Мога ли да съдя виваком, или какво друго да направя?

Да оставим настрана факта, че самата машина струва 3,500, но аз и без друго ги сменям често, тъй като съм си малко маниак на тема сигурност.

А миии :) Когато започнеш да приемаш евентуален провал с всяка покупка, просто започваш да мислиш по-правилно преди да купиш следващата. Няма да си купиш прехвален компютър за 3500 лв, ще си сглобиш даже по-добър за по-малко от половината пари, та даже ще ти върши по-добра работа. Или пък 2 ръка, както споделя prophet. Мислиш отговорно и дори в крайна сметка пестиш. И това ако не е практическо мислене :)

Колкото до компютъра с конфиденциалната информация на него - един външен хард е 100-тина лева, мамка му!!! Копираш си суперсекретната, суперважна и изключително конфиденциална информация на него, завираш у някой сейф ако искаш, и после може скала да падне върху специалния ти компютър и пак да си я имаш информацията. Разбираш ли практическото мислене отново? Не са нужни хиляди левове за да се направи нещо по-най-добрия начин. Не ти трябва суперскъп компютър за да ти създава фалшиво усещане за сигурност. Много по-сигурно е да имаш важната си информация на две места, и то разположени физически на голямо разстояние едно от друго - метри, ако не и километри.
 
Няма да си купиш прехвален компютър за 3500 лв, ще си сглобиш даже по-добър за по-малко от половината пари, та даже ще ти върши по-добра работа. Или пък 2 ръка, както споделя prophet. Мислиш отговорно и дори в крайна сметка пестиш. И това ако не е практическо мислене :)

Точно това обяснявам на всеки, който има пари, а не си ползва мозъка. Готови са да дадат по 3-4К за компютър, при положение, че може да си поръча отделно частите, да си ги сглоби, и хем евтин ти излиза, хем толкова мощен.
Но обаче както имаше един цитат, че безпаричието те учи на много неща.
 
Много философстване и никакво практическо мислене. Да, аномалии се случват, но те трябва да се поправят в случая. Вади си RAM-а сам, аз с моя компютър не бих го правил, защото имам конфиденциална информация на него и ако нещо прецакам, жална ми майка. Да оставим настрана факта, че самата машина струва 3,500, но аз и без друго ги сменям често, тъй като съм си малко маниак на тема сигурност. Та мисълта ми беше, като не разбирам от печки, в печки не бъркам. Не съм рекламирал продукти за 20-30-100лв, защото нямам време за глупости, но ако колата ми се развали...хмм, определено ще се възползвам от възможността за гаранция. Това манастирско мислене ми е чуждо, съжалявам.
Да го запазя за поколенията.
 
Какъв 14 дневен срок те гони? Няма такъв филм след като не си сключил сделката от разтояния (телефон, интернет, етц.).

Не знам за тези 24 часа за които става дума, но когато си закупил този телефон са ти дали гаранция (24, 48 или ХХ месеци). След като телефона не работи го носиш в магазина с гаранционата карта и те ще ти кажат какво ще се случи. Най-често отива в сервиз където му правят диагностика и решават дали проблема е в теб или не. Ако решат че проблема не е от теб вече решават дали да ти го заменят или ремонтират.

Ако не го ремонтират в 30 дневен срок по закон са длъжни да ти върнат парите (99% съм сигурен за това, или беше да го замениш).


Там е проблема, че аз не искам да ми ремонтират бракма, която съм купил за нова, а всъщност е боклук!
 
Точно това обяснявам на всеки, който има пари, а не си ползва мозъка. Готови са да дадат по 3-4К за компютър, при положение, че може да си поръча отделно частите, да си ги сглоби, и хем евтин ти излиза, хем толкова мощен.
Но обаче както имаше един цитат, че безпаричието те учи на много неща.
Като малък се опитвах да сменям батериите на часовниците вкъщи. Имахме от онези, които се пъхаха батерийките в едни като тънки пластмасови кутийки, а след това - в часовника. Така ги бутах, че дисплеят се повреждаше. Часовникарите се чудеха на уникалната ми инженерна мисъл, след която после 20 минути не могат да извадят батерията от часовника. И накрая се отказваха.
И се очаква от мен да купя подходящи части, а след това да ги сглобя без компютърът да се разпада по време на носене от офис в офис? Не всеки разбира от всичко. Аз не разбирам от компютри и си го признавам, нямам време да пробвам да сглобявам лаптопи. Че аз без IT-то не мога защитата на HDD-то да си сложа, която се активира веднага след пускане, а трябва да го сглобя целия... малко прекалих с описанията, но дано поне съм доказал, че не е вярно това, което казваш.

