Няколко въпроса

liniki

New Member
Здравейте мили хора,
Този форум е страхотен. Много неща научих, но все още имам някои въпроси и ще се радвам, ако някой ми помогне. Скоро се върнах от чужбина и сега започвам онлайн бизнес тук. Та въпросите ми са:
1. Регистрирах фирма ЕООД миналата година по това време, но още не е започнала дейност - трябва ли да платя нещо и къде? Никакви писма не съм получила по пощата. Как да разбера дали дължа нещо? В НАП ли да отида и да питам или може да се провери някъде онлайн?
2. Трябва ли непременно да имам счетоводител - не мога ли да си правя нещата сама, с някаква програма? Не очаквам кой знае какъв наплив от клиенти, или поне в началото.
3. Ще предлагам цветя и подаръци вкл. и бутилка вино. Трябва ли да взема някакъв лиценз за виното, ако не ми е основна дейност?
4. Някои клиенти ще са в чужбина и ще плащат с paypal, Имам банкова сметки свързани с пейпал в Англия. Мога ли да получавам парите там и веднага да ги прехвърлям в тукашната фирмена сметка?
6. Коя фирма ще препоръчате за малък обем доставки? Трябва ли да отида при тях и да си направя някакъв фирмен акаунт или просто си плащам на парче и събирам бележките?
7. Имам направен сайт в wix.com и домейн .бг. Може ли .бгто да форвърдва към .ком-а без проблем или ще имам проблем?
8. Търся някой във Варна, който може да ми помогне със сайта и др. Можете ли да препоръчате?
Съжалявам, ако въпросите ми са неадекватни, но 20 години не съм живяла тук и ми е малко дива Индия още.
 
Последно редактирано:
ми е малко дива Индия
Тепърва ще ти е много. :D
След като експерт-счетоводители имат спорове по между си за някои казуси...
Щом като не си наясно дали в момента дължиш нещо, как ще се оправяш самостоятелно със счетоводство? Софтуера е де факто един прост калкулатор - но задвижването му е обусловено от десетки нормативи и разпоредби, които се менят през някой месец, а често и със задна дата.
 
Благодаря. Проблемът е, че и не знам къде да питам за това, което ми трябва (лиценз за изпращането на вино, шоколадови бонбони трябва ли, как и къде се изкарва?). Искам всичко да ми е законно и чисто, но към коя организация да се обърна? Къде да питам? Българска Асоциация за Електронна Търговия? Нещо подобно? Нищо не намирам в нета...
 
Здравей.
Най-добре ще те насочи счетоводен екип, който има познания и опит в сферата на онлайн търговията. Относно лиценза за виното - мисля, че такъв е необходим само ако извършваш продажби. Щом ще го подаряваш, смятам, че дори не е нужно да го обявяваш като намерение. Онлайн и най-вече във форумите може да получиш разнородни отговори, които да те объркат още повече. Счетоводен екип ще ти бъде необходим задължително в процес на работа, така че потърси, избери и задай там всички тези въпроси. Успех. :)
 
т.1. и т.4 водят до автоматичен отговор по т.2 - трябва ти


Относно лиценза за виното - мисля, че такъв е необходим само ако извършваш продажби. Щом ще го подаряваш, смятам, че дори не е нужно да го обявяваш като намерение.
Ако искаш ме обяви за хейтър, ама къде видя, че виното ще се подарява? :D
Ще предлагам цветя и подаръци вкл. и бутилка вино. Трябва ли да взема някакъв лиценз за виното, ако не ми е основна дейност?

изпращането на шоколадови бонбони
... не е добра идея. Освен ако не искаш през лятото клиентите да получават течен шоколад :D
 
Ако искаш ме обяви за хейтър, ама къде видя, че виното ще се подарява? :D

Предположих на база формулировката на изречението. Няма логика авторът да използва мн.ч. за една част от стоките и изведнъж да вмъкне единствено число по повод виното. Нали не смяташ, че дамата ще продава само една бутилка вино през цялата си практика? :D:D:D

Нека каже какво е имала предвид и помогне да разрешим спора. :)

п.с. сега виждам отново фразата ''ако не ми е основна дейност'' - за мен това означава, че няма да бъде предмет на търговска дейност.
 
Ще има цветя и подаръчни кошници (които нонякога, но не винаги съдържат и бутилка алкохол). Замислих се за шоколада, не се бях сещала за летните жеги тук... Благодаря на всички. Дали ще ми се реши проблема, ако намеря магазин/склад за алкохол и хр.стоки, с който да работя? Кой прибира парите тогава обаче...?
 
