Най-добрите documentaries

От: Най-добрите documentaries

Подтикнат от поста на Harkon (който много ми хареса), ето и една поредица за Британските специални части - SAS.

[video=youtube;HNdgbphPLQg]http://www.youtube.com/watch?v=HNdgbphPLQg[/video]

Малко хора знаят, но една от другите ми мании е - специални части, специални операции, антитероризъм.
 
От: Най-добрите documentaries

Задължителен за гледане

[video=youtube;x9jpgLRuf3o]http://www.youtube.com/watch?v=x9jpgLRuf3o[/video]

В първата част се вижда как американците хвърлят напалм върху собствената си пехота.
 
Последно редактирано:
От: Най-добрите documentaries

[video=youtube;Je_KwUUP7l8]http://www.youtube.com/watch?v=Je_KwUUP7l8&feature=g-vrec&context=G26327deRVAAAAAAAACA[/video]
 
От: Най-добрите documentaries

Горяни - съпротива срещу комунистическо робство

[video=youtube;ZVcxA8LSDeI]http://www.youtube.com/watch?v=ZVcxA8LSDeI[/video]

Това е филм за въоръжената съпротива срещу натрапения болшевишки режим след 9-ти. Даваха вчера първата част (която пускам) по БНТ, днес след 10 минути ( в 16 ч.) почва втората. Като я качат в ютуб ще я пусна в темата. Филмът е първият по рода си, интересен е и според мен е задължително да се изгледа, защото хвърля светлина върху съдбата на едни смели хора, чиято памет е забравена от поколенията и до скоро бе забулена в червена пропагандна мъгла.
 
От: Най-добрите documentaries

Част втора

[video=youtube;5h7aUlLjPo4]http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=5h7aUlLjPo4[/video]
 
От: От: Най-добрите documentaries

Филмът е първият по рода си, интересен е и според мен е задължително да се изгледа, защото хвърля светлина върху съдбата на едни смели хора, чиято памет е забравена от поколенията и до скоро бе забулена в червена пропагандна мъгла.
Субективно.
Пропагандно.
Зле.

Партизани и Горяни са двете страни на една монета.
Ама последните 20+ години едните се представят като терористи, а другите - като герои.

Терор върху българския народ е имало и преди 9 септември.
Партизанското и прочие движения са възникнали като отговор на тоя терор.
И това не съм го научил от сериала "На всеки километър".

... Обаче за мнозинството млади българи историята на България започва от 9 Септември и нямат грам идея какво е ставало годините (непосредствено) преди това.

Политическа мъгла.
Национална дебилщина.
 
От: Най-добрите documentaries

Хайде, ще ми кажеш ли какво е ставало преди това. Понеже се имаш за много грамотен :) Напротив, на мен това ми е доста интересен исторически период и мога да ти напиша един дълъг пост за подмолната комунистическа дейност, която е работела срещу Българската държава и е била спонсорирана от вън (с чужди пари). Разбира се тези процеси започват далеч преди 1944 г. Ще спомена само няколко събития - най-големият терористичен атентат в Европа - взривяването на църквата Св. Неделя е извършен през 1925 г.(прочети книгата на Пане Бичев - "В надвечерието на атентата"), септемврийското въстание през 1923 г. (гражданска война по заповед на Коминтерна организирано от Георги Димитров и Васил Коларов, които после позорно бягат), войнишкото въстание през 1918 г., пак породено от комунистическа пропаганда. Е, нормално е да е имало ответни удари от страна на държавата и да е имало убити хора, и покрай тях невинни жертви, но за това са били виновни тези, които са мътели водите - т.е. комунистите.

Докато горянското движение е обединявало хора, които главно са били против национализацията на земята и са били от всякаква политическа принадлежност - бивши комунисти, анархисти, националисти, земеделци, демократи и прочее. Тяхното възникване (самоорганизиране) е в резултат на окупацията нашата държава от червената армия и установяването на правителството на ОФ и произтичащите от там процеси, като главния катализатор е бил терора, денационализацията и национализацията на земята.

Да оправдаваш крадците на мандри, служещите на чужди интереси шумкари....не виждам никаква логика. Защото шумкарите наистина са били терористи служещи на чужди интереси, а горяните наистина са били герои защитаващи семействата си и България, и това не са празни приказки, а история. Но ако имаш друго, обосновано мнение по въпроса, ще се радвам да го прочета.

Терор върху българския народ е имало и преди 9 септември.
За това ако може по-конкретно - от кой, кога и как.

Ама последните 20+ години едните се представят като терористи, а другите - като герои.
Това също не е вярно. За горянското движение се знае малко, това е първият документален филм. Миналата година ако не се лъжа излязоха два сборника за Горяните. Има и отделни книги, спомени на участници, но това е. Липсва каквато и да е обществена популяризация, признателност, награждаване от страна на държавата с ордени. Нали така бихме разбрали, че през последните 20+ години всички ги смятат за герои.

