ОТ Уин към Линукс

От: ОТ Уин към Линукс

Няма да го бъде Убунтото та сега видях,че coolice е писал за Mint дали е по-добър избор


Проблема е че очакваш линукс да е цъкалка като уиндолс, ама не е . Повечко четене трябва да за да си оправяш проблемите поне в начало докато му свикнеш.
Един път свикнеш ли му друга операционна система няма да ползваш ;)
 
От: ОТ Уин към Линукс

Отдавна го зарязах тоя линукс, просто няма как да го ползвам
 
От: ОТ Уин към Линукс

Аз стоя на Windows 7 64 битов поради следните причини:
- Поддържа ми драйвърите на мишката и клавиатурата (Razer Synapse 2.0 софтуер)
- Има по-висока производителност откъм видеокарта (С high-end PC съм)
- Не всички игри се поддържат на Linux
- При Linux се случва някой update/upgrade да има бъгове, което е не е комфортно

Ако ще ползвам Linux, то ще е на машина на която използвам само Browser, GIMP (макар, че предпочитам PS, но нямат голяма разлика) и Netbeans. Също така в момента освен Linux Mint друга надеждна дистрибуция няма (а съм пробвал доста). Ubuntu последния му update е просто супер тъп. Иска да имам регистрации в нек'ви простотии (точно като на MS новата ОС, която няма да ползвам). Според мен Linux почва да дърпа назад. Преди време като видях Ubuntu 8 (мисля, че беше 8 с ония хипер приятен изчистен интерфейс) си казах "Това е бъдещето", но явно съм сгрешил.
Извод: Бозете си на Win 7, докато някой не изкара нещо по-добро. Ще видим покрай Steam OS как ще се развият нещата. :)
 
От: ОТ Уин към Линукс

- При Linux се случва някой update/upgrade да има бъгове, което е не е комфортно

А стига бе, от 10 години ползвам линукс тоя проблем веднъж не съм го имал

Също така в момента освен Linux Mint друга надеждна дистрибуция няма (а съм пробвал доста).

Ама ти сериозно ли?

Според мен Linux почва да дърпа назад

От самото си създаване върви само и единствено във възходяща линия. Може да е бавно, но е славно ;)

Извод: Просто ако не ви се занимава да четете и да се учите не го ползвайте ;)
 
От: ОТ Уин към Линукс

Последния ъпдейт на Ubuntu създаваше проблеми с клавиатурната подредба. Как ще се пусне ъпдейт, с такъв очевиден бъг? Сериозен съм, че най-добрата и надеждна дистрибуция с графична среда и всекидневна употреба, с която можеш да си свършиш работата без проблеми. Върви напред наистина, и ще стане малко по-популярно през 2014, но за момента стои на едно и също място и тъпче, и тъпче. За тебе тези проблеми в момента може да ти изглеждат безобидни и с един downgrade / пипане по кода може да се оправят, то не всички юзъри използват Linux от 10 години. А пък мисля, че няма какво да спорим. Всеки с нуждите си (моите ги споменах по-горе).
 
От: ОТ Уин към Линукс

Последния ъпдейт на Ubuntu създаваше проблеми с клавиатурната подредба. Как ще се пусне ъпдейт, с такъв очевиден бъг? Сериозен съм, че най-добрата и надеждна дистрибуция с графична среда и всекидневна употреба, с която можеш да си свършиш работата без проблеми. Върви напред наистина, и ще стане малко по-популярно през 2014, но за момента стои на едно и също място и тъпче, и тъпче. За тебе тези проблеми в момента може да ти изглеждат безобидни и с един downgrade / пипане по кода може да се оправят, то не всички юзъри използват Linux от 10 години. А пък мисля, че няма какво да спорим. Всеки с нуждите си (моите ги споменах по-горе).


И аз съм точно на обратното мнение за MINT :)
 
От: ОТ Уин към Линукс

Не съм навлязъл много в MINT, но ми прави впечатление, че версиите никнат като гъби. И е несериозно драйверите за интелска графика вече да са недостъпни за версия 13.
В момента заради 6 (шест) мегабайта не мога да кача версия 15 на USB флашка. Това за 64 битовия вариант. Изтеглих 32 битовия, с идеята да е по-малък, но той е по-голям от 64 битовия.
 
