"На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

happyslacker

New Member
" Засега не виждам обаче държавата да взима някакви сериозни мерки за икономическо стимулиране – най-вече нормализиране на разплащанията, запазване на благоприятната данъчна система, намаляване на бюрократичните и административните тежести върху бизнеса. "

Според Хърсев не е проблем държавата да има балансиран бюджет, тоест да се простира според чергата си.

"Когато икономиката върви надолу и данъчните приходи намаляват, се налага рязане на разходи. А не да се взимат пари от обикновения човек или фирмата, които също са в затруднено положение, за да се издържат „свещените крави“, заява той. "Свещените крави", според него, са полицията и нереформирани сектори като здравеопазването: "Категорично съм за повишаване на пенсионната възраст – ще работим по-дълго, след като сме се докарали дотам, че на един работещ да има двама безработни, плюс да се издържа държавен чиновник и полицай....Не може един работещ да издържа четирима души – никъде в света подобна формула не е била успешна. Значи намаляваме чиновниците, намаляваме агенциите, намаляваме полицаите, влизаме в здравеопазването, ликвидираме всякакви грандомански проекти...", предлага експертът.

Хърсев: Чакат ни години депресия

Познайте коя държава от ЕС има най-много полицаи на глава от населението :)
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Защото няма кой да осигури нормални работни места :)
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Защото безработните не знаят как или не могат да си осигурят сами работни места. Всеки е свободен да се самонаеме на работа.

Никой не е длъжен да им осигурява работни места.

Ако държавата пилееше по-малко ресурси (да се чете: отнемаше по-малко ресурси от хората чрез данъци и данъци "осигуровки") хората щяха да имат повече пари, да харчат повече пари и по този начин щяха да се създават повече работни места.

Аз например бих създал няколко работни места, ако данъчно-бюрократичната тежест не беше толкова голяма. Обаче като си помисля какви бюрократични разправии ще имам, ако реша да регистрирам фирма в България (за да създавам работни места тук) ми става лошо.

Предпочитам да протестирам срещу неразумната политика (за която са виновни всички, които имат право на глас) като съм ограничил разходите си в България до минимум (така губи държавата, защото събира по-малко ДДС) - избягвам да купувам излишни неща.
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Заплащането,което се предлага навсякъде е просто подигравка.Искат да се работи здраво,а парите са смешни(ти трябва храна да си плащаш,цигари или друго..личен разход)Хората просто се осъзнават,че е тъпо да работиш за нищото.Отделно те изгърбват да работиш повече,а парите са си същите.Просто ситуацията е критична.Обаче манипулаторите са хитреци,защото знаят,че ти трябва и няма как без това.На много много малко места съм видял доволни хора(говориме за държавна или каквато и да е институция)
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Заплащането,което се предлага навсякъде е просто подигравка.Искат да се работи здраво,а парите са смешни(ти трябва храна да си плащаш,цигари или друго..личен разход)Хората просто се осъзнават,че е тъпо да работиш за нищото.Отделно те изгърбват да работиш повече,а парите са си същите.Просто ситуацията е критична.Обаче манипулаторите са хитреци,защото знаят,че ти трябва и няма как без това.На много много малко места съм видял доволни хора(говориме за държавна или каквато и да е институция)

Никой не е задължавал някой да работи на смешни пари. Хората сами искат да работят. Всеки има право на избор.
Аз навремето започнах на 40-50лв / месечно. Супер смешна цифра, ама не ми се стоеше в къщи по цял ден.
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Ако не те устройва заплащането, което предлагат работодателите, стани работодател на себе си! Така сам ще определяш собствената си заплата :)
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Ако не те устройва заплащането, което предлагат работодателите, стани работодател на себе си! Така сам ще определяш собствената си заплата :)
Да, но в такъв случай ще трябва да я споделиш с държавата 50:50 :)
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Никой не е длъжен да им осигурява работни места.
Така е. Прав си бате. Държавата е длъжна или поне малко да е ангажирана да насърчава бизнеса да предоставя такива работни места. Едно е важно в случая, докато не се направи - хората ще продължават да имат доходи и да помпат държавата за социални. А къде са ромите в тази система, аз лично тях засичам най-често в общината. Подигравка и така ще остане - така са го измислили, че да е. За това хващат се и почваш нещо сам или с някой твой приятел, както се вика и магазин за хранителни да е - пак е по-добре.

Преди една седмица пътувах с един таксиджия и той ми каза: Аз не съм много богат, не ламтя за големи лъскава коли и т.н., но си позволявам добър живот - ходя веднъж месечно със семейството на в чужбина на почивка, имам си 2 апартамента - единият е мой, а другия го изплащам. Не ми трябва повече - просто слизам и съм си на работното място и знам, че колко си изкарам си е мое. Естествено, излишно е да споменавам, че си е пуснал и още 2 коли. И допълни: Ако си читав и имаш желание за работа и да искаш да успееш, то това ти гарантира никога да не си на улицата и едвам едвам да преживяваш. Толкова много мъдрост само за 5 лева с бакшиша. :)

Работел съм и за 80 лева на месец (след глоби и други извращения). Няма значение кой кого издържа, системата така ще го измисли, че да не може да се намери логика - едно е важно, дано не умира желанието на всеки при наличието на такива факти. И нека такива хора (които уж осигурявяме) не ви стават пример НИКОГА. ;)
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Blinky - президент
Coolice - премиер
всички предприемачи - народни представители

:D:D:D
 
От: "На един работещ има двама безработни, плюс държавен чиновник и полицай"

Да, но в такъв случай ще трябва да я споделиш с държавата 50:50 :)

Когато работиш за "работодател" съотношението не е по-различно (освен когато работодателят не те "осигурява" на реалната заплата - тогава е по-изгодно за работника, защото по-малка част от заплатата му ги прибира държавата).

Държавата е длъжна или поне малко да е ангажирана да насърчава бизнеса да предоставя такива работни места.

Това, че държавата трябва да "помага", да "насърчава" бизнеса е мит. По-реалистично е да се желае от държавата да създава по-малко бюрократични пречки и да отнема по-малко пари от хората под формата на данъци, данъци "осигуровки", данъци върху имоти, данъци върху колите "винетка" и "пътен данък" и т.н. Тоест трябва да искаме от държавата да пречи по-малко, а не да се опитва да помага.

За съжаление държавата се опитва да "помага" като отнема пари от всички хора и раздава тези пари на малък брой лица (които "усвояват" субсидии). Аз такава "помощ" не искам!

Повече по темата какво трябва и не трябва да прави държавата.
 

Горе