Мобилна версия на сайт?

ventus

New Member
Здравейте, драги суфорумци. Искам да попитам как се прави мобилна версия на сайт за новини. Разбира се, че имам предположения + и малко информация от гугъл.
Представям си така: 1 колона с ширина 100%, най-отгоре логото, под логото текстово поле за търсене, куп бутони(новини, категории, етикети,...). Изображения - ниска резолюция и малко на брой. НО, размер на шрифта? Днес ширината на дисплея при мобилните устройства варира м/у 240px и 480px(може би и 600px). Как да избера най-подходящия размер за шрифта? Отделно днес дисплеите са тъч и нон-тъч. Нужно ли е да направя 2 мобилни версии или 1 стига?
 
От: Мобилна версия на сайт?

Ето ти перфектнея пример - http://www.dnevnik.bg/?sitever=m

За размера на шрифта браузъра си се грижи - всмисъл ти ако го сложиш 12px - трябва да си се чете нормално и на малък и голям дисплей.

Иначе за новини не ти трябват няколко мобилни версии - там е важно съдържанието, а няколко версии може да има смисъл за различни картинки. Въпроса е полетата за текста да са така направени, че да се разтягат, според ширината на дисплея (демек в проценти).
Също да нямаш хоризонтален скрол и бутоните и линковете да са големи.

Пиши в гугъл mobile web best practices има много информация.
 
Лично мое мнение е, че вече е излишно да се прават версии за мобилни телефони, тъй като хората които използват браузъри през телефона, най-вече са с Android, iPhone, BB, Windows Phone и т.н. - системи които позволяват браузването на пълни сайтове без проблем.

Just my $0.02
 
От: Мобилна версия на сайт?

Браузването в мобилен сайт е много по-лесно и приятно отколкото в нормалния му вариант през телефон (какъвто и да е той).

1. Страницата се зарежда по-бързо
2. Не всички потребители са на неограничен мобилен интернет и предпочитат да не си хабят излишно трафика
3. Зарежда се само най-важната част
4. Има специализирано таргетиране на мобилна реклама (дори в adsense), която е по-скъпа (тоест печелите повече пари) и по-ефективна (запълва няколко пълни реда от екрана на потребителя и я вижда на 100%). Рекламата е с по-висок CTR отколкото в стандартен сайт.

и т.н.


Колкото до мобилните версии, вече всички CMS-и имат модули (безплатни и платени), които предлагат автоматичната направа на мобилната версия. След това само трябва да си оправите дизайна ; )

Другия вариант е да копирате готовия модул и да го преправите за съответната custom писана система.
 
От: Мобилна версия на сайт?

Винаги предпочитам мобилната версия пред пълната на сайтовете, които посещавам от iPhone докато не съм край компютъра. Към споменатото от колегата по-горе ще допълня:
- не ми се чака да се зареждат флаш банери и да ми дърпат от батерията на устройството;
- не ми се зуум-ин/зуум-аут до безкрай само и само за да прочета 10 реда;
- искам да мога лесно да "избирам" менютата и опциите по тях без да се налага отново да зуумвам.

Освен хабенето на интернет трафик, се хаби и батерията на устройството, което също не е за пренебрегване, особено когато човек е на път (примерно Варна-София).

Към автора на темата - нека се позаинтересува и от автоматичното детектване на мобилните устройства.
 
От: Мобилна версия на сайт?

Е да ама мобилните са много постни..аз предпочитам пълна версия през телефона ..
 
От: Мобилна версия на сайт?

Винаги предпочитам мобилната версия пред пълната на сайтовете, които посещавам от iPhone докато не съм край компютъра. Към споменатото от колегата по-горе ще допълня:
- не ми се чака да се зареждат флаш банери и да ми дърпат от батерията на устройството;
- не ми се зуум-ин/зуум-аут до безкрай само и само за да прочета 10 реда;
- искам да мога лесно да "избирам" менютата и опциите по тях без да се налага отново да зуумвам.

Освен хабенето на интернет трафик, се хаби и батерията на устройството, което също не е за пренебрегване, особено когато човек е на път (примерно Варна-София).

Към автора на темата - нека се позаинтересува и от автоматичното детектване на мобилните устройства.
Точно с iphone Ще чакаш доста за да ти се зареди флаша ...
 
С грешка сте момчета. Поддържа флаш, но не напълно. Ползва се така наречения "Flash lite", който е доста подкастрена версия.
Иначе казано - ще ти показва голяма част от банерите и останалите флаш обекти, но няма да имате възможност да гледате клипчета от вбокс7 да речем.
nagradi.us - именно това е целта на мобилните версии на сайта - да можеш да четеш, пишеш и т.н. възможно най-лесно, а не да отваряш плакати. Мен лично не ме бърка защото дисплейчето ми е достатъчно голямо, а и лесно зуумвам/аутвам, но си ме дразнят банерите. Винаги използвам мобилната версия на сайтовете, ако е налична такава.
 
