Мъдри Мисли

От: Мъдри Мисли

По повод заглавието на темата, ето едно клипче от мен. На някои може да им се стори много тъпо, на други не, а аз твърдо гарантирам, че това е самата истина. Няма по-голямо нещо от силата на мисълта и силата на волята! :)

[video=youtube;tCWkCo4hK6w]http://www.youtube.com/watch?v=tCWkCo4hK6w[/video]
 
От: Мъдри Мисли

Една от любимите ми притчи:
Един човек все се оплаквал. Постоянно се жалвал:
- Защо, Господи, си ми дал най-трудната съдба? Защо си ме натоварил с най-тежкия кръст? Виж другите как безгрижно си живеят, все едно нямат тежест на гърба си, а аз изнемогвам под моята...
Чул го Бог, взел го със Себе Си и го завел в едно хранилище.
- Човече, ето тук са кръстовете на всички хора. Мери, претегляй, избирай - вземи си този, който ти си харесаш. И човекът започнал да рови, да прехвърля, слагал на гръб, преценявал на ръка... Отделял настрана, връщал се и пак избирал.
Накрая взел един:
- Ето този си избрах, Господи. Той е най-лек. Има такива тежки и смазващи, а този е като перце.
Бог се умихнал и казал:
- Ех, човече, човече... Знаеш ли какво направи? Ти избра пак твоя си собствен кръст...
 
От: Мъдри Мисли

Каквото и да правиш, винаги помни, че когато спираш да си починеш там някъде има някой, който в същото време продължава да се труди и в крайна сметка е силно вероятно да те изпревари и да ти вземе всичко, за което някога си мечтал.

/лично творчество :D/
 
От: Мъдри Мисли

Най-сигурното място за мечката е зоопарка, но не за там е създадена тя :)
 
От: Мъдри Мисли

"Това което не ме убива ... после яде много бой" - Ахмед Доган
 
От: Мъдри Мисли

"Прогреса на капитализма се олицетворява в появата на нови посредници, които се вмъкват и разбиват границите между макро и микро бизнес сферите. В допълнение(или следствие) на това, се появяват нови сфери или микро сферите биват развивани в макро сфери чрез висотата на предприемаческата мисъл."
- Мои нощни размисли
 
От: Мъдри Мисли

Тази темичка измъдре отсекъде...

Нещо сезонно и природно-мъдро:

Пролет е!
И като гледам как цъфтят овошките
и на съседа петелът как гони кокошките
и си казвам: "Ах, какъв е смел!
Защо не съм петел?!"
 
От: Мъдри Мисли

"Прекъсни негативния вътрешен глас - Ако мислиш, че нещо е невъзможно, ти го правиш невъзможно. Песимизмът притъпява всички неща, които ти трябват, за да успееш. "
Брус Лий
 
Последно редактирано:
От: Мъдри Мисли

На някои може да им се стори много тъпо, на други не

Истинските психолози твърдят, че т.нар. "позитивно мислене" е вредно за вашето психично здраве.

Д-р Пламен Димитров: Позитивното мислене невротизира и прави хората зависими

Д-р Пламен Димитров каза:
Движението на новата епоха, което слага акцент само върху позитивното мислене, всъщност травмира сериозно хората и ги експлоатира. Приспива способността им за задълбочен и цялостен анализ на нещата, за връзка с действителността. Това е цяла нова религия, проповядвана от амбициозни гурута. С претенцията, че се базира върху наблюдения, тя избирателно използва и научни изследвания, и религиозни вярвания и манипулира хората. Това е цял индустриален комплекс, бизнес за милиарди в световен мащаб, който се развива с подкрепата на политически, финансови и други кръгове, които имат интерес от примитивизация и инфантилизация на населението.
 
От: Мъдри Мисли

@happyslacker Едно проучване/нямам линк/ казва, че...

Песимиста не върви напред, защото искрено вярва, че няма да се получи. На него дори да му се усмихне късмета, ще намери извинение да не го последва.

Реалиста стои на едно място, защото е уверен в своята реалност и не вижда пътищата напред. Ако му се усмъхне късмета, той може и да го последва.

Оптимиста винаги смята себе си за една стъпка по-напред, отколкото реално е. С времето, неговата силна вяра в тази реалност го кара той реално да направи тази стъпка. Разбира се, правейки я, той отново смята себе си една стъпка напред... което отново го води към прогрес. Този "мисловен биас" постоянно води отпимиста към по-голям прогрес, макар и реално основан на заблуждения.
---
Всичко е въпрос на ментална сила... да си вярваш. Не си ли вярваш, по-добре не се напъвай.
 
От: Мъдри Мисли

@happyslacker Едно проучване/нямам линк/ казва, че...

Не прочете ли внимателно интервюто с д-р Пламен Димитров във вестник "24 часа" (към което дадох линк по-горе)?

Още една подсказка.
 
От: Мъдри Мисли

Не прочете ли внимателно интервюто с д-р Пламен Димитров във вестник "24 часа" (към което дадох линк по-горе)?

Още една подсказка.

