Кредит 20 бона

xainov сладурче, взимал съм пари от банка точно по този начин. И това къде си бил и колко години не ти дава право да мислиш, че знаеш как стават нещата. Навярно си разнасял пощата там.
Application administrator, дървояд. Та ако аз не знам как работят нещата, който съм отговарял за core banking system, кой ще знае? Може би леля Пенка на гишето?! @kamentk ти го обясни защо се искат доказуемите доходи. А доказуемите договори са от трудови договори, договори за наем и т.н. Демек всичко, което ти се плаща по документ. Та може и да си взимал ей така пари с приказки преди 10тина година, когато ситуацията беше различна и даваха по 10 хил. лв само за "добър ден", ама ситуацията сега, особено в този момент - във време на коронакриза, когато много хора останаха без доходи и работа, е коренно различна.
@Rozoveca, опитай, ама не таи големи надежди. Има няколко варианта, за да вземеш тази сума без поръчители:
1. Разбери се с шефа ти да те осигурява поне на 1000 лв;
2. Внасяй си допълнителни осигуривки за сумата, над която те осигурява шеф ти;
3. Намери си друга работа, където ще те осигуряват по-добре или намери още доказуеми доходи.
 
Демек да разбирам, че с тоя договор на минималната няма да стане филма
Има шанс да стане, тъйкато ще купуваш имот.
Обесни им ситуацията, доходите и т.н.
20к е ниска сума и най-вероятно ще може да мине за ипотечен кредит с доста голям срок.
Има обаче минимум доход над който банките искат да имаш, за да отпуснат кредит.
Според мен пробвай, иди при кредитни консултанти, губиш само 1-2 дена от времето си, ако не стане.
 
Има няколко варианта, за да вземеш тази сума без поръчители:

Личи си, че си работил за банки, след като съветваш неразумния как по-лесно да се набута. Единствения правилен вариант е да НЕ тегли никакви кредити. Няма значение коя банка какво дава или не дава. На 19 акъла му не е уврял за много неща, а относно кредитите на много хора акъла не им увира никога. Сега сигурно си мисли "Когато ми трябват пари, трябва само да изтегля кредит", и ако успее да го направи ще затвърди тая мисъл. Дори да успее да върне кредита, начина на мислене ще се счупи и ще тегли втори, трети и т.н. А то просто няма смисъл. Ако да кажем иска да се отдели от техните, има начин - наем. Ако иска да прави бизнес - да събира докато междувременно се образова. Няма за какво да се заробва на 19.
 
Ако имота е наистина worth it, защо да не тегли кредит. В крайна сметка винаги ако усети трудностите може да го продаде. Аз на точно като ставах на 20 изтеглих жилищен кредит и в последните дни на 22-рата го погосих. И беше по-голяма сума, ама имам легални доходи. Сега имота ми е с 40% по-скъп от деня на придобиването. Това са 4 години - реално 10% доходност. Минус 3 процента лихва са 7 процента годишно, чиста печалба. Въпреки че кредита не беше на 100% от сумата. Не знам в какво можех да инвестирам при по-добра доходност. Отделно спестих от наеми сумати пари.
 
Стигаме до темата кой на какъв акъл и финансов хал е. Без да подценявам автора, но имам чувството, че ще направи грешка.
Успех и въпросите в банката, защото тук не е точното място! И мисли, че имаш да връщаш пари 10-15г, а времената се менят и всичко се случва - и добро, и лошо.
 
Стигаме до темата кой на какъв акъл и финансов хал е. Без да подценявам автора, но имам чувството, че ще направи грешка.
Успех и въпросите в банката, защото тук не е точното място! И мисли, че имаш да връщаш пари 10-15г, а времената се менят и всичко се случва - и добро, и лошо.
Е добре де, ако имотът е добра инвестиция какво лошо има? Плюс това 20 000лв не си представям да се връщат 15 години :)
 
Е добре де, ако имотът е добра инвестиция какво лошо има? Плюс това 20 000лв не си представям да се връщат 15 години :)
Давам само личен съвет на база странични наблюдения. Има толкова много въпросителни, на които автора не дава яснота, че всички гадаем опитвайки се да помогнем. Но колегата го интересува, дали ще му стане “филма”. Аз такива “филми” ги гледам постоянно около мен и съм добил усет. Дано греша! :)
 