Докато в същото време, 2010 година, президентът Първанов награди с ордени живите антифашисти (или пишещи се за такива) по случай 65 години от победата над фашизЪма (който в България нивга не е съществувал).

Image_473020_3.jpg

Президентът Георги Първанов връчи юбилейни медали “65 години от Победата над фашизма” на 37 ветерани, участвали в боевете срещу хитлеристка Германия.
 
Последно редактирано:
От: Най-добрите documentaries

То и турско робство не е имало, спокойно :) .

Основната причина са липсата на историческа обективност в момента е щото понастоящем засегнатите от комунизма са МНОГО ПОВЕЧЕ от засегнатите от фашизма. Едва ли не всички сме такива. Понеже партизани не останаха много живи. Пък живели по времето на социализма - мнооооого; сички ние, с изключение на вчерашните келеши.

Но в същото време всички сме и жертви на демокрацията.... Ама никой не е замучал още. Парадокс, а? :)
Ми просто не му е дошло времето.

Изчакай 50-ина години и гледай.
 
От: Най-добрите documentaries

Аз съм спокоен. Ако ми докажеш, че не е имало турско робство, тогава бих се съгласил, че не е имало. Засегнати от фашизма в България НЯМА, защото в България никога не е имало фашизъм, който съществува само и единствено в Италия. Все още чакам информация за зверствата срещу обикновените хора, които уж били породили партизанското движение :lol:
 
От: Най-добрите documentaries

Фашизъм не е имало. Имало е фашисти. И те на практика са управлявали страната.

Ако ми докажеш че е имало турско робство, ще ти докажа горното.

Информация за зверствата мога и от първа ръка да ти дам. Примерно имам в рода изтезавани и убити от тогавашната власт. Едната от жертвите е 13-14 годишно момче (не помня точно в момента) - екзекутирано публично от началника на локалната жандармерия. Не по време на престрелка. Бил е с вързани ръце. Провинението му: бил е ятак на партизани.
 
От: Най-добрите documentaries

България е била ЦАРСТВО (в недемократичния си период) и не е била управлявана от никакви фашисти, а от Н.В. Цар Борис III. Царство България ЗАБРАНЯВА и преследва крайните националистически организации към средата на 30-те години. Нещата, които пишеш са смешни, как "фашистки" режим ще преследва и забранява "фашисти"? Айде стига червена пропаганда и пак ти казвам - фашизъм има само в Италия.

А за момчето, това, че е бил на 14 години не е никакъв коз. Аз имам роднина, комунист, който на 14 години отива в Испания и участва в гражданската война на страната на левите сили. После бяга в СССР, след 44-та се връща и става генерал от БА. Щом едно дете/момче е помагало на терористи избивали хора, значи е знаело какво рискува и какво предава. Но дори в този случай екзекуцията му не може да се нарече терор на невинен човек, защото това момче е било помощник на терористи, които са работели против държавата, извършвали са атентати и са убивали невинни хора. По твоята логика и публичната екзекуция на хората взривили църквата “Света Неделя” (е, обесили са ги) може да се нарече терор.

2371.jpg

Екзекуцията на атентаторите над църквата “Света Неделя”: Марко Фридман, Петър Задгорски и Георги Коев, София, 27 май 1925 г. - от сайта lostbulgaria.com

п.п. Искрено се надявам да започнеш да усещаш несъстоятелността на мненията си :) За Турското робство да си внимавал в училище :p

п.п.п. И предлагам да спрем със спама по темата. Тук не е исторически форум, а и ти не си достатъчно добре подготвен, за да водим този спор. Предлагам да пуснеш някой документален филм за партизаните, за да се уравновесят позициите :)
 
Последно редактирано:
От: Най-добрите documentaries

Оф, това за турското робство беше сарказъм.

Ако четеше внимателно, щеше да забележиш, че не оправдавам едните за сметка на другите. Максимално обективен съм. Знам, че комунистите са вършели зверства след 9-и. Мога и за това да дам твърде конкретни примери, ама не са приятни. Но горяните примерно да ми ги представяш като смели и благородни хора е смешно. Това са били предимно подлизурковци, доносници и прочие слуги на предишния режим. Знаели са че ще ги погнат и затова са фанали гората - по примера на тия, дето до оня ден са преследвали. Приемам че е имало някой и друг интелектуалец и демократ/идеалист.

Поддръжниците на тъпата съвременна пропаганда имате само една Света Неделя за пример и я повтаряте като развалени грамофонни плочи.

Нямам нищо против да постваш документални филмчета, ама не давай моля ти се оценки от типа на "смели хора", "комунисти-зверове" и прочие подобни. Нямаш необходимата информация. Мозъкът ти е промит. Даже ти липсват и умения да мислиш самостоятелно по темата като гледам.
 
