На "Вие" или на "ти"

rtrtrt

Member
Ще стартирам един нов сайт. Мъчи ме следният въпрос: Текстовете на "Вие" да бъдат или на "ти".
Досега ползвам "Вие", "можете да ползвате", "запишете се за бюлетин"
Но ми прави впечатление, че масово се ползват текстове които са във формата "ти"
Ще ми е интересно и полезно, ако споделите мнения по въпроса.
Кое е по-доброто от комерсиална гледна точка?
 
От: На "Вие" или на "ти"

Зависи от типа на сайта ако аудиторията е по обикновена и масова може на на ти ако е по бизнес ориентирана на вие.
 
От: На "Вие" или на "ти"

Зависи какви клиенти очакваш и какво продаваш.
Ако примерно си ориентиран към по-млади хора, жени или продаваш дрехи, обувки, козметика и т.н. бих използвала "ти".
Ако продавам техника, машини и подобни бих използвала "Вие".
 
От: На "Вие" или на "ти"

Попитай психолог, ще ти обясни по-добре. Или може би в краен случай дизайнер... но като гледам тук с едно-две изключения няма такива дизайнери, които да знаят отговора.
 
От: От: На "Вие" или на "ти"

Попитай психолог, ще ти обясни по-добре. Или може би в краен случай дизайнер... но като гледам тук с едно-две изключения няма такива дизайнери, които да знаят отговора.

от любопитство дизайнера с какво точно ще е полезен в случая?
 
От: На "Вие" или на "ти"

Знания за това кое е по добре да ползва вие или ти? Или нещо аз не разбрах смисъла но ми звучи доста нелогично това. Занимавам се с графичен дизайн но незнам с какво това ще ми е полезно, че чак да дам съвет по темата.
 
От: На "Вие" или на "ти"

Знания за това кое е по добре да ползва вие или ти?

Да, точно с това може да помогне!
 
От: На "Вие" или на "ти"

Зависи какви клиенти очакваш и какво продаваш.
Ако примерно си ориентиран към по-млади хора, жени или продаваш дрехи, обувки, козметика и т.н. бих използвала "ти".
Ако продавам техника, машини и подобни бих използвала "Вие".

Изобщо не съм съгласна с това.

Това, че съм жена и купувам дрехи и обувки, не означава, че търговецът има право да фамилярничи с мен. На ''ти'' може да се говори само на деца. На непознати, големи хора - задължително в учтива форма.

Към автора на темата: Никога няма да сгрешиш с учтивата форма. Най-малкото, ще бъде прието сякаш говориш в множествено число. Все пак се обръщаш към много клиенти, а не търсиш само един, с който да се държиш фамилярно, нали? :)
 
Последно редактирано:
От: На "Вие" или на "ти"

Учтивата форма е задължителна. Така изразяваш уважение към хората. Всеки посетител или клиент би го разбрал и би "върнал" жеста. Фамилиарниченето не е за предпочитане. Скъсяването на дистанция в доста случаи е неприемлива и по-скоро не би донесла успех.
 
От: На "Вие" или на "ти"

Както и по рано казах поне за мен има значение тематиката на продукта който се прави. Ако се отнася за футболна спортна или тиин тема вие не би се вписало добре или някаква бойна тематика.
 
От: На "Вие" или на "ти"

Тук дори не иде реч за учтива форма. Ти се обръщаш към много клиенти, а не към един. Значи - множествено число.
 
От: На "Вие" или на "ти"

На "ти" за мен лично е досадно независимо от тематиката на сайта. Има и известен брой периодични издания на хартия, които също са избрали този тип комуникация и там вече идва прекалено.

пп: говоря като клиент/потребител.
 
От: От: На "Вие" или на "ти"

Изобщо не съм съгласна с това.

Това, че съм жена и купувам дрехи и обувки, не означава, че търговецът има право да фамилярничи с мен. На ''ти'' може да се говори само на деца. На непознати, големи хора - задължително в учтива форма.
Разбирам и твоята позиция. Предполагам, че си по-възрастна. :|

Достатъчно е да се видят страниците на 3-те мобилни оператора и 20-30 магазина, за да се види, че използването на "ти" не е табу. :)
 
От: От: На "Вие" или на "ти"

Разбирам и твоята позиция. Предполагам, че си по-възрастна. :|

Достатъчно е да се видят страниците на 3-те мобилни оператора и 20-30 магазина, за да се види, че използването на "ти" не е табу. :)

А трябва ли да си много възрастен, за да се сетиш, че хората с по-голяма покупателна способност предпочитат разни непознати да не им говорят на ''ти''?

И изобщо, за къв чеп трябва да говориш само на един човек, след като искаш да продаваш на колкото се може повече? Think a Little. ;)

п.с. И защо пък мобилните оператори трябва да са еталон за маркетинг стратегии??? Ако нямахме нужда от комуникации, нямаше даже да ги има с тоя халташки подход към потребителите. Нормално е да говорят на ''ти'' на дечурлигата - те са им основната таргет група. Да ми говориш, обаче, че ако продаваш обувки на жени трябва да им говориш фамилярно - не мерси.
 
От: От: На "Вие" или на "ти"

karelia - Възрастта няма значение, други неща трябва да се вземат предвид.
 
От: На "Вие" или на "ти"

Изобщо не съм съгласна. :)

Ако целевата ми група примерно е жени 18-35г. изобщо не биха ме интересували 50г жени и мъже, въпреки че биха били с по-голяма покупателна способност.
Има доста причини за използването на "ти".

eddf2d6d458c92c7095bcc8aa75ba9d4c33c5b4c.jpg

GS234-SP-BG.jpg


Как ще няма значение? Възрастта е от огромно значение в маркетинга.

Кажете как се намалят снимки:shock:
 
От: На "Вие" или на "ти"

karelia - това което си показала със снимката не е заради възрастта! Идеята е друга. :)
 

Горе