4. Чак пък веднага... звучи все едно всяко едно отделно плащане трябва да лети незабавно и директно от PayPal през английската сметка та чак до тукашната. Малко трудно, да не кажа невъзможно, и доста неизгодно би било така :) Значи, хората като плащат в PayPal, в него се натрупва сума. Събираш някаква сума (зависи и какъв лимит имаш за изпращане) и тогава изпращаш, щото има такса за всяко изпращане от PayPal. А е възможно и от банката да има такси заради превалютиране или кой знае каква причина. От PayPal можеш да изпращаш към която банка/карта е асоциирана в акаунта. Ако е английската банка - на нея. После от банка в банка ти ще намериш начин как да стане. Ако можеш да ползваш PayPal акаунт вързан направо за тукашната банка, вероятно би било най-добре :)

7. Може, ама настройките на домейна вероятно ще ти се видят нанагорно
 
Ще има цветя и подаръчни кошници (които нонякога, но не винаги съдържат и бутилка алкохол). Дали ще ми се реши проблема, ако намеря магазин/склад за алкохол и хр.стоки, с който да работя? Кой прибира парите тогава обаче...?
@liniki, много ли е трудно да кажеш ясно и разбираемо дали виното, което ''понякога'' ще присъства в подаръчните кошници ще се заплаща от клиента? Предполагам си видяла, че възникна спор, заради заобиколния ти начин на изразяване, а това затруднява даването на адекватен отговор.

То е ясно, че ако ще продаваш алкохол, ще ти бъде нужен лиценз за целта, но самото задаване на въпроса навежда на мисълта, че той ще бъде добавян като бонус/подарък към определени поръчки - вероятно към тези с по-висока стойност?
Сега пък питаш ''кой ще прибира парите'', което предполага търсене на печалба, следователно - става въпрос за продажба, с което съвсем ме обърка. Приятелски съвет: формулирайте максимално ясно въпросите си, за да получите и точни и ясни отговори. Задаването на куп уточняващи въпроси впоследствие е загуба на време и много досадно. Успех. :)
 
Честно казано, не виждам какво точно не е ясно. Ще продавам подаръчни кошници, в които има храна и алкохол. В някои кошници ще има, в някои няма да има алкохол. Алкохолът се заплаща като част от кошницата (не съм мислила да го предлагам като 'подарък' - това е идея, над която ще помисля, може пък да улесни нещата).

Продажбата на алкохол и храна ( кафе, плодове и шоколадови изделия) няма да ми е основна дейност, но все пак е част от бизнеса.

Колкото до 'прибирането на парите' - ако намеря хранителен/алкохолен магазин със съответните лицензи за продажба на алкохол и храни, но без уебсайт, който да ми стане партньор и хората плащат на мен, дали няма да е проблем.
 
Честно казано, не виждам какво точно не е ясно. Ще продавам подаръчни кошници, в които има храна и алкохол. В някои кошници ще има, в някои няма да има алкохол. Алкохолът се заплаща като част от кошницата (не съм мислила да го предлагам като 'подарък' - това е идея, над която ще помисля, може пък да улесни нещата).

Продажбата на алкохол и храна ( кафе, плодове и шоколадови изделия) няма да ми е основна дейност, но все пак е част от бизнеса.

Колкото до 'прибирането на парите' - ако намеря хранителен/алкохолен магазин със съответните лицензи за продажба на алкохол и храни, но без уебсайт, който да ми стане партньор и хората плащат на мен, дали няма да е проблем.

В този случай е задължително да имаш лиценз и разрешително от инспекцията по храните - за хранителните продукти. Не виждам защо изобщо присъства такъв въпрос в този случай? Това, че ще работиш с партньор (доставчик), притежаващ нужните разрешителни не те освобождава от задължението също да разполагаш с такива. Като лице, извършващо продажби, следва да спазваш законовата уредба, която в случая е пределно ясна. Лицензите се вадят (мисля все още) от Агенция Митници. Вадила съм за цигари - пожелавам ти много търпение и здрави нерви.

Имай предвид, че за получаване на лиценз е необходимо да нямаш и стотинка задължения към НАП, защото се изисква да представиш удостоверение за лиса на данъчни задължения. Стои въпросът със здравните осигуровки. Не знам дали се отразяват като задължение при издаване на удостоверението, но е факт, че повечето гурбетчии имат пропуск във вноските.
Отново успех.
 
в които има храна
Нещо не схващам: Ще пращаш цветя в чужбина по куриер? Ще пращаш храна - не си чела или не ти отърват изискванията да имаш физически (офлайн) магазин за хранителни продукти?
 
1. Ако не си обявила дейност НАП, и самата фирма няма дейност, то не дължиш нищо, но мисля си длъжна да подадеш нулев отчет до края на март, за което ти трябва счетоводител.

2. Да, закона им вменява права, които ти нямаш.

