Ново начало като IT Developer-как и къде ?

jechomon

New Member
Здравейте,на 26 години съм и съм завършил "финанси",но не искам да се развивам в тази сфера,затова започнах да уча в СофтУни.Как и от къде да започна своята it кариера и да печеля някакви пари докато все още се уча,защото в момента съм безработен и се занимавам само с ученето?
Разбирам от html,css,restful api,asp.net web api,asp.net mvc,entity framework,ms sql и sql.Направих си регистрация в fiverr,като добавих gigs за asp.net mvc projects ,sql queries и въвеждане на данни в Excel.Ако ми дадете някакви напътствия ще съм ви много благодарен .
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

на 26 вече имах 7 години трудов стаж и се бях ориентирал професионално. Вземи си направи едно хубаво CV, направи няколко проекта в github и почни да пускаш CV-ta по обяви за работа.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Аз имам трудов стаж,но е по студентски бригади и финансови институции,а не в IT сектора...
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

на първо време ти трябва портфолио. Инвестирай в това.

Направи си лична страница, като да е уникална и привлекателна и да си личи, че си професионалист.

Отиваш в по-големите мрежи за фрийлансъри и бидваш за проекти, за които си сигурен, че може да се правиш. Може да бидваш и 1$ първите 3-4 задачи, като идеята е да кажеш на човека, че ще му го направиш, но си нов и нямаш рейтинг, обаче той нищо не губи, ако вземе теб, а само печели, защото си мотивиран да му го направиш и ако е довелен, да ти даде положителна оценка и ако прецени и да някой лев.

Така имаш шанс да натрупаш повече опит, положителни оценки и контакти. Много хора, които търсят хора в тия мрежи, ги търсят за по-дълъг период от време.

Направи си и линкд ин профил и всичките ти познати да те ендорсват. Линкваш си фриилансърските профили и проектите от там. Мен лично ми пишат през ден хед хънтъри за работа. Мога да пиша още много по темата, но това ти е дотатъчно за старт. Като го направиш, пиши и със сигурност ако до тогава нямаш работа, ще се намерят хора, които да ти подхвърлят някоя друга идея.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Научи добре един от езиците за програмиране, които си изброил. Кандидаствай за обяви за работа за младши специалисти. След като те вземат, работи 1 година активно и после след като се понаучиш или смени фирмата или си искай по-голяма заплата.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Силно се надявам да си се насочил към тази индустрия защото ти харесва. Въобще да не ти пука, че си на 26 и че едва ли не е твърде късно за да си промениш професията. По-добре да я промениш сега ида се занимаваш с нещо което наистина ти харесва.

Според мен си се ориентирал много добре със Софт Уни.

До колкото разбирам от поста ти ти трябват някакви средства да се издържаш, за да можеш да учиш и да се занимаваш с това което искаш. Според мен добър вариянт е да говориш с някой от Софт Уни, който се занимава с реализация на студенти за някаква работа в ИТ компаниите партньори или да се занимаваш с freelancing, с каквото се занимаваш и в момента.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Еми да ,насочил съм се ,защото от 4-ти клас се занимавам с компютри ,и след като работих 1 година в банковия сектор и реших,че по-добре сега да си сменя професията с нещо,което ми харесва,защото иначе не е работа да ходиш с нежелание.А за реализация в компания,чакам да завърша СофтУни или след 3 месеца ,като почна да уча само javascript да си намеря вече някакъв стаж с javascript .Проблемът е,че не съм от София и смятам,че е по-добре да мина всички курсове преди да тръгна към София да си търся работа .
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Годините нямат никаква роля. Не пречи и на 40 да станеш програмист. В София ще те наемат много бързо, дори и с не толкова голям опит. Има постоянно отворени позиции. Според мен ще е грешка да търсиш стаж.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Годините нямат никаква роля. Не пречи и на 40 да станеш програмист. В София ще те наемат много бързо, дори и с не толкова голям опит. Има постоянно отворени позиции. Според мен ще е грешка да търсиш стаж.

