Някой с опит в продажбите в Румъния?

От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

venci, lqllqlq, на какъв език си говорите? Или по е-маил?

Продавах главно през ebay, като също така имах рег в olx румъния и от там пак ги пращах да гледат обявата в ebay че бях на зор да продам едни неща и се чудех как да ги шитна

само на английски, румънския не ми се отдава :)
 
  • Like
Реакции: 3des
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Работя в Румъния от 2006 /преди Европейския съюз/ - три неща - доставка с наложен платеж - 85 %; задължително телефон за връзка с човек говорещ отлично румънски - разлика в продажбите 40% в полза на телефона, перфектно описани условия на доставка, връщане, рекламации и замяна - задължително.
Относно куриерите аз лично имам проблеми с Рапидо /недоставени пратки и невърнати при мен/, на Спиди цената е най-добра но след като си начислят таксите цената става еднаква с всички останали, аз лично ползвам Еконт и съм доволен от доставката.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

ludmil03, благодаря! А от къде намери човек говорещ румънски? Еконт имат ли доставка до адрес? (Питах ги, но вече 2 дни не ми отговарят.) От къде си се запознал със законите им - етикети, рекламации и други подобни?
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

В Букурещ има общност от около 2 000 студенти българи - като повечето от тях си търсят работа - мисля, че си създадоха Facebook страница, но не знам как се казва. Но ако пуснеш обява в някои от българските сайтовете за търсене на работа като упоменеш, че става въпрос за Румъния мисля че ще си намериш човек - аз така си намерих. Еконт правят всичко каквото правят в България не знам какво ти се моткат 2 дни, препоръчвам ти да контактуваш с търговските им представители - имат си такива във всеки по-голям град и са на процент от новите клиенти. Законите им не се различават от нашите в общи линии синхронизирането с европейското законодателство е като в България, така че там даваш същите условия както ти е тукашния сайт. Нямам представа какво ще продаваш, но ако клиентите често изискват фактура трябва изрично да им обясниш каква точно фактура ще получат, а на тебе ще ти го изяснят твоите счетоводители
 
  • Like
Реакции: 3des
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

ludmil03, много благодаря за съветите!
Уж пиша на някакъв търговски от Еконт, но вече 2 дена не ми отговаря и телефона си не вдига. В България никой не ми звънни, предполагам и в Румъния ще е така, но нека съм подготвена. За фактура - същата история.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

В Букурещ има общност от около 2 000 студенти българи - като повечето от тях си търсят работа - мисля, че си създадоха Facebook страница, но не знам как се казва. Но ако пуснеш обява в някои от българските сайтовете за търсене на работа като упоменеш, че става въпрос за Румъния мисля че ще си намериш човек - аз така си намерих. Еконт правят всичко каквото правят в България не знам какво ти се моткат 2 дни, препоръчвам ти да контактуваш с търговските им представители - имат си такива във всеки по-голям град и са на процент от новите клиенти. Законите им не се различават от нашите в общи линии синхронизирането с европейското законодателство е като в България, така че там даваш същите условия както ти е тукашния сайт. Нямам представа какво ще продаваш, но ако клиентите често изискват фактура трябва изрично да им обясниш каква точно фактура ще получат, а на тебе ще ти го изяснят твоите счетоводители

Не бих казал, че някой ми се "мотка", защото ето какво са си написали Еконт:
Срок на доставка - 1 работен ден от/до Букурещ, 2 работни дни от/до останалите градове с офис. Плащането се извършва в България.
На вас оставям да проверите сроковете до дестинации, които нямат офис на партньора на Еконт...

Освен ако и ти не си от кореняк столичаните, които си мислят, че София е България и не подозират за съществуването на фирми/градове/офиси "извън столицата", то не би трябвало да си коментираме, че и Румъния не е Букурещ....

http://romania.econt.com/tariffs.php
 
От: От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

3des - Еконт имат ли доставка до адрес? (Питах ги, но вече 2 дни не ми отговарят.)


Не бих казал, че някой ми се "мотка", защото ето какво са си написали Еконт:

На вас оставям да проверите сроковете до дестинации, които нямат офис на партньора на Еконт...