От: Най-добрите documentaries

Давам ти за пример атентата в "Св. Неделя", защото това е най-големият терористичен атентат за 20 в. в Европа. Мога да ти дам и други примери за храбрите подвизи на комунисти и анархисти, но не виждам смисъл. Потърси си сам информация за геройствата на отряда "Антон Иванов" например.

И по-горе ти го написах - едните се борят, срещу България, за световната комунистическа революция - да установят диктатура на пролетариата, а другите се сформират, като реакция срещу диктата и терора. Хората са хванали гората и са се борели срещу комунизма, защото комунистите са им отнели личната собственост и нещото, което най-много са обичали - ЗЕМЯТА. За какви доносници на стария режим говориш? Какви подлизурковци?

Настават 40-те безотговорни дни, започват масови чистки и убийства, след това (няколко години) идва колективизацията на земята и ти взимат всичко. За селяните кое е било най-важното - земята и животните. Нормално е да е имало съпротива, не мислиш ли? Разбира се, че са смели хора. В други случай пък, идва заповед на Коминтерна за създаването на македонска нация и започват репресиите срещу всички, които не са искали да се пишат македонци. Това поражда съответните реакции на родолюбивите македонски българи. И прочее. Въобще, жалко е, че си слабо запознат с историята, но продължаваш да спориш.

Информация имам, щото обичам да чета книги, но до сега не съм видял да си ми дал конкретен пример и факт. Мозъкът ми не е промит, но се интересувам от история и имам мнение. Не знам как разбра, че не мога да мисля самостоятелно, след като точно твоите постове са пълни с клишета, които лесно се оборват. Или ми дай конкретни факти защо да не смятам комунистите за зверове, а другите за герои, или смятам спора за приключен.
 
От: Най-добрите documentaries

Темата поначало не ми е интересна.
Просто не ползвай мястото за документални и образователни филмета за разни пропаганди и си ОК за мен.

На тебе и на никс ви чета фанатичните излияния с удоволствие щото ме кефят как забавно са поднесени.
Фанатизъм на такива теми е удачен предимно в хумористичен аспект.
Както аз примерно си позволявам да плюя по Исляма, арабите и прочие.

Ама на моменти просто виждам по нещо дето е тъпо по вреден начин и няма как да не го изкоментирам.
Кога са писани тия книги?
Нали знаеш, че един режим не е станал история преди да минат минимум 50 години.
Брой 50 години от 10 ноември 1989 и тогава чети книги за комунизма.
В момента освен писанията на разни репресирани псевдоинтелектуалци, описващи личните си драми, и пишман-любител-демократи друго не можеш прочете.

Нещата не са само черни и бели.
 
От: Най-добрите documentaries

Темата е за документални филми и аз пуснах такъв, който даваха по БНТ + кратък коментар от мен. Проблем не виждам, тук е демократично място и ще коментирам както и каквото си искам. Ако не ти харесва, имаш право да не ти харесва. Изразът, който те е подразнил е "червена пропагандна мъгла" и който е на място, защото тези хора в миналото са представяни, като обикновени разбойници, което както и да го погледнеш си е една долна лъжа. Обясних ти кратко и ясно защо според мен не са такива и са герои, ако не възприемаш моята гледна точка, имаш право на това.

Поздрави :)

п.п. Малко полезни връзки по темата:

Горяните - ЗАБРАВЕНАТА СЪПРОТИВА
Горянското движение
 
От: Най-добрите documentaries

Ама коментирай си колкото искаш, въпросът е че и аз ще те изкоментрам на 'въпреки' ако не съм съгласен :) .

Няма как да не обявят горяните за разбойници. Нормално.
Но те са били толкова смели, колкото и партизаните.
Вероятно по-малко. Просто щото повечето са фанали гората по принуда на практика - усетили са задаващата се жега.
Докат партизаните - обикновено по избор, заради техните си идеали. Абстрахираме се от това колко залюхани може да са им били идеалите.

В таквизи конфликти добри и лоши трудно се разпознават.
Героизмът по време на конфликт (според мене) трябва да се уважава независимо от коя страна е проявен.

ПС: Сега зачетох това от първия ти линк - забелязваш ли абсолютно същия хвалебствен патос? Като тоя на 'народната власт'. Старата песен на нов глас. "Герои, борци, готови да се впуснат неуморно в битка,... блаблабла". Смех.
 
Последно редактирано:
От: Най-добрите documentaries

Food INC, Gasland... два филма, които определено трябва да се гледат. :)
 
От: Най-добрите documentaries

Mного добър документален филм:

[video=youtube;qsIUbRPLq1Y]http://www.youtube.com/watch?v=qsIUbRPLq1Y&feature=related[/video]
 

Горе