Некоректен онлайн магазин без фирма, какво да правя?

Кой магазин / сайт?
Какво си купил, какво си очаквал, какво е дошло?

Що ги криеш, давай конкретно, ако искаш темата ти да има някакъв смисъл...
 
Според мен автора на темата не е никаква жертва, а просто се кани да извършва същата дейност, от която се оплаква и опипва почвата какви санкции може да получи, ако някой се оплаче от него... много хитро!
 
Преди да търсите фирми, НАП-ове, КЗП-та и под вола телета, бихте ли помислили малко? Притежаванео на фирма в БГ за такива по-дребни "бизнесмени" е смъртна присъда. То са данъци, осигуровки, счетоводство, касови апарати и всякакви простотии. За какво? За да се чувства Иван по-малко кьорав.

Аз толкова пъти съм си купувал неща от продавалник/olx от частни лица без никакви фирми, касови бележки и измислици, и съм бил доволен. Това е свободен пазар - даваш парите и взимаш стоката. А не като прещипаните от държавата фирми дето първо трябва да мислят за оцеляване и чак след това за някаква дейност.
И от магазини като Технополис съм си купувал неща с гаранция и всички притурки, които после са дали фира и съм ги хвърлил. Въобще не ми дреме дали имам касова бележка или гаранция, голям праз ако съм се минал веднъж.

Ако Иван е попаднал на кофти търговец, той ще се научи друг път да не попада, а търговеца в даден момент просто ще бъде изхвърлен от пазара. Да не говорим, че Еконт имат опция за преглед на стоката, така че който гледал - гледал. Но да се задействат държавни органи за такива простотии си е чист автогол. Утре Иван ще реши да се пробва да продава нещо в нета и дали ще иска да се занимава с фирми и купища разходи за "тоя дет духа"?
 
е кой е сайта, че ми стана интересно.
иначе през телефона му намираш адреса на търговеца и му пишеш мейл, че знаеш къде живее и кой е.
ако нямаш достъп до системата на някой мобилен оператор, аз имам до всички и мога да го проверя срещу някой лев ;) ама често телефоните са на циганин някой, както и еконтите и всичко останало - всичко зависи колко е хитър продавача :D
 
Ами дай де тази прословута ФБ страница и домейн да ги видим. Защото така малко намирисва, оплакваш се ама не казваш кой те е измамил.
Да не се окаже Force прав....
 
Аз лично съм давал фирма на КЗП. Резултата не закъсня. Обаче също така съм пускал жалба в полицията за измама от търговец през OLX. Съответно там наистина нищо не могат да направят ако сумата не е над някакъв праг. От тогава предпочитам да пазарувам през ebay и подобни чужди сайтове, където всичко е регламентирано и наистина пазят клиентите. Това е много жалко за нашата действителност и говори много за сивия бизнес, който разват голяма част от търговците. Дано повече хора се усещат в бъдеще и този вид псевдо търговци да бъдат изхвърлени от пазара.
 
Аз лично съм давал фирма на КЗП. Резултата не закъсня. Обаче също така съм пускал жалба в полицията за измама от търговец през OLX. Съответно там наистина нищо не могат да направят ако сумата не е над някакъв праг. От тогава предпочитам да пазарувам през ebay и подобни чужди сайтове, където всичко е регламентирано и наистина пазят клиентите. Това е много жалко за нашата действителност и говори много за сивия бизнес, който разват голяма част от търговците. Дано повече хора се усещат в бъдеще и този вид псевдо търговци да бъдат изхвърлени от пазара.
Като пазаруваш от OLX само с наложен, преглед и тест на стоката и вероятността за измама става 1%, трябва да си много наивен за да ти набутат примерно фалшива или развалена стока, но и това се случва.
Мен са ме мамили по обратния път тоест измами ме купувач, не точно ме измами ами ми приложи цигански номер, ама аз от къде да знам, че е циганин:), схемата беше проста: пращам му стоката той отива да си я вземе уж и ми се обажда, че всъшност не може да даде цената за която сме се спазарили давал еди колко си, като разчита на това, че няма да се набутвам пари за връщане и ще се съглася, аз съм писал нали, ако отвори стоката връщането за негова сметка, но той въобще не отива да си я вземе докато не се спазари с мен, ако не стане пазарлъка се отказва.
В случая мисля, че и куриерската фирма ще носи вина, защото тоя убавец ако прилага редовно този номер те трябва да се усетят.
 
Обичайната реакция на жилнат потребител е да звънне в КЗП. Ще му отговорят да приложи стандартния формуляр за отказ от онлайн покупка, независимо дали търговецът е физическо или юридическо лице. Ако обаче му бъде отказано връщане, КЗП може да помогне само ако търговецът е фирма. Ако не - в полицията. И какво се случва ¦•••SHERIFA•••¦ отговори още в самото начало.
- Затова и lqllqlq се подразни не без причина
- Затова и подозренията за "опипване на почвата" са основателни

Абе народът май най-точно го е казал - докато има балами, ще има и тарикати )))
 
Последно редактирано:
И аз мисля, че Force е прав - автора на темата е този тарикат и иска да лъже по същия начин и сега опипва почвата. Ако предположението е вярно - дано си намери някъде боя.
 