Re: От: ОТ Уин към Линукс

Последния ъпдейт на Ubuntu създаваше проблеми с клавиатурната подредба. Как ще се пусне ъпдейт, с такъв очевиден бъг? Сериозен съм, че най-добрата и надеждна дистрибуция с графична среда и всекидневна употреба, с която можеш да си свършиш работата без проблеми. Върви напред наистина, и ще стане малко по-популярно през 2014, но за момента стои на едно и също място и тъпче, и тъпче. За тебе тези проблеми в момента може да ти изглеждат безобидни и с един downgrade / пипане по кода може да се оправят, то не всички юзъри използват Linux от 10 години. А пък мисля, че няма какво да спорим. Всеки с нуждите си (моите ги споменах по-горе).

Ама кой е казал да ползваш последния едишън който е със 6 месеца съпорт ? за корпоративния / бизнес свят са измислени LTS едишъните който са по пет години съпорт и са доста стабилни другите версии за ентусиасти

Иначе Минт добавят едно ниво на устоичивост върху убунтуто а техния дебиан едишън върпеки че е базиран на тестинг релииза си е съвсем стабилен...
 
Re: От: ОТ Уин към Линукс

Не съм навлязъл много в MINT, но ми прави впечатление, че версиите никнат като гъби. И е несериозно драйверите за интелска графика вече да са недостъпни за версия 13.
В момента заради 6 (шест) мегабайта не мога да кача версия 15 на USB флашка. Това за 64 битовия вариант. Изтеглих 32 битовия, с идеята да е по-малък, но той е по-голям от 64 битовия.

от онзи ден има 16 ка ами то е като убунтуто ново убунту нов минт 32 битовия ще ти заема по малко рам програмите ако нямаш над 4 гигабита него слагай
 
От: ОТ Уин към Линукс

От всичко, което прочетох си направих извода, че с Мак-а съм най-добре :)

С мак ще цъфнеш и вържеш направо... Пък ако имаш и кредитна карта която да добавиш в сторето, ще е още по добре... :lol:
 
От: ОТ Уин към Линукс

С мак ще цъфнеш и вържеш направо... Пък ако имаш и кредитна карта която да добавиш в сторето, ще е още по добре... :lol:

Добавил съм я !
О, чудо ! Дори си купувам музика и софтуер със нея !
 
От: ОТ Уин към Линукс

+1 към мнението на sstankov. :)
Ползвам времето, с което разполагам за работа, вместо за чистене на вируси, дефрагментиране на hdd-a, оптимизиране и/или преинсталиране.
Но всеки сам избира какво да прави с времето, с което разполага. ;)
 
От: ОТ Уин към Линукс

+1 към мнението на sstankov. :)
Ползвам времето, с което разполагам за работа, вместо за чистене на вируси, дефрагментиране на hdd-a, оптимизиране и/или преинсталиране.
Но всеки сам избира какво да прави с времето, с което разполага. ;)

Ползвай си го за к'вото искаш времето - нито с луникс нито с уин хп, не ми се е налагало да чистя вируси често. Хп-то ми е на 5 години с 100ци програми. Работи ОК. Линукс - като 2ра ОС също без проблем 2,5 г.
Изобщо от 1996 до сега проблеми с вируси за уин съм имал 1-2 пъти, като само 1 път преинстал. Мисля, че е добре за без пари.
Не, че макОС е лоша, просто да твърдиш, че с нея няма да имаш никога никакви проблеми е малоумно....
ПС. На новите машини с повечко рам и мощни ЦПУ най-доброто за мен е линукс + виртуал бокс (друга ВМ) и в нея вин хп за програми на вин ако нямат лин алтернатива.
 
От: ОТ Уин към Линукс

Ами нека съм малоумен тогава, но нямам проблеми и не съм имал с Mac OS X (ползвам я от 2009та насам).
Сядам на компютъра, свършвам си работата, ставам. Не ми се налага да се занимавам с нищо допълнително. Няма рестарти, няма нищо. Единствено вече на годината веднъж правя ъгпрейд към по-висока версия, което се ограничава в 2-3 клика и 1 кафе време в чакане.
И да, mac os x също ми е безплатна. А що се отнася до хардуера - той се изплаща в рамките на 1-2 месеца.
 
За маковете - един вид хардуер с много малко промени освен при по нов модел и на всичкото отгоре този хардуер платен на двойна цена спрямо същия интелкси хардуер в лаптоп (едно е да се поддържат 4-5- или 20 драивера само за 5 модела) съвсем друго е да се подържа 40000 ....

