Настолен компютър

От: Настолен компютър

Е, за повече пари е ясно, че по-хубаво нещо можеш да си купиш, но и там няма гаранция. Авторът на темата казва, че не му трябва за игри. На мен също не ми трябва нещо за игри, мина ми времето за такива неща, обаче ми трябва да може да поддържа безпроблемно Аутокад. Старият ми комп го прави, докато лаптопът - не. За марките много съм раздвоена - един монитор на Сони имах (по ония времена около 600 лв. струваше), който предаде багажа малко след като му изтече гаранцията и се оказа, че някаква много рядка лампичка е изгоряла. Лаптоп Вайо - пак проблеми. Сега с HP, но не е мой, за временно уж го ползвам, но и той проблемен.
 
От: Настолен компютър

Направи ми впечатление, че някои пишат, че след 3-4 години какъвто и да бил компютърът, се сменял. Колкото и бързо да излизат все нови и нови подобрения, ако действията, които се налага да извършваш на компютъра, не се изменят, мисля, че може и по-рядко да се сменя. Моят настолен компютър например е от 2007 или 2008, не съм сигурна. За това време е давал проблеми единствено по вина на задклавиатурното устройство - пипвала съм разни вируси и веднъж се опитах да го почистя сама и след това не помнех къде стои вторият вентилатор. Иначе, да, слагани са му е допълнително РАМ и хард. Виж, за лаптопа, който е по-нов, въобще нямам късмет - проблеми, проблеми... Така че, търся си съвети за читав и евтин лаптоп.

Така, в една фирма има 4 компютъра от 98-ма и са още с вин 98 и си обработват успешно документацията за продукцията, материалите, фактури и счетоводство. И това вече 16 години. Без да се е налагало преинсталиране или подобрение на машините.
 
От: Настолен компютър

Така, в една фирма има 4 компютъра от 98-ма и са още с вин 98 и си обработват успешно документацията за продукцията, материалите, фактури и счетоводство. И това вече 16 години. Без да се е налагало преинсталиране или подобрение на машините.

До неотдавна в Пентагона най-масовия компютър бе с i486 архитектура. :beer:
 
От: Настолен компютър

Не знам защо свързвате мощния комп само с игри. Ако иска да обработи Full HD видео как ще го направи с комп за 400 лв? Ами ако иска да си пусне 3D филм на телевизора през компа? Сега ще кажете да, ама малко хора се занимават с обработка на видео и гледане на 3D филми. Грешка! Вече масово има телефони, които снимат Full HD видео. Да речем, че автора на темата си купи такъв телефон, започне да прави клипчета на детето/децата му, или някакви други любителски клипчета, след което реши да ги изреже или обедини в един клип, дали компа за 400 лева ще му свърши работа?

Моят съвет е, след като си решил да отделиш повече пари за читава машина - купи си нещо по-мощно. Дори и днес да не ти е необходима мощ, не се знае дали утре няма да ти се наложи.
 
От: От: Настолен компютър

Не знам защо свързвате мощния комп само с игри. Ако иска да обработи Full HD видео как ще го направи с комп за 400 лв? Ами ако иска да си пусне 3D филм на телевизора през компа? Сега ще кажете да, ама малко хора се занимават с обработка на видео и гледане на 3D филми. Грешка! Вече масово има телефони, които снимат Full HD видео. Да речем, че автора на темата си купи такъв телефон, започне да прави клипчета на детето/децата му, или някакви други любителски клипчета, след което реши да ги изреже или обедини в един клип, дали компа за 400 лева ще му свърши работа?

Моят съвет е, след като си решил да отделиш повече пари за читава машина - купи си нещо по-мощно. Дори и днес да не ти е необходима мощ, не се знае дали утре няма да ти се наложи.
Не можах да си подбера частичен цитат и оставям целия.
Новия ми телефон снима в 1920х1080p@30fps. Наскоро правих точно описаното от теб - от няколко клипчета сглобих един, изрязах ненужни части, вкарах лого. Не стана особено голям - 1,35 Гб. Обработката не отне много време - не се наложи да ползвам опцията "Изгаси компютъра след края на процеса". :lol:
Процеса по обработката протече гладко на компютър за 260 лв.

