withdraw to BGN card и EUR > Withdraw to BGN card: и в 2-та случая си има „прецаквания“ с курса (PP exchange rate). Повечето хора са така, но това не значи, че е препоръчително или по-добрият вариант (in the end).

Благодаря за подробното обяснение! И аз с тази цел Евровата карта си я ползвам, защото курса е фиксиран спрямо лева.
 
От: Коя валута е най-удачна за дебитна карта вързана с PayPal.

Най-добре три карти - EUR, USD, BGN. Ако не плащаш големи суми в долари и евро - само левова, защото не си струва да плащаш по 1 лв месечно на карта за да спестиш пак толкова.

Той курса може и да е фиксиран, обаче банката купува и продава еврото на различни курсове.

А обмяната - в никакъв случай да не се ползва банката.

Делтасток имаха добра услуга по безкасова обмяна с реална доставка, но откакто не я предлагат ползвам Варчев финанс (превеждам им доларите по банковата им сметка в същата банка* и получавам левовете пак по банка**).

* Задължително трябва да имате банкова сметка в същата банка, където е и получателя, иначе ще плащате абсурдни такси за банковия превод.

** Левовата ви сметка може да е при друга банка, защото банковата такса за левов превод е нищожна - около един лев (и даже е за сметка на обменното бюро обикновено).

Ако обменяте малки суми не си струва даже да се замисляте. Разликата в курсовете на банките и максимално изгодния курс при обменно бюро (безкасово) е една-две стотинки (което при обмяна на по-голяма сума е значително).
 
От: Коя валута е най-удачна за дебитна карта вързана с PayPal.

Достатъчно е просто да се увериш, че картата ти е международна и няма да има значение къде каква е валутата.

Проблема и тарикатлъка са други. При плащане на стока (теглене от PayPal акаунта) в чужбина се сблъскваш с други по-високи такси за обмен на валута. Виждал съм разлика от 6-7 стотинки спрямо курса на банката ми.
За да се отървеш от проблема:
- след като си влязъл в акаунта си директно цъкаш на "Profile" и намираш линка "My money" и го цъкаш и него;
- гледаш къде пише "My preapproved payments" и цъкаш срещу него на "Update";
- отваряш "Set available funding sources" и след това "Conversion options" (точно след номера на картата ще го откриеш);
- избираш другата опция вместо обменния курс на PayPal - "Bill me in the currency listed on the seller's invoice";
- "Submit".

Само по себе си това би трябвало да работи само при пазаруване от чужбина, но съм чувал от познати и приятели, че действа и при теглене, но не съм имал възможност лично да се уверя за тегленето. Успех и дано да върши работа.
 

Горе