Може ли да имам проблем ако регистрирам .bg, но вече съществува .com със същото име

nonoa

New Member
Здравейте !
Искам да направя сайт, в който ще има блог и онлайн магазин. Например името ще е motocrossfamily.bg или motofamily.bg, а вече съществува motocrossfamily.com или motofamily.com и те също имат блог и онлайн магазин като темата и сферата на дейност е една и съща - мотори.
Може ли след време да поискат да си сваля сайта и да си изтрия или дам домейна на тях ?
И тук идва въпроса тогава какво име да регистрирам като почти всички .com са заети ?
 
Здравейте, nonoa.

Щом имате домейн с разширение "бг", можете да имате описаните проблеми:
- ако някой вече има регистрация на търговска марка в България с име, съвпадащо и/или наподобяващо Вашия домейн. И се сети да си търси правата.
- ако и когато някой регистрира като търговска марка в България име, съвпадащо и/или наподобяващо Вашия домейн. И се сети да си търси правата.

И при двата описани случая прогнозата е неблагоприятна, за Вас. Казвам го от опита на клиенти, които имаха такива проблеми. Единият се наложи да се ребрандира. Т.е. - да му разработя ново бранд име. Което вече беше безпроблемно за домейн, търговска марка и защита.

А решението се нарича "нейминг". Т.е. - разработване на име за бранд: отговарящо на зададени изисквания, свободно за регистрация с домейн в желана област и защитимо отвсякъде (юридически) и навсякъде (България, ЕС, света - където ще работите). Плюс слоган и лого, ако искате да подходите професионално. Както и бранд легенда, ключови послания и..., ако искате да се развивате - брандът и Вие.

Един от потребителите тук използва наскоро тази услуга. И написа, че е много доволен - в темата, където си търсеше уеб майстор. Сега вече е на етап "разработване на сайта". А брандът му стана много як: и името, и логото, и слогана. И ще има развитие...
 
Здравейте, nonoa.

Щом имате домейн с разширение "бг", можете да имате описаните проблеми:
- ако някой вече има регистрация на търговска марка в България с име, съвпадащо и/или наподобяващо Вашия домейн. И се сети да си търси правата.
- ако и когато някой регистрира като търговска марка в България име, съвпадащо и/или наподобяващо Вашия домейн. И се сети да си търси правата.

И при двата описани случая прогнозата е неблагоприятна, за Вас. Казвам го от опита на клиенти, които имаха такива проблеми. Единият се наложи да се ребрандира. Т.е. - да му разработя ново бранд име. Което вече беше безпроблемно за домейн, търговска марка и защита.

А решението се нарича "нейминг". Т.е. - разработване на име за бранд: отговарящо на зададени изисквания, свободно за регистрация с домейн в желана област и защитимо отвсякъде (юридически) и навсякъде (България, ЕС, света - където ще работите). Плюс слоган и лого, ако искате да подходите професионално. Както и бранд легенда, ключови послания и..., ако искате да се развивате - брандът и Вие.

Един от потребителите тук използва наскоро тази услуга. И написа, че е много доволен - в темата, където си търсеше уеб майстор. Сега вече е на етап "разработване на сайта". А брандът му стана много як: и името, и логото, и слогана. И ще има развитие...
Не виждам защо, освен ако не е някой от българските ш*бани закони с извинение, но вече ...
По втората причина не трябва да имам проблем. В световен мащаб се гледа, ако аз съм регистрирал първо домейна, а той след това търговска марка не може да ми иска домейна. Опасявам се, че понеже аз говоря за общи речникови думи както съм писал motocrossfriends, motocrossfamily и т.н и при тях е малко по-трудно да има запазена марка, обаче ако правя брандиране и използвам някакви абревиатури например morocrossMBM, motocrossBSP е много възможно да има търговска марка в световен мащаб със съкращения MBM, BSP, която да е в същата сфера на дейност продажба на автомобилни, мотори, трактори части, ремонти или нещо подобно и така ще бъде още по-грубо нарушение на търговска марка. А с общите речникови думи е трудно да намеря свободен .com и .bg за да не се припокриват, а дори и да регистрирам и .com и .bg ако има регистрирана търговска марка някъде по света с подобно име ? А може ли да има търговска марка с подобно търговско име, ако думите са речникови ? Например да има търговска марка apple която да продава ябълки мисля, че не може или търговска марка motocross която да продава мотори например, може да е apple за телефони например. Честно и аз много се обърках и не знам какъв домейн да регистрирам, за да нямам проблеми
 
Последно редактирано:
Невъзможно е да получиш някакви гаранции че .бг домейн няма да ти бъде отнет.

И няма нищо общо с българските закони.
 
Невъзможно е да получиш някакви гаранции че .бг домейн няма да ти бъде отнет.

