ОНЛАЙН ТЪРГОВИЯ

awesomebg

New Member
Здравейте. Нов съм в онлайн търговията и искам да попитам неща, които не са ми ясни. Препродавам дрехи онлайн в сайтове и ФБ страници. Нямам регистрирана фирма. Интересуват ме следните неща :
1. Има ли някаква фиксирана сума, при която започват да разследват за доходи, които не са декларирани?
2. Ако НАП започнат да ни разследват и разберат, че имаме недекларирани доходи, ще има ли глоба и каква ще бъде тя, ако има такава?
3. Все пак имам намерение да регистрирам фирма скоро, какъв процент от печалбата ще бъде удържана от държават и в какъв срок се плаща? Месечно или годишно?
4. Скоро четох, че Еконт дават справка към НАП това вярно ли е? И ако е вярно има ли отново някаква сума, която може да достигнеш без да те разследват?

Благодаря предварително!
 
Тези въпроси ги има разисквани надълго и широко из форума, но все пак....

1. Няма фиксирана сума, може да те потърсят за 10 000 лв., може и за 20 000 лв., има случаи и за 3000 да са получавали честитки. Ключовата сума е 50 000 лв., защото дължиш и ддс в размер на 20%, отделно 15% данък печалба, за физическите лица.
2. Глоба ще има, но сравнение с данъците, които ще дължиш, не е нещо сериозно. Физическите лица не ги гърбят толкова сериозно. Така или иначе, при оборот 50 000 ще имаш да даваш към 15 000 лв. данъци, глобата няма да ти е най-големия проблем.
3.Трудно да се отговори в едно изречение но все пак... На месец имаш 250-350 лв разходи по фирмата, счетоводство, осигуровки и тн. Според зависи дали си регистриран по ддс или не. Ако не си регистриран по ддс дължиш само данък печалба, който е 10% и се плаща веднъж в годината, ако си регистрира, плащаш всеки месец ддс, което е 20% от оборота, отделно данък печалба, който е 10%, както казах, дължи се веднъж в годината.
4. Да, дават такава справка, както и другите големи куриери. Няма лими, от 3000 лв. нагоре вече си в рисковата група.

Със сигурност пропускам доста детайли, но това е основното. За по-задълбочено, потърси из форума. Всяка от 4-те точки я има разнищена до основи...

Здравейте. Нов съм в онлайн търговията и искам да попитам неща, които не са ми ясни. Препродавам дрехи онлайн в сайтове и ФБ страници. Нямам регистрирана фирма. Интересуват ме следните неща :
1. Има ли някаква фиксирана сума, при която започват да разследват за доходи, които не са декларирани?
2. Ако НАП започнат да ни разследват и разберат, че имаме недекларирани доходи, ще има ли глоба и каква ще бъде тя, ако има такава?
3. Все пак имам намерение да регистрирам фирма скоро, какъв процент от печалбата ще бъде удържана от държават и в какъв срок се плаща? Месечно или годишно?
4. Скоро четох, че Еконт дават справка към НАП това вярно ли е? И ако е вярно има ли отново някаква сума, която може да достигнеш без да те разследват?

Благодаря предварително!
 
Тези въпроси ги има разисквани надълго и широко из форума, но все пак....

1. Няма фиксирана сума, може да те потърсят за 10 000 лв., може и за 20 000 лв., има случаи и за 3000 да са получавали честитки. Ключовата сума е 50 000 лв., защото дължиш и ддс в размер на 20%, отделно 15% данък печалба, за физическите лица.
2. Глоба ще има, но сравнение с данъците, които ще дължиш, не е нещо сериозно. Физическите лица не ги гърбят толкова сериозно. Така или иначе, при оборот 50 000 ще имаш да даваш към 15 000 лв. данъци, глобата няма да ти е най-големия проблем.
3.Трудно да се отговори в едно изречение но все пак... На месец имаш 250-350 лв разходи по фирмата, счетоводство, осигуровки и тн. Според зависи дали си регистриран по ддс или не. Ако не си регистриран по ддс дължиш само данък печалба, който е 10% и се плаща веднъж в годината, ако си регистрира, плащаш всеки месец ддс, което е 20% от оборота, отделно данък печалба, който е 10%, както казах, дължи се веднъж в годината.
4. Да, дават такава справка, както и другите големи куриери. Няма лими, от 3000 лв. нагоре вече си в рисковата група.

Със сигурност пропускам доста детайли, но това е основното. За по-задълбочено, потърси из форума. Всяка от 4-те точки я има разнищена до основи...



Много благодаря за отделеното време и изчерпателния отговор! Лека вечер,


П.С Ако някой се занимава с нещо подобно и има време и желание да ми обясни още за тези неща и други. Пишете ми тук или на съобщение :)
 
Една консултация със счетоводител 30-50 лв и ще ти обясни всичко от - до и ще ти каже всичките ти варианти.
Толкова големи глоби те очакват, че 30 лв са жълти стотинки, буквално. По-добре ги дай и да ти е мирна главата.
 
И аз четох, че са започнали да проследяват през куриерските фирми. Беше въпрос на всеме, защото вече страшно много хора практикуват така без фирми и това са си загуби за държавата. Друг е въпроса какво реално ще свършат, защото сме в България. И все пак това не може да продължава вечно така, понеже не са един и двама човека, а де не говорим, че така се подбиват много цените.
Относно ДДС-то, доколкото аз знам се плаща на тримесечие, а не всеки месец. Още не ми се е налагало, тъй като миналия месец направихме регистрацията, така че може и да не съм права. Освен това при ДДС-то също не е точно 20% от оборота. Ако имаш фактури с начислено ДДС за закупени стоки/ услуги от фирмата, това ДДС се приспада и реално плащаш разликата. Тоест, ако имаш фактура за стока, фактури от софтуерна фирма, фактури от facebook, фактури за телефон и интернет на името на фирмата и т.н. Така всъщност доставните цени на стоките ти стават по-ниски. За стоки от Европейския съюз изобщо не плащаш ДДС-то, ако и другата фирма е регистрирана по ДДС. Данъка 10% печалба също може изобщо да го няма, ако накрая на годината по документи разходите са повече от приходите. Мисля, че за доста нови фирми се получава така сметката накрая. То и затова, гонят тези дето продават без касови бележки и си окриват приходите. Нямам представа какви са глобите, но вероятно е подсъдимо. Онлайн магазин без данни за търговеца, мисля,че също подлежи на глоби от КЗП, ако попадне на него или някой подаде сигнал. Имай предвид също, че след края на мей месец вероятно ще започнат и доста проверки на онлайн магазините за новите изисквания за защита на личните данни и там глобите ще са солени, ако сайта не отговаря на изискванията. Та освен от НАП може да имате и други глоби, ако попаднете в полезрението на други институции.
 
НАП проверяват всичко и са много добри в това отношение. Ще те накарат да си платиш 10% данък печалба върху оборота, понеже едва ли ще може да докажеш разходи ли доставни фактури :)
 

Горе