Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

tanipo

Well-Known Member
Нямам опит с уред за навигация. Не съм ползвал, но ми се налага и искам да се улесня. Надявам се някой с опит да ми помогне. Не ми се дават повече от 150лв за Навигация и 200+ лв за Нокия с навигация. Какво е предимството на едното и другото.

За мен предимството на смартфона е :

+ един телефон, който ще ползвам и за служебен
+ държа я в себе си и като сляза от колата пак я ползвам за навигация
+ обещават безплатна навигация от овистора ( означава ли това че няма да има платен Интернет трафик )
+ предполагам мога да и кача и всякакви навигационни карти дори и да спрат безплатния гювеч от овистор
+ май има някакви безплатни карти

Минуси:

- прочетох че е малко по-бавна от стандартна навигация

Не знам:

- как стоят нещата с размера, аз съм малко недоскив и обичам големи екрани, ама като гледах размерите на евтините навигации май не са по големи от тия на нокия 5230 да речем???
- какъв е принципа на работа на навигацията изобщо? защо е свързването с интернет? има ли нужда от такова? Ок ако искаш да актуализираш картите си, но не можеш ли просто да я имаш свалена картата, да въведеш точка А и В и да ти даде маршрута?


Моля ако някой има опит с тия неща да даде съвет...
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Телефон за навигация = ако ще го ползваш от време на време да се ориентираш "става".
Ако имаш нужда наистина от навигация, си купи навигация. С ГСМ не може да се навигира. По бавен отговор (ще изпускаш разклоненията при висока скорост). Безплатно нещо на тоя свят няма (особено от ови сторе). Купуваш си най обикновена навигация за 100-150 лв. и посещаваш покетбългария за повече инфо кое и как :). Ако телефона ти е с А-ГПС, то значи ползва интернет трафик за определяне на местоположението. Ако все пак решиш да ползваш телефон за навигиране, търси такъв който да е с ГПС модул (а не с А-ГПС).
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

+1 за навигацията.
Телефонът хаби интернет трафик, т.е. плащаш си, макар и не много.
А ови мапс са трагедия. На мен след третия опит ми се отщя да го ползвам.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Споделям мнението на DR_GIGGULS. Имам Нокия Н97 мини и не останах доволна от нея, въпреки че ползва интернет само докато се свърже със сателита.
Все пак мисля да си купя навигация.
 
Последно редактирано:
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Голямо предимство на телефона, е че винаги е с теб и ако се загубиш решението е под ръка :) В пешеходен режим и двете не можеш да ги ползваш повече от час.

GPS:

+ използваш уред, който е проектиран и произведен само и единствено за навигация
+ GPS можеш да го ползваш като пешеходец, разбира се
+ свързва се със сателит за определяне на местоположението
+ по-голяма точност. В Европа (изключая България и Румъния) те заковава на адреса
+ колкото по-голям екран има - толкова по-добре
+ ако се спреш на това търси си Гармин или ТомТом
- трябва да си вземеш поне 2 карти - европейска и българска. Ъпдейтите са безплатни в следващите 2 години

смартфон
- ползва се интернет трафик за определяне на местоположението. Когато ползваш роуминг, се плаща за трафик
- по-бавен е. По-бавната реакция може да означава да изпуснеш някое отклонение по пътя или да се въртиш многократно из кръговите кръстовища, докато нацелиш изхода.
- трябва да си купиш и стойка за него. Едва ли ще искаш да го държиш в ръка докато шофираш
- работи в рамките на обхвата на 3G. Не е особено здравословно, ако се залуташ в средата на нищото
+ по-чести ъпдейти на картите.

Аз имам Garmin Nuvi 350, купен преди 3-4 години, който ми върши идеална работа. Само за сравнение съм ползвала и нокиа н950 май беше, хич не останах очарована от него.
Но все пак, каквото и да си вземеш, винаги си носи и хартиена карта, особено в БГ, just in case :)
 
Последно редактирано:
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Ако ще я ползваш за пътуване на дълъг път пък било то и извън страната ще е по - добре да си закупиш навигация.Иначе спокойно за градски условия можеш да си вземеш един смартфон и да му качиш, я Garmin, я TomTom и да го ползваш за ориентация.Аз използвам TomTom на моето HTC TytN II с Windows Mobile 6.1 , и за дълъг път съм го тествал, но определено има забавяне понякога в позиционирането и ще се объркваш.Иначе телефона ми е с ГПС модул и не ми дърпа никакъв трафик.Тези Ови Мапс и т.н. не струват разгледай forum.pocketbulgaria.com и ще откриеш много информация за смартфоните с гпс модули и как да ги пригодиш за нуждите си.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

По - добре ще е с навигация .
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Ами аз си купих само навигация за 300 лева преди година две...
да съм я ползвал 5 пъти...

