Към кои програмни езици да се насоча ?

fintech

New Member
Здравейте ! На 25 години съм и основното ми образование е със специалност ИТ и информатика (изучавали сме малко html, C++). За висшето си образование имах дилема дали финанси или програмиране (СИТ). Избрах финанси, завърших го и го схващам, но не ми харесва да го работя. Решил съм да започна да уча програмиране, ако малко не ми е късно вече де.
За сега мисля да разгледам два варианта
1. Програмиране за създаването на софтуер (по-точно финансов, бизнес, счетоводен софтуер). Тъй като съм учил финанси смятам, че ще е плюс.
2. Програмиране за създаването на web. (Сякаш Front-end повече, ще ми допадне, но може да кажете какво се изучава и за back-end)

Интересува ме при първия вариант за създаване на бизнес софтуер какви програмни езици трябва да знам ? Намират ли се свободни позиции, защото в сравнение с web сякаш са много по-малко.
При втория вариант за създаване на web какви програмни езици трябва да знам ?
Според вас кое има бъдеще или кое ще се запази и в бъдещето, защото съм чувал, че след години доста от работата на програмистите ще бъде заменена както вече със Elementor в wordpress нареждаш половин сайт за сега, а след някоя друга година ...

Като цяло доста съм объркан към кои програмни езици да се насоча. Ще бъда благодарен на всякакви съвети или критики.
 
C# и php - стават и за web и за бизнес софтуер така ли ? Там е бъдещето и има работа и перспектива ли ?
 
C# и php - стават и за web и за бизнес софтуер така ли ? Там е бъдещето и има работа и перспектива ли ?
php за нищо не става, но е лесен и затова повечето хора започват първо с него. Иначе е специално проектиран за работа в web.

Бих ти препоръчал C, който също е лесен, но е малко коварен, ако не внимаваш. Той си става за бизнес софтуер, но за web не става, поне не ако не си станал гуру в езика и web сървърите.

Мога да ти дам идея и да развиеш някоя своя ERP система (на php), защото това хем е нещо свързано с финансите, хем е нормално да я разработваш като web продукт.
 
C# става за абсолютно всичко споменато.
Плюс опцията да си намериш добра работа.

PHP е само бекенд и само уеб. Подходящ избор, ако ще работиш за малкия бизнес, което в много случаи ще означава пишман-предприемачи. Царството на шернатия хостинг, менажирани VPS-и и разните CMS-и (PHP-базирани всичките).
 
Последно редактирано:
Здравейте ! На 25 години съм и основното ми образование е със специалност ИТ и информатика (изучавали сме малко html, C++). За висшето си образование имах дилема дали финанси или програмиране (СИТ). Избрах финанси, завърших го и го схващам, но не ми харесва да го работя. Решил съм да започна да уча програмиране, ако малко не ми е късно вече де.
За сега мисля да разгледам два варианта
1. Програмиране за създаването на софтуер (по-точно финансов, бизнес, счетоводен софтуер). Тъй като съм учил финанси смятам, че ще е плюс.
2. Програмиране за създаването на web. (Сякаш Front-end повече, ще ми допадне, но може да кажете какво се изучава и за back-end)

Интересува ме при първия вариант за създаване на бизнес софтуер какви програмни езици трябва да знам ? Намират ли се свободни позиции, защото в сравнение с web сякаш са много по-малко.
При втория вариант за създаване на web какви програмни езици трябва да знам ?
Според вас кое има бъдеще или кое ще се запази и в бъдещето, защото съм чувал, че след години доста от работата на програмистите ще бъде заменена както вече със Elementor в wordpress нареждаш половин сайт за сега, а след някоя друга година ...

Като цяло доста съм объркан към кои програмни езици да се насоча. Ще бъда благодарен на всякакви съвети или критики.

Не мисля че избора на език е това което те спира, плюс това ти дадоха насоки.
От завършването на висшето до сега с какво си се занимавал?
Също така, по време на висшето.
 
HTML, CSS, Javascript са ти езиците. Трябва ти доста време учене за усвояване на материала. Около 2 години д / г зависи с какъв темп се движиш може и по-бързо, но това си е индивидуално при всеки. Както казаха и по-горе C# също е вариант, но научаването пак отнема толкова. Html и Css за уеб са ти задължителни и към C#.
 
