Линукс за начинаещи Уебмастъри

От: Re: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

С 2 думи какво ще рече Ubuntu базирана?
Че имаме едно убунту + модификации или част от убунту + модификации?
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Значи, че файловата система е като тази на Ubuntu. Пример е както Ubuntu е Debian базирана система. Използват огромна степен от пакетите една в друга, девелопърите са им даже почти едни и същи. Е имат и доста разлики, главно в политиката. Как едната е по-user-friendly, а другата е не толкова за прост потребител. Но това беше в миналото, сега и BSD си е детска игра. Аз преди като се сетя 3 дена си компилирвах само графичната среда там...
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Означава, че има съвместимост с почти всичко за Ubuntu. Другото не те интересува. Вчера пуснаха Ubuntu 15.10 и един от feature-ите е ... Gaming :)
А на Steam OS гледах сравнения за FPS на някои игри - сравнение между Win 8.1 и Steam OS - и резултатите бяха доста добри - почти наравно вървяха, а на места Steam OS имаше по-висок FPS, което е супер. Ако Steam успеят да оптимизират емулацията, Linux ще отчупи солиден дял от OS пазара :)
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Благодаря и на 2-та.
Аз от 2013 някъде се мъча да мина на Линукс и пробвах сумати и куци оферти (дистрибуции). Файловата система е голяма каша, нищо не намирам, ама и на това ще свикна.
Утре вадя голямата ножица и ще видим какво ще се получи.

Доста по подредено е от Windows. Ако разбереш логиката, ще видиш, че повечето файлове, които мислиш, че ти трябват, всъщност не ти трябват ;)

Понеже видях, че си на Елементари - магията е в ⌘+T ;)
 
От: Re: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Бах му линукса аз.
Вместо да форматирам една флашка форматирах харда:cry:
Но си работеше и си плюх в пазвата и загасих, ей сега го паля и ми вади надпис нема ОС....
Че аз не гледам, амахич не е нооб френдли тоя линукс.
 
От: Re: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Бах му линукса аз.
Вместо да форматирам една флашка форматирах харда:cry:
Но си работеше и си плюх в пазвата и загасих, ей сега го паля и ми вади надпис нема ОС....
Че аз не гледам, амахич не е нооб френдли тоя линукс.

Ц, работил си кат руут... ако беше кат обикновен потребител нямаше да ти го направи този номер.
 
От: Re: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Ц, работил си кат руут... ако беше кат обикновен потребител нямаше да ти го направи този номер.
Ама работи поне половин час след формата.
Занапред ще го имам в предвид това.
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Като извадя боот менюто ми стоят 2 опции с надпис убунту, няма ли някакъв начин да възстановя системата?
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Не, преинсталирай.

Така не съм се преебавал никога досега.
Имах си една флашка с едно Ubuntu за всеки случай, но ми потрябва и реших да я форматирам и останах без ОС на харда и без алтернатива и ударих 40 км за да си сваля ОС на флашката.
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Така не съм се преебавал никога досега.
Имах си една флашка с едно Ubuntu за всеки случай, но ми потрябва и реших да я форматирам и останах без ОС на харда и без алтернатива и ударих 40 км за да си сваля ОС на флашката.
Варианта е да заредиш линукс от flash/cd и през него да провериш останало ли е нeщо на hdd...
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Варианта е да заредиш линукс от flash/cd и през него да провериш останало ли е нeщо на hdd...
Нищо нямаше останало, всичко бях затрил.
От тук насетне никога повече няма да работя като роот.
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Да си беше разделил системата на /, home,etc. пък се прави на джадай като root :)
 
Re: От: Re: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Бах му линукса аз.
Вместо да форматирам една флашка форматирах харда:cry:
Но си работеше и си плюх в пазвата и загасих, ей сега го паля и ми вади надпис нема ОС....
Че аз не гледам, амахич не е нооб френдли тоя линукс.

Пич, ти сериозно си най-големия малоумник в тоя форум. Не се обиждай, с добро ти го казвам. И не заради линукса - комплексно малоумен си. Баси да не си на 12.
Ако искаш рапортувай, ще си понеса почивката.
 
От: Re: От: Re: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Пич, ти сериозно си най-големия малоумник в тоя форум. Не се обиждай, с добро ти го казвам. И не заради линукса - комплексно малоумен си. Баси да не си на 12.
Ако искаш рапортувай, ще си понеса почивката.

Комплексарчето, ровело, ровело, ровело да ми си сипе, заради това което писах днес, и взело, че намерило.
Ма ти си един хубостник, нямам думи.
 
От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Нищо нямаше останало, всичко бях затрил.
От тук насетне никога повече няма да работя като роот.

Ако имаш ценни данни на твърдия диск спри каквото правиш веднага и изключи компютъра.

После стартираш Линукс от флашка, ръгаш още един твърд диск, пускаш програмата за спасяване на данни и прехвърляш каквото успееш да спасиш на новия диск.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Ако продължаваш да ползваш компютъра (да записваш нови неща на твърдия диск) шансът да възстановиш изгубената информация намалява.
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Линукс vs uphero

Тази тема стана за учебник... :D
 
От: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Ако имаш ценни данни на твърдия диск спри каквото правиш веднага и изключи компютъра.

После стартираш Линукс от флашка, ръгаш още един твърд диск, пускаш програмата за спасяване на данни и прехвърляш каквото успееш да спасиш на новия диск.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Ако продължаваш да ползваш компютъра (да записваш нови неща на твърдия диск) шансът да възстановиш изгубената информация намалява.

Нямах кой знае какво, пък и вече ги прежалих, но записвам това за в бъдеще.
 
От: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

Нямах кой знае какво, пък и вече ги прежалих, но записвам това за в бъдеще.

М/у другото... направи си един експеримент:
1. Инсталирай линукс, но не качвай нищо важно!
2. Влез кат руут
3. Напиши rm / -rf
4. Enjoy!

Т.е. премахваш всички файлове във всички директории без да те пита от основната.

ЕТО защо не трябва да ползваш НИКОГА root освен ако изрично не знаеш какво точно правиш!

PS: Честито ми 1к мнение!
 
От: От: От: Линукс за начинаещи Уебмастъри

М/у другото... направи си един експеримент:
1. Инсталирай линукс, но не качвай нищо важно!
2. Влез кат руут
3. Напиши rm / -rf
4. Enjoy!

Т.е. премахваш всички файлове във всички директории без да те пита от основната.

ЕТО защо не трябва да ползваш НИКОГА root освен ако изрично не знаеш какво точно правиш!

PS: Честито ми 1к мнение!

Честити да са ти.
Реално погледнато след инсталл и настройка не виждам закъде ми трябва root достъп, ама нали съм пич и се прецаках.
 

Горе