Относно асемблирането.
Преди бях твърд привърженик. Преди двайсетина години си сглобих първия такъв компютър по мой тертип. Стана супер машинка, каквато в САЩ още нямаше по магазините - такава конфигурация се появи на пазара след около три месеца.
Високата производителност си има цена - и като пари, и като време и знания. Няма смисъл да асемблираш нещо, без да знаеш в детайли двата по-добри и двата по-лоши аналози на детайла, който ще ползваш. За да асемблираш, трябва да напаснеш по производителност всички детайли. Един само да е тясно място, и обезсмисля всички останали. Виждал съм видеокарти от 480 долара, забодени на дъно, което пуска едва една трета от възможностите на видеокартата.
Ако наистина ми трябва страхотна производителност, ще седна и ще почета. И ще асемблирам. Актуалността ще е максимум до една година.
За ежедневни цели предпочитам заводски направена машина.

Никой не си купува по-тесни дрехи, че очаква да отслабне. Както и не си купува по-широки, защото очаква да напълнее.
На хардуера цената и производителността пада по-бързо от актуалността на новините по света.
 
От: От: Настолен компютър

Не можах да си подбера частичен цитат и оставям целия.
Новия ми телефон снима в 1920х1080p@30fps. Наскоро правих точно описаното от теб - от няколко клипчета сглобих един, изрязах ненужни части, вкарах лого. Не стана особено голям - 1,35 Гб. Обработката не отне много време - не се наложи да ползвам опцията "Изгаси компютъра след края на процеса". :lol:
Процеса по обработката протече гладко на компютър за 260 лв.

С какви параметри ти е компютъра за тия пари и с каква програма обработваш видеото?

Никой не си купува по-тесни дрехи, че очаква да отслабне. Както и не си купува по-широки, защото очаква да напълнее.

Това е така защото не знаят дали ще напълнеят, даже се надяват да не стане. Много хора обаче купуват по-голям номер дрехи за бебетата си (например ако купуват тениски през зимата), защото знаят със сигурност, че ще израснат. Както се знае със сигурност, че компютъра им ще остарее.
 
От: От: От: Настолен компютър

С какви параметри ти е компютъра за тия пари и с каква програма обработваш видеото?
Не е нещо особено:
Fujictsu Siemens C5730 E-Star4. Среден клас от модела: Intel® Core™2 Duo E7300 (2.66 GHz, 3 MB, 1066 MHz); 2 Gb RAM - бе с 1 Gb, добавих още 1 Gb, в чифт;
Windows 7 Ultimate Media Center Edition, SP1; Видеокарта Intel(R) Q45/Q43 Express Chipset (817302 KB).
Има нужда от още RAM и HDD място - изчаквам подходящи оферти. Справя се прилично с 20-30 таба в Хром, Пикаса, Irfanview, Скайп, 3-4 таба на GIMP и 10-ина таба в K-Meleon. Плюс Avidemux и Movie Player Classic. Нещо, което често се среща при мен.
Програмата е Avidemux, 32 bits - free and open-source. Голям зор видях, докато намеря програма, работеща добре с MP4 файлове!
Започне ли обработката на видеофайла от Avidemux, другите неща не летят, но могат да се ползват. ;)
 
От: Настолен компютър

Значи да дам малко повече информация
Имам монитор,
Ще ми трябва за програмиране още съм в началото на уроците и не знам какви ресурси ще ми трябват за компилиране и изпълнение на кода и т.н.
Вградена видео карта ще ми свърши ли работа ?
Относно парите съм дал такава сума защото имам само толкова ако може да ми излезе по-евтино по-добре има къде да ги похарча другите.
 
От: Настолен компютър

Значи да дам малко повече информация
Имам монитор,
Ще ми трябва за програмиране още съм в началото на уроците и не знам какви ресурси ще ми трябват за компилиране и изпълнение на кода и т.н.
Вградена видео карта ще ми свърши ли работа ?
Относно парите съм дал такава сума защото имам само толкова ако може да ми излезе по-евтино по-добре има къде да ги похарча другите.

Ще ти свърши работа и вградена видео карта в този случай. Щом ще го ползваш само за програмиране, спокойно можеш да вземеш някоя конфигурация за около 300-400 лв.
 
От: Настолен компютър

за конфигуриране е най-важен монитра, стола и правилната поза :)

и да плюскаш по-малко...
 
може и нещо втора ръка да се вземе ако ориентацията е бюджетна...

Иначе ако ще е евтин нов бих заложил на АМД аз съм си фен... ще се вземе повече при едни същи пари вкарани...
 
От: Re: Настолен компютър

може и нещо втора ръка да се вземе ако ориентацията е бюджетна...