Така е, аз съм на 34 и едва преди 7-8 месеца се захванах по-сериозно с PHP, сега почнах и javascript да уча. Никога не е късно за нищо, важното е на човек да му харесва.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

В Софтуни съм чувал и за хора над 40г.Има ли воля начин винаги има :)
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Започнах на 44 и съм от малкото жени в бранша.
Мога малко неща, но в каквото мога съм много силна(става с работа за без пари в началото, трупане на опит и МНОГО учене).

Следвай тези съвети.

на първо време ти трябва портфолио. Инвестирай в това.

Направи си лична страница, като да е уникална и привлекателна и да си личи, че си професионалист.

Отиваш в по-големите мрежи за фрийлансъри и бидваш за проекти, за които си сигурен, че може да се правиш. Може да бидваш и 1$ първите 3-4 задачи, като идеята е да кажеш на човека, че ще му го направиш, но си нов и нямаш рейтинг, обаче той нищо не губи, ако вземе теб, а само печели, защото си мотивиран да му го направиш и ако е довелен, да ти даде положителна оценка и ако прецени и да някой лев.

Така имаш шанс да натрупаш повече опит, положителни оценки и контакти. Много хора, които търсят хора в тия мрежи, ги търсят за по-дълъг период от време.

Направи си и линкд ин профил и всичките ти познати да те ендорсват. Линкваш си фриилансърските профили и проектите от там. Мен лично ми пишат през ден хед хънтъри за работа. Мога да пиша още много по темата, но това ти е дотатъчно за старт. Като го направиш, пиши и със сигурност ако до тогава нямаш работа, ще се намерят хора, които да ти подхвърлят някоя друга идея.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Започнах на 44 и съм от малкото жени в бранша.
Мога малко неща, но в каквото мога съм много силна(става с работа за без пари в началото, трупане на опит и МНОГО учене).

Следвай тези съвети.

Сега на 65 ли си? Може ли да споделиш в какво си силна?
По мое мнение един програмист се изгражда като такъв за период от най - малко 5-10 години.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Сега на 65 ли си? Може ли да споделиш в какво си силна?
По мое мнение един програмист се изгражда като такъв за период от най - малко 5-10 години.

зависи, колко ти е сивото.

пп. тва 65 най-вероятно е годината на раждане, следователно, 50. т.е 6 години опит. А ти, ако си програмист, с тая логика дето вадиш, нормално да са ти трябвали 10 години, if you know what i mean :)
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

зависи, колко ти е сивото.

пп. тва 65 най-вероятно е годината на раждане, следователно, 50. т.е 6 години опит. А ти, ако си програмист, с тая логика дето вадиш, нормално да са ти трябвали 10 години, if you know what i mean

ми не знам, аз имам опит повече от 10 години и все още се уча. вие (ти) може би сте някакви master mind-ове :)

За да не си помислите че говоря глупости ето едно писание подкрепено с изследвания :) -> http://www.math.bas.bg/bantchev/misc/teach-10-years.html
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

ми не знам, аз имам опит повече от 10 години и все още се уча. вие (ти) може би сте някакви master mind-ове :)

За да не си помислите че говоря глупости ето едно писание подкрепено с изследвания :) -> http://www.math.bas.bg/bantchev/misc/teach-10-years.html

човек се учи, докато е жив.

В момента, да си програмист е достатъчно да разбираш семантиката на езика, логиката на програмирането и да можеш да четеш документация. От там нататък, всичко е опит и е до +безкрайност.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

За възрастта и времето:
Да, на 50 съм и когато завърших един колеж за web development преди 5 години, който ми даде едва началото, си дадох сметка, че съм учила много пъти през живота си(например магистратура по инж. химия) но без практика нещата се забравят, а в началото ако не започнеш работа няма как да натрупаш практика. И си дадох обет независимо дали ще си намеря работа ВСЕКИ ден да научавам нещо ново.