Ако операционната маковете се иснталира на външни комптри всеки с някакъв различне хардуер тогава филма става същия като при линуксите (то си е freebsd) със шарен десктоп :) само че сте си го платили :)

(пп ъпдеитите не бяха ли платени при макос нещо от рода на 90 долара - може да е ставало на въпрос за major версия )


аз пък съм нямал проблем на Аcer Лаптоп с никое от Убунту дериватите винаги е захапвало всичко (освен веднъж точно с едни модели линукски видео карти имаше проблем)
 
От: ОТ Уин към Линукс

Coolice - не чети избирателно, моля ти се. Mac OS X е безплатна ОС (вярно, от скоро, но е безплатна).
Хакинтоши също има и с много ядове може да успееш да я подкараш и на различен хардуер, като все пак трябва да се има в предвид, че тази ОС не е предназначена за подобни начинания.

Хардуера е точно толкова скъп, колкото и на всеки друг марков компютър с ОС и допълнителен софтуер.
(мак-а си идва с ОС, безплатен офис пакет, който е не много далеч от този на MS, безплатни приложения за обработка на снимки/видео и пр)
Друго перо към цената е производителността, която получаваш от съответната комбинация хардуер+софтуер.Защото ще ме извиняваш, но повечето хора (изключвам хардуерните ентусиасти) плащат за производителност и полезност + надеждност.
За мен няма значение РС ли е, мак ли е, кокиче ли е какво е, важното е да знам че мога да разчитам на машината, да мога да си върша работата бързо и безпроблемно на нея. Защото преди всичко това е инструмент, не нещо друго, и ако не работи - губя време, а от там и пари.

Отделно - "линукски карти" не знам да съществуват, уж основно се ползват такива на: AMD, nVidia, Intel. Имаха проблеми с драйвъри, понеже производителите спъваха цялата работа. Ейсърите по едно време през 2008ма бяха много проблемни машини. Поне в офиса всеки втори/трети имаше проблеми с лаптопа си (от същата марка).
А за поддръжката на драйвъри - майкрософт драйвъри не пишат, пишат ги производителите на хардуер. Също така идеологията на MS е различна от тази на Apple - Apple ги интересува продажбата на хардуер и медия (музика, книги, видео), а MS - продажбата на софтуер (Windows, Office).

Като човек, вадещ си хляба от работа на компютър, отивайки в магазин за нов компютър задължително трябва да вземеш в предвид:
- до колко ще ти е безпроблемна работата на новата машина (разбирай: рискове от загуба на ценна информация; загуба на време за отстраняване на проблеми);
- до колко по-бързо ще можеш да си вършиш работата на новата машина спрямо $$$, които ще инвестираш в нея (тук влизат - удобства, улеснения, автоматизиране на работата ако е възможно, нуждата от поддръжка на софтуера, който ще ползваш да е минимална);
- до каква сума си готов да инвестираш (като в тази сума влиза цената и на софтуера /// такива като "линукса ми е безплатен, затова ще си сложа една виртуалка с win и съм 6" пак не вървят, защото ти трябва лиценз за win-a);
- срок на полезна работа на компютъра + срок на изплащане на инвестицията.

Едва след това правиш избор. ;)
 
аз точно това имах на предвид че хакинтоша е като при всеки друг линукс или фриибсд защото ти трябват сътоветните драивери и понякога има проблем, като производителя ти казва ще ползваш само това няма проблеми (факт) от тук следва че :

1. мак ос варияцята на фриибсд е толкова проблена колкото линукс (като се излезе от областтан на точно фиксиран хардуер)
2. ако ползвате линукс само с определен хардуер ще имате точно толкова проблеми колкото с макос

(като предимството е на страната на линукс понеже безпроблемните врариации са много повече)

а за видео картите липсва една запетайка като пиша неграмотно и бързам (работя по един проект и чета / пиша във форума като ми изпуши главата) значи имах проблем с един модел на интел видео с убунту с нито едно друго видео съм нямал проблеми...