Ако имота е наистина worth it, защо да не тегли кредит. В крайна сметка винаги ако усети трудностите може да го продаде. Аз на точно като ставах на 20 изтеглих жилищен кредит и в последните дни на 22-рата го погосих. И беше по-голяма сума, ама имам легални доходи. Сега имота ми е с 40% по-скъп от деня на придобиването. Това са 4 години - реално 10% доходност. Минус 3 процента лихва са 7 процента годишно, чиста печалба. Въпреки че кредита не беше на 100% от сумата. Не знам в какво можех да инвестирам при по-добра доходност. Отделно спестих от наеми сумати пари.

Когато говориш за печалба, трябва да зададем въпроса дали си продал имота. Защото ако не си, тогава печалбата се нарича нерализирана (съществува само в представите ти) и просто си разменил парите си за имота (купил си го). Ако си спестил от наеми, то пък си се охарчил за лихви и такси при покупка. Ако пък усетиш трудности и решиш да го продадеш, тогава въпроса е дали трудностите не са заради финансова криза, в каквато и другите хора усещат същите трудности. Тогава имота дали ще се продаде бързо на желаната от теб цена, това е още един въпрос.

Някой като изтегли кредит се мисли за голям инвеститор, защото чул от някъде, че имало "добър" и "лош" кредит, значи неговия трябва да е "добър". Само че има една такава тънкост - "добър" кредит получават тия институции, които няма как да фалират. При тях когато стане напечено, държавата ги спасява с капитала на народа. Обикновения "инвеститор" просто си фалира и на никой не му пука за него. Така че за обикновените хора кредита е просто излишен риск, който е най-добре никога да не се прави. Кредит = Риск.

В най-добрия случай кредита е да вземеш от парите от бъдещия си Аз, докато даряваш част от тях на банката. Правиш живота си по-лесен в момента и го усложняваш за идните години. Много по-сладко е просто да си събираш парички и да си купиш каквото трябва със 100% лични средства, без излишни рискове.
 
^ Май си чел твърде много от онези идеалистични книги от рода на “Богат татко, беден татко”. Ама напрактика нещата стоят по коренно различен начин.

Един кредит на 20 може да ти помогне да излезеш много напред, но може и да те закопае здраво. Това е извода, за товатрябва да се премерят всички факти и рискове и да се действа.

А не както пишат в онези книги - да си губиш времето с глупости и нищо да не вършиш.
 
Личи си, че си работил за банки, след като съветваш неразумния как по-лесно да се набута. Единствения правилен вариант е да НЕ тегли никакви кредити. Няма значение коя банка какво дава или не дава. На 19 акъла му не е уврял за много неща, а относно кредитите на много хора акъла не им увира никога. Сега сигурно си мисли "Когато ми трябват пари, трябва само да изтегля кредит", и ако успее да го направи ще затвърди тая мисъл. Дори да успее да върне кредита, начина на мислене ще се счупи и ще тегли втори, трети и т.н. А то просто няма смисъл. Ако да кажем иска да се отдели от техните, има начин - наем. Ако иска да прави бизнес - да събира докато междувременно се образова. Няма за какво да се заробва на 19.
Повярвай ми, аз съм един от последните хора, които ще посъветват някого да изтегли кредит. Ако ножа обаче е опрял в кокала, решения има и аз ги давам. Не знам какъв ще е този имот за 20к лева, който ще носи възвращаемост, но ако пича го е решил, кои сме ние да го спираме. Ние единствено можем да му кажем положителните и отрицателните черти. Дали ще ни послуша е въпрос на личен избор.
@kamentk, пак го каза. Дори в книгата "Богат татко, беден татко" го има написано. Героят не е тръгнал без пари да прави нещо. ;)
Хората, които са успели без пари да построят империя са много малко дори в световен мащаб.
А относно възрастта му - прочети кой е Тони Шай (Хсие). На 25 години това пишлеме продава LinkExchange на Microsoft за 265 млн. долара. Just say...
 
Ако ножа обаче е опрял в кокала, решения има и аз ги давам.

