Нови правила при ЗДДС и предоставянето на електронни услуги в държави членки на ЕС

Green Bars

Well-Known Member
Специална регистрация по ДДС в НАП от 01. 01. 2015 г. за българските доставчици на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване и електронни услуги, предоставяни на лица от други държави-членки на ЕС.

От 1 януари 2015 г. всички доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио-и телевизионно излъчване и електронни услуги ще се облагат според мястото, където е установен получателят. За да се гарантира правилното данъчно облагане на тези услуги, предприятията от Европейския съюз (ЕС) и от държави извън ЕС ще трябва да определят статуса на техния клиент (данъчно задължено или данъчно незадължено лице) и мястото, където е установен този получател (в коя държава от ЕС или извън ЕС). Промяната на практика задължава доставчиците на изброените услуги да се регистрират по ДДС във всяка една държава членка на ЕС, в която доставят такива услуги на данъчно незадължени лица. Това се налага във връзка с промени, приети през 2008 г. на ниво ЕС като част от специализираното европейско законодателство (Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 на Съвета и Регламент (ЕС) № 967/2012 на Съвета) или т.нар. „Европейски ДДС пакет“.

За да избегнат тази административна тежест, българските доставчици на обхванатите от промяната услуги могат да се регистрират за ползване на специален режим за деклариране на дължимия към другите държави-членки ДДС за предоставени от тях услуги на данъчно незадължени лица на тяхна територия. Това ще става чрез специална информационна система MOSS (Mini-One-Stop-Shop). Държавата-членка, където ще се регистрират доставчиците (за българските доставчици, това е България), се нарича държава членка по идентификация и тя ще бъде мястото за идентификация по ДДС за целите на специалния режим, подаване на справки-декларации за ДДС и плащане на дължимия към всички държави членки по потребление ДДС. Заявления за регистрация по MOSS ще могат да се подават от 01. 10. 2014 г., като регистрацията ще влиза в сила от 01. 01. 2015 г. Подаването на заявления за регистрация по MOSS, както и тримесечни справки декларации за деклариране на дължимия за предоставените услуги ДДС ще се извършва изцяло по електронен път, чрез електронните услуги на НАП, които са достъпни с електронен подпис.

Промяната не засяга доставките на изброените по-горе услуги от български доставчици към крайни клиенти, установени на територията на България. Други сделки, които не са засегнати от промените, влизащи в сила от 2015 г.:

1) доставката на стоки (включително дистанционните продажби), когато електронни системи се използват само за даване на поръчката, и

2) доставката на услуги, различни от далекосъобщителните услуги, услугите за радио- и телевизионно излъчване и електронните услуги.


Повече информация може да прочетете на интернет страницата на НАП на адрес: http://www.nap.bg/page?id=340 , както и да получите чрез [email protected].
 
От: Нови правила при ЗДДС и предоставянето на електронни услуги в държави членки на Е

Въпросът е до каква степен ще ни засегнат нас, и при кои случаи трябва да се регистраме в тази нова система на НАП
 
Някакви нови правила за ДДС?

Здравейте, днес в "спам"-а на пощата открих едно писмо, което обаче може да се окаже полезно. Пише -

"Според най-новите промени в Закона за ДДС,
до 10.02.2015 г. трябва да се регистрирате за новия режим за ДДС,
ако предоставяте някоя от следните услуги през януари 2015 г. на данъчно незадължени (физически) лица, местни на други страни-членки на ЕС:

1. Доставка на интернет адрес, уебхостване, дистанционно поддържане на програми и оборудване;
2. Доставка и осъвременяване на софтуер;
3. Доставка на образи, текст и информация и предоставяне на бази данни;
4. Доставка на музика, филми и игри, включително игри на шанса и хазартни игри, и политически, културни, художествени, спортни, научни и развлекателни предавания и мероприятия;
5. Доставка на дистанционно обучение."

Хванах произволен ред от написаното, пейстнах го в Гугъл и установих, че наистина има такова нещо. Ето в този документ, по-специално страница 10/98 е обяснено - www.nap.bg/document?id=4858

Та мисълта ми е, имате ли идея, ако човек не продава даден продукт на частен клиент, необходима ли е тази "специална регистрация"? Защото аз примерно имам сайтове за новини, сайтове с онлайн радио и т.н., но всичките ми приходи са от предоставяне на рекламни пространства на Google, Etarget, EasyAds и т.н. Т.е. имам взаимоотношения с бизнес клиенти, не с частни лица. Имате ли по-добра идея кои точно трябва да се регистрират, и дали всъщност който вече е регистриран по ДДС (аз съм заради Гугъл и това, че не се намират в България) трябва да направи нещо по-специално? Счетоводителят ми е добър, но е далеч от информационните технологии, та се допитвам до вас, ако вече сте се сблъскали с този казус....
 
От: Някакви нови правила за ДДС?

Ако взимаш пари от услуги от фирми в Европа и преди това е трябвало да си регистриран.

Същото е и със софта - ако не си бил регистриран си бил в нарушение.

Единствената промяна от 1ви януари 2015 е че трябва да отчисляваш различно ДДС спрямо местоживеенето на физическия ти клиент. При регистрация в магазина ти примерно той е въвел Германия и трябва ДДСто по тази сделка да ти е 19 %, не 20% и това ДДС се изпраща след като го внесеш в нашия НАП на техния по служебен път. Парите от техното ДДС пък при същата процедура, ако тамошен търговец на снимки продава на БГ гражданин нерегистриран по ДДС също е 20% и се праща на България....


Т.е. ще има едно прихващане на ДДС в рамките на ЕС и по-скоро между приходните агенции.....
 
От: Някакви нови правила за ДДС?

Благодаря ти, Rampage, да, аз съм си регистриран по ДДС, както написах, но просто се зачудих да няма някаква специална регистрация нова - пише, отчитането трябва да е на всеки три месеца... Мисълта ми е, ако нямам частни клиенти, нищо не трябва да правя, няма промяна и по отношение на приходите от Гугъл - досега не се начисляваше ДДС и въобще в отношенията с тях няма нищо по тази тема, ДДС досега съм начислявал само на Etarget и EasyAds, защото са си в България... Нали до 10 февруари не трябва да променям нищо и никъде не трябва да се регистрирам наново? И ти благодаря още веднъж...
 

Горе