не си струва.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

300лв няма да дам, имам си правило, когато купувам нещо ново, го взимам евтино докато го разуча и после знам какво да си купя скъпо. За навигация повече от 150лв няма да дам. Служебен телефон ще взема за 50лв - тоест все същото ми излиза - въпроса е дали да е 2 в 1 или отделно.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

ама ако е по евтина ще е малък екрана...
то размера си има значение - която ти каже обратното те лъже!
не е ли поне 7 инчера ...то не може да му нацелиш екрана да натиснеш :)
от една година не го бях ползвал, и вчера го пуснах да ходя до младост някъде.
И ми писна тая да ми вика сбъркахте пътя върнете еди къде си.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Ами именно, че ако е евтина ще е малък екрана и може и нокията да е с по-голям. Ако взема нокията че навляза в света на навигацията и после ще се ориентирам лесно за автонавигация. А може и да се окаже, че нокията ми върши работа. Има си някакви нокии навигейшън едишън. А не знам ови мапс как може да са зле, след като са на навитек, а пък навитек е на нокия, а пък навитек карти ползват и гармин...???
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Май ще си взема някакъв служебен за 50лв и някаква навигация за 150лв. Жалко щеше да бъде готино да е 2в1. Досега нито едно мнение в подкрепа на смартфон навигация. Аз мислех нокия 5230 navigation...ама нейсе.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Ползвал съм навигация от телефон с андроид и отделна навигация, определено подкрепа на второто, при телефона се получаваше едно много гадно закъснение, може и да е било и частен случай де. Иначе за екрана на навигацията, те май всичките имат и гласова навигация на български, тъкмо да не се разсейваш да гледаш, докато караш.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Абсурд да караш само на гласова навигация. Ще ти мелят 'преизчисляване' до откат. Писах по-горе, екранът е важен

Танипо, картите сигурно са различни - едва ли ще раздават безплатно същите карти, дето ги иначе ги шиткат по 100-150 лв.
И.. хич не съжалявай, няма да сбъркаш с отделната навигация ;)
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Предложи някоя? Ама да не е повече от 150лв и да има карта на БГ, Румъния и Турция и Гърция вече сложена, нямам 2 дена да ровя из форуми и да настройвам..искам плъг енд плей.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Не се сещам някоя конкретна в рамките на посочения бюджет. Времето ми е дефицитно напоследък, иначе бих потърсила с удоволствие.

Така обичам да пазарувам или просто да си ровичкам за продукти. Даже днес би следвало да има убийствени промоции, cyber monday е все пак.

Погледни nuvi-тата на Гармин, модела да е задължително след nuvi 300.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

Нямам опит с уред за навигация. Не съм ползвал, но ми се налага и искам да се улесня. Надявам се някой с опит да ми помогне. Не ми се дават повече от 150лв за Навигация и 200+ лв за Нокия с навигация. Какво е предимството на едното и другото.

За мен предимството на смартфона е :

+ един телефон, който ще ползвам и за служебен
+ държа я в себе си и като сляза от колата пак я ползвам за навигация
+ обещават безплатна навигация от овистора ( означава ли това че няма да има платен Интернет трафик )
+ предполагам мога да и кача и всякакви навигационни карти дори и да спрат безплатния гювеч от овистор
+ май има някакви безплатни карти

Минуси:

- прочетох че е малко по-бавна от стандартна навигация

Не знам:

- как стоят нещата с размера, аз съм малко недоскив и обичам големи екрани, ама като гледах размерите на евтините навигации май не са по големи от тия на нокия 5230 да речем???
- какъв е принципа на работа на навигацията изобщо? защо е свързването с интернет? има ли нужда от такова? Ок ако искаш да актуализираш картите си, но не можеш ли просто да я имаш свалена картата, да въведеш точка А и В и да ти даде маршрута?


Моля ако някой има опит с тия неща да даде съвет...
Наскоро във вивател ми предложиха телефон самсунг галакси с gps за 150 лв, с някаква програма около 13 лв, смятаха да отида да го взема.
 
От: Навигация или Нокия с навигация? Моля за помощ?

За колата - GPS
И аз ползвам Garmin, доволен съм.

За разходки - GSM
Не харесвам Nokia, но ти препоръчвам тези два модела
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3122&idPhone2=4019

То не, че са много различни... :) Имат вграден GPS приемник т.е. може да изключиш опцията да те позиционира чрез клетките на оператора. Хубавото е, че можеш да им сложиш и Garmin приложение за Symbian.
Батерията им е ОК, щом ще го ползваш за служебен, предполагам е важна екстра за теб. :)
 

Горе