Нов живот за стария комп

eLast

Active Member
Здравейте, колеги.

От известно време ме тормози мисълта какво да правя със старата щайгичка, която стои в 1 ъгъл и събира прах. Машината е много стара ~15 годишна. Да я изхвърля - жал ми е, все едно да си изхвърля спомените, миналото :). Да я продам - ще изхарча повече за бензин да я закарам до някой сервиз отколкото ще взема за нея. Да подаря компа - не бачка, пък да го ремонтирам... не съм сигурен, че някой ще се наеме да го стяга и колко пари ще ми вземе (а аз нямам време за подобни гимнастики).

Та ще се радвам на някакви идеи какво да го правя, може и нещо екстравагантно да е :)
 
От: Нов живот за стария комп

Частите за старите компютри се намират по-трудно и са по-скъпи от новите. Не си заслужава да се оправя такава щайга. Изхвърли го или го дай на някой, от такава сантименталност след време ще си вехтошар, затрупан с купища боклуци.
 
От: Нов живот за стария комп

Има едно училище за деца с увреждания в София, където можеш да го дариш и децата да го ползват, но ти ще трябва да го закараш до там.
Ако ти хареса идеята ми пиши лично и ще ти дам контакт.
 
От: Нов живот за стария комп

ModsBG.com - идеи стотици! Аквариум, украшение, печка, хладилник, шкаф, тайник... Просто е въпрос на въображение! :|

С тоя сайт ме върна 10 години назад :D Слагахме диоди в сламки и МОДВАХМЕ :D:D
 
От: Нов живот за стария комп

@gunshot машинката отдавна предаде Богу дух. А оправията е вероятно клони към невъзможна. Това с идеята за шкафче, лампа и т.н. ми допада. Има ли някъде конкретни предложения/инструкции за сглобяване или е въпрос на лично творчество :)
 
От: Нов живот за стария комп

Има едно училище за деца с увреждания в София, където можеш да го дариш и децата да го ползват, но ти ще трябва да го закараш до там.
Ако ти хареса идеята ми пиши лично и ще ти дам контакт.

С какво децата с увреждания, както и в прочем всички други деца по света, които нямат, заслужават стара техника? С какво са по-различни от другите деца?

Който иска да дари нека дари нещо ново, качественно, което може да се ползва и има смисъл да се подарява.
 
От: Нов живот за стария комп

С какво децата с увреждания, както и в прочем всички други деца по света, които нямат, заслужават стара техника? С какво са по-различни от другите деца?

Който иска да дари нека дари нещо ново, качественно, което може да се ползва и има смисъл да се подарява.

Именно - не искам да давам нещо неизползваемо на някого и да казвам - ето подарък/дарение.
 
От: Нов живот за стария комп

С тоя сайт ме върна 10 години назад :D Слагахме диоди в сламки и МОДВАХМЕ :D:D
Класика в жанра! :D

@gunshot машинката отдавна предаде Богу дух. А оправията е вероятно клони към невъзможна. Това с идеята за шкафче, лампа и т.н. ми допада. Има ли някъде конкретни предложения/инструкции за сглобяване или е въпрос на лично творчество :)
Въпрос на търсене и лично творчество.
Мод за капака на кутията
Светеща поставка за дискове
Безкрайното огледало
UV трикове

Като цяло от тук избираш Визуални, Хардуерни, Периферия или нещо друго - гледаш, избираш и правиш. В Instructables също има интересни неща.
 
От: Нов живот за стария комп

В един стар комп, особено неработещ, единственото реално ценно нещо са кондензаторите около процесора.
Има разлиични благородни и не толкова благородни ценни метали, които се извличат. Някъде май изкупуваха стара електронна техника с тази цел.
 
От: Нов живот за стария комп

Работи ли PC-то ? Хард диска му здрав ли е ? Ако машината е в изправност, можеш да го направиш рутер FIREWALL да те пази от въшни атаки и пробиви, ще ти филтрира връзката от разни REMOTE CONTROL и др. подобни заплахи - слагаш му 2 LAN-карти в едната да влиза кабела на интернета, а от другата да излиза кабел който ще раздава интернет. Можеш да го настроиш хем да е FIREWALL и хем да рутира интернет на още няколко PC-та ако доставчика ти забранява да ползваш интернет на повече от едно PC. Аз обикновено на приятели съм правил старите им машинки точно на такива рутери, и са доволни. Какви му са параметрите ? Дай характеристиките да видим какво може да стане от него и да предценя каква Linux-дистрибуция може да му се сложи. Такива стари машинки ако са работещи, могат да се оползотворят в нещо полезно. :)
 
От: Нов живот за стария комп

Ще харчи доста повече ток от един нов рутер.

Може да му продадеш (подариш) работещите части на някой за да си ъпгрейдне стария компютър. Например ако RAM паметта е работеща може да се добави към някой друг стар компютър.
 
От: Нов живот за стария комп

Като цяло не работи, но какво точно му има - не знам и не съм се интересувал. Просто един ден издъхна и реших, че повече няма смисъл да мъча него и себе си. А да давам пари за ремонти е напълно безмислено. Ще сваля каквото може да се ползва, другото мисля да го преправя на някакъв вид нестандартна мебелировка :))) Въпроса е каква точно да е... :)
 
От: Нов живот за стария комп

Разрафасовай го и му гепай среброто и златото в него и някой други метали - хем ще има какво да правиш се занимаваш хем и някой лев ще има
 
От: Нов живот за стария комп

Ще харчи доста повече ток от един нов рутер.

Може да му продадеш (подариш) работещите части на някой за да си ъпгрейдне стария компютър. Например ако RAM паметта е работеща може да се добави към някой друг стар компютър.

