Намален CTR на страница от Google Adsense

nikste

Active Member
Вече четвърти ден на 4 мои сайта CTR на страница от Google Adsense ми е 3-4 пъти по-нисък. Мисля като луд какво може да бъде, но не мога да разбера. Това, което ще кажа за сайтовете е следното:
- не съм правил абсолютно никакви промени по дизайна и структурата
- посещенията не са спаднали спрямо предишните дни
- цената на клик също се движи в нормални граници
- появяват се разнообразни реклами (текстови и графични)
- попитах колега в конкурентен на моите сайтове и при него няма намаление на CTR на страница
- нямам и предупреждения от Гуугъл, всичко в профила е наред
- някои от сайтовете са на по няколко години
- сайтовете са главно за картинки, но няма картинка, която да е против програмната политика на Гуугъл

Това, което е общо между тях е: всички са на един хост и в последния месец правих реклама и към четирите сайта (на 4-5 места има едновременно линкове към тях)

От многото разсъждения само едно нещо ми се върти в главата: Гуугъл временно не показват пълния CTR на страница само за тези сайтове, поради проблем в системата или някакъв друг техен проблем.

Въпроса ми е: какво може да накара потребителите да спрат да кликат на рекламите и то 3-4 пъти по-малко, като до сега такова нещо не ми се е случвало.
? Това, че съм ги рекламирал на едно място може да значи всичко друго, но как Гуугъл ще накара хората да кликат по-малко ако се е разсърдил по някакъв начин на това нещо. Какво ли не ми мина през главата, но нещо логично, което да обяснява това не намерих.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Някой може да е насочил скъпи реклами към твоите сайтове. Отделно може да е тръгнала рекламна кампания на някоя голяма компания. Техните реклами обикновено са по-скъпи, но доста антикликърски, паради ниската си релевантност на съдържанието. От там идва и ниския CTR, но за сметка на това приходите са същите, защото клика е скъп Няма място за притеснение. Последно време доста рекламират Лидъл и разни фирми за бързо кредитиране, най-вероятно е от тях..
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Това, което казваш изглежда логично, но цената на клик не се е повишила, а в конкурентния сайт, който споменах няма намаление на CTR на страница. Все пак много се надявам да е точно така, както казваш.

Ако някой е имал нещо подобно като проблем моля да сподели.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Две обикновено са причините:
1. Основната е, че читателите свикват с позициите на рекламите и ги завладява тъй наречената рекламна слепота. Но това не става рязко както в случая
2. Другата е, че някой по-як (като Кока-Кола например) е почнал брандиране. Няма кой да клика върху банери на Кока-Кола. Та този по-як в случая вероятно е Лидъл.

P.S. biaaro е казал втората причина вече, но явно не чета докрай :)
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

То, като се замисля и аз не бих щракнал на реклама на Лидъл :)

Ако има и други предположения съм готов да ги "изслушам"

ПП: Погледнах сега по-подробно и на Лидъл не се появяват вече реклами или се появяват рядко и то май само за банер тип 336х280рх и 300х250рх, а аз имам и други банери, на които разчитам. Причината явно е друга
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

То, като се замисля и аз не бих щракнал на реклама на Лидъл :)

Ако има и други предположения съм готов да ги "изслушам"


То не е до това дали ти се клика на реклама на Лидъл. По скоро става въпрос за релевантност на рекламите, както казах. Все пак ако се намираш в сайт за ябълки, трудно ще се заинтересуваш от реклама на въглища.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Лидъл са се погрижили за релевантността. Имат акценти чрез различни банери.

При мен основните са 300x600. Та от 8 март насам българоезичните едвам кретат. Но ще изтърпя Лидъл до Великден.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Лидъл са се погрижили за релевантността. Имат акценти чрез различни банери.

При мен основните са 300x600. Та от 8 март насам българоезичните едвам кретат. Но ще изтърпя Лидъл до Великден.

Може и така да е. Аз изобщо не ги гледам рекламите вече, преди по се задълбочавах, ама вече гледам само приходите. :) Сега цъкнах да видя какво показвам и останах потресен... Яне Янев иска нещо да обяснява на моите потребители чрез видео реклама:| Иначе здраво са налазили Мото Фое, което е добре....

Сега се сетих, че преди 4 години на изборите беше голяма "жътва" Бой-Костов и другите тъпотии бяха по 40-50 цента. Такива резултати не съм виждал отново. Сега идват избори, дано да повторим. :rolleyes:
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Може и така да е. Аз изобщо не ги гледам рекламите вече, преди по се задълбочавах, ама вече гледам само приходите. :) Сега цъкнах да видя какво показвам и останах потресен... Яне Янев иска нещо да обяснява на моите потребители чрез видео реклама:| Иначе здраво са налазили Мото Фое, което е добре....

При Яне Янев с това клипче в YouTube пък е друг номерът. Къде ми отиват приходите от 50-те процента надценка за политическа реклама? :confused:
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Все още съм отворен и за други предложения. За съжаление, понеже явно никой не е имал подобен проблем до сега трябва да се предлагат само хипотези
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Е щом не ти изнасят хипотезите, то се отвори за промени по сайтовете си.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Все още съм отворен и за други предложения. За съжаление, понеже явно никой не е имал подобен проблем до сега трябва да се предлагат само хипотези

Това последното ме разби направо. Те колегите ти написаха най-вероятните "хипотези". Най-вече зависи от вида на рекламите, защото доколкото разбирам нямаш коренна промяна в трафика. То при адсенс формулата е следната:
100 правила + 100 изключения = 100 хипотези
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

Това последното ме разби направо. Те колегите ти написаха най-вероятните "хипотези". Най-вече зависи от вида на рекламите, защото доколкото разбирам нямаш коренна промяна в трафика. То при адсенс формулата е следната:
100 правила + 100 изключения = 100 хипотези

Моля те да четеш какво съм писал нагоре. Проверил съм конкурентен сайт, на който се пускат същите реклами (то какво друго да се пуска) и няма никакво намаляване на CTR на страница! При мен са до 4 пъти и то само на 4 сайта, на всички останали е нормално, защото поддържам и други сайтове. Не е възможно изведнъж хората да спрат да кликат, явно не е от вида реклама, колкото и да ми се иска да е така.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

По принцип от колко време е тази аномалия? ....Видях, че си писал, че е така от няма и седмица :). За мен 4-5 дена са много кратък период от време, за да се правят някакви генерални заключения.
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

И за това да те питам:
4 мои сайта CTR на страница от Google Adsense ми е 3-4 пъти по-нисък...

По отделно ли ги сравняваш или общо. Нали на главната страница ти е даден общия % CTR - той ли е по-нисък или и 4-те сайта по отделно са в това положение?
 
От: Намален CTR на страница от Google Adsense

На теория, елементарната логика показва, че ако не се обръща внимание на "хипотези", то при ситуация, в която два тъждествени сайта показват различен CTR, трябва да се проверяват грешки в самите сайтове.

На практика обаче, може да си скъсаш нервите в търсене на грешка и да си съсипеш сайта от нововъведения, а накрая да се окаже, че единият сайт е имал по-голям процент потребители с включени персонални настройки, примерно.

Затова разумното е да се следват "хипотези". Пестят време и не налагат трудоемки решения.
 

Горе