На кого да давате парите преди изработка на проект

dalasweb

Well-Known Member
Искам да попитам има ли тук във форума нещо като посредници със доказана репутация отностно заплащане на проекти.Примерно наемам си някой да ми свърши дадена услуга срещу 700лв.Искам парите да ги дам ,но чак след изработката на готовия проект/за да не ме плъзнат/и прехвърлен и тестван на мой домейн й хост.
Харесвам всичко и посредника праща парите .:):):):):)
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Пари не давай преди да видиш свършена работа! А щом е за 700лв се очаква да не е някаква кокошкарска работа. За това в този случай, най-добре договор.
Според мен най-добрия вариант и за двете страни на 2-3 пъти да се изплаща сумата. 1-ви аванс при завършен някакъв етап пр. дизайн (одобрен от вас). Втори аванс след завършването и трети след обучение (ако има такова).

П.С. Защо не и четвърти етап след извършване на обещаното СЕО.
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

varlov би ти свършил работа чудесно!
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

varlov би ти свършил работа чудесно!
А така ... натопи ли ме ти? :)

Най-добре си наеми тръстед юзър да ти свърши работата. Парите примерно на два пъти: Аванс и Предаване на проекта.
Поздрави!

П.С.
Пари не давай преди да видиш свършена работа!
А това само габровец може да го каже ... :) ... без лоши чувства!

:)
 
Последно редактирано:
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Не ме разбрахте аз парите мога да ги дам всичките наведнъж дори преди да се почне работата ,но на човек посредник!
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Не знам тук да съществува система тип escrow/milestone payment или да има 'доверени потребители' за такъв тип сделки. Ако все пак държиш може да ползваш системата във Фрилансър.ком - http://www.freelancer.com/faq/view.php - Employers - Milestone Payments

Относно плащането само след свършена работа - много едностранчиво гледате на нещата, за сделки над някаква определена сума е нужно и двете страни да са сигурни в заплащането, не само единият да плати като/ако му хареса
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

не съм казал че няма да платя,просто давам ги предварително но на сигурен човек
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

varlov това почти на сериозно го казах, защото съм ползвал няколко дребни услуги, за които съм си заплатил и в крайна сметка, все не ми се свършваше работата както трябва. А относно посредник най-добрия вариант договор помежду ви. Защото понякога и посредниците си искат своето.
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

varlov това почти на сериозно го казах, защото съм ползвал няколко дребни услуги, за които съм си заплатил и в крайна сметка, все не ми се свършваше работата както трябва. А относно посредник най-добрия вариант договор помежду ви. Защото понякога и посредниците си искат своето.

Напълно те разбирам, само че трудно ще наемеш някой сериозен изпълнител без аванс. Аванса не е само "пари напред", той е и за ангажиране от страна на поръчващия.
Аз например не пипвам преди да получа пари. Случвало ми се да не взема аванса и после месеци продължава чакането, не само на пари ами и на финализирането на проекта (одобрение, финални текстове/картинки етц.) ... сега само на близки приятели може да си позволя лукса да работя и после да чакам ... но всеки си знае.
Обицата на ухото седи за всеки от двете страни на бариерата.
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Да, да. За това казах за дребни неща да не се дават пари напред. А вече, ако ще е за повече труд/отговорност тогава е ясно, че малко или много и двете страни са сериозни и трябва да си подготвят условия удачни и за двете страни и да го напишат черно на бяло (договор).
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Друг начин е просто да кажеш кой е изпълнителят на проекта.
Вероятно ще получиш мнения дали е надежден и прочие.
А и той ще се чувства 'притеснен' и няма да си мисли да върти номерца.
Репутацията е твърде важна в тоя бизнес.
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Аз само да доуточня за stuklen, че отрицателната ти репутация е от мен, за израза:
Пари не давай преди да видиш свършена работа! “. То по тази логика изпълнителя може да каже не правя нищо без 100% плащане предварително, къде е истината? Отношенията са някъде по средата, където удовлетворяват и двете страни.


