Някой прави ли podcast?

Doctor_BG

Active Member
Имам идея да пусна podcast на моя сайт и ще помоля за съвети относно техническата част и изпълнение.
Установих, че с евтините микрофони не става качествен запис и затова поръчах нов от немския Амазон.
Използвам Audacity и евентуално Camtasia за screencast.

Има ли други ентусиасти с подкаст? 8)
 
От: Някой прави ли podcast?

Имам наблюдения, че е що годе полезно за читателите. Лично на мен би ми било интересно в зависимост от тематиката разбира се. Виж сайта на Иво Димитров. Той прави подкастове и мисля, че се харесват.
 
От: Някой прави ли podcast?

Аз това го исках навремето от срещите на предприемачите, но май е сложно с много хора; сам пък мисля че е скучно, тези от Empire / Flippa обикновенно са двама в диалог, и с поканени гости става интересно.

Много искам да помогна, можеш да разчиташ на мен за гост:)
 
От: Някой прави ли podcast?

Супер идея! До момента знам само за 3 български подкаста и определено има нужда от още.

1) Предприемачите (http://predpriemachite.com/) - отдавна не са пускали нов епизод, дано се мобилизират по някое време
2) Ners2Nerds (http://www.nerds2nerds.com/) - ориентиран по-скоро към обзор на IT новините и ако има 2-част на епизодите се говори за програмиране
3) Gamers' Voiceshop (http://gamersvoiceshop.com/) - за геймъри

Иначе добър микрофон определено ще ти трябва. Звукоизолирано помещение също не е лошо - ако нямаш можеш да си направиш преграда от кори за яйца (много подбре поглъщат шума). Иначе има разни похвати които знам, че .NET Rocks подкаста примерно ползват - той се води от 1 човек в САЩ и 1 в Канада, но винаги звъчат все едно са един до друг. Оказва се, че всеки си записва микрофона ЛОКАЛНО, а после 2-та записа се монтират заедно. Резултата е супер.
 
От: Някой прави ли podcast?

От любопитство какво техническо оборудване е необходимо за правенето на подкаст и колко би излязло едно каествено такова?
 
От: Някой прави ли podcast?

Смятам да правя медицински podcast, за момента твърде специфичен, където ще интервюирам мои пациенти с успешно лечение.

Вчера направих първия си запис и стана приемлив като за начало.

Но ако нямате качествен микрофон - забравете. Доста търсих из родните онлайн магазини, но няма добър вариант.

От немския амазон поръчах:
-Blue snowball mic
-Pop-filter
Общата цена с доставка е някъде около 180лв.

Качеството вече е отлично, но тепърва трябва да хвана цаката при записване. Нпаример в края на подкаста някакво куче започна да лае като лудо и после трябваше да го режа :)

Ако имате желание, пишете ми лично съобщение да продължим разговора в повече подробности.
 
От: Някой прави ли podcast?

Супер, мерси за листите на нашенски подкасти; а докторе, и вие кажете къде да ви намерим.

Доколкото знам, конденсър микрофон, миксер, и 2 звукови карти са минимума. Мисля че пакета може да е от 100 до 10000, като няколко стотин е разумната пресечка от качество и цена.

Със звуковите карти се прави трик през скайп, така че да може да се записва и смесва, миксера ако има и тел. линия и това може да се използва.

Ако има предприемач с подкаст, моля да даде съвет на начинаещите:)
 

Горе