Иначе ако ще е евтин нов бих заложил на АМД аз съм си фен... ще се вземе повече при едни същи пари вкарани...

Защо си фен на АМД- с какво те привличат повече?
 
Ами определени модели винаги са давали повече производителност за парите си спрямо intel, а и можеби сантименталност първият ми личнен компютър беше амд к6 2 на 300 мхз с 3д нау, който мачкаше пентиум двойките на quake 2 отвсякъде ... а единия мегабайт кеш на дъното (тогава) беше нещо срещу което интел мрънкаха а после всички взеха да го слагат в процесорите

Греенето което се появи в следващите години никога не е било чак голям проблем стига да е бокс процесор и кулър...


минлата година си подарих един стар десктоп на едно бедно детенце за да не го хвърля - амд от 2005 не беше мръднал с ати 9650 и линукс минт и 768 рам гледаха си се клипове, фейсбук игрички всичко....
 
От: Re: Настолен компютър

Ами определени модели винаги са давали повече производителност за парите си спрямо intel, а и можеби сантименталност първият ми личнен компютър беше амд к6 2 на 300 мхз с 3д нау, който мачкаше пентиум двойките на quake 2 отвсякъде

Греенето което се появи в следващите години никога не е било чак голям проблем...


минлата година си подарих един стар десктоп на едно бедно детенце - амд от 2005 не беше мръднал с ати 9650 и линукс минт и 768 рам гледаха си се клипове фейсбук игрички

По моя преценка, долу горе разбирам, минали са ми стотици компютри през ръцете в сервиз, ако искаш евтинои силно - АМД - ако искаш стабилно и сигурно - Интел :)
Същото важи и за видеокартитр амд- нвидиа.

Разбира се това е мое мнение, всеки си има предпочитания.
 
От: Настолен компютър

И аз съм горе-долу на същото мнение като AMOUN. И аз съм работил в сервиз и от това, което ми е преминавало през ръцете, не съм видял сходни AMD и Intel на масата и AMD да издуха Intel-а...
 
Re: От: Re: Настолен компютър

@AMOUN - Предполагам че клиентите който са избрали амд заради цена са избрали съответно и евтин модел дъно, и евтино видео и това е бил таванът им... затова е имало фалове по често

Амд то box cpu си е с три години гаранция да кажем, от там с едно дъно среда работа гигабаит ще изкарат много

а за видеокартите няма да ме убедиш че едно ати на saphire (личния ми избор за видеокарта - не ми се е повреждала никога) ще се повреди по често от noname nvidia

такъв беше комютъра който подарих... въпреки че е на вече на 9 години (беше на 8 като го дадох)...

за същите Интел с някое по евтино дъно например елитгруп и нонейм карта не бих заложил че няма да се поврежда по често
 
От: Re: От: Re: Настолен компютър

а за видеокартите няма да ме убедиш че едно ати на saphire (личния ми избор за видеокарта - не ми се е повреждала никога) ще се повреди по често от noname nvidia
...

Имал съм за лично ползване, понеже обичам да ми е силно пц-то ако ми се доиграе игра и двата вида карти, както и пак за много клиенти асемблирах компютри и пак е същото :)
С радеона винаги имам едно на ум, прегряваха, даваха ... забравих им името артефакти ли им казваха?

Игрите даваха грешки,
предимно на win XP ми е опита и то преди 4-5 години основно де.
сега може да е друго.

Но имам ли пари ще си купя нвидиа - интел - гигабайт - това е :)
 
Re: От: Настолен компютър

И аз съм горе-долу на същото мнение като AMOUN. И аз съм работил в сервиз и от това, което ми е преминавало през ръцете, не съм видял сходни AMD и Intel на масата и AMD да издуха Intel-а...

Гледай ги сходни като пари особено в по ниския клас тогава се получава :)

И особено ако някой реши да ползва виртулаизация да кажем... гледай процесорите в последните две години... интел имаха навика да режат инструкциите в не сървърните процесори и тези който са струваха до 300 лв... докато на Phenom II има пълния сет инскрукции като оптерона :)

(не съм проучвал но май и на по ниския клас атлон 2 присъстват и не са махнати )
 
От: Настолен компютър

Моят комп е към 6-годишен, с Интел и Nvidia geforce, и е нямал проблеми, но щом и амд-то не дава проблеми, вярно почвам да се чудя има ли значение какво ще си купиш.
 
От: Настолен компютър

Аз пшоследния пост не го осмислих както трябва, май ми е малко коката...
 

Горе