А търсенето от dalasweb - посредник наистина е интересна идея, но май не е развита много тук, затова гледай репутацията на съответния човек/фирма...
успех
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

В реала когато се върши подобна работа винаги се взима капаро предварително, още преди да започне работата по поръчката. Едва след взимането на капарото работата може да започне. Капарото не се връща и гарантира, че ако възложителят се отметне трудът няма да отиде на вятъра, а ще има някаква компенсация. Останалата част от сумата се изплаща при получаване на продукта или веднага след свършване на работата. В интернет има голяма възможност за злоупотреби и няма как да се защитиш напълно, особено ако нямаш нито една жива среща с възложителя. По принцип ако фрийленсъра е някакво известно име в бранша си не само, че може, но е и задължително да взима капаро. Обратното, ако възложителят е известно име с добра репутация може да откаже да даде капаро. Това е в реда на нещата. Както казаха горе, при големи поръчки задължително договор!
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

alexer http://www.predpriemach.com/member.php?u=1042правото си е твое, на кой ще даваш репотация + или -. Аз го казвам, защото съм бил и от двете страни. Аз никога не взимам пари без да съм показал някаква свършена работа. А съм давал за несвършена. Радвам се че при тебе всичко е минавало по план, но не винаги се получава.

dalasweb аз мога да бъда посредник, но не и арбитър в последствие. :)
 
За сериозен проект със сериозни изпълнтели 99% от случаите ще трябва да платиш цялата сума в аванс. Това е поради простата причина, че всеки сериозен изпълнител е наясно, че клиент който не е готов да плати авансово:

- ще забавя излишно проекта, защото иска да се раздели с парите си възможно най-късно
- няма сериозни намерения за този проект
- въобще няма намерение да плати от самото начало
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

dalasweb аз мога да бъда посредник, но не и арбитър в последствие. :)

Все едно нищо не каза ;) Нали си наясно, че като възникне проблем заставаш между чука и наковалнята?

Даласуеб, гарантирам ти, че много много много трудно ще намериш сериозен изпълнител, който да ти направи проекта без сериозен аванс и/или договор. Опитай се да се поставиш на мястото на изпълнителя. Ти ще вложил ли часове труд просто ей така, за човек който от самото начало си мисли, че ще бъде измамен от теб. Накрая може да изпратиш проекта си и да получиш едно голямо твърдо и сочно 'НЕ!'

По-горе ти препоръчах 'ескроу', перфектния за мен вариант в случая, но нищо не каза по темата...
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

При малки проекти и малки суми - плащане накрая/предварително. Няма особено значение, нито единия нито другия ще се набута щом става дума за малки суми и малък проект

За по големи проекти - прави се проджект план, определят се т.нар. майлстоунове, плащанията се цепят според броя на майлстоуновете и времетраенето между тях. Така по всяко време клиента ще има няакакъв проект финализиран до определен майлстоун, а на девелопера ще му е платено във всеки един момент за това което е свършил. Още след първото/второто плащане и двете страни ще могат да се преценят дали могат да си вярват.

Друг общоприет вариант при нетолкова големи проекти: 50% авансово + 50% след изпълнение на проекта.
Също така понякога се прави едно превю. Примерно клиента иска от девелопера едно семпло превю скалъпено за час най много преди да се довери на девелопера или какъвто и да е изпълнителя, че умее да прави нещата за които претендира.

За сериозни и големи проекти или се ползва варианта със проджект плана, или се дава проекта на сериозна фирма, която почти винаги ще иска парите напред. А това си е нормално, защото бизнес се прави с пари все пак. Не може сульо и пульо да ходят да ангажират фирмите с техните прищявки и накрая да кажат "Ми сега нямам пари, айде да измислим нещо на разсрочено плащане или ако искаш да ти дам колата, и без туй не ми трябва."

Варианта с посредници е скъпо решение почти винаги. По принцип посредниците си прибират доста такси и комисионни. Може би средно около 10-15% от цената на проекта.
 
Последно редактирано:
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Приема се
Друг общоприет вариант при нетолкова големи проекти: 50% авансово + 50% след изпълнение на проекта.
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Аз правя така:Правя проекта,който ми е дал клиента,качвам го на мой хостинг да види демо,и като е готов ми изпраща парите,а аз сайта!!
 
От: На кого да давате парите преди изработка на проект

Аз правя така:Правя проекта,който ми е дал клиента,качвам го на мой хостинг да види демо,и като е готов ми изпраща парите,а аз сайта!!

Да де ама това ако проекта е за ден два. Но ако трябва да работиш 2-3 седмици по него и накрая ти каже, ми аз се отказвам, парите спешно ми трябват за друго нещо. И какво правиш тогава?
 

Горе