Информацията естествено, че я имам на външен хард, който също е добре защитен ( по мое мнение ). Далеч съм от мисълта, че за да спестя пари от таксите в банките трябва да си държа парите вместо в банковата сметка - под дюшека и да залагам капани пред вратата, а като излае куче отвън да ставам и да събирам банкнотите в чувал.
@AseasRoa
Пестенето според мен трябва да стане по друг начин - достатъчно е просто да мислиш като купуваш нещо, а не просто защото някой ти е казал, че ти трябва. Поне аз така пестя много повече от показания горе начин. За мен е дори по-евтино да си купя въпросния лаптоп, защото после тези части със сигурност няма да работят. Предполагам за теб би било по-лесно да си наемеш филолог за превод от български на английски, отколкото да вземеш една книга на единя език, друга книга на другия и да си преведеш документа сам. Аз ще си свърша превода сам, защото съм се учил да го правя с години и го мога... примерът е абсолютно идентичен като дадения от теб
 
Но обаче както имаше един цитат, че безпаричието те учи на много неща.

Даже паричието е проблема бих казал (коя е обратната дума на безпаричие?). Някой като малко се замогне и се втурва да си купува какво ли не. После като му се счупи следва "Мамоооооо, ама то се счупииии :(". А това, че реално използваме съвсем малък процент от покупките си кой ти го отчита.

Аз например имам две китари, но и двете са ми под леглото :) Дал съм си парите и после не съм ги използвал. Все едно че са счупени, по предназначение не се използват. Да рева ли заради това? А още колко рядко използвани или неизползвани неща имам...

@webmast367, кажи марката и модела?
 
Значи викаш да не си търся правата ако нещо не е така, както трябва да е?
@webmast367 - не знам как е с Виваком, но при Мтел всичко се решава със скандал. Обаждам се на *88 любезно като има проблем - нищо не става, все подобни оправдания като гореспоменатото. След като отидеш и вдигнеш скандал в по-голям техен магазин, много бързо правилата стават други. 4 пъти вече за 5 години съм ходил да се карам, винаги са оправяли нещата точно за 15 минути. Пробвай, може да стане.
Виках, заплашвах, за малко да набия и наглата продавачка! Ефект никакъв... най-много да разбия мутрата на някой и после мен да съдят! Не ми е толкова за сумата, колкото за подигравката, при положение, че съм купил до ся телефони за над 10 000 лева от тях през последните 5 години. Отделно и под 100лв сметка не плащам на 2 карти. Това е подгиравка!
 
Като малък се опитвах да сменям батериите на часовниците вкъщи. Имахме от онези, които се пъхаха батерийките в едни като тънки пластмасови кутийки, а след това - в часовника. Така ги бутах, че дисплеят се повреждаше. Часовникарите се чудеха на уникалната ми инженерна мисъл, след която после 20 минути не могат да извадят батерията от часовника. И накрая се отказваха.
И се очаква от мен да купя подходящи части, а след това да ги сглобя без компютърът да се разпада по време на носене от офис в офис? Не всеки разбира от всичко. Аз не разбирам от компютри и си го признавам, нямам време да пробвам да сглобявам лаптопи. Че аз без IT-то не мога защитата на HDD-то да си сложа, която се активира веднага след пускане, а трябва да го сглобя целия... малко прекалих с описанията, но дано поне съм доказал, че не е вярно това, което казваш.

Информацията естествено, че я имам на външен хард, който също е добре защитен ( по мое мнение ). Далеч съм от мисълта, че за да спестя пари от таксите в банките трябва да си държа парите вместо в банковата сметка - под дюшека и да залагам капани пред вратата, а като излае куче отвън да ставам и да събирам банкнотите в чувал.
@AseasRoa
Пестенето според мен трябва да стане по друг начин - достатъчно е просто да мислиш като купуваш нещо, а не просто защото някой ти е казал, че ти трябва. Поне аз така пестя много повече от показания горе начин. За мен е дори по-евтино да си купя въпросния лаптоп, защото после тези части със сигурност няма да работят. Предполагам за теб би било по-лесно да си наемеш филолог за превод от български на английски, отколкото да вземеш една книга на единя език, друга книга на другия и да си преведеш документа сам. Аз ще си свърша превода сам, защото съм се учил да го правя с години и го мога... примерът е абсолютно идентичен като дадения от теб
`
 
И като цяло, пак разгъване на локуми!
Ако някой има опарен, и е постигнал резултат да сподели какъв! Става дума за ВИВАКОМ Конкретно! С зяпане в магазина, зяпане на оператор - полза нулева! Та друго решение има ли, освен да ремонтирам нов телефон който дори не съм ползвал и да го чакам 1 месец при положение, че преди 2 дни съм го платил кеш! .......
 