Не е чак така, няма място за притеснения от PC който консумира колкото му трябва и колкото го натовариш. Аз съм общо с 4 броя PC-та и са включени 24 h като имам рутер FIREWALL, WEB-сървър и 2 потребителски PC-та с WINDOWS XP. Само че рутера е без монитор, не му трябва, той си е настроен и си върви, но сървъра има монитор но е изключен през повечето време, включвам го когато правя някакви оптимизации и настройки. И сметката ми е между 35-40 лв. заедно с бойлер, пералня. Имам предвид сега лятото. Рутер който даже няма видео-карта, използва чипа от дъното, и не работи в графичен режим колко ток ще ти изхарчи ? Принципно едно дъно консумира 12 V захранването от 220 V го преобразува на 12 V защото ще изгори веднага ако му влезе ток от мрежата. Сега някои ще кажат ама колко вата ? Значи даже и 550 W да ти е захранването или 850 W, то не консумира толкова, а колкото го натовариш! Консумацията се увеличава най много от видео-картата и то не винаги а когато играеш 3D-игри. И то зависи от играта дали ще накара захранването да консумира пълната мощност. А тук говорим за рутер който дори няма видео-карта, и работи не в графичен а в текстов режим! Консумацията е не повече от 30-40 W. Значи моя рутер понеже дъното му е INTEL с CPU CELERON на 466 MHZ и няма изход на дъното да се използва вградената видео карта, съм му сложил една стара видео-карта S3 която е 1 MB и даже няма вентилатор защото не и трябва. Консумацията е никаква. А когато един PC е примерно с NVIDIA FX5200 със 128 MB и работи в графичен режим, но не се играят игри, а примерно PC-то е в бездеен IDLE режим, захранването консумира не повече от 60-70 W най много. На мен сървъра ми е без видео-карта, защото не му трябва, работи в текстов конзолен режим и по този начин захранването консумира по малко.

Всъщност едно захранване консумира колкото му трябва, т.е. колкото го натовариш. Много хора се заблуждават че консумира точно толкова постоянно колкото пише на етикета! Това е заблуда! Консумира колкото му трябва, а останалото е запас! А не виждам един рутер който работи в текстов режим, никаква графика колко ще го натовари от някаква си лека OS Linux-Slax дистрибуция, като дори не му трябва и монитор и ще работи без него! Няма място за притеснение. Дадох пример с мене си. Вижте ако говорим за печка, климатик, или бойлер или пералня, по съм съгласен да се обърне внимание на консумацията, но и там вече има уреди клас "А" даже гледам им слагат по 3 +++ което значи 3 пъти по икономичен.

Имам приятели на които съм правил рутери от стари PC-та и вече години им работят и никой не се е оплакал от висока сметка за ток. На други съм правил FTP-сървъри, WEB-сървъри и не помня някой да ми е казал че сметката му е скочила драстично.
 
От: Нов живот за стария комп

И сметката ми е между 35-40 лв. заедно с бойлер, пералня.

Как я правиш тая сметка? В нас с включен бойлер, 2 пс-та и 1 лаптоп (който не работи нон стоп) без да се готви (ядем навънка) сметката за тока под 70 лв. не ни пада?!?
 
От: Нов живот за стария комп

И сметката ми е между 35-40 лв. заедно с бойлер, пералня.

Как я правиш тая сметка? В нас с включен бойлер, плазма 42 инча, 2 пс-та и 1 лаптоп (който не работи нон стоп) без да се готви (ядем навънка) сметката за тока под 70 лв. не ни пада?!?
По странното е, че и с плазмата и без, сметката беше почти еднаква (преди да я купя и след това). Все си мислих, че тоя голям екран е голяма ламя.
 
От: Нов живот за стария комп

Как я правиш тая сметка? В нас с включен бойлер, плазма 42 инча, 2 пс-та и 1 лаптоп (който не работи нон стоп) без да се готви (ядем навънка) сметката за тока под 70 лв. не ни пада?!?
По странното е, че и с плазмата и без, сметката беше почти еднаква (преди да я купя и след това). Все си мислих, че тоя голям екран е голяма ламя.

Само не ме карай да ти пускам скрийнове на бележките ми за тока, така че не аз правя сметката, а толкова ми идва на края на месеца. Готварската печка не я включвам от поне 2 години, не готвя, а купувам от топлата кухня на МОЛ-а разни неща, и само ги притоплям за 2 мин. в микровълновата. Телевизора съм го изключил от контакта - вече 3 години не гледам телевизия. За плазмите съм чувал че харчат доста. Бойлера ми е клас "А" +++ Ariston със ECO-функция за икономичност, пералнята ми е клас "А", хладилника ми е немски LIEBHER клас "А" ++ ! Зимата тока ми е около 65-75 лв. заради климатика, като имаш напредвид че и той е клас "А"++ OSAKA и максималната му мощност е 900 W ! Няма 1 Kwt! Мисля че това е достатъчно.
 
От: Нов живот за стария комп

Вярвам ти, ама просто ми стана чудно. Зимата сметките ми почват от 120 лв. и нагоре. И аз не готвя (приятелката от време на време готви нещо). И ние ядем навънка. Само плазмата на някой музикален канал седи, да бръмчи нещо докато седя на компа. Просто ме учудва ниската сметка.
 
От: Нов живот за стария комп

Ами той почти нищо няма на ток, какво се чудиш. Ние в нас имаме 2 телевизора, крушки светят постоянно в няколко стаи, 1 компютър и 2 лаптопа, рутер, аквариум имам един голям, който харчи по около 200 вата през деня, печка, хладилник, фризер, пералня и другите стандартни електроуреди, които всеки има. Тока лятото е около 60 лева, а зимата с 2 климатика, които работят денонощно, стига до 80-90лв.
 

Горе