И няма нищо общо с българските закони.
Ами в световен мащаб така се процедира поне колкото знам аз от WIPO, че ако аз съм регистрирал домейна първи, а той след това търговска марка не може да ми го вземе. Обаче ако аз съм регистрирал домейн, който е подобен на вече някоя търговска марка и съм в същата категория на дейност може да имам проблем. А всъщност търговските марки са хиляди и е почти невъзможно да провериш всичко. Освен това ако няма регистрирана търговска марка но вече има изграден бранд който се е установил с име напримрер MBM и продава авто части и аз регистрирам motocrossMBM ще имам също проблем, дори и да няма търговска марка регистрирана. Как да проверя всички търговски марки, всички класове, в които са регистрирани и да проверя всички брандове дали съществуват и дали са в същия клас на дейност ? Всъщност ако тръгна да плащам на адвокати, за да свършат тая работа сигурно ще ми вземат 3 пъти повече, отколкото ще струва целия проект.
Затова уж се съсредоточавам върху речникови думи като motocrossgroup.bg, motocrossfriends.bg, motocrossforum.bg и т.н. че ми изглежда поне на мен малко по-безопасно, отколкото да напиша някоя абревиатура и да съвпадне с някой бранд
 
Последно редактирано:
Пробвай да го защитиш при рег., ако имаш фирма, а-у. Но както каза Noke.. при комсомолците е винаги на шанс.

Аз лично не бих си дал парите за думички като family, friends, group с .bg накрая...
Даже и за motocorss, виж обаче.. motokros е къде, къде по арно със .bg (тва серионзо го мисля) и си е готов бранд.
 
Пробвай да го защитиш при рег., ако имаш фирма, а-у. Но както каза Noke.. при комсомолците е винаги на шанс.

Аз лично не бих си дал парите за думички като family, friends, group с .bg накрая...
Даже и за motocorss, виж обаче.. motokros е къде, къде по арно със .bg (тва серионзо го мисля) и си е готов бранд.
Примера просто е motocross, за да не пиша името тук. Пак има дума и след това family, friend, group и т.н
 
Разбрах го туй, примерfamily примерfriends примерgroup .bg e тотална безмислица за мене...
 
Например темата е в сферата на финансите, парите. Как например форума investor.bg не нарушава например на investor.com
Ако погледнем например с financeforum, myfinance, financeadvice и т.н ще ги има и като .bg и като .com и като .tr и .fr и т.н. най-вероятно ще има и търговска марка с думата finance или investor. Как тогава не се получава нарушаване на търговските марки? Моята тема не е с мотори с пари е свързана. Ако например е financecommunity.bg или financeforum.bg ще има и .com и по този начин аз нарушавам търговска марка или домейна .com регистриран преди мене, а както дадох пример с много сайтове съдържащи finance, investor как не си нарушават правата ...
А все пак, ако е сериозен сайт за финанси например не стои добре moitefinansi.bg в сравнение с myfinance.bg. Някак не ми изглежда сериозно сякаш не е сайт за финанси, а нещо като prodavalnik
 
Последно редактирано:
То ти не търсиш отговор, ти си мислиш че го знаеш, но търсиш валидация на мнението си...няма лошо. По-сериозният проблем според мен е, че не търсиш да се диференцираш от другите, а не дали ще имаш драма с домейна или не.

Ако искаш хората да те бъркат с другия сайт - мишкарско изпълнение. Ако не искаш хората да те бъркат с другия сайт - избери си друго словосъчетание. Едва ли домейн името е толкова мега гига уникално, след като по описанието ти е поне три думи, което ме навежда, че по-скоро целиш първото.
 
Например темата е в сферата на финансите, парите. Как например форума investor.bg не нарушава например на investor.com
Ако погледнем например с financeforum, myfinance, financeadvice и т.н ще ги има и като .bg и като .com и като .tr и .fr и т.н. най-вероятно ще има и търговска марка с думата finance или investor. Как тогава не се получава нарушаване на търговските марки? Моята тема не е с мотори с пари е свързана. Ако например е financecommunity.bg или financeforum.bg ще има и .com и по този начин аз нарушавам търговска марка или домейна .com регистриран преди мене, а както дадох пример с много сайтове съдържащи finance, investor как не си нарушават правата ...
А все пак, ако е сериозен сайт за финанси например не стои добре moitefinansi.bg в сравнение с myfinance.bg. Някак не ми изглежда сериозно сякаш не е сайт за финанси, а нещо като prodavalnik
moitefinansi.bg за мен по-добре, акo целта e БГ пазара, то ако не е, въобще не ти трябва .бг
Както сам каза по-горе, ако регнеш аппле.бг и продаваш ябълки, круши, килими, мушами за маса - няма проблем, проблема идва ако продаваш iphune 18Z6G 1TB 3 sim.
 
няма никакви проблеми да регистрираш
Абсолютно, масово се изкупуват и всички останали популярни разширения с цел някой да не отмъкне бранда ти и да отклонява трафик.
Пример
qketa.bg > qketa.com > qketa.net ....
 
Абсолютно, масово се изкупуват и всички останали популярни разширения с цел някой да не отмъкне бранда ти и да отклонява трафик.
Пример
qketa.bg > qketa.com > qketa.net ....
При мен .com са заети, но .bg не са, защото думите са английски myfinance например. И повечето .com изглежда са взети от домейнъри
 

Горе