От: Мобилна версия на сайт?

Е да, но ако е за работа може да ти трябват някой детайли, които ги няма..
например старата мобилна версия на predpriemach беше изключително оскъдна (новата е някакъв ужасен ajax)..
до човек е според мен..аз изобщо не харесвам мобилни версии, за разлика от масата..

офф: би ли ми дал линк за това приложение? не го намирам..ни в app store ни в install0us..
 
Последно редактирано:
От: Мобилна версия на сайт?

И как става това?
С грешка сте момчета. Поддържа флаш, но не напълно. Ползва се така наречения "Flash lite", който е доста подкастрена версия.
Иначе казано - ще ти показва голяма част от банерите и останалите флаш обекти, но няма да имате възможност да гледате клипчета от вбокс7 да речем.
nagradi.us - именно това е целта на мобилните версии на сайта - да можеш да четеш, пишеш и т.н. възможно най-лесно, а не да отваряш плакати. Мен лично не ме бърка защото дисплейчето ми е достатъчно голямо, а и лесно зуумвам/аутвам, но си ме дразнят банерите. Винаги използвам мобилната версия на сайтовете, ако е налична такава.
 
От: Мобилна версия на сайт?

Мерси, че вече си мислех, че мойта 4ка е бъгава, ще спа спокойно тая вечер ...
Еййй ама може ли да не се похвалите кой кво има бе..кажи си и характеристиките на компютъра и на лаптопа ако искаш..ще ти завидим!
 
От: Мобилна версия на сайт?

Няма проблем. Карам ауди а8 и бмв кабрио, завиждаш ли вече ?
Еййй ама може ли да не се похвалите кой кво има бе..кажи си и характеристиките на компютъра и на лаптопа ако искаш..ще ти завидим!
 
От: Мобилна версия на сайт?

е аз още за АйФончето като чух завидЕх..у наше село такоа неаме..чак на града има един такъв..
 
От: Мобилна версия на сайт?

Радвам се. Това е целта. Да се забавляваме на гърба ба хейтърите. Снимки на колите да ти кача ли? Компютри не ме вълнуват, жени, коли, пари ...
е аз още за АйФончето като чух завидЕх..у наше село такоа неаме..чак на града има един такъв..
 
От: Мобилна версия на сайт?

Точно с iphone Ще чакаш доста за да ти се зареди флаша ...
Приятел, вземи прочети и осмисли какво съм писал - НЕ ИСКАМ И НЯМАМ НУЖДА да си хабя мобилния трафик и време в чакане на безполезни флаш банери, а такива се блъскат на поразия в 1/2 от пълните версии на сайтовете. И повярвай флаш не ми е залипсвал на устройството.
Ако искам да гледам клипчета - пускам си youtube. Vbox-a не съм му фен понеже не гледам турски сериали, коя тийнейджърка как играе кючек и пр.
 
Re: От: Мобилна версия на сайт?

Еййй ама може ли да не се похвалите кой кво има бе..кажи си и характеристиките на компютъра и на лаптопа ако искаш..ще ти завидим!
Получи червена точица заради мнението ти поради следните причини:
1. Изобщо не разбра какво е искането в темата.
2. Изобщо не разбра каква е ползата от мобилна версия на сайта.
3. Хвана се за една думичка, просто защото мнението бе различно от теб.
4. При положение, че телефона/модела е пряко свързан с част от дискусията, не мисля, че можеш да палиш такъв и да вадиш подобни коментари за изказаното мнение.
5. Дори и да се е похвалил - този телефон е купен с пари, пари изкарани от работа.
6. Некомпетентен си по темата, след като казваш "iPhone не поддържа flash.." - подкрепи твърдението си с факти, статии, публикации.

По темата. Iphone поддържа частично флаш. Това е поради факта, че преди 2 години заради "епъл стор", се създаде ненужно напрежение, като ограничиха възможностите на разработчиците, включая и на гигантите като адоб. Естествено това не се хареса и за това в момента поддръжката на флаш анимации е практическа минимална. За това и не ми харесва политиката която провеждат от епъл за айфоните, прекалено затворено е всичко.
И за да се покажа като "гоуем", аз ползвам HTC DHD, завиждаш ли?
Върни си жеста :) Мнението ти беше по-скоро ненужно, а да не говорим в какъв бълвоч сте обърнали темата.
 
От: Мобилна версия на сайт?

абе интелектуалец я иди на пиано бар и не се бъркай при простите..
edit: и къде го има това приложение за iphone?
 

Горе