Ако ножа е опрял до кокала, то най-вероятно е заради лоша финансова култура. Хората с лоша финансова култура имат най-голям шанс да се издънят с кредита. Тогава почти неминуемо ножа пак ще опре до кокала, и то още по-болезнено. Аз пак казвам, че кредита е риск в една игра на пари, в която най-лошите играчи най-много искат да го получат. За един човек е най-добре да разбере каква гнусотия са кредитите навреме, и ако трябва да рови по кофите, но никога да не се възползва от такава "възможност".

@kamentk, един кредит ВСЕКИ ПЪТ ще ти помогне да излезеш напред. Нали точно това е идеята на кредита, да получиш пари сега, на момента. Но да предположим, че също така излезеш добре от кредита, както казваш ти - на печалба. Това няма значение. Малко по-екстремен пример би бил да спечелиш от лотарията... само дето доколкото е известно, такива хора бързо ги застигат куп нещастия и набързо губят парите си (най-често приятелите им ги харчат). Ако продадеш имота на печалба, ще профукаш печалбата за норматив. И какъв е смисъла, да се фукаш пред приятелите как веднъж си спечелил 40% от една невероятна сделка? В най-добрия случай ще изградиш богатството си постепенно, а за това не трябват кредити.
 
Ако ножа е опрял до кокала, то най-вероятно е заради лоша финансова култура. Хората с лоша финансова култура имат най-голям шанс да се издънят с кредита. Тогава почти неминуемо ножа пак ще опре до кокала, и то още по-болезнено. Аз пак казвам, че кредита е риск в една игра на пари, в която най-лошите играчи най-много искат да го получат. За един човек е най-добре да разбере каква гнусотия са кредитите навреме, и ако трябва да рови по кофите, но никога да не се възползва от такава "възможност".

@kamentk, един кредит ВСЕКИ ПЪТ ще ти помогне да излезеш напред. Нали точно това е идеята на кредита, да получиш пари сега, на момента. Но да предположим, че също така излезеш добре от кредита, както казваш ти - на печалба. Това няма значение. Малко по-екстремен пример би бил да спечелиш от лотарията... само дето доколкото е известно, такива хора бързо ги застигат куп нещастия и набързо губят парите си (най-често приятелите им ги харчат). Ако продадеш имота на печалба, ще профукаш печалбата за норматив. И какъв е смисъла, да се фукаш пред приятелите как веднъж си спечелил 40% от една невероятна сделка? В най-добрия случай ще изградиш богатството си постепенно, а за това не трябват кредити.
@AseasRoa - от време на време чета твои мнения и във всички забелязвам наличието на отрицание към съвременния начин на живот. Ако искаш да си живееш в землянка си е твое решение, но недей да налагаш извънсистемните си разбирания като непременно и единствено правилен вариант. Твоята философия за живота е различна от тази на повечето хора (не само на бедните и финансово неграмотните, а и на много успешни и мислещи хора) и това е ок, но не мога да разбера как може да правиш паралел между 40% от сделка и печалба от лотарията. Още по-странно ми е защо си мислиш, че това се прави, за да се фукаш пред приятелите си каква сделка си направил - ако иска да се фука ще си купи кола.
По-нагоре казваш, че било много "сладко" да купиш нещо със спестени пари. Теоретично, ако изкарваш по 5000лв на месец (нелош доход за българските стандарти) и искаш да си купиш апартамент за 200 000лв в София ще трябва да спестяваш над 10 години, за да се случат нещата. До тогава къде живееш? Ако пък изкарваш 50 000 на месец навярно ще искаш да живееш в къща за 2 милиона. И за нея ли ще спестяваш 10 години? И през това време ще живееш в общежитие?
Много ме учудват някои мнения в този форум. Бъркате пристрастяването към играта и крадитната спирала с нормални неща, като да вземеш заем за жилище/кола на лизинг/инвестиционен кредит. Това няма нищо общо с хората, които всеки месец са пред гишетата за бързи кредити. Не виждам нищо лошо в това да изтеглиш кредит в случаите, когато инвестицията ти ще изяде над 50% от спестяванията ти - така имаш възможността да купиш нещото веднага без да нарушаваш стандарта си на живот. За това, разбира се, си плащаш % на банката за услугата. Много ми е интересно ти как си купил колата, жилището, как си стартирал/разширил бизнеса си с тези разсъждения?

