Либерализиране на енергийния пазар в България

От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Аз не малко не схващам - ползвате "жиците" на EVN в моя случай, та при авария аз на кой да звъня? На EVN макар, че не съм им клиент или на вас?
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

За 2 години не се научи как да прикачиш снимка....

Ами не се научих, не ми е трябвало да прикачвам...
Я кажи как да ги прикача ...
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Аз не малко не схващам - ползвате "жиците" на EVN в моя случай, та при авария аз на кой да звъня? На EVN макар, че не съм им клиент или на вас?

Така или иначе, няма как да се направи паралелно окабеляване за всеки доставчик.
Кабелите си остават на кабелния оператор.
Ако случайно ти спре тока, има две хипотези - или не си си платил тока или е спрял заради някаква авария - това ще рече, че няма да е спрял само при теб.
Ако има авария, кабелния оператор си оправя аварията, независимо кой е търговеца на електроенергията.

Поздрави!
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Добър вечер, темата ми стана интересна но докато чакаме презентацията, Ви пускам линк с реална оферта, която получихме за нашата фирма, ако минем към свободния пазар. Махнал съм само имената на фирмите. https://drive.google.com/folderview?id=0BzBeps64WoCKUkxaY1l3RHMtR1E&usp=sharing
Ще се радвам , ако колегата който ще разяснява този пазар ми обясни ето тази част "В цената не е включен ДДС, акциз, такси пренос и достъп, както и каквито и да било други задължения, които могат да възникнат с решение на ДКЕВР или по силата на нормативен акт. " Понеже няколко пъти питах неговите конкуренти и всеки път отговора беше различен - хем ще се добавят, хем няма да се добавят към тяхната цена.

цената, която ви предлагат е еднотарифна, толкова по-евтино ще ви излезе колкото повече ползвате върхова тарифа и по-малко нощна тарифа.
всичките такси, които ги виждате в сегашните си фактури остават и подлежат на промяна от ДКЕВР, разликата е само в тарифите върхова/дневна/нощна.
за по-дребните бизнес потребители с две тарифи не е особено по-евтино, но пак зависи от разпределението дневна/нощна, същото важи и за битови потребители.

за справка върхова е тарифата е сутрин 8:00-11:00(12) https://www.energo-pro.bg/bg/Dejstvashti-ceni-na-elektroenergiyata-Stopanski-klienti

p.s.твърдението, че цените за битови потребители бил дотиран е смехотворно, преди да въведат задължение към обществото не само от битови, но и за фирмите, НЕК им го плащаше с 2-3 милиарда лева загуба/година.

p.p.s чакам си текста на договора
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

цената, която ви предлагат е еднотарифна, толкова по-евтино ще ви излезе колкото повече ползвате върхова тарифа и по-малко нощна тарифа.
всичките такси, които ги виждате в сегашните си фактури остават и подлежат на промяна от ДКЕВР, разликата е само в тарифите върхова/дневна/нощна.
за по-дребните бизнес потребители с две тарифи не е особено по-евтино, но пак зависи от разпределението дневна/нощна, същото важи и за битови потребители.

за справка върхова е тарифата е сутрин 8:00-11:00(12) https://www.energo-pro.bg/bg/Dejstvashti-ceni-na-elektroenergiyata-Stopanski-klienti

p.s.твърдението, че цените за битови потребители бил дотиран е смехотворно, преди да въведат задължение към обществото не само от битови, но и за фирмите, НЕК им го плащаше с 2-3 милиарда лева загуба/година.

p.p.s чакам си текста на договора

Цената, която се плаща от фирми за дневна енергия е около 165 лева/мегават без ДДС
Цената за домакинствата на дневна тарифа е около 125 лева/мегават без ДДС




Цената, на която електрорапределителните дружества купуват микса е около 115 лева/мегават от НЕК

На НЕК микса му излиза около 140 лева / мегават и я продава на 115 лева/мегават

Електрорапределителните дружества/разбирай ЕВН, Енерго-про и ЧЕЗ/ са длъжни по закон да я изкупуват от НЕК и да я продават на регулирани цени, определени от ДКЕВР

Познай кой плаща разликата :)


За разлика от регулирания пазар, на свободния пазар електроенергията се купува от електроенергийната борса, директно от производителите или направо от големите енергийни борси в Западна Европа.

По тази причина цената е много по-ниска.


Поздрави!
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Можете ли да купите енергия от вън и да я докарате до БГ на свободният пазар?
Също така 35% от АЕЦ е за свободният пазар, та чудно мие там кой успява 1-ви да се вмести защото вие ако директно купувате от АЕЦ-а то сметките на ток на фирми/физ. лица ще е в пъти по-нисък?
Също така таксата пренос по мрежата на операторите, коя определя - оператора или малоумният ДКЕВР?
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

не става много ясно има ли такси за прехвърляне от ЕРП към/и обратно от търговци на електрическа енергия.

договора го видях, за една година, малко е постен, може да теглите повече локуми, ЕВН и ЧЕЗ имат 9-10 страници общи условия :D

/off topic битовите потребители я плащаха, както и написах по-горе, защото парите, които се наливаха в НЕК са на данъкоплатците, които пък са .. битови потребители, ако едни тъпи тикви си бяха свършили работата преди години(по начина, който се прави от текущия ДКЕВР), цената на битовите потребители щеше да е по-ниска от тази в момента!

точно този ДКЕВР не е малоумен, таксите ги пише във фактурата, прочети ги...
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

За да съм коректен към всички ще отговоря така:
В момента домакинствата ако излязат на свободния пазар, няма да плащат по-малко.

Аз продължавам да искам информация, подробно да ми се обясни защо домакинствата няма да плащат по-малко? Това е дискриминация, и продължавам да смятам, че темата е подвеждаща, няма никаква свобода и либерализиране на енергиния пазар, щом домакинствата се пренебрегват.
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Аз продължавам да искам информация, подробно да ми се обясни защо домакинствата няма да плащат по-малко? Това е дискриминация, и продължавам да смятам, че темата е подвеждаща, няма никаква свобода и либерализиране на енергиния пазар, щом домакинствата се пренебрегват.

Защото на свободния пазар има само една цена, а на регулирания има 2 - дневна и нощна.
Ако нощтната ти е 49 лв/мегават ще ти е по-евтино да я плащаш нея, отколкото на свободния примерно 85
Не знам как по-елементарно да го обясня ...
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Ами нищо не пречи и на свободния пазар да има 2 цени? Или това не е позволено от закона?
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Не знам защо разводняваме темата ...
Ако някой иска да плаща по-малко за ток - да се обади.
Всичко друго е излишно...
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Ами нищо не пречи и на свободния пазар да има 2 цени? Или това не е позволено от закона?

направи си фирма, лицензирай се и продавай, странен каприз, изискванията са смешни...

Аз продължавам да искам информация, подробно да ми се обясни защо домакинствата няма да плащат по-малко? Това е дискриминация, и продължавам да смятам, че темата е подвеждаща, няма никаква свобода и либерализиране на енергиния пазар, щом домакинствата се пренебрегват.

вече го написах - зависи от разпределението дневна/нощна дали ще е по-евтино/скъпо!
 

Горе