а за уина имам си оригинален ползвам го за LOL (League of Legends), Starcraft2, CnC Redalert 3 всичко е оригинално в последните 5 години откакто съм на линукс десктоп не ми липсвало друго даже игрите си подкарах в емулация LOL но разбирасе в емулация е по бавно отколкото е оригинално затова си ми трябва

относно софта 43314 packages are currently available в апп иснталъра на МИНТ (незнам какво може да ми липсва)

И ще хейнта лекинко :) тези който пишат че им трябвал специфичен софтуер 2/3 са активно ползващи фотошоп те и при мак и при уиндоус 2/3 не са се бръкнали по $1000 че да пишеш за уина :)

Аз ползвам gimp за нещо дребно веднъж на няколко месеца всичко си го имам като софт и ми беше писнало от проблеми с вируси с уина.... Mака е на същото ниво като линукс само има едни адобски продукти в повече (който не ползвам) и даже хейтвам щото точно заради тъпия адоб еър и това че адоб го спряха за линукс нямамае нативен linux клиент за LOL .... да играя под линукс без емулация
 
Последно редактирано от модератор:
От: ОТ Уин към Линукс

Coolice - не чети избирателно, моля ти се. Mac OS X е безплатна ОС (вярно, от скоро, но е безплатна).
Хакинтоши също има и с много ядове може да успееш да я подкараш и на различен хардуер, като все пак трябва да се има в предвид, че тази ОС не е предназначена за подобни начинания.

Хардуера е точно толкова скъп, колкото и на всеки друг марков компютър с ОС и допълнителен софтуер.
(мак-а си идва с ОС, безплатен офис пакет, който е не много далеч от този на MS, безплатни приложения за обработка на снимки/видео и пр)
Друго перо към цената е производителността, която получаваш от съответната комбинация хардуер+софтуер.Защото ще ме извиняваш, но повечето хора (изключвам хардуерните ентусиасти) плащат за производителност и полезност + надеждност.
За мен няма значение РС ли е, мак ли е, кокиче ли е какво е, важното е да знам че мога да разчитам на машината, да мога да си върша работата бързо и безпроблемно на нея. Защото преди всичко това е инструмент, не нещо друго, и ако не работи - губя време, а от там и пари.

Отделно - "линукски карти" не знам да съществуват, уж основно се ползват такива на: AMD, nVidia, Intel. Имаха проблеми с драйвъри, понеже производителите спъваха цялата работа. Ейсърите по едно време през 2008ма бяха много проблемни машини. Поне в офиса всеки втори/трети имаше проблеми с лаптопа си (от същата марка).
А за поддръжката на драйвъри - майкрософт драйвъри не пишат, пишат ги производителите на хардуер. Също така идеологията на MS е различна от тази на Apple - Apple ги интересува продажбата на хардуер и медия (музика, книги, видео), а MS - продажбата на софтуер (Windows, Office).

Като човек, вадещ си хляба от работа на компютър, отивайки в магазин за нов компютър задължително трябва да вземеш в предвид:
- до колко ще ти е безпроблемна работата на новата машина (разбирай: рискове от загуба на ценна информация; загуба на време за отстраняване на проблеми);
- до колко по-бързо ще можеш да си вършиш работата на новата машина спрямо $$$, които ще инвестираш в нея (тук влизат - удобства, улеснения, автоматизиране на работата ако е възможно, нуждата от поддръжка на софтуера, който ще ползваш да е минимална);
- до каква сума си готов да инвестираш (като в тази сума влиза цената и на софтуера /// такива като "линукса ми е безплатен, затова ще си сложа една виртуалка с win и съм 6" пак не вървят, защото ти трябва лиценз за win-a);
- срок на полезна работа на компютъра + срок на изплащане на инвестицията.

Едва след това правиш избор. ;)


Не се хаби.
Няма да ни разберат.
 
От: ОТ Уин към Линукс

Не се хаби.
Няма да ни разберат.

Не си прав/а . Аз ползвам linux, mac os x, а от скоро и малко bsd . Mac OS X колкото и да е безплатна не предлага възможностите за конфигурация на всяко ниво (от kernel до обвивката), така както linux. За да тунинговаш един Mac OS X ще брадясаш, а при linux-а всичко ти е на един текстов редактор разстояние. Mac OS X ти гарантира, че определен софтуер, ще работи с определен хардуер, а при linux-а можеш да буташ докато определен софтуер, стане съвместим с всякакъв хардуер. Mac OS X-а печели с това, че пускаш и работи и наистина работи бързо и стабилно. Но при linux-а може да е същото. Подкарваш нещо, което да работи стабилно И НЕ ГО ПИПАШ! If it ain`t broken don`t fix it. Златно правило!!!
 

Горе