3. За продажба на вино няма нужда от лиценз мисля, но за храната да. Имай предвид, че нито виното, нито храната са добра идея за онлайн бизнес. Виното много тежи и вдига цената на куриерската услуга, храната е тя е ужасно главоболие. Като цяло лоша идея. Това дето си го замислила с партньор хранителен магазин може а работи само ако те изпращат нещата от свое име, вкл. и самата кошница и.т.н. Тоест ти трябва да им продадеш кошницата с декорациите, те трябва да таксуват крайния клиент за всичко, после трябва да ти изплатят процент от печалбата под някаква форма за което пък ти да им издадеш фактура и честно казано не виждам кой ще се навие да прави всичко това. Цветя с вино за бг ок, може да се мисли, храната я забрави, а виното за чужбина не знам как ще си конкурентно способна с доставката.

4. Забрави за тая схема. Отваряш си пейпал към фирмата.

5. За България Еконт и Спийди. Договор е нужен. За чужбина е много сложно вече и не става с един ред.

6. Това със сайт на wix е все едно аз да искам да направя гранд хотел в село Бустиково. Нито е сериозно, нито ти дава сигурност, нито клиентите ще имат доверие в теб. Аз не знам дали изобщо може да имаш електронен магазин там. И как си мислиш, че ще продаваш в чужбина с .бг домейн?

Имаш много да научиш преди да изкараш първия си лев. Виждам, че си осъзнала, че имаш нужда от помощ. Понеже си ми съгражданка, се опитах да ти дам отговори. За да се заеме някой който наистина разбира и може да ти отговори на всичко подробно, да ти помогне със сайта и.т.н. трябва да имаш бюджет поне едно 3000-4000лв за пърия месец консултации, сайт, помощ и.т.н. Говоря за някой дето разбира и гледайки нещата през моята призма.
 
Благодаря на всички.

Не знам откъде излезе тази 'чужбина'. Живяла съм в чужбина, но сега съм тук и ще продавам в България, на българи, затова имам и бг домейн. Това променя ли нещата? Тук пише друго. http://leadconsult-bg.com/izdavane-na-akciz-za-targovia-s-alkohol-i-tutunevi-izdelia-3199.html

Не разбирам защо да ходя в 'митници', ако всичко се случва тук? А ако купувам нещата от Метро и си пазя бележките? Аз не смятам да печеля толкова от нещата (цветята, шоколадите и виното), колкото от опаковката и цялостната им визия - ще бъдат специално и дизайнерски аранжирани и т.н.

Ре: 'Това със сайт на wix е все едно аз да искам да направя гранд хотел в село Бустиково. Нито е сериозно, нито ти дава сигурност, нито клиентите ще имат доверие в теб.'
А как ще разберат клиентите къде точно ми е сайта? Никъде не пише уикс като си платиш за премиум план. Изглежда супер като си го направиш добре, плановете им са много лесни и сигурни за плащане и излизат доста по-евтино (към 250 лева) като бюджет - дори с всичките екстри. И най-вече мога да си направя всичко съвсем сама.

Разбрах от познат, че Еконт не доставяли стъклени бутилки. Вярно ли е?
 
Последно редактирано:
И да поясня пак: Интересува ме, ако моят сайт работи само и единствено с магазин или склад на лицензирани производители и вносители на храна и алкохол, и предлага тяхната продукция ( с МЕТРО например); като физически при нас не се съхранява нищо (нямаме склад), ние сме в ролята на посредник, трябва ли да имаме някакви разрешителни и лицензи? Сайтът ще е само посредник между реално съществуващ търговски обект и краен клиент т.е. ние само опаковаме красиво нещата и ги доставяме.
 
Не знам откъде излезе тази 'чужбина'. Живяла съм в чужбина, но сега съм тук и ще продавам в България, на българи, затова имам и бг домейн.
От точка 4 излезе
4. Някои клиенти ще са в чужбина и ще плащат с paypal, Имам банкова сметки свързани с пейпал в Англия. Мога ли да получавам парите там и веднага да ги прехвърлям в тукашната фирмена сметка?
Относно митниците - там се вадят лицензите за алкохол. Възможно е за виното такъв да не е нужен, но ти често използваш думата ''алкохол'', което намеква за нужда от лиценз.
Разрешителни ще ти бъдат нужни, щом стоките ще идват при теб, за да ги опаковаш. Ти си краен търговец, следователно трябва да имаш нужните документи. Аз поне така мисля, но нека кажат и другите колеги.

п.с. В статията, към която си дала линк е използван терминът ''акциз'', което е много различно от лиценз. Не знам дали е отпаднала нуждата от разрешително - гледам статията е от 2014, а аз тогава спрях дейност, така че възможно е да е отпаднало, което е в твоя полза.
 
Последно редактирано:
Да, разбирам. Така е. Няма да са чужденци - визирах български емигранти, които искат да поръчат цветя за майките си, например. За тях смятам да предлагам и пейпал плащания.
 

Горе