Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Това е много разпространено в УК - Прилича на елка в която си вкарваш картата и когато започваш сесия в интернет банкирането на екрана ти подават номер ти го вкарваш в устройството и то ти връща референтен номер който трябва да го напишеш за да продължиш - Устройствата ги дават безплатно. Определено е по удобно от електронните подписи дето всеки път като трябваше да се преинсталира компютър и ми се гадеше щото инсталацията им беше егати и извращението
Blizzard отдавна са го измислили. навремето (2006 или 2007) инвестирах 6-7 евра в токен на Vasko Security, ама от тогава си направиха Authenticator като приложение за смартфон. Работи на същия алгоритъм както и хардуерния.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Ами счетито ми ползва точно токен ама към ОББ. Генерира случайни числа при логване всеки път и не съвпадне ли не пуска (играх си няколко пъти). Не знам до колко е сигурно. А относно второ идентифициране е хубаво да го имаш. Виж от тая страна - ако аз ти знам паролата какво правим :) П.С. Каква е разликата между ел. подпис и квалифициран ел.подпис
ел. подпис е краткото наименование, иначе беше универсален, сега е квалифициран; с тоя токен се закрепостяваш към определена банка, с ел.подпис може да смениш банката по всяко време, освен това можеш да си продадеш хардуера - карта(само след съдействие от издателя за получаване на админ пин-а) и четеца на друг, а токена ще ти е електронна скрап, неудобство са 18-те лева/годишно за подновяване, но може да се ползва в нап, здравната каса https://pis.nhif.bg/
 
По-добре си вземи електронен подпис - него можеш да го ползваш и за други неща, докато token устройството можеш да го ползваш само за логване в сайта на банката и нищо повече.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Деба и смотаняците, чак пари искат. Време е да смениш банката. Аз лично не се кефя на токени и подписи - или мъкнеш с тебе елката или подписа на флашка/поща и трябва да изсталираш. В УК проблема отдавна е решен с 3 цифри от 10+ парола всеки път когато се логваш или плащаш. За фирменото банкиране само ако плащаш иска токен (да кажем, че това е приемливо)
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

В УК проблема отдавна е решен с 3 цифри от 10+ парола всеки път когато се логваш или плащаш.

В ДСК (а вероятно и повечето банки) сертификата ти трябва, само ако превеждаш пари по чужди сметки (т.е. напускат твоите сметки). Иначе няма проблем да си влизаш с юзър и парола.
 

Горе