Освен ако и ти не си от кореняк столичаните, които си мислят, че София е България и не подозират за съществуването на фирми/градове/офиси "извън столицата", то не би трябвало да си коментираме, че и Румъния не е Букурещ....

http://romania.econt.com/tariffs.php

Става въпрос за отговор на запитване отправено към Еконт, а не за срокове на доставка - в общи линии търговците на Еконт са там, за да отговарят на такива питания.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

:) Виж искам да ти дам един съвет - надявам се да го разбереш, защото на мен като ми го дадоха аз не го разбрах и пострадах сериозно с едни пари. Румъния не е България, пазара е 3-пъти по-голям И Е СТРУКТУРИРАН ПО-РАЗЛИЧЕН НАЧИН. Там си имат търговци на едро, дистрибутори и търговци на дребно и всеки се движи в неговата сфера, а не както е в при нас всеки да прави всичко. И понеже е така търговците на едро купуват в обеми който не са математическо умножение х 3 /румънския пазар е 3 пъти по-голям следователно ако в България нормалната ми сделка е 1 там ще е 3 и ако добрата ми сделка е 5 там ще е 15/. Едроваците там купуват 20-30 пъти повече и ти трябва да си готова да отговориш - дори и отговора да е "Не мога да предложа такава услуга или стока в такъв обем". Ако стоките ти са ориентирани единствено към крайни потребители пак трябва да си готова за такива случки понеже рекламата "от уста на уста" е валидна и там трябва да си готова с количества иначе нищо не правиш и въпросната реклама започва да работи срещу теб "Абе остави го тоя сайт само рекламират /показват/ стоки, а след това не ги изпращат".

На мен тези неща ми ги обясниха няколко пъти под различни форми, но аз не ги разбрах и съответно не бях готов когато стартирах.

Ще ти дам пример с един от случаите който ми споделиха, а аз си мислех че на мен не може да ми се случи.

Български студент в Букурещ започва работа като търговски представител на българска фирма произвеждаща халва. Обикаля цяла Румъния като няколко пъти ходи до Тимишоара /около 700 км от Букурещ/. На 4-тия път търговеца от Тимишоара му казва - много те харесвам като търговец и за Сирни Заговезни ще заредя от теб - искам до тогава /срок 3 седмици/ да ми докараш 40 тона халва - нашия студент излиза окрилен от срещата звъни в България на производителя и му казва, че има поръчка за 40 тона, а производителя му казва "Ама ние не можем да произведем толкова, ама ще измислим нещо" Съответно нищо не измислят в продължение на две седмици, нашия човек се обажда на търговеца който му казва повече да не му се обажда. Въпросния студент в момента работи в същата сфера в Румъния, но в Тимишоара не може да продаде нищичко, не че там има само един търговец, но клиентите си говорят помежду си.

С две изречения:
1. Това, че в България не ти звъни телефона не означава, че и в Румъния ще е така.
2. Това, че нашите клиенти не искат фактура не означава, че в Румъния също ще е така, а и трябва да им пратиш поне касов бон и понеже той ще е на български клиентите ти трябва да са предварително известени за това.

П.П. Относно Еконт - ако искаш ще ти дам търговския с когото аз контактувам, свестен е и мисля, че ще ти отговори на всичките въпроси.
 
Здравейте, колеги! Понеже и аз се интересувам за доставки в Румъния, по-опитните могат ли вече да споделят мнение с кои куриерски фирми работят, кои са най-изгодни като цена-време. Задължително ли е в началото да издавам фактури или касови бележки? Благодаря предварително!
 
Здравейте,
Темата е стара, но реших да пиша тук за да не отварям нова.
Мен ме интересуват счетоводните въпроси по темата. Т.е. нужна ли ми е регистрация по ддс, ако стоката ми се намира в България? Ако ми е нужна регистрация в България, нужна ли ми е и в Румъния, до колкото разбрах в Румъния ддс прага е 60 000 евро или нещо такова.
Ако някой има опит с тези неща да пише.

Поздрави
 
Това трябва да го обсъдите с Вашето счетоводство. При положене, че фирмата Ви е българска, няма как да имате регистрация в Румъния, освен ако нямате регистриран клон на фирмата си на територията на Румъния. Регистрацията на клон на Бг фирма в Румъния не Ви е нужна за да продавате в Румъния. Повече инфо може да прочетете тук: Директива 1999/44/ЕО на ЕП
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: CTAH
Здравейте, пиша тук, за да повдигна темата.
Интересува ме има ли от страна на румънещите някакви нагласи/предразсъдъци, когато пазаруват онлайн, и при доставката разберат (от кас.бон), че продукта идва от бг компания? Уточнявам, че става въпрос за детски аксесоари.
С други думи тресе ли ги някакъв шовинизъм/недоверие към всичко що не е мило майчино и родно като комуникация и продукт?
Благодаря предварително!
 
изобщо не им пука, даже не разбират от къде е .
Разбирам, че продавате там. Идея как да организирам обслужването на обажданията по телефона с оглед на това, че не говоря румънски, а четох разни коментари тук, че е добре native speaker?
Благодаря предварително!
 

Горе