Всъщност сте доста далеч от истината (говоря за тези, които ме обвиняват). Аз студена вода хубаво ще пия, въпросът е че явно наистина излиза, според вашите мнения, че има дупка в закона. Или по-скоро законите важат само за тези, които доброволно са решили да ги спазват и един вид да се набутват с данъци, осигуровки, счетоводители и т.н. Искате да повярвам, че на този пишман търговец нищо няма да му се случи и едва ли не е закрилян от закона? Повечето мнения тук са в насоката, че едва ли не, той човека горкият не е виновен, че продава така. Това е нещо нормално - търговия било. Виновен съм аз, че съм купил, виновни са и другите, че са регистрирали фирми и са се набутали. Реално излиза, че няма институция, която да се занимава с такива нерегистрирани, тей ли? И за какви лични вещи говорите, като човека е с оборотна отстъпка 20% от Еконт, предполагам не става това с 2-3 пратки на лични вещи, и аз пращам неща с тях всеки месец, но отстъпка нямам. Питах просто и ясно, има ли начин да му се наложи някаква санкция или не? Или дори да няма санкция, някак да го принудят да се регистрира и да спазва правата на клиентите си като мен!
 
  • Like
Реакции: ops5
Питах просто и ясно, има ли начин да му се наложи някаква санкция или не?

Разбира се, че има - такива хора разбират само от бой.
 
Ама това не е нормално, за кво са ни закони тогава. Излиза, че са само по желание. Трябва някак да се санкционират такива или да може хората да ги отличават лесно.
 
@ivan87sn дай го този сайт / магазин, стига бяга по тъча.
 
@ivan87sn дай го този сайт / магазин, стига бяга по тъча.

Е, как ще ти даде, като няма какво да даде, щото е тарикат и той иска да лъже другите по този начин.
 
Ама това не е нормално, за кво са ни закони тогава. Излиза, че са само по желание. Трябва някак да се санкционират такива или да може хората да ги отличават лесно.

Има едни, на които като кажеш ще го вземат на едно място, с едни работи, при други работи и такива работи ще станат, че никога няма да се сети да прави тия работи. Ама не мога да ти ги кажа кои са. Знам ги, ама не мога. Обаче само те могат да оправят работата.
 
Всъщност сте доста далеч от истината (говоря за тези, които ме обвиняват). Аз студена вода хубаво ще пия, въпросът е че явно наистина излиза, според вашите мнения, че има дупка в закона. Или по-скоро законите важат само за тези, които доброволно са решили да ги спазват и един вид да се набутват с данъци, осигуровки, счетоводители и т.н. Искате да повярвам, че на този пишман търговец нищо няма да му се случи и едва ли не е закрилян от закона? Повечето мнения тук са в насоката, че едва ли не, той човека горкият не е виновен, че продава така. Това е нещо нормално - търговия било. Виновен съм аз, че съм купил, виновни са и другите, че са регистрирали фирми и са се набутали. Реално излиза, че няма институция, която да се занимава с такива нерегистрирани, тей ли? И за какви лични вещи говорите, като човека е с оборотна отстъпка 20% от Еконт, предполагам не става това с 2-3 пратки на лични вещи, и аз пращам неща с тях всеки месец, но отстъпка нямам. Питах просто и ясно, има ли начин да му се наложи някаква санкция или не? Или дори да няма санкция, някак да го принудят да се регистрира и да спазва правата на клиентите си като мен!

Приятелю, наистина си нямаш идея от някои неща. Не е заядливо или подигравателно. Действителността в БГ е такава. От нас зависи дали ще я променим.

КЗП действа само срещу фирми. Ако те измами или ограби физическо лице, се жалваш в полицията. НО ЗА ЩЕТИ ПОД МИНИМАЛНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА ТЕ НЕ ОБРЪЩАТ ВНИМАНИЕ.

Затова гледай от къде купуваш и какво купуваш. Затова има смисъл все пак да си купуваме от регистрирани фирми, поне има шанс за защита от некоректни търговци.
 
Ако те измами или ограби физическо лице, се жалваш в полицията. НО ЗА ЩЕТИ ПОД МИНИМАЛНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА ТЕ НЕ ОБРЪЩАТ ВНИМАНИЕ.


Нито измамата, да не говорим пък за тежко престъпление като грабежа, не зависят от стойността/ размера на измамата/ грабежа.
За маловажни случаи на кражби и присвоявания, когато стойността на откраднатото е до 2 минимални работни заплати, наказанието е глоба по административен ред. Това е.

Друг е въпроса, че описания случай не е измама.
А още по-друг въпрос е, че действителността не е такава от само себе си. Ние сме си я направили такава.
 
Нито измамата, да не говорим пък за тежко престъпление като грабежа, не зависят от стойността/ размера на измамата/ грабежа.
За маловажни случаи на кражби и присвоявания, когато стойността на откраднатото е до 2 минимални работни заплати, наказанието е глоба по административен ред. Това е.

Друг е въпроса, че описания случай не е измама.
А още по-друг въпрос е, че действителността не е такава от само себе си. Ние сме си я направили такава.
Искаш ли да ми покажеш случай, в който те оберат и ти откраднат 200 лв, полицията ще разследва? НИКОГА!
 
Колкото искаш.
По "случайност" пострадали са близки на полицаи и др.под.
Пак опираме до действителността.
Аз говорех за заблуждението по-горе. Това, че закона не се прилага еднакво спрямо всички е сред основните ни проблеми. Мила родна картинка.
 
А-а-а, с полицаи и прокурори приятели е лесно! Те понякога и без престъпление разследват. Да не философстваме. Нез разлседват за дребни случаи и това е. Авторът на темата другия път да внимава.

ВСЕ ЕДНО ДА КУПИШ ОТ МАНГАЛ НА УЛИЦАТА ТЕЛЕФОН И ПОСЛЕ СЕ СЪРДИ ЧЕ НЕ БАЧКА. е ТЕ ТАКА от страница във Фейса на бай ХУЙ ДА ПАЗАРИШ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Горе