НАП погна блогърите

n00p

New Member
Money.Bg - 23 Юли 2009, 10:49

Блогърите у нас са сериозно притеснени заради писмо, в което директорът на НАП Красимир Стефанов разяснява как да се облагат доходи, получени от реклама в интернет, съобщи БНР.

Създаването и поддържането на интернет страница или блог е изключително популярно у нас и напълно безплатно.

Всеки, който има компютър и връзка с интернет, може да си създаде блог. Въпросът е какво се случва, ако блогът ви се окаже толкова популярен, че някоя компания реши да се рекламира на него.

През последните дни в интернет пространството обаче се появи мълвата, че поддържането на сайта е трудова дейност и съответно печелиш, не печелиш - дължиш осигуровки.

Катя Кашъмова от НАП обясни, че ако има упражняване на трудова дейност, има и осигурителни вноски.

Ако печелите от блога си, ако е за ваш риск и за ваша сметка, тогава да, вече има самоосигуряване. Може да сте сключили така наречения граждански договор, може да имате сключен трудов договор. Така че тогава пак не е за сметка на лицето.

Ако сте блогър, не работите и никой не ви осигурява, и ви се прииска - можете да си плащате осигуровките, да се самоосигурявате. Законът обаче не ви задължава да го направите. В случай че това не ви е бизнес, не печелите и не влагате пари, спокойно продължавайте да си поддържате страниците. Напълно безплатно е. Поне засега.
 
От: НАП погна блогърите

WTF !!@!#!@$!$!$@!@$

Тия нормални ли са
 
От: НАП погна блогърите

Леле леле ... а те как разбират дали даден блог е мой?
 
От: НАП погна блогърите

През последните дни в интернет пространството обаче се появи мълвата, че поддържането на сайта е трудова дейност и съответно печелиш, не печелиш - дължиш осигуровки.

е тая част вече са пълни глупости!?!? то аз може и да обичам да плета или да си копая саксиите на терасата, което също е трудова дейност но не плащам осигуровки за това. По тази логика чичо ми като прави кисело зеле за зимата трябва да плаща осигуровки така ли? То също е трудова дейност. Няма как без да имаш доходи и без да си се регистрирал като свободна професия да плащаш осигуровки. Добре, ако е така какво става с нас, които не сме навършили 18 години? Ако темата изтрае като актуалност до есента ще питам госпожата по счетовоство.
 
От: НАП погна блогърите

принципно не виждам какво ще ми направят ако имам сайт печеля и не плащам данъци и осигуровки не съм регистриран по ддс нито, като юридическо лице или на свободна професия. До сега не знам някой да е имал проблеми за това.
Но иначе ако решат да се заядат данъчните предполагам ще се наложи да се трият сайтове...
 
От: НАП погна блогърите

Могат да бъдат налагани запори на банковите сметки на хора, които не са регистрирани, че управняват някаква дейност и не плащат данъци, а получават доход. Няма кой да ви кара да си триете сайтовете.
 
От: НАП погна блогърите

защо се връзвате на глупости :)

остава да ми кажете че сте притеснени от подобни измислени писания :)
те с торентите неможаха да се оправят а с някакви изкукали блогъри ша се забавляват :)
 
От: НАП погна блогърите

Ами следната ситуация Част от хората с блогове и сайтове са студенти или работещи хора, които друг ги осигурява това значи, че не бива да се само осигуряват а за данъците, които се дължат от спечелените пари са 10% ама си е мъка да ходиш да дириш на спечелени 100лв за месеца да внесеш еди си къде 10лв. Малко шантава работа да дойдат да ме хванат за ……
 
От: НАП погна блогърите

Поредния недодялан закон. Трябвало е да го формулират всеки, който изкарва пари от блога/сайта си да дължи осигуровки и данък(10%). Понеже не могат да разберат кой колко блога/сайта има и дали те изкарват пари и за да не се прецакат са бутнали всички под общ знаменател поне от осигуровки да намажат. :D
 
От: НАП погна блогърите

Хостинг и домейни извън ЕС + банкови сметки на Кайманите, Аруба или в Панама = НАП да вървят подяволите :) . Само за запора на банкови сметки - те на мутрите дето все ги разкарват из следствието и прокуратурата не се сещат да им направят запор, пък за разни блогъри ще си правят труда. Вальо Топлото колко мангизи изнесе в офшорките и колко време им трябваше на куките да се сетят да направят запор на сметките? Тука тва е България, а не Америка, така че споко, дишайте :)
 
От: НАП погна блогърите

Хостинг и домейни извън ЕС + банкови сметки на Кайманите, Аруба или в Панама = НАП да вървят подяволите :) . Само за запора на банкови сметки - те на мутрите дето все ги разкарват из следствието и прокуратурата не се сещат да им направят запор, пък за разни блогъри ще си правят труда. Вальо Топлото колко мангизи изнесе в офшорките и колко време им трябваше на куките да се сетят да направят запор на сметките? Тука тва е България, а не Америка, така че споко, дишайте :)
Не бъди толкова сигурен. В банките ежедневно пристигат писма с нареждания за запори по сметките на дребни търговци и тонове други със запитвания за това с какви авоари разполага съответното ЕТ/ЕООД в банката. Живеем в ненормална държава, където първо се гонят дребните риби, за да се отчита дейност.
Ето един пример за събиране на вземания, въпреки че се отнася за неплатени глоби и такси: news.ibox.bg/news/id_1386282564
 
Последно редактирано:
От: От: НАП погна блогърите

Бойко дойде на власт :)

писмото-указание на НАП е с изходящ номер Изх. № 24-34-35 от 06.04.2009 г.
 
От: От: От: НАП погна блогърите

писмото-указание на НАП е с изходящ номер Изх. № 24-34-35 от 06.04.2009 г.

Сиреч обираме луфтовете на червената мафия и Доган :mad:.... защо ли не се изненедвам
 
От: НАП погна блогърите

парламентарните избори бяха на 5.07.2009 г. нали :)
 
От: НАП погна блогърите

ами не знам кой е виновен ......май че е Костов :)
то самото писмо е противоречиво , но по -тъпото е че сега се разпостранява в публичното пространство
докога ще продължават да ни занимават с глупости не знам ..най -доброто според мен е да не се коментира повече
 
Последно редактирано:
От: НАП погна блогърите

Права си Ади и на мен ми се струва странно защо сега го огласяват. Едва ли пощите са чак толкова бавни, следователно НАП са се скатавали някъде...
 
От: НАП погна блогърите

Тук в US е задължително да си дадеш SSN#, Tax ID#,W-9/8 form..., почти всички Cpa networks (за други афф незнам) ги искат.
Ako не им пратиш тах документите, просто казват че няма да ти изплащат комисионните.


Иначе блоговете не могат да разберат на кой са.
Домейн с whois protection, блог регистриран от private proxy и карта на epassporte и никой няма да знае за бизнеса ти.
може и gaypal регистриран от us proxy и верифициран с карти от entropay.com (,но това са black техники, не е добре да говоря в тоя форум за тях)
Варианти много... и не мисля че бг правителството ще издирва блогърите. Няма как да стане ще им трябват по-големи хакери от на гоогле.
 

Горе