Като малък се опитвах да сменям батериите на часовниците вкъщи. Имахме от онези, които се пъхаха батерийките в едни като тънки пластмасови кутийки, а след това - в часовника. Така ги бутах, че дисплеят се повреждаше. Часовникарите се чудеха на уникалната ми инженерна мисъл, след която после 20 минути не могат да извадят батерията от часовника. И накрая се отказваха.
И се очаква от мен да купя подходящи части, а след това да ги сглобя без компютърът да се разпада по време на носене от офис в офис? Не всеки разбира от всичко. Аз не разбирам от компютри и си го признавам, нямам време да пробвам да сглобявам лаптопи. Че аз без IT-то не мога защитата на HDD-то да си сложа, която се активира веднага след пускане, а трябва да го сглобя целия... малко прекалих с описанията, но дано поне съм доказал, че не е вярно това, което казваш.

Абсолютно вярно си е, като примерно не можеш ти да си го сглобиш, някои магазини си имат и сервизи. Можеш от там да купиш каквито искаш части и да ти го сглобят те. Някои предлагат безплатно, щото си взел частите от тях, други пък може да ти искат някаква сума. Но, ако смяташ, че е по-добре да платиш за нещо двойно и тройно, при положение, че можеш да го имаш същото за по-малка цена не мисля, че е редно...
 
@webmast367, кажи проклетата марка и модел на телефона. Опитваме се да помогнем тук, освен че си разгъваме локумите.

От мобилните оператори по-добре не очаквай съдействие. Бас държа, че всеки ден във всеки офис им се вдигат по няколко скандала. Не им се занимава с това да те обгрижват. Те всъщност го правят, ама преди да ти вземат парите. Ако искаха да се справят с такива проблеми, отдавна да им е станал закон. Затова се съмнявам да намериш някой опарен дето си е решил някакъв проблем при Виваком благополучно и без главоболия. Аз лично също съм имал проблеми с тях и ги реших като се отказах от тях напълно :)
 
Много ясно, че няма да ти го сменят ще го влачат по сервизи и ще го закърпят. Обърни се в агенцията за защита на потребителите и се оплачи. Мисля че имаше някакъв срок, в които са длъжни да го подменят без да задават въпроси. Въпросът е документа, който си подписал, когато си им разрешил да питат София дали им е удобно на пръдлювците да го подменят...Тогава са те прецакали точно. Пиши из форумите поне да знаят хората какви са. Най-вероятно са ти го набутали нарочно щото си без договор, те се захапват за задника като не подпишеш договор..
 
И като цяло, пак разгъване на локуми!
Ако някой има опарен, и е постигнал резултат да сподели какъв! Става дума за ВИВАКОМ Конкретно! С зяпане в магазина, зяпане на оператор - полза нулева! Та друго решение има ли, освен да ремонтирам нов телефон който дори не съм ползвал и да го чакам 1 месец при положение, че преди 2 дни съм го платил кеш! .......

Малко по различна история... но общо взето същата :)

3д смарт телевизов, на 3,4 дена с дразнещ шум... сервиз, сервиз и след два месеца замяна с нов - друга марка.
Но ако не е описано в гаранционните условия или замяната да е някакъв предмет на договор - няма как да се случи филма.
Колкото и грозно да звучи... техника.. "сом таймс уин, сом таймс люн"

В магазината мрежа няма смисъл да се дървиш и да си трошиш нервите, спазват процедури... не са собственик, че да правиш договорки с тях.
Какъв модел е телефона? Провери дали няма някакъв масов проблем признат от производителят. Може да е при конкретна партида и по бързо да ти признаят гаранцията.
Аз например много се канех на Nexus 5x ама стана ясно, че доста бройки "умират" при ъпдейт до новия андроид и реших да не рискувам, че точно на мен ще ми се падне такава.. :D
 
Мисля, че @karlson е прав. Плащането в кеш при мобилен оператор е същата гадост, като да се обвържеш с договор за 2 години на тъп план, но поне с договорни отношения може да получиш малко повече съдействие. Знам ли...
Аз ползвам вече почти 2 години вивакомски телефон на изплащане - не е дал никакъв бъг досега.
Ако държиш проблемът ти да се реши именно по твоя начин, сезирай КЗП, въпреки че според мен това е изключително безполезна организация. Дргият вариант е да се навиеш на сервизно обслужване. Макар и с голямо чакане, има минимален шанс да се установи фабричен дефект и да ти сменят джаджата.