Тъй като не се разбрахме много добре, ще ти кажа две неща. Първо, нямам нужда да ми гугълваш! ;)

Второ... "позитивното мислене" не се тълкува единствено(а според мен и вьобще) като "самозаблуда и използване само на положителният спектър от емоции и мисли". Да, това е един начин на тълкуване, но...

Според мен по правилният начин е "да вярваш, че ти имаш потенциала да постигнеш цел А, въпреки трудностите". Което ако се замислиш е точно така. ;)
Тоест, не... "няма проблеми, живота ми е прекрасен", а "проблемите са тези, тези и тези... но аз имам силата да се справя с тях и ще го направя".

Ако не беше този вид позитивно мислене, до сега да не съм на тоя свят. ;)
-----------------
Спирам до тук, че разводнихме много хубавата тема, надявам се да си разбрал какво имам предвид. След като прочетеш този пост, прочети пак горният, който написах за да го разбереш в пълнота. Ако все още не ме разбираш... съжалявам. Аз не желая да влизам в повече полемики по темата.
 
От: Мъдри Мисли

Едно магаре паднало в кладенец. Тъй-като магарето било старо а кладенеца пресъхнал стопанина решил напрато да го затрупа с пръст - така ще реши 2 проблема по-лесно (нужна му е по-малко пръст ако и магарето е вътре). Викнал съседа и почнали да хрърлят с лопатите. Пръста падала върху магарето и то се чудило какво да направи, било отчаяно. В един момент му дошла идея - всеки път когато хвърлят нова пръст върху него то се отръсквало и стъплато върху негя. Скоро достигнало достатъчно близо, така че с лек подскок успяло да излезе и избага пред смаяните погледи на стопанина и съседа.

Поуките от тази притча са няколко.

Изочник: "Скритият дар. 101 притчи за истински ценното в живота" - книга, която трябва да се прочете.
 
От: Мъдри Мисли

Второ... "позитивното мислене" не се тълкува единствено(а според мен и вьобще) като "самозаблуда и използване само на положителният спектър от емоции и мисли". Да, това е един начин на тълкуване, но...

Според мен по правилният начин е "да вярваш, че ти имаш потенциала да постигнеш цел А, въпреки трудностите". Което ако се замислиш е точно така. ;)
Тоест, не... "няма проблеми, живота ми е прекрасен", а "проблемите са тези, тези и тези... но аз имам силата да се справя с тях и ще го направя".

Видеото беше в духа на първото тълкуване. И граничи с псевдонаука (стори ми се, че нещо намекват за квантовата механика, но може и да не е така - може просто така да ми се струва, защото съм чел подобни псевдонаучни тълкувания на квантовата механика).

Второто тълкуване граничи с "рационалното мислене", а не е "положително мислене". Предполагам, че нямаш предвид, че можеш да преодолееш всички трудности (пробвай например да построиш космически кораб, който да изкривява пространство-времето около себе си и така да се премества от едно място на друго по-бързо от светлината без да нарушава формално ограничението на скоростта на светлината - т.е. пространството, което заема космическия кораб да се движи "спрямо далечните звезди" със скорост по-голяма от светлината - за самото пространство не ми е известно да съществува физичен закон, който да му забранява да се движи по-бързо от светлината, само материалните обекти са ограничени). Ако твърдиш, че можеш да преодолееш всички трудности - значи става въпрос за "позитивно мислене" от първия вид.

Формално погледнато между първото и второто тълкуване няма разлика. Защото в реалността не може да се прогнозира бъдещето със сигурност (заради ефекта на пеперудата, липсата на достатъчно информация, липсата на достатъчно изчислителна мощност, фундаментални математически проблеми и т.н.). Човек не може да прогнозира даже и собственото си поведение със 100% точност, какво остава за събития, които зависят от още купища фактори.

Реалистичното мислене го формулирам така: "Да допускаш, че ти имаш потенциала да постигнеш (реалистичната) цел А, въпреки трудностите, като вероятността това да се случи е значителна, особено ако не възникнат събитията X1, X2, X3 или друго непредвидено събитие, за което не се сещаш в момента".

Сравни го с твоята формулировка: "Да вярваш, че ти имаш потенциала да постигнеш цел А, въпреки трудностите". Обърни внимание на липсата на условност.

Вярата е несъвместима с критичното мислене и научния метод и всичко добро на този свят. Да вярваш - значи да отричаш това, което те прави разумен човек.
 
Последно редактирано:
От: Мъдри Мисли

Хехе, сетих се за един виц:

"Един оптимист попаднал в гробище и възкликнал радостно:
-Ах колко плюсове има на това място! "

Не казвам, че оптимистите са тъпи, но почти винаги са лишени от здрав разум!
 
От: Мъдри Мисли

Ако се появи някоя спънка несъзнателно се сещам за тези двете:

"Няма нещо, което да не можеш да превъзмогнеш."

"Не може вечно да вали." (Гарванът)
 
От: Мъдри Мисли

Аз па се сещам за още едно

"Оптимизма е хубаво нещо, ама е за малки деца.
Вярват, че подаръка е от Дядо Коледа, па си се изръсил за него"
 

Горе