Кредит - Дебит - Блокирана сума?

2fast4you

Well-Known Member
Здравейте,
абе от бая време работя с банки и до сега не съм се интересувал от тези неща колкото и глупаво да звучи.
Имам да кажем 1 000лв. кредит и 1 270лв. дебит а блокираната ми сума е 150лв. Това го пише в онлайн клона на банката ми.
Картата е дебитна.
Реално в картата разполагам с 1 000лв. а по сметките които правя трябва да имам 1 270лв.

Какво ще рече този дебит и защо ми блокират дадена сума? Обадих се на банката и ми обясниха но нищо не разбрах.
Едното е била осчетоводена сума другата така и не разбрах. Ще може ли да ме просветлите с информация на разбираем език?
 
От: Кредит - Дебит - Блокирана сума?

Блокирана сума - неснижаем минимум, т.е. толкова пари трябва да поддържаш в сметката по всяко време. Или си платил нещо с карта за тези 150 лв и в момента сумата е блокирана докато кореспондиращата банка си ги "изтегли"

Дебит - това е сумата на оборота излязъл от твоята сметка
Кредит - това е сумата на оборота влязъл в твоята сметка

Това е най-простото обяснение, за което се сещам. Ако искаш подробно с терминологията на банковото счетоводство, не мисля, че ще е интересно за аудиторията.
 
От: Кредит - Дебит - Блокирана сума?

Мерси за информацията горе долу разбрах.
Сега задържаната сума изчезна и кредита и дебита се изравниха но пък сметките не ми излизат.
Ще търся счетоводител не мога да се справям явно с тези неща.
 
От: Кредит - Дебит - Блокирана сума?

Значи блокирана сума е била свързана с плащане чрез карта. Какво не ти стана ясно, за осчетоводяването ?
 
От: Кредит - Дебит - Блокирана сума?

Блокираната сума е била тази която дръпнах вчера от банкомат.
Сметнах от пейпал, че ще дойдат повече т.е. разликата при кредита беше точното ми изчисление а дебита беше на минус от моите изчисления.
Те защото идват постоянно по на няколко транша и накрая смятам общата дошла сума от тях и превалутирам. Има и бавения при прехвърлянията и става мазало.
Не е изобщо сложно но има разлики в парите които не са ми ясни къде отиват.
Банката си взима 1 процент, пейпал взима 2 евро за прехвърлянето но сумата която липсва е в пъти по-голяма. Ще пресметна пак може да съм объркал нещо..
 

Горе