Рядко не съм съгласна с @AseasRoa, но това е вторият казус, по който се разминаваме. Не само имаме право, но сме длъжни да си търсим правата, защото монополите и без това много наглеят.

п.с. @cross, пак си ял от вълшебните гъбки и пак ще те нагънат, еле пък Торбалан, ако види последните ти sci-fi писания. :)
 
Освен към КЗП те съветвам да пуснеш жалба по следните начини:
Обаждане на оператора, като задължително питаш "Разговора се записва и може да се представи като доказателство пред мениджърите Ви относно моята жалба, нали?" - това при мен изигра положителен ефект;
Подаваш жалба в офис;
Подаваш самостоятелна жалба в писмен вид до централния им офис, отдел Жалби.

Все една от трите подадени жалби ще стигне до правелния човек, пък ако са трите най-добре. Наблегни хубаво на това, че до момента си лоялен клиент, месечните ти сметки и до момента не си искал да се местиш на друг оператор, но след този случай силно се замисляш. Виваком в договорите им пише, че при едностранно прекратяване клиента олеква с 3 такси и е свободен. С викане няма да стане. Достатъчно кретени на ден минават през офиса и се обаждат и заплашват и викат... Умно и любезно държание ще свърши по-добра работа. Винаги съм се чудил как и защо трябва първосигналното решение да е "направи скандал и всичко ще се оправи"...
 
Много философстване и никакво практическо мислене. Да, аномалии се случват, но те трябва да се поправят в случая. Вади си RAM-а сам, аз с моя компютър не бих го правил, защото имам конфиденциална информация на него и ако нещо прецакам, жална ми майка. Да оставим настрана факта, че самата машина струва 3,500, но аз и без друго ги сменям често, тъй като съм си малко маниак на тема сигурност. Та мисълта ми беше, като не разбирам от печки, в печки не бъркам. Не съм рекламирал продукти за 20-30-100лв, защото нямам време за глупости, но ако колата ми се развали...хмм, определено ще се възползвам от възможността за гаранция. Това манастирско мислене ми е чуждо, съжалявам.
Майко мила... :D
 
Рядко не съм съгласна с @AseasRoa, но това е вторият казус, по който се разминаваме. Не само имаме право, но сме длъжни да си търсим правата, защото монополите и без това много наглеят.

Не си само ти. Няма човек на планетата, който да е съгласен с всичките ми идеи и размисли :)

Аз веднъж си намерих правата с Vivacom - просто ги разкарах. Още първата седмица от договора ме разочароваха и им върнах всичко - телефонче, USB модем и SIM карти. Ей така им ги троснах и напуснах офиса, а последното което чух тогава беше репликата "Не става така, господине...". На другия ден се изтипосах в офиса с желанието да платя колкото стотици ми кажат за да ми приключат договора още същия ден. Еми не се съгласи каката. При върнати телефони и всичко в идеално състояние и при добро желание да платя всичко на момента за да се разкарам от тях не ми се отвори парашута. Мина ми годината, свърши ми договора, минах само да го спра и това беше. Аз абсолютно не вярвам да ги плаши мисълта за КЗП, ама който иска нека се пробва.

Иначе и аз тогава исках всеки да чуе и разбере какви са кретени. Ама на кой му пука? Мога 200 теми и 200 коментара да напиша по въпроса и това няма да промени нищо. Те всичките оператори са едни и същи :) Така че ако ще се наказват някак, то най-добре да се възползваме по-малко от тях - като избираме по-евтини планове и си купуваме телефоните от други места.
 
Телефон се заменя, ако се установи тежък и труднопоправим хардуерен дефект.
В другите варианти - ходи на ремонт:
  • веднъж - до отстраняване на дефекта; от последните години бързо се справят (7-14 дни при срок от 30);
  • втори път - ^
Мине ли трети ремонт имаш 2 възможности:
  • Подмяна със същия телефон или доплащане за по-нов модел;
  • Връщане на парите.
Времето, когато телефонът е престоял по сервизите се добавя към гаранцията ти.
 
че съм купил до ся телефони за над 10 000 лева от тях през последните 5 години.
Е това вече е диагноза! :D
 
Аз не разбирам от компютри и си го признавам, нямам време да пробвам да сглобявам лаптопи. Че аз без IT-то не мога защитата на HDD-то да си сложа, която се активира веднага след пускане, а трябва да го сглобя целия... малко прекалих с описанията, но дано поне съм доказал, че не е вярно това, което казваш.
Разгеле! Има област, в която Ивайло не е специалист !!!
Алилуя!!!
 

Горе