ПП: Пише се "хората с лоша финансова култура имат най-голям риск да се издънят с кредита. "
 
@kamentk, един кредит ВСЕКИ ПЪТ ще ти помогне да излезеш напред. Нали точно това е идеята на кредита, да получиш пари сега, на момента. Но да предположим, че също така излезеш добре от кредита, както казваш ти - на печалба. Това няма значение. Малко по-екстремен пример би бил да спечелиш от лотарията... само дето доколкото е известно, такива хора бързо ги застигат куп нещастия и набързо губят парите си (най-често приятелите им ги харчат). Ако продадеш имота на печалба, ще профукаш печалбата за норматив. И какъв е смисъла, да се фукаш пред приятелите как веднъж си спечелил 40% от една невероятна сделка? В най-добрия случай ще изградиш богатството си постепенно, а за това не трябват кредити.

Ае човек, ти всеки който е теглил кредит в живота си го направи пройдоха... Не знам защо смяташ, че всеки който са му паднали пари от някъде ще ги профука или ще му ги изхарчат приятелите.

Аз лично съм си купил жилище да живея в него, нямам никакво намерение да го продавам, ама ако ми потрябват тия пари за някаква важна за мен инвестиция или недай си боже за здраве, мога да го продам, в момента за 4 години имам 40% печалба благодарение на кредита, който отдавна съм изплатил. Иначе с наемите нямаше да имам и 100% от тях. За двустаен в София за 4 години имаш 48 месецаа по 600 кинта на месец са почти 30 бона. Аз на банката съм дал в пъти по-малко. Пълненето на гушите на хазяите е престъпление спрямо собствените финанси.

Има десетки хора които теглят кредит за да започнат бизнес, за да инвестират в идеите си, за да ги завъртят по някакъв начин. При лихви от 2-3 процента в момента лесно може да се намери нещо по-доходно от лихвите по кредита и в края на периода да имаш повече пари от върнатото с лихвите.

Бъркаш много. Нито всеки който е спечелил пари от някъде ги е профукал, нито пък всеки теглил кредит в живота си всеки месец се реди за бърз кредит и е потънал в спиралата на кредитите.

Пак ти казвам - чел си едни идеалистични книги и не си ги разтълкувал правилно.
 
За двустаен в София за 4 години имаш 48 месецаа по 600 кинта на месец са почти 30 бона. Аз на банката съм дал в пъти по-малко. Пълненето на гушите на хазяите е престъпление спрямо собствените финанси.

Кой говори за двустаен? На един 20 годишен хлапак му е достатъчна една полумизерна дупка. Аз бях така под наем за няколко години - 180 лв на месец, че даже с включена вода и парно. И сега гледам обяви за под 200 лв, не е като да няма. Тя идеята не е да живееш в лукс откакто чукнеш 20. Идеята е да се повишава стандарта постепенно. Да, започва се с мизерия. Откъм ниво на щастие обаче това не е непременно по-лош вариант, има си много предимства. Също така човека е форсиран да мисли как да изкарва повече пари, че да събира по-бързо. Ще работи за 2000, 3000 и повече дори... познавам хора с такива заплати, не са всички на средна. Ще заделя по 1000, 1500, 2000. Има си начини и не е невъзможно. Но да, явно не е за всеки.

А когато се купува апартамент с кредит, вноската не е непременно висока, но и като влезе в ритъм човека просто ще остане на първоначалната си работа и няма да я рискува излишно, понеже вноските не чакат. Няма много свобода на действие. И понеже всичко му е уредено и си има всичко, парите дето остават след вноската биват похарчени до стотинка и животът си върви. Скука. Докато не дойде някоя неочаквана (от него) финансова криза.
 
Кой говори за двустаен? На един 20 годишен хлапак му е достатъчна една полумизерна дупка. Аз бях така под наем за няколко години - 180 лв на месец, че даже с включена вода и парно. И сега гледам обяви за под 200 лв, не е като да няма. Тя идеята не е да живееш в лукс откакто чукнеш 20. Идеята е да се повишава стандарта постепенно. Да, започва се с мизерия. Откъм ниво на щастие обаче това не е непременно по-лош вариант, има си много предимства. Също така човека е форсиран да мисли как да изкарва повече пари, че да събира по-бързо. Ще работи за 2000, 3000 и повече дори... познавам хора с такива заплати, не са всички на средна. Ще заделя по 1000, 1500, 2000. Има си начини и не е невъзможно. Но да, явно не е за всеки.