Откога след 7/8ми клас се излиза със специалност?
За езиците, не съм съгласен, че РНР за нищо не става. Ако ви трябва да вдигнете сайт с Vue + Laravel няма да е зле да се поназнайва РНР, javascript, и далеч не само това.
Езиците за програмиране споделят много общи "черти", които трябва да се схванат. След това вече може да се помисли човек над какво основно иска да се фокусира и развива. Поне ще има тогава по-добра идея за какво да се оглежда.
 
Това за "нищо не става" го казах не в пряк, а в другия общоприет смисъл. Като те питат мерцедес ли да си купиш или москвич, то с израза "москвича за нищо не става" не означава, че не можеш с москвич да се придвижиш от точка А до точка Б, т. е. използваем си е все пак като автомобил.
 
PHP си е много добър език, но без свестни фреймуъркс.

Ларавел е купчина ла*на и ако почнеш с него, няма да научиш никакво програмиране, само ще наизустиш някакви парадигми, които никаква работа няма да ти вършат извън него. Много е популярен но само максимум до ниво среден бизнес. Голяма компания дето да е заложила на Ларавел няма, и то неслучайно.

C# и JavaScript са най-сигурните залози.
 
Привет, ако искаш да си актуален близките 30 години, учи Python след това премини на C/C++ по-сериозно. Успех.

Поздрави,
Станимир И
 
C за да се запознаеш с истинското програмиране, JavaScript за си конкурентен в бъдеще.
 
Сред топ сайтовете, най-често се ползва PHP.
https://trends.builtwith.com/framework
https://trends.builtwith.com/websitelist/PHP
Сред топ сайтовете е така, но когато от "топ" трябва да се upgrade-ваш на "оръдие", то вече се появяват проблемите. Много известен в това направление е случая с Facebook, които преди време извършиха болезнен преход от php към C.
 
То убаво се чекнеме навред, ама май ни пускат тук фишеци :) а знам знам аз много добре как се звери форумната общност на фишеците.. :) Само некой да пита некоя глупост по дефоут и гледай кво става, мозък се лее на извор. Е, нашия юнак, нов акаунт, не е влизал от как бодна философският пирон - да бъде или да не бъде :) А и в една друга тема, същият сценарий (тая дет му се харчат 30К за бизнес), и там се метна една бомба от подобен акаунт и айде у лево, сеир да има, ни вопъл, ни стон
Некой гаранция мета фишеци :) Но лошо нема: Си-то за софтуерчетата, а пхп-то за уеба, за да не е ептем якия спам :) Ама ако трее да съм по-прям: тоз, който пита подобни глупости, ни програмист, ни хлебар ще стане! За програмист, мозъка работи съвсем по друг начин, не се питат подобни глупости, а за хлеб-дизайнер, още повече - там пък се почва директно с храненето :D
 
Всички знаем че Блинки си ги пуска тия теми ама нали трябва да му уйдисваме, какво да го правим...

... Пък и шанс да блеснеме с акъл!

ПП: Бегайте с тва Си и двамата.
 
Ми и на мен ми се пускат подобни, ама трее да регвам през два дена акаунти, иначе изглежда наистина забавно и определено разтоварващо.. :)
 
Е точно в това е разковничето на глупавото питане, че НЯМА универсален отговор. Ако беше въпрос "от кое ще изкарвам повече пари - ще съм по-търсен", да се дерзае.., ама "кое по подходящо" е най-тъпия въпрос, просто защото всичко зависи ЗА КАКВО ЩЕ СЕ ИЗПОЛЗВА ТОЧНО, щото за некои работи с скл ще скъсам всичко на питоня, па за други с цсс ще поцепя жкуери, както и обратното.. :) а да не говорим, че почти всичките програмни езици (освен руския и немския) самостоятелно никаква работа не вършат ;)

аее май и аз се бръмнах тука ахаха

Оставям ви да дерзаете, аз и без това не съм програмист, как беше "само гледам" :D
 
Python и после C# е най-перспективно в момента с перспективи за по-добра заплата.

... а по мнението по-горе, че PHP за нищо не ставал не го намирам за сериозно. Все пак още над 80% от уеб е на php и няма изгледи да се появи нещо което да накара някой да препише целият този код.
Така, че PHP е алтернативата за малкия бизнес но с доста добавки и практика

Успех!
 

Горе