За професионалната ориентация:
Когато завърших имах базови познания по фронт енд - html, css, javascript, бек енд - php и бази, обработка на изображения и медия - основно с продуктите на Adobe, маркетинг и много малко сървъри и мрежи. Програмата имаше 27 курса смесени като в миш-маш и на практика всеки един от тях си е отделна професия. Затова аз си направих едно проучване в нета и си опрделих някакви граници какво да усъвършенствам за по-тясна специализация. Реших да се спра на web site development, после на онлайн магазини, после направих проучване на системите, които се ползват и първо се спрях на Tomatocart, скоро си дадох сметка, че не се развива динамично и се преориентирах към Opencart.
И като захапах не пуснах :).
Ето защо моят съвет е да се избере една специализирана ниша и да се работи за максимална квалификация в по-тесен сегмент.
Не може да си добър във всичко. Тънкият момент е да улучиш какво точно да специализираш.
Другото, което е важно е да можеш да ползваш колкото може повече източници. Няма всичко на едно място и затова ползването на чужди езици е задължително. Аз чета на 4 езика и участвам в специализирани форуми на тях. Там е мястото където ако можеш да четеш между редовете научаваш тайните на занаята.
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

знам че може би е леко офтопик, но би ли споделила от колко време се занимаваш с Opencart и какво можеш да правиш с него. И още един въпрос, защо не се захвана например с Magento?
 
От: От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

знам че може би е леко офтопик, но би ли споделила от колко време се занимаваш с Opencart и какво можеш да правиш с него. И още един въпрос, защо не се захвана например с Magento?

С опенкарт се занимавам от 2011 и мога почти всичко, като непрекъснато имам нови предизвикателства.
Предпочетох го пред мадженто по 2 причини:
Мадженто има 2 версии - ентерпрайз и комюнити. За първата няма как да си намериш клиенти(мадженто правят всичко), а за втората или клиентите не са много сериозни, или когато порастнат минават на платената.
Сравнението между комюнити версията и опенкарт по отношение на код е в полза на опенкарт. Даниел(автор и собственик на опенкарт), макар и да е много груб и неотзивчив е гениален програмист и пише много добър и лесен за работа код. Офтопик на офтопика: Когато си комуникират с него за глупости има навика да нарича хората идиоти, но с жените се отнася много по-учтиво - личен опит :)
 
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

Сравнението между комюнити версията и опенкарт по отношение на код е в полза на опенкарт.
Wow

Съобщението,което сте въвели е прекалено кратко.Моля ,въведете съобщение ,което съдържа поне 10 символа
 
Последно редактирано:
От: Ново начало като IT Developer-как и къде ?

За възрастта и времето:
Да, на 50 съм и когато завърших един колеж за web development преди 5 години, който ми даде едва началото, си дадох сметка, че съм учила много пъти през живота си(например магистратура по инж. химия) но без практика нещата се забравят, а в началото ако не започнеш работа няма как да натрупаш практика. И си дадох обет независимо дали ще си намеря работа ВСЕКИ ден да научавам нещо ново.

За професионалната ориентация:
Когато завърших имах базови познания по фронт енд - html, css, javascript, бек енд - php и бази, обработка на изображения и медия - основно с продуктите на Adobe, маркетинг и много малко сървъри и мрежи. Програмата имаше 27 курса смесени като в миш-маш и на практика всеки един от тях си е отделна професия. Затова аз си направих едно проучване в нета и си опрделих някакви граници какво да усъвършенствам за по-тясна специализация. Реших да се спра на web site development, после на онлайн магазини, после направих проучване на системите, които се ползват и първо се спрях на Tomatocart, скоро си дадох сметка, че не се развива динамично и се преориентирах към Opencart.
И като захапах не пуснах :).
Ето защо моят съвет е да се избере една специализирана ниша и да се работи за максимална квалификация в по-тесен сегмент.
Не може да си добър във всичко. Тънкият момент е да улучиш какво точно да специализираш.
Другото, което е важно е да можеш да ползваш колкото може повече източници. Няма всичко на едно място и затова ползването на чужди езици е задължително. Аз чета на 4 езика и участвам в специализирани форуми на тях. Там е мястото където ако можеш да четеш между редовете научаваш тайните на занаята.

И аз съм на това мнение, възрастта е само номер. Стига да има мотивация и енергия човек, може да започне нещо ново по всяко време.
 

Горе