А когато се купува апартамент с кредит, вноската не е непременно висока, но и като влезе в ритъм човека просто ще остане на първоначалната си работа и няма да я рискува излишно, понеже вноските не чакат. Няма много свобода на действие. И понеже всичко му е уредено и си има всичко, парите дето остават след вноската биват похарчени до стотинка и животът си върви. Скука. Докато не дойде някоя неочаквана (от него) финансова криза.

(facepalm)

Хич недейда пробутваш мизерията като нещо хубаво, един път като свикнеш с мизиреята шанса да намразиш себе си, да намразиш живота си, да изгубиш мотивация, както и да запнеш да се задоволяваш с мизерията е огромен.

Живота е твърде кратък за да го прекарваш в мизерия, било то с неприятни за теб хора, с неприятни за теб занимания, с неприятна за теб обстановка.

Ако всяки се задоволяваше с мизерията и посредствеността, още щяхме да живеем в пещерите.
 
Гледам не разбирате какво иска да ви каже @AseasRoa Най-опростено казано купуването на неща, които към момента не са ти нужни е извън всякаква икономическа логика. Купуването на имот на 20 години, в който да си живееш сам е пълна простотия, лишена от здрав разум. Щото, видиш ли, да не хрантутиш алчните хазяи... Затваряш си всички врати и си окачаш сам въжето на шията. Апартамент се купува след като смяташ да имаш деца, да установиш някъде и така.... В никакъв случай не трябва да е самоцел, щото всички така правят.

Да не кажете че съм голословен - моя го купих на 32 години, след като се роди второто дете и го платих за 8 години. Години преди това съм живял само по квартири. От днешна гледна точка, възможно най-правилното решение, въпреки, че преди съм си мислил, че е грешка. Ако се бях натикал с ипотека още в началото, един куп неща щяха да останат ненаправени. Както се каза, на квартира си свободен, включително да се върнеш насран при родителите си, с ипотеката плаща' до смърт.

Основното е че в диапазона 20-30 трябва да се концентрираш в правене на неща, щото ако бях взел апартамента на 20 и нещо, още щях да го плащам вероятно... много неща щяха да останат нереализирани....
 
Брей каментк след толкоз години във форума най сетне написа нещо смислено
 
Кой говори за двустаен? На един 20 годишен хлапак му е достатъчна една полумизерна дупка. Аз бях така под наем за няколко години - 180 лв на месец, че даже с включена вода и парно. И сега гледам обяви за под 200 лв, не е като да няма. Тя идеята не е да живееш в лукс откакто чукнеш 20. Идеята е да се повишава стандарта постепенно. Да, започва се с мизерия. Откъм ниво на щастие обаче това не е непременно по-лош вариант, има си много предимства. Също така човека е форсиран да мисли как да изкарва повече пари, че да събира по-бързо. Ще работи за 2000, 3000 и повече дори... познавам хора с такива заплати, не са всички на средна. Ще заделя по 1000, 1500, 2000. Има си начини и не е невъзможно. Но да, явно не е за всеки.

А когато се купува апартамент с кредит, вноската не е непременно висока, но и като влезе в ритъм човека просто ще остане на първоначалната си работа и няма да я рискува излишно, понеже вноските не чакат. Няма много свобода на действие. И понеже всичко му е уредено и си има всичко, парите дето остават след вноската биват похарчени до стотинка и животът си върви. Скука. Докато не дойде някоя неочаквана (от него) финансова криза.
Говориш сякаш знаеш бъдещето на хората.
Как знаеш кой колко амбиция има, какво е склонен да рискува, защо купува каквото купува и как смята да изкарва пари?
Не знаеш, само си мислиш че знаеш.
 
Здравейте. Бих искал да се допитам до вас, понеже знам че има разбирачи тука. Бих искал да изтегля кредит 20 бона, но откъде ще е най-изгодно да го направя, всъщност съм на 19 и имам работа с договор обаче договора е 6 месеца, но след тия 6 ще си стане постоянен, ще ме одобрят ли някъде изобщо така?
Не
 
Ако имаш малко акъл няма да питаш по форуми, ами ще отидеш в банката и ще ти кажат точно за 3 мин. Има и друго нещо, ако договора не стане постоянен помисли си!
 

Горе